Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2006.1516 A bíróság letéti számlájára kifizetett összeg teljesítési letétként való elfogadását megtagadó jogerős végzés felülvizsgálattal támadható [Pp. 270. §].

A Magyar Állam nevében eljáró Á. Rt. az M4-es főközlekedési út v.-i elkerülő szakaszának megépítése érdekében kisajátítási kérelmet nyújtott be a perbeli ingatlanok meghatározott tulajdoni hányadaira. A Pest Megyei Közigazgatási Hivatal a többször kijavított határozatával a perbeli ingatlanok meghatározott tulajdoni hányadát meghatározott egyösszegű kártalanítás ellenében kisajátította, és kötelezte az Á. Rt.-t, hogy a kisajátított ingatlanrészekért járó teljes kártalanítási összeget fizesse meg és azt igazolja.

Az Á. Rt. 2004 augusztusában 65 733 forintot, és 2005 januárjában 221 453 forintot befizetett a Pest Megyei Bíróság Gazdasági Hivatalának bírói letéti számlájára és kérte ezek teljesítési letétként való elfogadását. Ezt azzal indokolta, hogy a kisajátított ingatlanhányadok tulajdonosi köre nem állapítható meg, illetőleg kétséges a tulajdonjoguk, miután a tulajdoni lapokon elintézetlen tulajdonjog bejegyzési, hagyaték iránti, jelzálogjog bejegyzés, valamint végrehajtási jog bejegyzése iránti kérelmek szerepelnek és a teherlapokból megállapíthatóan többen bírósági jogorvoslati kérelmet, illetőleg fellebbezést nyújtottak be.

A bíróság jogerős végzésével megtagadta a Gazdasági Hivatal által bevételezett 65 733 forint és 221 453 forint teljesítési letétként való elfogadását. A határozatát azzal indokolta, hogy a kérelmező többszöri hiánypótlásra való felhívás ellenére is hiányosan nyújtotta be a kérelmét. Nem jelölte meg egyenként, személyenként pontosan, hogy az ismeretlen tulajdonosokat illetően miért állanak fenn a letétbehelyezés indokai, így a letét elfogadásának sem az anyagi jogi - a Ptk. 287. §-ában foglalt - sem az eljárásjogi - a bíróságon kezelt letétekről szóló 27/2003. (VII. 2.) IM rendelet (továbbiakban: R.) 19. §-ában foglalt - feltételei nem állanak fenn.

A jogerős határozat ellen a kérelmező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet és a Ptk. 287. §-ának (1) bekezdésében, a Ptké. 57. §-a (1) bekezdésében, valamint a kisajátítással kapcsolatos kártalanítási összeg kifizetéséről, valamint az értékkülönbözet megfizetéséről szóló 21/1976. (IX. 5.) PM rendelet (a továbbiakban: PM rendelet) 6. §-ának a), d) és e) pontjaiban foglaltak megsértésére hivatkozott. Álláspontja szerint igazolta, hogy önhibáján kívül nem tudta megállapítani a kártalanítási összegre jogosultak körét, ezért a bíróságnak a befizetett összegeket teljesítési letétként el kellett volna fogadnia. A rendelkezésre álló bizonyítékokat azonban tévesen, az R. 12. §-ának (1) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 206. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétesen értékelte. Kérte a jogerős határozat megváltoztatását, és a joggyakorlat egysége, illetőleg továbbfejlesztése érdekében elvi jellegű iránymutatás adását.

A Legfelsőbb Bíróság a támadott határozatot az ügy érdemében hozott olyan jogerős végzésnek tekintette, amelynek felülvizsgálatára a Pp. 270. §-ának (2) bekezdése lehetőséget ad. A felülvizsgálati kérelem előzetes megvizsgálása során a felülvizsgálati eljárás lefolytatását elrendelte, az Alkotmánybíróság 42/2004. (XI. 9.) AB határozatából következően azonban csak abban a kérdésben foglalt állást, hogy a jogerős határozat a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból az ügy érdemi elbírálására kihatóan jogszabálysértő-e.

A Ptk. 287. §-ának (1) bekezdése - egyebek mellett - akkor ad lehetőséget a pénz fizetésére irányuló kötelezettség bírósági letétbehelyezéssel való teljesítésére, ha a jogosult személye bizonytalan. Ezzel összhangban áll a PM rendelet 6. §-ának a) pontja. A Ptké. 51. §-ának (1) bekezdése szerint a jogosult személye akkor bizonytalan, ha a kötelezett önhibáján kívül nem tudja megállapítani a szolgáltatás jogosultját.

Az adott ügyben a kisajátítást kérő fizetési kötelezettségének teljesítéséről van szó, ezért helyesen vizsgálták a bíróságok, hogy a kártalanítási összeg bírósági letétbehelyezés útján való teljesítésének a feltételei fennállanak-e. Ehhez a kérelmezőnek a Gazdasági Hivatalnál befizetett összegek teljesítési letétként való elfogadása iránt az R. 1. §-ának a) pontja, a 2. §-a (1) bekezdésének a) pontja, a 18. §-ának (1) bekezdése szerint előterjesztendő kérelmét kellett vizsgálnia, mert abban fel kellett tüntetnie az R. 14. §-ának (3) bekezdésében foglaltakat [R. 19. § (1) bek. a) pontja]. A bíróság a kérelmet hiányosnak tartva, a kérelmezőt hiánypótlásra hívta fel, majd jogerős végzésével azért tagadta meg a befizetett összegek teljesítési letétként való elfogadását, mert a kérelmező nem jelölte meg egyenként, személyenként, hogy az ismeretlen tulajdonosokat illetően miért állanak fenn a letétbehelyezés engedélyezésének indokai. A kérelmező ezt valóban nem tette meg, de az ismeretlen tulajdonosok eleve a jogosult személyének bizonytalanságát jelzik, és ez a tény önmagában megalapozza a letét elfogadása iránti kérelmet. Erre hivatkozással tehát a kérelem teljesítésének megtagadására nem volt alap. Lehetnek ugyanakkor olyan tulajdonosok, akiknek a személye ismert ugyan, mégsem állapítható meg, hogy jogosultak-e a kártalanításra. Az elsőfokú bíróságnak ezért a letét elfogadása iránti kérelem tartalma, valamint a hiánypótlásra való felhívást követően bejelentett adatok alapján - a reá vonatkozó szabályok betartásával az R. 22-25. §-aiban foglaltaknak megfelelően - kell dönteni a kérelem teljesítéséről.

A kifejtettekre figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság a jogerős végzést a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte, és az ügyben eljárt elsőfokú bíróságot utasította új határozat hozatalára.

(Legf. Bír. Pfv. III. 21.612/2005.)