Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

KMKv 2014.4 A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának 4/2014. (VI. 23.) KMK véleménye

a Polgári perrendtartás közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó szabályainak egységes értelmezéséről

A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a Polgári perrendtartás közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozó szabályainak egységes értelmezése céljából a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 27. § (1) bekezdése alapján a következő

v é l e m é n y t

alkotta:

A Pp. 332. § (3) bekezdése szerint a bíróság akkor dönthet nyolc napon belül közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése tárgyában, ha a felperes a kérelemben a Pp. 332. § (3) bekezdés utolsó mondata szerinti feltételeket valószínűsíti és az ezt alátámasztó bizonyítékokat is csatolja a keresetlevélhez.

A közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére irányuló kérelem elbírálása során - hiányos kérelem esetén - rövid határidő megjelölésével, hiánypótlás elrendelésének van helye. Amennyiben a felperes a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére irányuló kérelme hiányait felhívás ellenére sem pótolja, az elsőfokú bíróság végzése elleni fellebbezésben a hiányok pótlására nincs mód.

. . .

A közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése olyan jogintézmény, amely a közigazgatási bíráskodás 1991-es újraindulásától jelen van a közigazgatási perjogban. Korábban a Legfelsőbb Bíróság több iránymutatást adott ki a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése körében, így a 14/2010. KK véleményt, a 1/2007. KK véleményt, valamint a 2/2006. közigazgatási jogegységi határozatot. Jelenleg a Pp. 332. § (3) és (4) bekezdései tartalmaznak rendelkezéseket a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztéséről, a bíróság eljárásáról és annak jogkövetkezményéről. A hatályos szabályozás szerint a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése kivételes lehetőség, a korábbi rendelkezésekkel ellentétben a keresetlevél benyújtásának nincs halasztó hatálya. Emiatt a bíróságnak külön meg kell vizsgálnia a közigazgatási határozat felfüggesztésének lehetőségét és okait. A Pp. 332. § (3) bekezdés utolsó mondata a végrehajtás felfüggesztése körében a bírói mérlegeléshez szempontokat határoz meg, így vizsgálandó, hogy mennyiben állítható helyre az eredeti állapot, valamint a végrehajtás elmaradása nem okoz-e súlyosabb károsodást, mint amilyennel a végrehajtás felfüggesztésének elmaradása járna. A Pp. ezen szabálya a közigazgatási bíró számára annak vizsgálatát teszi kötelezővé, hogy milyen jogkövetkezmények fűződhetnek a közigazgatási határozat per időtartama alatt történő végrehajtásához, elsősorban abból a szempontból, hogy a közigazgatási határozat tartalmának esetleges későbbi megváltoztatása a végrehajtásra tekintettel mennyiben eredményez módosítható jog vagy tényhelyzetet. A közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a jogerős bírósági döntés meghozataláig a közigazgatási határozathoz kapcsolódó jogokban , kötelezettségekben és tényekben ne következzen be olyan változás, amelynek korrigálására a későbbiekben már nincs mód. Mindemellett a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztése során gondosan kell vizsgálni a végrehajtás elmaradáshoz, illetve a végrehajthatóság időbeli eltolódásához kapcsolódó következményeket is. A jogalkotó a korábbi tapasztalatokra tekintettel változtatta meg a közigazgatási perekben a keresetlevél benyújtásához fűződő egyes következményeket, így mellőzte az általános végrehajtás felfüggesztő hatályt a közigazgatási határozatok esetében. Ez azt is jelenti, hogy a bíróságnak a közigazgatási határozat végrehajtásnak felfüggesztése vizsgálatakor a végrehajtás, illetve végrehajthatóság időbeli eltolódásából eredő körülményeket is a vizsgálat tárgyává kell tenni, és a döntését az előzőek szerinti kétirányú mérlegelés eredményeként kell meghoznia.

A Pp. 332. § (3) bekezdés utolsó mondata alapján a végrehajtás felfüggesztése iránti kérelem nem lehet formális, mivel a jogszabályi feltételeket a kérelmezőnek a keresetlevélben hivatkozni kell és elő kell terjesztenie az ezt alátámasztó bizonyítékokat is. Amennyiben a keresetlevél csupán kérelmet tartalmaz a közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére, azonban nem jelöli meg annak okait különös tekintettel a Pp. 332. § (3) bekezdés utolsó mondatára, illetve az azt alátámasztó bizonyítékokat sem tartalmazza, úgy a kérelem hiányos.

A Pp. 332. § (3) bekezdés második mondata szerinti nyolc napos elbírálási határidő nem eredményezheti a hiánypótlási eljárás mellőzését. A Polgári perrendtartás ilyen típusú döntési határidőket több helyen rögzít, amennyiben viszont a hiánypótlási felhívás mellőzését rendeli, úgy azt külön ki is mondja, így például a 124. § (2) bekezdésében. Kifejezett rendelkezés hiányában a bíróság döntésére nyitva álló határidő hiányos kérelem esetén olyan módon érvényesül, hogy a határidő a hiánypótlás teljesítését követően vagy a teljesítésre biztosított határidő elteltét követően veszi kezdetét.

A hiánypótlás lehetősége vonatkozásában a Kúria utal a Legfelsőbb Bíróság korábbi gyakorlatára is, melyet - ugyan eltérő, de jelen eljárásjogi kérdéssel azonos - szabályozás mellett alakított ki. A Legfelsőbb Bíróság a 14/2010. KK vélemény III. pontjában arra utalt, hogy a nyolc napos elbírálási határidő csak akkor irányadó, ha - az akkori szabályok szerint - a fél a keresetlevélhez a felülvizsgálni kért határozatot is csatolja. A KK. vélemény indokolása tartalmazta azt is, hogy a közigazgatási határozatok becsatolása vonatkozásában a Pp. 95. § (1) bekezdése szerinti hiánypótlási eljárást kell a bíróságnak lefolytatnia.

A közigazgatási határozat végrehajtásának felfüggesztésére irányuló kérelem alapján a bíróság rövid (általában három napos) határidőt biztosíthat a kérelem hiányainak pótlására, a mulasztás következményeinek egyidejű megjelölésével. Amennyiben a kérelmező a hiányokat pótolja, úgy a Pp. 332. § (3) bekezdés második mondata szerinti nyolc napos elbírálási határidőt a hiánypótlástól kell számítani.

A hiánypótlás mellőzése a bírói döntést a közigazgatási határozat végrehajtása felfüggesztése körében formálissá tenné, mindemellett a végrehajtás kérdésben a döntés elhúzódását is eredményezné. A közigazgatási perekben ellenérdekű felek is részt vehetnek, így a közigazgatási határozat alapján történő joggyakorlás vagy végrehajtás vonatkozásában arra kell törekedni, hogy a keresetlevél benyújtásával bekövetkezett nyitott jogi helyzet minél hamarabb lezáródjon a végrehajtásról hozott bírói döntéssel. A közigazgatási határozat végrehajtásával összefüggésben azt is hangsúlyozni kell, hogy a kérelem formális okokból történő elutasítása, illetve a kérelem újabb megismétlése között eltelt időszakban a közigazgatási határozathoz kapcsolódóan vissza nem fordítható jog és ténybeli változás következhet be, amely a közigazgatási perben hozott érdemi döntést is utóbb megkérdőjelezheti.

A kérelem hiányainak pótlására az elsőfokú bíróság végzése elleni fellebbezésben nincs mód, a felperes részéről az ilyen eljárás a Pp. 3. § (3) bekezdés szerint minősül, és sérti a jóhiszemű joggyakorlás eljárásjogban is irányadó követelményét. Az elsőfokú bíróság által kibocsájtott felhívás ellenére elmulasztott hiánypótlás fellebbezésben történő teljesítése nem sorolható a Pp. 235. § (1) bekezdése alá, mivel a kérelem hiányainak pótlása az elsőfokú bíróság határozatához képest nem jelent új, a későbbiekben tudomásra jutott bizonyítékot. A felperesnek arra van lehetősége, hogy a végrehajtás felfüggesztésére irányuló kérelmét - a korábbi hiányok pótlásával - ismételten előterjessze az elsőfokú bíróságnál.