Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.5.123 I. A teljes kártérítés elve nem azt jelenti, hogy más károsultak részére, más ügyekben - akár hasonló tényállás mellett - megítélt összegeknek feleljen meg a nem vagyoni kártérítés, hanem azt, hogy az alkalmas legyen a perbeli esetben az összes körülmény értékelésével a károsultat ért nem vagyoni hátrányok kompenzálására.

II. Az egészségkárosodott gyermek ápolásával és gondozásával kapcsolatos többletfeladatok indokoltsága, e tevékenységek időszükséglete olyan körülménynek minősül, amelynek megállapításához a szakértő alkalmazásának egyik feltételeként előírt különleges szakértelemre van szükség. Az viszont, hogy az erre tekintettel járadékigényt érvényesítő hozzátartozó a fenti tevékenységeket valóban elvégzi-e, s ha igen, milyen időtartamban, már olyan ténynek tekinthető, amely a perben egyéb módon bizonyítandó. [1952. évi III. törvény (régi Pp.) 177. § (1) bek., 206. § (1) és (3) bek.; 1959. évi IV. törvény (régi Ptk.) 355. § (4) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I-II. rendű felperesek házastársak, a III-IV. rendű felperesek a gyermekeik.

[2] Az I. rendű felperesnél 2011. június 8-án 6 hetes ikerterhességet állapítottak meg. A terhesgondozás során elvégzett ellenőrző és szűrővizsgálatok eleinte normál, illetve negatív eredményt adtak. A 2011. december 20-i flowmetria vizsgálat során mért érték azonban az egyik magzat tekintetében az élettani határérték alatt volt, és a biometriai mérések adataiból kiszámíthatóan méhen belüli növekedési retardáció volt megállapítható.

[3] A 2011. december 23-án elvégzett NST vizsgálattal kimutatott, a szükségesnél kevesebb magzatvíz, valamint az ultrahangvizsgálat által igazolt végdiastolés stop krónikus magzati hypoxiára utalt. Ezt követően az I. rendű felperes terhességét császármetszéssel fejezték be, amely után a III. rendű felperes a súlyos retardációja és légzészavara miatt a perinatális intenzív osztályra került. A koponya-ultrahangvizsgálattal kifejezett progrediáló periventrikuláris keringési zavart igazoltak, amelyet a méhen belül elszenvedett súlyos keringészavar következményének tulajdonítottak. A 2012. március 12-i fejlődésneurológiai vizsgálat nem progrediáló agykárosodást véleményezett, képalkotó eljárásokkal a kamrák körüli fehérállomány károsodását és következményes agytörzsi elváltozást találtak.

[4] A III. rendű felperes törzsizomzata hypotóniás, a végtagizomzata túlfeszült, mind a négy végtagjára kiterjedően nehezített a mozgása, ülni és állni sem tud, látásában károsodott. Nem szobatiszta, manipulációs készsége nem alakult ki. Epilepsziás, a betegségét csak nagy odafigyeléssel lehet uralni. Számos ortopédiai beavatkozást végeztek rajta, és születése óta folyamatosan fejlesztő terápiákra szorul.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[5] A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték kötelezni az alperest.

[6] Az alperes érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult.

[7] Az elsőfokú bíróság a közbenső ítéletével megállapította az alperes kártérítési felelősségét a felpereseket a III. rendű felperes egészségkárosodása következtében ért károkért. A másodfokú bíróság a közbenső ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét helybenhagyta.

[8] A felperesek módosított keresetükben nem vagyoni kártérítés jogcímén az I-II. rendű felperesek részére személyenként 12 000 forint, a III. rendű felperes javára 25 000 000 forint, míg a IV. rendű felperes részére 7 000 000 forint és ezen összegek 2011. december 23-tól járó késedelmi kamatának megfizetésére kérték kötelezni az alperest. Az I-II. rendű felperesek mint egyetemleges jogosultak vagyoni kártérítésként - egyebek mellett - ápolás és gondozás többletköltsége címén a 2012. január 16-tól 2020. április 30-ig terjedő időre 20 479 267 forint, valamint 2020. május 1-jétől havi 245 910 forint járadék tekintetében kérték az alperes marasztalását.

[9] Az alperes érdemi ellenkérelmében a nem vagyoni kártérítéseket eltúlzottnak tartotta, az ápolás és gondozás többletköltségének megtérítése iránti követelést vitatta.

Az első- és a másodfokú ítélet

[10] Az elsőfokú bíróság ítéletével az I. rendű felperes javára 9 000 000 forint, a II. rendű felperes részére 7 000 000 forint, a III. rendű felperes javára 18 000 000 forint, a IV. rendű felperes részére 2 000 000 forint nem vagyoni kártérítés és ezen összegek 2011. december 23-tól számított késedelmi kamatának, ápolás és gondozás többletköltsége jogcímén pedig egyrészt 7 032 816 forint lejárt járadéknak, másrészt 2020. október 1-jétől havi 102 380 forint járadéknak az I-II. rendű felperesek mint egyetemleges jogosultak javára történő megfizetésére kötelezte az alperest. Ezt meghaladóan a nem vagyoni kártérítés, valamint az ápolás és gondozás többletköltsége tekintetében a keresetet elutasította.

[11] A nem vagyoni kártérítési igények megalapozottságának vizsgálatakor abból indult ki, hogy a III. rendű felperesnek az egészséghez fűződő joga, míg az I., a II. és a IV. rendű felperesnek az egészséges családban éléshez fűződő személyiségi joga sérült. Az I-II. rendű felperesek esetében figyelemmel volt arra, hogy önmagában traumát jelent minden szülő számára, ha gyermeke egészségkárosodással születik, amelynek feldolgozása, a váratlan helyzethez való alkalmazkodás rendkívüli erőfeszítést kíván. Megállapította, hogy az ezzel kapcsolatos szomorúság és fájdalom folyamatosan jelen van az I-II. rendű felperesek életében, és mivel a sérült gyermek ellátása, gondozása lényegesen több időt és energiát igényel, mint egy egészséges gyermeké, az életük a korábbi terveikhez képest más irányt vett. A pszichológus szakértői véleményből kiemelte, hogy az I. rendű felperes a történteket nem dolgozta fel, a jövőképe bizonytalan, és a vizsgálat eredménye a regresszív, depresszív irányú elhárítás lehetőségét vetette fel; ehhez képest a II. rendű felperes a vizsgálat idején pszichésen egyensúlyban volt, ugyanakkor a tartós megterhelés hatására a frusztrációs toleranciája romlott. A további bizonyítékokat is értékelve rögzítette, hogy bár a károkozás mindkét szülőnek jelentős hátrányt eredményez, közülük az I. rendű felperes élete változott meg nagyobb mértékben: minden nap 24 órában, megállás nélkül anyaszerepben kénytelen helytállni, és nincs lehetősége a szakmájának gyakorlására, bármilyen családon kívüli tevékenység végzésére. Ezzel szemben figyelembe vette, hogy a II. rendű felperesnek ugyan a munkája mellett a beteg gyermek miatt megnövekedett mennyiségű gondozási és háztartási teendőt kell elvégeznie, de a munkahelyi tevékenysége révén lehetősége van a szakmai képességei kibontakoztatására. Mindezekre tekintettel a nem vagyoni kártérítés összegét az I. rendű felperes esetében 9 000 000 forintban, míg a II. rendű felperes esetében 7 000 000 forintban határozta meg.

[12] A III. rendű felperes vonatkozásában kiemelte, hogy önmagában az egészségi állapotából, az egyes hátrányok részletezése nélkül is következik az őt ért sérelem igen jelentős mértéke. Hivatkozása szerint a III. rendű felperes egész életét meghatározza, és a lehetőségeit nagy mértékben beszűkíti a mozgáskorlátozottsága, az epilepsziája, valamint az a körülmény, hogy egész életében mások segítségére fog szorulni. Emiatt - a más, hasonló ügyekben hozott ítéletekre is figyelemmel - 18 000 000 forint nem vagyoni kártérítést talált arányban állónak a III. rendű felperest ért sérelemmel.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!