Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2012.11.265 A szokásos szerződési gyakorlattól eltér a bérleti szerződésnek minősülő blankettaszerződésnek a "futamidő végi maradványérték" devizakockázatának viselésével kapcsolatos rendelkezése, ezért az külön figyelemfelhívó tájékoztatás hiányában nem válik a szerződés részévé.

[Ptk. 205/B. § (1)-(2) bek., 207. § (1) bek., 423. §, GK 37. számú állásfoglalás].

A felperes végleges keresetében az alperessel mint bérbevevővel 2007. március 14-én, május 3-án, augusztus 14-én, október 1-jén valamint 2008. február 29-én megkötött bérleti szerződések alapján kérte az alperes marasztalását. Valamennyi bérleti szerződés tárgyát olyan személygépkocsi képezte, melyeket a felperes az alperes megrendelése alapján szerzett be, majd mint bérbeadó az alperes részére kétéves időtartamra bérbe adott. A bérleti díj meghatározására a CIB által - az egyes szerződésekben megjelöltek szerinti időpontban - megállapított CHF báziskamatlábak alapján került sor. A bérleti szerződések 2. pont 3. bekezdés első és második mondata a következőképpen rendelkezett: "A gépjármű finanszírozásából adódó árfolyam és kamat különbözet elszámolásra kerül negyedévente. A futamidő végi maradványérték deviza kockázatát Bérlő viseli."

A felperes keresetében összesen 2 727 688 Ft és ennek kamatai tekintetében kérte az alperes marasztalását. A tőkeösszegen belül 2 716 064 Ft megfizetésére azért kérte kötelezni az alperest, mert az alperes egyik bérleti szerződés alapján sem fizette meg részére a futamidő végi maradványértékkel kapcsolatos árfolyam és kamatkülönbözetet, az érvényesített további 12 624 Ft tőke megfizetésére pedig a 2007. október 1-jei bérleti szerződés alapján járó gépjárműadó és állapotjavítási költség címén tartott igényt.

Előadása szerint az általa lízingbe vett személygépkocsikat adta bérbe az alperesnek. A lízingdíj megfizetését a felperes CHF-ben vállalta, így a bérleti szerződés 2. pont 3. bekezdésének második mondata a lízingszerződés futamidejének lejártakor fennálló maradványérték devizakockázatának viselésére vonatkozott.

Az alperes 12 624 Ft tekintetében elismerte a keresetet, ezt meghaladóan annak elutasítását kérte. Ellenkérelmét elsődlegesen a Ptk. 205/B. § (2) bekezdésére alapította. Ezzel kapcsolatban arra hivatkozott, hogy a maradványérték devizakockázatára vonatkozó rendelkezés a felperes figyelemfelhívó tájékoztatása hiányában nem vált a szerződés részévé. Másodlagosan a Ptk. 209. § (1) és (4) bekezdésére alapítottan állította, hogy a kereset alapját képező szerződéses kikötés tisztességtelen.

Az elsőfokú bíróság 16. sorszámú ítéletében kötelezte az alperest 12 624 Ft és ennek kamatai megfizetésére, a felperes ezt meghaladó keresetét pedig elutasította. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint a perbeli jogvita alapját képező szerződéses rendelkezés ugyan egyedileg nem megtárgyalt általános szerződési feltétel volt, azonban a szerződés aláírásával azt az alperes elfogadta, így az a perbeli bérleti szerződések részévé vált. Az elsőfokú bíróság álláspontja szerint ugyanakkor a perbeli kikötés tisztességtelen, így az alperesnek arra alapítottan nem keletkezett fizetési kötelezettsége. Rámutatott arra, hogy a felperest terhelte a lízingdíj fizetési kötelezettség, és mivel a gépjárművek lízingszerződése svájci frank finanszírozás mellett köttetett, a szerződéskötéskor megjelölt maradványérték és a futamidő végi maradványérték forint értéke eltérhetett egymástól. A felperes a lízingszerződésből eredő devizakockázatot kívánta a vele bérleti szerződést kötő alperessel megfizettetni, miközben ennek fejében semminemű ellenszolgáltatást nem nyújtott. Ez pedig az alperes kötelezettségének egyoldalú terhesebbé tételét jelentette. A futamidő végi maradványérték fogalom egyébként is idegen a bérleti szerződéstől.

A másodfokú bíróság az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezését helybenhagyta.

Egyetértett az elsőfokú bíróság azon megállapításával, hogy a kereset alapjául szolgáló szerződéses feltétel a Ptk. 205/A. § (1) bekezdése szerinti általános szerződési feltételnek minősül, álláspontja szerint azonban az nem vált a perbeli szerződések részévé.

A jogerős ítélet szerint az elsőfokú bíróság szűken értelmezte a Ptk. 205/B. § (1) bekezdésében írtakat, és nem volt figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság GK 37. számú állásfoglalásban foglaltakra. Hangsúlyozta, a szerződéskötési gyakorlat tapasztalatai alapján számolni kell azzal, hogy hosszabb szövegű blanketta-szerződések esetében a gazdálkodó szervezetek vezetői esetleg nem figyelnek fel egyes feltételek kihatására, vagy újszerűségére. A perbeli szerződések vonatkozásában a felperes olyan új kikötést alkalmazott, amelyet korábban a felek bérleti szerződése nem tartalmazott, ezért arra külön, kifejezetten fel kellett volna hívni az alperes figyelmét. Ilyen figyelemfelhívás azonban nem történt, ezt a hiányosságot pedig nem pótolja az, hogy az alperes átolvashatta a szerződést majd azt utóbb aláírta. Erre tekintettel a másodfokú bíróság okafogyottnak találta a szerződés tisztességtelenségének vizsgálatát.

A felperes felülvizsgálati kérelmében a keresetének teljes mértékben helyt adó új határozat meghozatalát kérte. Arra hivatkozott, hogy a másodfokú bíróság a bizonyítékok kirívóan okszerűtlen értékelésével megalapozatlan ítéletet hozott, mely sérti a Ptk. 205/A. §-ának és 277. § (1) bekezdésének rendelkezéseit. Felülvizsgálati kérelmét az alábbiakkal indokolta.

Igaz ugyan, hogy a felperes szerződésminta alapján készítette el a bérleti szerződéseket, de minden esetben az ügyféllel folytatott egyeztetések alapján, az ügyfél szándékainak megfelelően. A perbeli esetben is megtárgyalták a felek a szerződés lényegi elemeit, amit a felperes írásbeli ajánlattétele, az alperes írásbeli megrendelése és a megrendelés írásbeli visszaigazolása is bizonyít. Mivel ezek mindegyikében szerepelt a vitatott kikötés, az eljárt bíróságok tévesen állapították meg, hogy az általános szerződési feltételnek minősült. Ha a rendelkezés mégis általános szerződési feltételnek lenne minősíthető akkor is azt kellene megállapítani, hogy arról a felek tárgyaltak, arról az alperes kellő tájékoztatást kapott. A másodfokú bíróság teljes mértékben figyelmen kívül hagyta a felperes által 2010. július 24-én csatolt okirati bizonyítékokat. Ezen okiratok bizonyítják, hogy az írásbeli ajánlathoz csatolt kísérőlevélben a felperes képviselője felhívta az alperes figyelmét arra, hogy CHF alapú bérleti díjak esetén a gépjármű finanszírozásából adódó árfolyam és kamat különbözet negyedévenként elszámolásra kerül, valamint arra is, hogy a futamidő végi maradványérték deviza kockázatát a bérlő viseli. Mivel az alperes ezen ajánlat alapján rendelte meg a gépkocsit - kifejezetten hivatkozva arra, hogy a bérlet CHF alapú - nem vitatható, hogy pontosan tisztában volt a felperes ajánlatával. Egyébként a felperes ismételten felhívta a figyelmet a megrendelés visszaigazolásakor is arra, hogy a futamidő végi maradványérték devizakockázatát a bérlő viseli. A CHF alapon történő finanszírozásra tehát kifejezetten az alperesi igény szerint került sor. Az alperes pontosan tudta, hogy a gépjárművek bérlete CHF alapon történik.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!