Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2021.2.44 I. Ha a császármetszés indikációjaként a megszületett gyermek szülés során elszenvedett egészségkárosodásának lehetősége nem merült fel, akkor a császármetszés elmaradása az okozati összefüggés hiánya miatt nem szolgálhat a kártérítési felelősség megállapításának alapjául.

II. A bizonyítási teher bírói átfordítását indokolhatja az, hogy az ellenérdekű fél megfosztja a bizonyításban érdekelt felet a bizonyítás lehetőségétől [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 339. § (1) bek., 1952. évi III. tv. (régi Pp.) 3. § (3) bek., 164. § (1) bek., 170. § (1) és (7) bek., 1997. évi CLIV. tv. (Eütv.) 77. § (3) bek., 136. § (1)-(2) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az I. rendű felperes gyermeke, a III-IV. rendű felperesek unokája, a II. rendű felperes 2012. október 30-án született az alperes szülészeti és nőgyógyászati klinikáján jobb oldali kevert típusú karfonatsérülés folytán kialakult környéki idegrendszerkárosodással, aminek következtében a jobb karja mozgáskorlátozott. A II. rendű felperes a korosztályához képest kevésbé önálló, segítségre szorul, rendszeres fejlesztő és rehabilitációs kezelése szükséges.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[2] A felperesek keresetükben vagyoni és nem vagyoni káraik megtérítésére kérték kötelezni az alperest. Előadták, hogy a II. rendű felperes sérülése traumás eredetű, az normál szülési folyamat mellett nem következhetett be. Mivel pedig az orvosi dokumentáció a váll elakadásáról, a váll kifejtésének megoldásáról nem tartalmaz bejegyzést, ezért álláspontjuk szerint azt kell megállapítani, hogy az alperes a váll kifejtésének technikai kivitelezése során nem a szakmai szabályok és az elvárható gondosság elvének megfelelően járt el. A szakértői bizonyítás eredményének ismeretében arra is hivatkoztak, hogy az alperes mulasztott, amikor a profilaktikus javallat ellenére nem végezte el az indokolt császármetszést, amelynél sokkal kisebb a karfonat sérülésének kockázata.

[3] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte.

[4] Az alperesi beavatkozó ellenkérelmében az alperessel egyező indokok alapján kérte a kereset elutasítását.

Az elsőfokú közbenső ítélet és másodfokú ítélet

[5] Az elsőfokú bíróság közbenső ítéletével megállapította, hogy az alperes teljes kártérítési felelősséggel tartozik a felpereseket a II. rendű felperes egészségkárosodottan való megszületésével okozati összefüggésben ért károkért.

[6] A perben kirendelt igazságügyi orvos szakértőnek az ítélkezés alapjául elfogadott szakvéleménye alapján megállapította, hogy a kóros szívműködés mint magzati javallat, valamint a súlyos praeeclampsia és a fehérjeürítés fokozódása mint anyai javallat alapján indokolt lett volna profilaktikus császármetszés elvégzése, és ha az alperes orvosai emellett döntenek, lényegesen kisebb lett volna az esélye a karfonatsérülés bekövetkezésének. Emiatt arra a következtetésre jutott, hogy az alperesnek a hüvelyi szüléshez való ragaszkodása, a császármetszés elmaradása okozati összefüggésben áll a II. rendű felperesnél bekövetkezett egészségkárosodással.

[7] A szakvélemény alapján az alperes által kiállított orvosi dokumentáció hiányosságát is megállapította amiatt, hogy az nem tartalmazza részletesen a szülés kitolási szakában történteket. Kiemelten értékelte, hogy karfonatsérülés traumás behatás nélkül nem következik be, és az ideggyök kiszakadása mindenképpen intenzív mechanikus okot, behatást feltételez, típusosan a vállak elakadásával függ össze, az erőszakos húzás ugyanis a karfonat gyökereinek szakadását, vagy pedig az idegpályák részleges, avagy teljes elszakadását okozhatja. Ehhez képest figyelembe vette, hogy bár a dokumentációban a karidegfonat várható sérülésére, szakadására utaló kóros állapotot nem írtak le, de a szakvélemény szerint a traumás behatás önmagában a hüvelyi szülés is lehet, és ilyen sérülés ún. "sima" szülés esetén is előfordulhat. Jelentőséget tulajdonított továbbá az I. rendű felperes szakértői vizsgálat során tett annak a nyilatkozatának, hogy a szülés során az orvos fentről tolta a hasát, és a szülésznő alulról húzta a gyermeket. Álláspontja szerint ezért a II. rendű felperes sérülésének az említett aktív magatartással okozati összefüggésben történt bekövetkezése a bizonyossággal határos valószínűséggel megállapítható volt.

[8] Mindezek miatt azt rögzítette, hogy az alperes az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény (a továbbiakban: Eütv.) 136. §-a által előírt dokumentációs kötelezettségét megsértette, s emiatt a kimentés körében nem tudta bizonyítani az alkalmazottainak az Eütv. 77. § (3) bekezdése szerinti elvárható gondossággal való eljárását. Megállapította, hogy a II. rendű felperes egészségkárosodása az alperes alkalmazottainak aktív, tevőleges magatartásával, a szokásoson túlmutató mechanikus traumás erőbehatással okozati összefüggésben következett be, és ezért az alperest az Eütv. 244. §-a folytán alkalmazandó, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: régi Ptk.) 318. §-a, 339. § (1) bekezdése és 348. §-a alapján kártérítési felelősség terheli.

[9] Az alperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság közbenső ítéletét megváltoztatta, és a keresetet elutasította.

[10] Azt a szakvéleménnyel bizonyított tényt, hogy az anya kórállapota mellett a magzat kóros szívműködése kellő alapot adott volna a szülés császármetszéssel történő befejezésére, és ebben az esetben a sérülések nagy valószínűséggel nem következtek volna be, nem tartotta alkalmasnak az alperes kártérítési felelősségének megállapítására. Ezzel kapcsolatban abból indult ki, hogy a felelősség fennállása szempontjából csak annak a jogellenes magatartásnak van jelentősége, amely okozati összefüggésben áll a bekövetkezett kárral. Emiatt értékelte azt a szakértői megállapítást, amely szerint a II. rendű felperes sérülése nincs összefüggésben a császármetszésre okot adó magzati szívműködés jellegével. Figyelemmel volt arra is, hogy a szakkonzultánsnak a személyes meghallgatása során tett nyilatkozata szerint nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést a karfonat sérülése és a császármetszés elmaradása között.

[11] Mindehhez képest csupán formállogikán alapuló megállapításnak minősítette, hogy amennyiben császármetszést végeztek volna, akkor a jobb kar és váll sérülése nagy valószínűséggel nem következett volna be. Ebben a körben hangsúlyozta, hogy az alperes számára - amikor a császármetszés alkalmazása vagy elhagyása kérdésében döntenie kellett - nem merülhetett fel indikációként a karideg sérülésének elkerülése. A császármetszés elmulasztása és a II. rendű felperes sérülése közötti okozati összefüggést ezért nem tartotta megállapíthatónak.

[12] Kifejtette, hogy mivel a II. rendű felperes károsodása nem vitásan az alperes által levezetett szüléssel összefüggésben állt elő, ezért az alperesnek kellett a felelősség alól kimentenie magát. E tekintetben utalt arra, hogy a dokumentációs hiányosságból fakadó bizonyítatlanság következményeit az egészségügyi szolgáltató viseli, de önmagában a kárral összefüggésben nem álló dokumentációs mulasztás nem teszi lehetővé a kártérítési felelősség megállapítását. Ezzel kapcsolatban pedig az elsőfokú bírósággal egyezően vette figyelembe, hogy a szakvélemény szerint az orvosi dokumentáció hiányos volt, s emiatt nem volt megállapítható az alperes alkalmazottainak a kitolási szak vezetése során a szakma szabályainak és az elvárható gondosság elvének megfelelő eljárása. Értékelte azonban azt is, hogy a szakértők a szokásoson túlmenő, az idegkiszakadást okozó erőbehatást egyértelműen, teljes bizonyossággal meghatározni nem tudták.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!