Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2013.3.115 A Ptk. 221. § (3) bekezdésében meghatározott eset az álképviselet egy speciális szabálya, amelynek értelmében a jogalkotó az egyébként eljárásra jogosult képviselőt álképviselőnek minősíti. Az álképviseletre vonatkozó szabályok ez esetben is alkalmazandók [Ptk. 221. § (1), (2) és (3) bek.].

A felperes társaság tagjai 2004. augusztus 2-áig B. K. és B. Á. voltak, a cég ügyvezetője B. L. volt, önálló képviseleti joggal.

Az I. r. alperest 2004. június 4-én alapította B. L. és felesége. B. L. e társaságnak is önálló képviseleti joggal rendelkező ügyvezetője volt. A társaságot 2004. augusztus 23-án jegyezte be a cégbíróság a cégnyilvántartásba.

A 2004. július 6-án kelt adásvételi szerződéssel a felperes a kizárólagos tulajdonában lévő D., 0119/1. hrsz.-ú, 4675 nm alapterületű, külterületi, "kivett üzem" megjelölésű ingatlant 4 300 000 Ft + áfa, azaz összesen 5 375 000 Ft vételárért eladta a bejegyzés alatt álló I. r. alperesnek. A szerződést mind az eladó, mind a vevő nevében B. L. ügyvezető írta alá, azt dr. B. K. ügyvéd ellenjegyezte.

2004. július 30-án a felperes két további szerződéssel értékesítette az I. r. alperes részére a tulajdonában levő Mercedes VITO 112 CDI típusú személygépkocsit 5 millió Ft vételárért, és a GALLOPER típusú személygépkocsit 2 millió Ft vételárért.

Az ingatlan és a személygépkocsik vételára pénztárbizonylatok alapján a felperes számviteli nyilvántartásában bevételként könyvelésre került.

A felperes társaságban levő üzletrészeiket B. K. és B. Á. 2004. augusztus 2-án átruházták. Az új tagok e napon módosították a társasági szerződést. Megváltoztatták a cég elnevezését, a székhelyét, a fő tevékenységét, acélöntés helyett, tároló fatermékek gyártására, és új ügyvezetőt is választottak. 2005. február 22-én a társaság tagjainak és ügyvezetőjének személye ismét megváltozott.

A II. r. alperes javára, az I. r. alperesnek 2004. november 26-án nyújtott 6 millió Ft kölcsön biztosítékaként első zálogjogi ranghelyen jelzálogjog került bejegyzésre a felperestől vásárolt ingatlanra.

Az adóhatóság 2005. szeptember 15-én felszámolási eljárást kezdeményezett a felperessel szemben 4 663 803 Ft adótartozás miatt. A megyei bíróság 2006. március 11-én indította meg a felperes felszámolását. Felszámolóként a Cs. Kft.-t jelölte ki. A felszámolási eljárásban az adóhatóság 3 643 503 Ft követelést jelentett be, melyből a 2004. július 20-ig tartó időszakra eső tőketartozás összege 3 476 503 Ft volt. 2007. június 9-én az utólagos ellenőrzést követően hitelezői igényét módosította és 2002. január 1-2006. március 10-ig tartó időszakra vonatkozóan jogosulatlan általános forgalmi adólevonás miatt elmaradt adó és adóbírság címén 29 115 000 Ft követelést jelentett be.

A Mercedes személygépkocsit az I. r. alperes 2007. augusztus 28-án értékesítette, a GALLOPER személygépkocsit 2004. november 30-án.

A felperes 2007. június 26-án előterjesztett, majd módosított keresetében kérte az ingatlanra, valamint a személygépkocsikra kötött adásvételi szerződések érvénytelenségének megállapítását és a szerződéskötések előtti állapot visszaállítását; az I. r. alperesnek az ingatlannak és a személygépkocsiknak a felperes birtokba adására való kötelezését; az ingatlanra vonatkozóan az I. r. alperes tulajdonjogának törlését és a felperes tulajdonjogának bejegyzését; továbbá a birtokba adásig az I. r. alperes használati díj fizetésére kötelezését mind az ingatlan, mind a személygépkocsik tekintetében. A felperes kérelmet terjesztett elő a II. r. alperes javára bejegyzett jelzálogjog törlése iránt is. Az ingatlan használati díját a perben beszerzett szakértői vélemény által megállapított összegben, míg a személygépkocsik használati díját az általa csatolt összehasonlító adatok alapján mérlegeléssel kérte megállapítani.

Az I. r. alperessel szemben a keresetét a Ptk. 200. § (2) bekezdésére, a szerződések nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütköző voltára, valamint a Ptk. 221. § (3) bekezdésében foglalt, a képviselő eljárásának korlátozását tartalmazó rendelkezés megsértése miatti jogszabályba ütköző voltára alapította. Az eredeti állapot helyreállítása körében a Ptk. 237. § (1) bekezdésére és az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (Inytv.) 62. § (1) bekezdésére, 63. § (1) bekezdésére hivatkozott.

A II. r. alperessel szemben benyújtott kérelmét arra alapította, hogy az I. r. alperes nem szerezhette meg az ingatlan tulajdonjogát, ezért azt joghatályosan a Ptk. 112. §-a alapján nem is terhelhette meg.

A felperes állította, hogy azért jóerkölcsbe ütközőek a közte és az I. r. alperes között létrejött szerződések, mert a hitelezők kielégítésére alkalmas vagyontárgyak kerültek értékesítésre, a hitelezők előli elvonás céljából, az ugyanazon személyi kör tulajdonában álló I. r. alperes részére. Előadta azt is, kétséget kizáróan nem állapítható meg, hogy a vételárat az I. r. alperes megfizette. Utalva a Cstv. 4. § (1) és (2) bekezdésében, valamint a 34. § (2) bekezdésében foglaltakra kifejtette, ellentétes a társadalmi közfelfogással, a társadalmi értékítélettel az, hogy a felperes fizetésképtelensége tudatában vonta el a hitelezők kielégítési alapját.

Hangsúlyozta, jogszabály kizáró rendelkezése hiányában a keresetét nem a Cstv. 40. §-ára, hanem a Ptk. 200. § (2) bekezdésére alapította. A Cstv. 40. §-ában foglaltakhoz képest többlettényállási elemként tartotta értékelendőnek azt, hogy a szerződő felek azonos tulajdonosi körhöz tartoznak, illetve ugyanaz a személy volt az ügyvezetőjük, a vevő egy még bejegyzés alatt álló gazdasági társaság volt, amely nyilvánvalóan nem rendelkezett a vételár kifizetéséhez szükséges fedezettel.

A szerződések semmisségét állította azért is, mert azok megkötésekor a Ptk. 221. § (3) bekezdésébe ütközően ügyvezetőként mindkét szerződő fél nevében ugyanaz a személy járt el.

Az alperesek kérték a kereset elutasítását. Az I. r. alperes vitatta hogy a szerződések a tartalmuk vagy céljuk miatt megkötésükkor nyilvánvalóan jóerkölcsbe ütközőek voltak, illetve, hogy fennálltak azok a körülmények, amelyekre a felperes keresetében e körben hivatkozott. Állította, hogy a felperes szerződések megkötésekor fennálló adótartozása nem volt jelentős, az adóhatóság csak a szerződéskötések után másfél évvel kezdeményezte a felszámolási eljárást. Az adótartozás fedezetére rendelkezésre álltak a felperesnek az üzletrészek értékesítésekor meglévő, és az új tulajdonosok részére átadott vagyontárgyai. Az I. r. alperes előadta, a vételárat készpénzben fizette ki a felperesnek, mely munkabér kifizetésre és készpénzes anyagvásárlásra került felhasználásra. A felperes nem volt fizetésképtelen, új tulajdonosai módosított tevékenységi körrel továbbműködtették.

Hivatkozott arra is, hogy a felperes lényegében a Cstv. 40. §-ában meghatározott körülményekre alapítva támadta a perbeli szerződéseket, az ott meghatározott perindítási határidő lejárta után anélkül, hogy a keresete olyan többlettényállási elemet tartalmazna, amely alapul szolgálhatna a jóerkölcsbe ütközés megállapításához.

A Ptk. 221. § (3) bekezdésével kapcsolatos kereseti kérelmet azért tartotta megalapozatlannak, mert álláspontja szerint e rendelkezés csak a felek közötti érdekellentét esetén zárja ki, hogy képviselőként mindkét fél nevében ugyanaz a személy járjon el. Állította, hogy a perbeli esetben a feleknek ugyanaz volt az érdeke. A hivatkozott rendelkezés azért sem alkalmazható, mert mind a két felet a jogszabályban meghatározott szervezeti képviselője képviselte.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!