Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

32014R0483[1]

A Bizottság 483/2014/EU végrehajtási rendelete ( 2014. május 8. ) a házisertések takarmányának előállítására szánt, porlasztva szárított sertésvér és sertésvérplazma Unióba történő behozatalára vonatkozó állat-egészségügyi követelményeket érintő, a sertések delta-koronavírus okozta hasmenéséhez kapcsolódó védelmi intézkedésekről

A BIZOTTSÁG 483/2014/EU VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2014. május 8.)

a házisertések takarmányának előállítására szánt, porlasztva szárított sertésvér és sertésvérplazma Unióba történő behozatalára vonatkozó állat-egészségügyi követelményeket érintő, a sertések delta-koronavírus okozta hasmenéséhez kapcsolódó védelmi intézkedésekről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a harmadik országokból a Közösségbe behozott termékek állat-egészségügyi ellenőrzésének megszervezésére irányadó elvek megállapításáról szóló, 1997. december 18-i 97/78/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 22. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1) A 97/78/EK irányelv 22. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy amennyiben egy harmadik ország területén betegség vagy bármilyen más olyan jelenség vagy körülmény jelei mutatkoznak vagy terjednek el, amelyek súlyos állat-egészségügyi fenyegetést jelentenek, vagy ha egyéb súlyos állat-egészségügyi ok azt indokolja, a Bizottság saját hatáskörében vagy egy tagállam kérésére késedelem nélkül intézkedéseket fogad el, ideértve többek között az érintett harmadik ország egészéből vagy egyes területeiről származó termékekkel szemben támasztott külön feltételeket is.

(2) Az 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) köz- és állat-egészségügyi szabályokat állapít meg az állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozóan, az ilyen termékekhez kapcsolódó köz- és állat-egészségügyi kockázatok megelőzése és minimális mértékűre csökkentése, valamint különösen a takarmánylánc biztonságának védelme érdekében. A rendelet emellett olyan specifikus kategóriákba csoportosítja az érintett termékeket, amelyek tükrözik a köz- és állat-egészségügyi kockázatok mértékét.

(3) Az 1069/2009/EK rendelet 41. cikkének (3) bekezdése követelményeket állapít meg a 3. kategóriába tartozó állati melléktermékek és a belőlük származó termékek behozatalára vonatkozóan.

(4) A 142/2011/EU bizottsági rendelet (3) megállapítja az 1069/2009/EK rendelet végrehajtási szabályait, ideértve a prémes állatoktól eltérő haszonállatok takarmányozására szánt állati melléktermékek és az azokból származó termékek kezelésére és feldolgozására vonatkozó különleges követelményeket.

(5) A haszonállatok takarmányának előállítására szánt vértermékeket - ideértve a sertések porlasztva szárított vérét és plazmáját - a 142/2011/EU rendelet X. melléklete II. fejezete 2. szakaszának megfelelően kell előállítani. Az említett szakasz B. pontja szerint a vértermékeket alá kell vetni az említett rendelet IV. melléklete III. fejezetében meghatározott 1-5. vagy 7. feldolgozási módszerek valamelyikének, vagy más olyan eljárásnak, amely biztosítja, hogy a vértermékek megfelelnek a 142/2011/EU rendelet X. mellékletének I. fejezetében a származtatott termékekre vonatkozóan meghatározott mikrobiológiai szabványoknak. A 142/2011/EU rendelet - a XIV. melléklet I. fejezetének 1. szakaszában szereplő 1. táblázat 2. sorának 6. oszlopában - előírja azt is, hogy a nem emberi fogyasztásra szánt, takarmányanyagként felhasználható vértermékeknek az Európai Unióba történő szállításához vagy az Európai Unión átmenő tranzitszállításához a XV. melléklet 4(B) fejezetében meghatározott minta szerinti egészségügyi bizonyítvány szükséges.

(6) A sertések delta-koronavírus okozta hasmenése Ázsiában és Észak-Amerikában fordul elő. Az Unió területén még sosem észlelték ezt a vírust. A sertések porlasztva szárított vére és vérplazmája a malacok takarmányának hagyományos összetevője. A nem megfelelő hőkezelés vagy a hőkezelés utáni fertőződés a vírus ilyen termékek útján történő terjedését eredményezheti.

(7) Ezért felül kell vizsgálni a házisertések takarmányának előállítására szánt, porlasztva szárított sertésvér és sertésvérplazma behozatalára vonatkozó követelményeket.

(8) Tudományos megfigyelések szerint a sertésürülékben lévő sertés-koronavírusok 71 °C-ra melegítés és 10 percig ilyen hőmérsékleten tartás, illetve 7 napig szobahőmérsékleten, 20 °C-on történő tárolás hatására ártalmatlanná válnak. A vírus a kísérleti célból megfertőzött, 24 °C-on tartott száraz takarmányban nem maradt életben két hétnél tovább. A vér és vérplazma porlasztva történő szárításához harmadik országokban általában 80 °C-ra melegítik fel az egész anyagot.

(9) E rendelkezésre álló információk alapján időszerűnek tűnik előírni, hogy a harmadik országokból behozott, sertések takarmányozására szánt, porlasztva szárított sertésvért és sertésvérplazmát magas hőmérsékleten történő kezelésnek kell alávetni, majd - a kezelés utáni megfertőződés kockázatának csökkentése érdekében - ezt követően bizonyos ideig szobahőmérsékleten kell tárolni.

(10) Mivel védeni kell az állatok egészségét az Unióban, és mivel az érintett vértermékek komoly fenyegetést jelentenek, a Bizottságnak ideiglenes védintézkedéseket kell elfogadnia. Ennek megfelelően az említett termékek Unióba történő behozatalához az e rendelet mellékletében meghatározott mintának megfelelő egészségügyi bizonyítványt kell használni.

(11) Az ideiglenes védintézkedéseket az e rendelet kihirdetését követő naptól kezdve 12 hónapig kell alkalmazni. Az ideiglenes védintézkedések újabb tudományos adatokon alapuló kockázatértékelés alapján módosíthatók.

(12) Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A 142/2011/EU rendelet XIV. melléklete I. fejezetének 1. szakaszában szereplő 1. táblázat 2. sorának 6. oszlopától és XV. melléklete 4(B) fejezetétől eltérve a takarmányanyagként felhasználható, nem emberi fogyasztásra szánt vértermékeknek az Európai Unióba történő szállításához vagy az Európai Unión átmenő tranzitszállításához az e rendelet mellékletében meghatározott mintának megfelelő egészségügyi bizonyítvány szükséges.

2. cikk

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Ezt a rendeletet azon szállítmányokra kell alkalmazni, amelyekhez az e rendelet Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon vagy azután állítottak ki bizonyítványt.

Ez a rendelet 2015. május 31-ig alkalmazandó.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2014. május 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO

(1) HL L 24., 1998.1.30., 9. o.

(2) Az Európai Parlament és a Tanács 2009. október 21-i 1069/2009/EK rendelete a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról és az 1774/2002/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 300., 2009.11.14., 1. o.).

(3) A Bizottság 2011. február 25-i 142/2011/EU rendelete a nem emberi fogyasztásra szánt állati melléktermékekre és a belőlük származó termékekre vonatkozó egészségügyi szabályok megállapításáról szóló 1069/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtásáról, valamint a 97/78/EK tanácsi irányelvnek az egyes minták és tételek határon történő állat-egészségügyi ellenőrzése alóli, az irányelv szerinti mentesítése tekintetében történő végrehajtásáról (HL L 54., 2011.2.26., 1. o.).

MELLÉKLET

Egészségügyi bizonyítvány

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32014R0483 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32014R0483&locale=hu

Tartalomjegyzék