Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2011.3.67 Az adásvételi szerződés felbontása esetén a vevő a szerződés felbontásáig terjedő időben nem tekinthető az ingatlan tulajdonostársának, így ebben az időszakban általa más tulajdoni hányadra megkötött adásvételi szerződéssel szemben az elővásárlási jog gyakorolható [Ptk. 145. §, 319. §, 373. §].

A perbeli ingatlan XI. r. alperes tulajdonában álló - F. J.-né haszonélvezetével terhelt - 11573/49649 része a 2005. november 5-én kelt adásvételi szerződéssel, 400 000 forint vételáron, eladásra került az I. r. alperes részére. A szerződés 2005. november 8-ától 2005. november 25-ig terjedő időszakra a helyi körjegyző által kifüggesztésre került a hirdetőtáblára, az elővásárlásra jogosultaktól ajánlat nem érkezett. A szerződés alapján a földhivatal az I. r. alperes tulajdonjogát bejegyezte az ingatlan-nyilvántartásba, az erről szóló határozatot a felperes 2006. január 2. napján vette kézhez, majd sérelmezte a szerződés megkötését az okiratszerkesztő ügyvédnél.

A szerződő felek a 2006. január 30-án kelt megállapodásukkal az adásvételi szerződést felbontották és kérték az eredeti állapot visszaállítását azzal, hogy a földhivatal - a haszonélvező időközben bekövetkezett halála miatt haszonélvezeti jogtól mentesen - jegyezze vissza a XI. r. alperes tulajdonjogát, míg az I. r. alperes vállalta a vételár visszafizetését.

Az I. r. alperes időközben - 2006. január 5-én - megvásárolta a II. r. alperestől a perbeli ingatlan 3240/49649 részét, valamint a 028/6. hrsz. alatti ingatlan 947/25504 részét összesen 900 000 forintért. Ezt követően a 2006. január 17-én létrejött adásvételi szerződéssel megszerezte a III. r. alperestől a perbeli ingatlan 5000/49649 részét, valamint a 028/6. hrsz. alatti ingatlan 2129/25504-ét és 326. hrsz. alatt felvett ingatlant, összesen 1 800 000 forintért. A két szerződés alapján a földhivatal - a felperes fellebbezését elutasítva - bejegyezte az I. r. alperes tulajdonát.

Az I. r. alperes 2006. február 8-án életjáradéki szerződést kötött a X. r. alperessel, aki 15 000 forint éves életjáradék fejében a perbeli ingatlan 590/49649 tulajdoni hányadát - tartási joga feljegyzése mellett - az I. r. alperesre ruházta át. A XI. r. alperes a 2006. június 30-án megkötött adásvételi szerződéssel 1 100 000 forint ellenérték fejében eladta az I. r. alperesnek a perbeli ingatlan 11573/49649 tulajdoni hányadát. A szerződések alapján a tulajdonváltozásokat a földhivatal átvezette. A felperes, valamint a IV-X. r. alperesek az ingatlan további tulajdonostársai.

A felperes többszörösen módosított keresetében kérte, hogy a bíróság állapítsa meg az adásvételi szerződések vele szembeni hatálytalanságát, mivel a perbeli ingatlan vonatkozásában megkötött szerződések esetében élni kíván elővásárlási jogával, így a szerződések azonos tartalommal közte és az eladók között jöttek létre. Kérte tulajdonjoga ingatlan-nyilvántartási átvezetését. Előadta, hogy a 2005. november 5-ei szerződés esetében nem tájékoztatták az ajánlatról, így nem volt módja elővásárlási joga gyakorlására, a szerződésről csak a földhivatali határozatból szerzett tudomást. A II-III. r. alperesekkel való szerződés megkötésekor az I. r. alperes nem volt tulajdonostárs, mivel a korábbi szerződést visszamenőleges hatállyal felbontották, ezért ezen szerződések esetében társtulajdonosként a felperest elővásárlási jog illette meg, csakúgy, mint a 2006. június 30-án ismételten megkötött szerződés esetében. Az I. és X. r. alperesek között létrejött tartási szerződés adásvételt leplez, ezért semmis, a szerződéskötés célja elővásárlási jogának kijátszása volt, ezért e vonatkozásban is élni kívánt elővásárlási jogával.

Az I-III., VIII. és X-XI. r. alperesek a kereset elutasítását kérték. Álláspontjuk szerint a 2005. november 5-ei szerződés esetében a szerződő felek eleget tettek kötelezettségüknek és a felperes az erre nyitva álló határidőn belül nem élt elővásárlási jogával. Az I. r. alperest egyébként - helyben lakó családi gazdálkodóként - a felperest megelőző elővásárlási jog illette meg. Ezt követően azonban az I. r. alperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték, ezért társtulajdonosnak kellett tekinteni. A felbontásról szóló megállapodást csak a II-III. r. alperesekkel kötött szerződést követően, 2006. január 31-én vezette át a földhivatal, ezért az addig kötött szerződések az elővásárlási jogot nem sértették meg. Az elővásárlási jog azért sem gyakorolható, mert az adásvételi szerződésekben egyébként az I. és II-III. r. alperesek az egyes ingatlanokat nem különítették el, a vételárakat együttesen állapították meg és a perrel érintett tulajdoni hányad nélkül az I. r. alperes a többit sem vásárolta volna meg. A X. r. alperessel kötött életjáradéki szerződés valós szerződési akaratot rögzített, míg 2006 júniusában a XI. r. alperessel kötött szerződés időpontjában az I. r. alperes már több tulajdoni hányad tekintetében társtulajdonos volt.

A IV., VII., IX. r. alperesek a kereset teljesítését nem ellenezték, a többi alperes érdemi ellenkérelmet nem terjesztett elő.

Az elsőfokú bíróság ítéletével megállapította, hogy az I. és II. r. alperesek között 2006. január 5. napján megkötött adásvételi szerződés a perbeli ingatlan 3240/49649 tulajdoni illetősége tekintetében a felperessel szemben hatálytalan és a szerződés ebben a részében - azonos feltételek mellett - a felperes és a II. r. alperes között jött létre, 693 000 forint vételáron. Megállapította továbbá, hogy az I. r. alperes és a III. r. alperes által a perbeli ingatlan 5000/49649 részére 2006. január 17-én megkötött szerződés is hatálytalan a felperessel szemben, és az ebben a részében - azonos feltételek mellett - 1 242 000 forint vételáron a felperes és a III. r. alperes között jött létre. Rendelkezett a vételár kifizetéséről a felperes által letétbe helyezett összegből, valamint a kiutalások igazolását követően megkeresni rendelte a földhivatalt a tulajdonváltozás ingatlan-nyilvántartási átvezetése iránt. A II-V. és VII-XI. r. alpereseket mindezek tűrésére kötelezte, míg ezt meghaladóan a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság a döntését azzal indokolta, hogy az I. és XI. r. alperesek a 2005. november 5. napján megkötött adásvételi szerződést felbontották, ez által a szerződésük annak megkötésére visszamenő hatállyal megszűnt, azaz olyan helyzet keletkezett, mintha a szerződést meg sem kötötték volna. Ennek megfelelően úgy kell tekinteni, mintha az I. r. alperes által a II-III. r. alperesekkel kötött szerződések időpontjában az ingatlan bejegyzett tulajdonosai közt az I. r. alperes nem szerepelt volna. Ezen szerződések esetében a kifüggesztési eljárásra nem került sor és nem is közölték az ajánlatot az elővásárlásra jogosultakkal, a felperes erre irányuló jogát tehát megsértették, a szerződések ezért vele szemben hatálytalanok.

Az elővásárlási jog nem játszható ki oly módon, hogy az ingatlant más dologgal együtt adják el és a vételárat együttesen állapítják meg, ezért ez nem volt akadálya a felperes joggyakorlásának. A vételár a II. és III. r. alperesek előadásának megfelelően az átruházott ingatlanok perbeli ingatlanhányadra eső terület mértéke arányában került meghatározásra.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!