Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

AVI 2017.3.21 A szerencsejáték minősítése jogkérdés, ennek eldöntésére a hatóságnak nincs hatásköre [2004. évi CXL. tv. 50. § (1) bek.]

Az alperesi hatóság ellenőrei 2013. március 5. napján fedett ellenőrzést folytattak le a "N. Eszpresszó" nevű vendéglátó helyen, ahol a bejárat mellett egy Touch Net típusú internet terminál (a továbbiakban: terminál) üzemelt.

Az ellenőrök először 200 forintos érmével próbajátékot játszottak a "Bonus Dice" játékkal. A kezdeti érték 3 perc alatt elfogyott, a terminált tovább az ellenőrök nem tudták használni. Ezt követően újabb 200 forintot helyeztek el az érmeelfogadóba és "Turbo Dice" nevű programot játszottak, melyen véletlenszerűen nyerve, és veszítve az összeget 6 perc alatt elveszítették.

Ezután az ellenőrök a terminál bankjegy fogadójába 500 forintot helyeztek, és a "Fruit Poker" elnevezésű programot választva a tizes téten a szimbólumok véletlenszerű együtt állásának függvényében hol nyerve, hol veszítve 7 perccel a játék elkezdése után úgy tettek szert nyereményre, hogy a $ feliratú szimbólum mellett az eredetileg 505 forint érték 515 forintra nőtt. A helyszínen tapasztaltakról az ellenőrök jegyzőkönyvet vettek fel, melyre vonatkozóan a felperes észrevételt nem terjesztett elő.

Az alperes a 2013. augusztus 8. napján kelt határozatával a felperes terhére 2 000 000 forint bírságot szabott ki és kötelezte ezen összeg megfizetésére. Felhívta a felperes figyelmét, hogy a jövőben a jogszabályi előírásokat tartsa be, mert ismételt jogsértés esetén szigorúbb szankció is alkalmazásra kerülhet.

Az indokolás szerint a helyszínen lefoglalt iratokra figyelemmel megállapítható, hogy a felperes bérbe vesz 2 nm területet a perbeli vendéglátó egységben annak üzemeltetőjétől a terminál kihelyezése és üzemeltetése céljából. A terminál a berendezésbe helyezett készpénz ellenében képzett egyenleg terhére internet használatot biztosít, a berendezés azonban játékokban való részvételre is jogosít, amely során a játék eredménye alapulvételével változik az egyenleg. Az ellenőrök próbajáték keretében a berendezésbe helyezett összegből képzett egyenleg terhére tétet tudtak felvenni, játékjogot szereztek, továbbá a terminál használata során fennállt a nyeremény elérhetőségének lehetősége. Ugyanis a "Fruit Poker" típusú játékon a játék végére tíz egységgel nőtt a krediegyenleg a kezdő értékhez képest, vagyis nyeremény értek el, míg a "Bonus Dice" és a "Turbo Dice" típusú játékban a játék végére vesztettek. A felhasználható időkeret nem a tényleges idővel arányosan csökkent, hanem a játék eredménye szerint változott, valamit a nyerés vagy a vesztés kizárólag a véletlentől függött. A dokumentáció alapulvételével a kreditegyenleg növekedése, mint nyeremény vagyoni értékkel bír.

A felperest terheli a felelősség azért, hogy az ellenőrzés időpontjában az állami adóhatóság engedélye nélkül üzemeltetett olyan terminált a vendéglátó egységben, amely szerencsejátékban való részvételt biztosított. A fentiekre tekintettel került sor a bírság kiszabására azon súlyosbító körülmény értékelése mellett, miszerint a felperes a jogsértés elkövetését megelőző két éven belül öt alkalommal volt hasonló jogsértések miatt jogerősen bírságolva.

A felperes keresettel támadta az alperes határozatát, kérve annak bírósági felülvizsgálatát és ennek eredményeként - helyesen - hatályon kívül helyezését, és az alperes új eljárásra kötelezését. A 7. alszámú jegyzőkönyvvel dokumentált tárgyaláson a felperes bizonyítási indítványokat terjesztett elő, így kérte meghallgatni a terminálok működése kapcsán T. A., a társaság képviselőjét. Indítványozta, hogy a bíróság szerezze be a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon folyamatban lévő büntető eljárásban a terminálok ügyében keletkezett szakértői vélemény eredeti példányát, illetőleg a bizonyítási kísérlet során készült videófelvételt. Indítványozta, hogy a bíróság igazságügyi szakértőt rendeljen ki a terminál működésével kapcsolatban. Az elsőfokú bíróság a 13. számú jegyzőkönyvvel dokumentált tárgyaláson hozott végzésével a bizonyítási indítványokat mellőzte.

A közigazgatási és munkaügyi bíróság jogerős ítéletével a keresetet elutasította. Hivatkozott a szerencsejáték szervezéséről szóló 1991. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Szjtv.) 1. § (1) bekezdésére, 2. § (2) bekezdésére, 12. § (1) bekezdésére, (3) bekezdés d) pontjára, 26. § (1) bekezdésére, 37. § 1. pontjára, a közigazgatási hatósági eljárási és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 50. § (1) bekezdésére, a Polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 3. § (4) bekezdésére, 4. § (1) bekezdésére, valamint az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI. 17.) AB határozatában foglaltakra.

Álláspontja szerint három tényállási elem együttes fennállása szükséges ahhoz, hogy adott játék szerencsejátéknak minősüljön: legyen tétfizetés, a játék végén nyeremény, végül pedig a nyerés, illetve vesztés kizárólag, vagy túlnyomórészt a véletlenen múljon.

A tétfizetéssel kapcsolatban a bíróság kifejtette, miszerint az ellenőrök a próbajáték során pénzt fizettek be, melynek következtében jogosulttá váltak a játékprogram használatára, vagyis a tét fizetése aggálytalanul megállapítható. Az a tény, hogy a felhasználók a játék mellett internetezhettek is, vagy kuponokat is vásárolhattak nem zárja ki a tétfizetés megállapíthatóságát.

A nyerés tényállási elemének megvalósulása körében a bíróság rögzítette, hogy az ellenőrzési jegyzőkönyv értelmében az ellenőrök kreditegyenlege nyerés esetén növekedett. A pénznyerő automata minőség megállapíthatóságának nem feltétele a pénzkifizetés, az pedig nem kétséges, a játékosok az összegyűjtött kredit megfelelő ellenértékére tarthattak igényt.

A véletlen tényállás elemének tekintetében az ellenőröknek nem volt ráhatásuk a nyerő vagy vesztes kombináció elérésére, a játék kapcsán mindösszesen a start gomb megnyomása függött a felhasználók elhatározásától. A felhasználók sem a nyeremény elérésének időpontját, sem annak gyakoriságát, mértékét befolyásolni nem tudják, az teljes mértékben a véletlenen múlik.

A fentiekre tekintettel a bíróság arra megállapításra jutott, hogy az Szjtv. 1. § (1) bekezdése szerinti tényállási elemek megvalósultak, a berendezésen szerencsejáték funkció volt elérhető, így a terminál az Szjtv. 26. § (1) bekezdését is alapul véve pénznyerő automatának minősül. Erre figyelemmel a felperes marasztalása jogszerű volt.

Az Alkotmánybíróság hivatkozott döntésére figyelemmel az állami adóhatóság korábban kiadott szakmai állásfoglalása kötelező erővel nem bír, erre tekintettel szükségtelen a feljegyzést készítő egyik ellenőr tanúkénti meghallgatása. Szintén nem releváns a Magyar Kereskedelmi Engedélyi Hivatal (a továbbiakban: MKEH) kiadott állásfoglalása, melyre figyelemmel az annak ügyintézője és kiadmányozója tanúkénti meghallgatására irányuló felperesi bizonyítási indítvány mellőzésre került.

A bíróság nem fogadta el a felperes által hivatkozott, más eljárásban született döntéseket a támadott határozat jogszabálysértő voltának alátámasztásául, azok ugyanis egyrészt eltérő anyagi jogi jogszabályokon alapulnak, másrészt az azokban megállapított tényállás a bíróságot nem köti.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!