BH 2012.6.151 A hozzátartozó kárigényének elbírálásánál értékelni kell az elhalt károsult közreható magatartását [Ptk. 339. §, 340. §, 355. §].
Kapcsolódó határozatok:
Mohácsi Járásbíróság P.20332/2007/76., Pécsi Törvényszék Pf.21209/2009/4., Kúria Pfv.22053/2010/5. (*BH 2012.6.151*)
***********
Az I. r. felperesnek a fia, a II. r. felperesnek a testvére, B. A. 2001. december 12-én, 22 éves korában az alperes Kft. g.-i telepén, ahol alkalmi munkát végzett, a kazánhelyiségben szénmonoxid-mérgezés következtében meghalt. B. A. szülei - a per I. r. felpereseként az édesapja, a per II. r. felpereseként az édesanyja - a hozzátartozójuk halála folytán saját jogon érvényesítették az alperessel szemben a vagyoni és nem vagyoni káraikat.
A felperesek 834 178 forintban megjelölt vagyoni kárukból 750 760 forintra tartottak igényt, mert nem vitatták azt, hogy B. A. a káresemény bekövetkezésében maga is közrehatott, és ennek a mértékét 10%-ban határozták meg. A nem vagyoni kárigényüket pedig személyenként 1 800 000 forintban jelölték meg és megfizetésére kérték az alperes kötelezését. Azt állították, hogy ha az alperes kft. megfelelően üzemelteti a kazánhelyiségben levő berendezéseket, akkor a szénmonoxid tartalmú füstgáz nem kerülhetett volna a helyiség levegőjébe és a gyermekük halála nem következett volna be. A keresetet a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdésére alapították.
Az alperes a kereset elutasítását kérte arra hivatkozva, hogy a baleset kizárólag a károsult felróható magatartására vezethető vissza. A munka befejezésével ugyanis nem tartózkodhatott volna a telepen, a kazánházba amúgy is tilos volt belépnie, azt éjszakai tartózkodásra, alvásra nem használhatta volna, így B. A. maga okozta a kárát, így az reá nem hárítható át.
Az elsőfokú bíróság ítéletével kötelezte az alperest az egyetemlegesen jogosult felperesek részére 417 089 forint vagyoni kártérítés és kamatai, valamint személyenként 1 000 000 forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére. Az elsőfokú bíróság azt állapította meg, hogy a kazánházban működő berendezések valamelyikéből halálos mérgezést okozó szénmonoxid áramlott a helyiségbe és ez okozta B. A. halálát. Az alperest ezért a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján kártérítési felelősség terheli, de mert a kár bekövetkezésében B. A. maga is közrehatott, a Ptk. 340. §-ának (1) bekezdése alapján kármegosztásnak van helye. A közrehatását értékelve az elsőfokú bíróság 50%-os kármegosztást alkalmazott, és a hozzátartozó felperesek esetében a vagyoni kártérítés mértékét ennek megfelelően állapította meg, míg a nem vagyoni kártérítés összegénél ezt a közrehatást kárcsökkentőként értékelte.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!