Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2010.2.41 A bérbeadó felmondás előtti felszólítása akkor tekinthető közöltnek, ha az érdekelt fél tudomására jut, vagy azért nem jut tudomására, mert a felszólítást tartalmazó irat átvétele az érdekelt fél hibája miatt hiúsult meg [1993. évi LXXVIII. tv. 24. § és 25. §].

A felperes tulajdonában álló B., Sz. utca 10. földszint 10. szám alatti (továbbiakban: perbeli) lakást bérlő alperes a 2007. július 3-án a felperesnek "nem kereste" jelzéssel visszakézbesített felszólítást követően sem egyenlítette ki a bérleti és külön szolgáltatási díjhátralékát. A felperes ezért a 2007. július 13-án postára adott levelében a bérleti jogviszonyt 2007. augusztus 31. napjára felmondta.

Az elsőfokú bíróság az ítéletében a felperes keresetének helytadva kötelezte az alperest a perbeli lakás 15 napon belüli kiürítésére és 96 718 forint, valamint ennek a 2006. január 1-jétől járó törvényes mértékű késedelmi kamata megfizetésére. Az elsőfokú ítélet indokolása szerint az alperes a hátralékát maga sem vitatta, a felperes felmondása pedig megfelelt a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (továbbiakban: Lt.) 24. § és 25. §-ában foglaltaknak. Az alakilag és érdemben helyes felmondás folytán az alperes bérleti jogviszonya megszűnt és ezért a lakás kiürítésére is kötelezhető volt.

Az alperesnek az elsőfokú ítélet lakás kiürítésére kötelező rendelkezése ellen benyújtott fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezett rendelkezését megváltoztatva a lakás kiürítése iránti keresetet elutasította. A másodfokú ítélet indokolása szerint a felszólításra és a felmondásra nem alkalmazhatók a hivatalos iratok kézbesítésére vonatkozó szabályok. A postai szolgáltatások ellátásáról és minőségi követelményeiről szóló 79/2004. (IV. 19.) Korm. rendelet (továbbiakban: R.) 44. §-a (3) bekezdésének a) pontja helyes értelmezése folytán a 2007. június 15-én postára adott felszólítást június 20-án kézbesítettnek kell tekinteni, ebből következően a felperesnek 2007. június 29-étől július 6-áig volt lehetősége a felmondásra. A 2007. július 13-án postára adott felmondás ezért alaki hibás, emiatt a lakás kiürítése iránti kereset alaptalan.

A felperes felülvizsgálati kérelme tartalmát tekintve a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett az elsőfokú ítélet fellebbezett rendelkezését helybenhagyó döntés meghozatalára irányult. Jogi álláspontja szerint a másodfokú bíróság az R. rendelkezéseit nem megfelelően értelmezve, nem helytálló következtetéseket vont le. A felmondás előtti felszólítás nem hivatalos irat, közöltnek pedig akkor tekintendő, ha az érdekelt fél tudomására jut vagy ez éppen az érdekelt hibájából hiúsul meg (BH 2006/12.). Az R. százalékos arányokat tartalmazó rendelkezéséhez [44. § (3) bekezdés a) pont] nem fűzhető a rovására jogkövetkezmény. Az R. 16. §-ának (1) és (2) bekezdéséből, 14. §-ának (1) bekezdéséből, 22. §-ának (1) bekezdéséből és 23. §-ának (1) bekezdéséből az következik, hogy a címzettnek, a sikertelen kézbesítési kísérlet után hátrahagyott értesítőt követően még legalább 10 nap áll rendelkezésére a küldemény postai szolgáltató helyen való átvételére. A határidő akkor jár le, amikor a 11. munkanapon vagy azt követően bármikor a postai szolgáltató megállapítja, hogy a címzett a küldeményt nem kereste, és azt visszaküldi a feladónak. Ettől eltérő értelmezés kaotikus helyzetet teremtene és ellentétes a korábbi bírói gyakorlattal is. A tértivevényes, ajánlott küldeményként 2007. június 15-én postára adott felszólítás borítékán lévő postai feljegyzés szerint a küldemény kézbesítését megkísérelték, azt a címzett értesítés ellenére a postán nem vette át. A kézbesítési vélelem a felperes szerint azon a napon (2007. július 3.) következett be, amikor a posta elrendelte a küldemény visszaküldését. Ehhez képest pedig a felmondást a felperes határidőn belül adta postára.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!