Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2019.5.127 A pótmagánvádló meghatalmazott képviselőjének díja bűnügyi költség, melyet azonban nem az állam előlegez. Pótmagánvádas eljárásban hozott bűnösséget megállapító ítéletben a terheltet kötelezni kell a pótmagánvádló jogi képviselői díjának viselésére. Ebből az is következik, hogy amennyiben a Kúria felülvizsgálati eljárás eredményeképpen hozott ítéletében az alapeljárásban hozott ítélet marasztaló rendelkezését megváltoztatja és a terheltet felmenti, úgy a pótmagánvádló jogi képviselője részére a terhelt által kifizetett díj terheltnek történő visszatérítéséről is rendelkezni kell, mert így a pótmagánvádló jogi képviselőjének díját a felmentett terhelt már nem viseli [Be. 145. § (1) bek. c) pont; 856. § (1) bek.; 857. § (1) bek. c) pont; 25/2016. (XII. 23.) IM rend.].

[1] A járásbíróság a 2017. december 7-én meghozott ítéletében a terheltet becsületsértés vétségében [Btk. 227. § (1) bek. a) és b) pont] mondta ki bűnösnek, és ezért megrovásban részesítette. Ugyanakkor a terheltet az ellene zaklatás bűntette [Btk. 222. § (1) bek., és (3) bek. c) pont] miatt emelt vád alól felmentette.

[2] A kétirányú fellebbezések alapján eljárt törvényszék a 2018. május 8-án kihirdetett ítéletével a terhelt cselekményét rágalmazás vétségének minősítette [Btk. 226. § (1) bek., (2) bek. b) pont], egyebekben az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[3] A bíróság jogerős ítéletében megállapított tényállás felülvizsgálati indítvánnyal támadott részének lényege szerint a terhelt 2014. január 15-én az M., K. utca 9. szám alatti volt MSZP-irodában tévé és hallgatóság előtt tartott sajtótájékoztatót. Ennek során a jelenlévők, így a sajtó képviselői részére is kiosztásra került egy, a terhelt aláírásával ellátott anyag, ami a pótmagánvádlóra vonatkozóan a "K. Á., ez a rendszerváltás előtti Romániában a Securitate ölelésében szocializálódott ember..." kijelentést tartalmazza.

[4] A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt - védője útján - terjesztett elő felülvizsgálati indítványt felmentés érdekében.

[5] Az indítvány hivatkozott arra, hogy - álláspontja szerint - a bíróság azt rótta a terhére, miszerint a kijelentésével - köznyelvre fordítva - azt fejezte ki, hogy a pótmagánvádló a Securitate ügynöke volt. Ez azonban téves, mint ahogy téves a bíróság azon hivatkozása is, miszerint a polgármesteri tisztség betöltése előtt ellenőrzik, hogy a jelölt rendelkezik-e román titkosszolgálati múlttal, és ekként tudnia kellett, hogy állítása valótlan. Ezen túl az sem felel meg a valóságnak, hogy a bíróság által vélelmezett kijelentés valóságtartalma jelenleg már nem ellenőrizhető.

[6] Az indítvány szerint a terhelt közlése sem nyelvtani, sem logikai értelmezés alapján nem azt jelentette, amit a bíróság tulajdonított neki. Az ítélet ellentétes indokokat tartalmaz annak kapcsán, hogy a közlés valóságtartalmának a bűnösség megállapítása kapcsán van-e jelentősége.

[7] Nyilvánvaló, hogy a terhelti közlésre közügyben került sor, és ekként a közlés automatikusan a véleménynyilvánítási szabadság nyújtotta magasabb szintű oltalmat élvezi. A törvényszék helyesen állapította meg, hogy kijelentése nem tekinthető tényállításnak vagy híresztelésnek, ez azonban kizárja a bűnösség megállapítását. Az Alkotmánybíróság pedig több határozatában kifejtette, hogy bizonyításra csak tényállítás esetén kerülhet sor.

[8] Az indítvány szerint jelentősége van annak, hogy a terhelt közlése valós volt-e, azt azonban a közlés egésze, és nem annak szubjektív átértelmezése alapján kell vizsgálni. Ehhez képest pedig a közlés nem vitásan valós volt, hiszen köztudomású, hogy a rendszerváltás előtti Romániában mindenkinek együtt kellett élnie a Securitatéval.

[9] Az indítvány szerint az ítélet tévesen állapította meg azt, hogy a terhelt közlésével a Securitate ügynökének nevezte a pótmagánvádlót. A Securitate 11 000 ügynököt és félmillió informátort alkalmazott egy 22 milliós országban; ez meghatározta azt a szocializációs környezetet, melyben a pótmagánvádló felnőtt, és ezért az a vélemény alakult ki a terheltben, hogy ez hatott a pótmagánvádlóra. A pótmagánvádlót a terheltre tett valótlan állításai miatt a bíróság más ügyben jogerősen elmarasztalta; a pótmagánvádló azonban bocsánatkérés helyett 74 különböző feljelentést tett ellene, melyeket a nyomozó hatóságok kivétel nélkül elutasítottak.

[10] Végül a terhelt kifogásolta, hogy a másodfokú bíróság rágalmazásnak minősítette a cselekményét, azonban ez ellen nem védekezhetett, így a védekezéshez való joga is sérült.

[11] A pótmagánvádló - jogi képviselője útján megtett - észrevételében a felülvizsgálati indítványt alaptalannak tartotta, és a megtámadott határozatok hatályában fenntartására tett indítványt.

[12] Indokai szerint a bíróság más ügyben nem kötelezte elégtétel adására a pótmagánvádlót. Idézte a terhelt közleményében szereplő, a jogerős ítéletben a terheltnek felrótt közlésen kívüli további nagyszámú, álláspontja szerint becsület csorbítására alkalmas közlést is, melyek megtételével - álláspontja szerint - a terheltnek kizárólag az a szándéka volt, hogy a pótmagánvádlótól a bíróság által el nem rendelt elégtétel adását kikényszerítse.

[13] A pótmagánvádló állítása szerint a bíróság helyesen állapította meg, hogy a terhelt közlése tényállítás, ami a becsület csorbítására alkalmas; a Securitatéval való bármiféle kapcsolatba kerülés - az áldozati státuszt kivéve - önmagában ilyen. A terhelt a bíróság által neki felrótt kijelentésében arra utalt, hogy a pótmagánvádló nem áldozat, hanem a Securitatéval együttműködő személy volt.

[14] Helytálló volt a bíróság arra történő hivatkozása is, hogy a megyei jogú város polgármesteri tisztségére jelölt személy mind az induláskor, mind a megválasztásakor különböző szintű nemzetbiztonsági ellenőrzéseken esik át. A terhelt az eljárás során nem terjesztett elő a valóság bizonyítására vonatkozó indítványt, ezért a bíróság nem volt abban a helyzetben, hogy e tekintetben bizonyítást vegyen fel.

[15] A pótmagánvádló szerint a felrótt közlés szövegkörnyezete is azt támasztja alá, hogy a közlés szerint a pótmagánvádló a Securitate ügynöke volt. A közlés további része szerint ugyanis a "Securitate baráti ölelésében történő szocializáció" oda vezetett, hogy a pótmagánvádló azt hiszi, mindent megengedhet magának; ez pedig olyan következtetés levonására alkalmas, miszerint a pótmagánvádló ügynök volt, és ez vezetett a fenti jellemvonásának kialakulásához. A bíróság jogerős ítéletében helyesen állapította meg, hogy a terhelt tényre közvetlenül utaló kifejezést használt, ami objekítve alkalmas volt a pótmagánvádló becsületének csorbítására. Ugyanakkor a becsület tényleges csorbulása nem követelmény, elegendő a sérelem absztrakt lehetősége. A bűncselekménynek nem tényállási eleme az állítás valótlansága sem.

[16] A pótmagánvádló álláspontja szerint a terhelt közlése nem véleménynyilvánítás volt, és nem is közügyre vonatkozott, mert az magánjogi szerződések tartalmának értékelésével összefüggésben hangzott el. Ugyanakkor a közlés közvetlenül utalt arra, hogy a pótmagánvádló - nem áldozatként - kapcsolatban állt a Securitatéval.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!