Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

BH 2016.9.245 A késedelmi kamat mérsékelhető, ha a kölcsönszerződés uzsorás jellege ugyan nem állapítható meg, de a kikötött kamat mértéke a kölcsönadó fél részére aránytalan előnyt jelent [1959. évi IV. törvény (Ptk.) 301. §, 523. § (1) bek.].

[1] A felek 2005. augusztus 9-én, 2006. augusztus 28-án és 2009. január 31. napján szóban kölcsönszerződést kötöttek, amelynek alapján az alperes a saját kezűleg írt és aláírt átvételi elismervény szerint 2 800 000 forintot, 1 200 000 forintot, illetve 500 000 forintot vett fel kölcsönvevőként a felperestől határozott visszafizetési időre. A kölcsön a visszafizetési határidőig kamatmentes volt, késedelmes teljesítés esetére pedig a felek évi 35% mértékű késedelmi kamat megfizetésében állapodtak meg. Az alperes a kölcsönöket a volt menyének és nevelt fiának a közös üzleti vállalkozása céljára továbbadta. A menye az alperesnek azt állította, hogy a kölcsön visszafizetése megtörtént.

[2] A felperes 2010. szeptember 9-én kézbesített levelében felhívta az alperest a tartozás megfizetésére. A fizetési meghagyással indult ügy az alperes ellentmondása folytán perré alakult. A felperes a 2013. március 20-án perré alakult eljárásban előterjesztett keresetében összesen 4 500 000 forint és ezen kölcsön részösszegei után az esedékesség időpontjától számított járulékai megfizetésére kérte kötelezni az alperest az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 523. § (1) bekezdése alapján. Előadta, hogy az alperes menyének már nem nyújtott volna kölcsönt, az alperes megbízhatóságára tekintettel kötött szerződést az alperessel, azonban a kölcsönösszegből semmilyen visszafizetés nem történt sem az alperes, sem a volt menye részéről.

[3] Az alperes a kereset elutasítását kérte. A 2 800 000 forint összegű követelés vonatkozásában elévülésre hivatkozott, emellett utalt arra, hogy az 500 000 forint kölcsönösszeget kivéve a másik két kölcsön esetében nem az átvett összeg szerepelt az átvételi elismervényben, hanem annak kétszeres összege került tőkeként feltüntetésre, mert ténylegesen havi 10% ügyleti kamat fizetésében állapodtak meg. Hivatkozott arra, hogy tudomása szerint a kölcsönösszeget B. A., aki azt felhasználta, vissza is fizette a felperes részére 7 830 000 forint összegben.

[4] Az elsőfokú bíróság ítéletében kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperesnek 15 napon belül 4 500 000 forint tőkét, annak 2 800 000 forint után 2005. október 1. napjától, 1 200 000 forint tőke után 2007. január 1. napjától, míg 500 000 forint után 2009. július 2. napjától 2012. március 31. napjáig évi 35% kamatát. 2012. április 1. napjától az időközben bekövetkezett jogszabályváltozásnak megfelelő kamatösszeget állapította meg a bíróság az alperes fizetési kötelezettsége körében, ezt meghaladóan a keresetet elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a kölcsönösszegek átvételéről teljes bizonyító erejű magánokiratok készültek, ezekben az alperes 4 500 000 forint visszafizetését vállalta. Az okiratokkal szemben az alperest terhelte a bizonyítási kötelezettség abban a kérdésben, hogy az átadott tőkeösszeg kevesebb volt, mint az elismervényekben szereplő összeg. Utalt arra, hogy az alperes minősül a kölcsön felvevőjének, ezt B. A., az alperes menye is megerősítette tanúvallomásában azzal, hogy csak az alperes részére volt hajlandó a felperes kölcsönt nyújtani. Bár B. A. állította, hogy a kölcsönt részletekben visszafizette, ezt más bizonyíték nem támasztotta alá a perben. Az alperes a szerződés uzsorás jellegére nem hivatkozott, a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján pedig hivatalból nem volt megállapítható a felperes részéről a másik fél helyzetének kihasználása, illetve aránytalan előny kikötése. A késedelmi kamat mértékét tekintve ugyanakkor az elsőfokú bíróság törvényi semmisségi ok miatt a kamatfizetési kötelezettséget a keresettől eltérően határozta meg, figyelemmel a 2011. évi CXLVIII. törvény 1. § (2) bekezdésével módosított Ptk. 301. § (3) bekezdésére és a 2013. évi XXXIV. törvény 14. § (10) bekezdésének b) pontjára.

[5] Az elsőfokú ítélettel szemben az alperes nyújtott be fellebbezést. A másodfokú bíróság az ítélet fellebbezett rendelkezéseit helybenhagyta. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az elsőfokú bíróság a szükséges bizonyítási eljárást lefolytatta és a Pp. 206. § (1) bekezdésének megfelelően a bizonyítékokat okszerűen mérlegelte. A felperes a kölcsöntartozás megfizetésére alapított igényét a három átvételi elismervénnyel igazolta, amelyeket az alperes saját kezével írt és aláírt. Ez bizonyítja, hogy az alperes átvette az okiratban jelzett tőke összegét. Az alperes a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján az okirattal szemben bizonyíthatta volna, hogy a tényleges kölcsön összege az első két kölcsön esetében kevesebb volt, mint az okiratban megjelölt összeg és azt is, hogy a kamat mértékét a felek havi 10% ügyleti kamatban állapították meg, ez a bizonyítás azonban a perben nem vezetett eredményre. B. A. tanúvallomásában előadta, hogy az általa teljesített törlesztések alkalmával az alperes személyén kívül más nem volt jelen és a pénzátadásról okirat nem készült. A másodfokú bíróság szerint az általános élettapasztalat is azt kívánta volna, hogy ilyen nagy összegű kölcsön visszafizetését a felek valamilyen módon vagy tanúkkal, vagy okiratokkal igazolják. A bizonyítás eredménytelenségének jogkövetkezményeit az alperesnek kell viselnie.

[6] A másodfokú bíróság szerint az alperes egyértelműen úgy nyilatkozott az elsőfokú eljárásban, hogy az uzsorás szerződés létrejöttére maga nem kíván hivatkozni, a semmisség megállapítására pedig hivatalból csak akkor kerülhet sor, ha a semmisségi ok külön bizonyítás nélkül, kétséget kizáró módon megállapítható. A perben rendelkezésre álló adatok alapján a szerződés uzsorás jellegére nézve megalapozott következtetés nem volt levonható. Az alperes a fellebbezésében a semmisség hivatalból történő észlelésének kötelezettségére hivatkozott, a semmisség hivatalból észlelésének feltételei azonban a 2/2010. (VI. 28.) PK vélemény 4/b. pontjában foglaltakra is tekintettel a jelen ügyben nem állapíthatók meg. Ténykérdés, hogy a kölcsönt az alperes a nevelt fia és a volt menye vállalkozásának céljára vette fel, szorult, illetve kényszerhelyzet az alperes vonatkozásában nem állott fenn. Az ilyen típusú kölcsönfelvétel az üzleti kockázat körébe tartozik.

[7] A jogerős ítélet ellen az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, ebben a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és új eljárás elrendelését, másodlagosan a jogszabályoknak megfelelő új határozat meghozatalát kérte.

[8] A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

[9] A felülvizsgálati kérelem részben, az alábbiak szerint megalapozott.

[10] Az alperes a felülvizsgálati kérelmében elsőként arra hivatkozott, hogy a felperes által átadott tőkeösszeg két kölcsön esetében a fele volt annak, mint amit az okiratban rögzített, illetve változatlanul állította, hogy a volt menye a felperesnek ezeket a kölcsönöket visszafizette kamatostul. Ebben a körben a felperes az eljáró bíróságok Pp. 206. §-a szerinti mérlegelését támadta. A Kúria felülvizsgálati ügyekben követett töretlen gyakorlata szerint a felülvizsgálati eljárás keretében a bíróság mérlegelési körébe tartozó kérdés általában nem vizsgálható és nincs lehetőség a bizonyítás adatainak újabb egybevetésére és értékelésére, felülmérlegelésre csak igen kivételesen, akkor kerülhet sor, ha a tényállás feltáratlan maradt, iratellenes, vagy okszerűtlen, illetve logikai ellentmondást tartalmaz. Ez a jelen ügyben nem volt megállapítható.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!