Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2007.1692 A gépjármű megállítását és a motor leállítását követően a gépjármű ajtajának kinyitása hozzátartozik a gépjármű üzemeltetéséhez, ezért az ezzel összefüggésben okozott kárt a felelősségbiztosító köteles megtéríteni (Ptk. 345. §, 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. §).

G. J. személygépkocsijával a leállósávban megállt, majd járműve ajtaját úgy nyitotta ki, hogy eközben fellökte a mellette kerékpárjával szabályosan közlekedő T. F.-nét, aki a földre esett és emiatt a bal könyök törését és a bal csípőtáj zúzódását szenvedte el. A károkozó az alperesnél kötötte meg a gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosítását. Az alperes a kár megtérítése elől elzárkózott. Arra hivatkozott, hogy a kár nem a gépjármű üzemeltetése során keletkezett. A büntető bíróság végzésével G. J.-t közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt önálló intézkedésül 1 év próbára bocsátotta. Megállapította, hogy a baleset azért következett be, mert a vádlott megszegte a KRESZ 40. § (7) bekezdésében foglaltakat, mellyel megvalósította a Btk. 187. § (1) bekezdésében meghatározott vétséget.

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetének helyt adva kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 1 233 133 forint tőkét és kamatát, háztartási kisegítés címén lejárt járadékként 224 000 forintot és kamatait, keresetveszteségként 209 402 forint és kamatait, valamint 2006. február 1-jétől havi 4000 forint járadékot.

Megállapította, hogy a baleset a felperes által előadott módon következett be, melyet az alperes ellenkérelmében sem vitatott, azt a részesek is egyezően adták elő, és annak megtörténtét a perben eljárt igazságügyi gépjárműszakértő műszaki okokra hivatkozva sem zárta ki. Megítélése szerint a kár bekövetkezésében a felperesi közrehatást az alperes nem bizonyította, a felperes veszélyhelyzeti hibás reakciója pedig kármegosztásra nem ad alapot. A gépjármű ajtajának kinyitása szorosan hozzátartozott a gépjármű üzemeltetéséhez, a gépjármű veszélyes üzemi jellege a perbeli esetben a kiszállással és a gépkocsi elhagyásával szűnt volna meg. Mindezekre figyelemmel azt az álláspontot foglalta el, hogy az alperes helytállási kötelezettsége a baleset folytán fennáll. Az egyes kártételek körében keresetveszteségként a felperes által igényelt 1 044 848 forint helyett 290 402 forintot tartott megalapozott igénynek.

A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletének fellebbezéssel nem támadott részét nem érintve, fellebbezett rendelkezését megváltoztatta és a keresetet elutasította. Kötelezte a felperest az alperes jogi képviselőjének ügyvédi munkadíjából álló első- és másodfokú perköltségének megfizetésére és megállapította, hogy a le nem rótt kereseti és fellebbezési eljárási illetéket, továbbá a szakértői költséget az állam viseli.

A másodfokú bíróság elsődlegesen arra mutatott rá, hogy a perbeli esetben a büntető bíróság minősítette a károkozó által elkövetett cselekményt. A Pp. 4. § (2) bekezdése alapján is helytálló az a ténymegállapítás, hogy a felperesi kárleírás szerinti balesetet G. J. okozta.

Önmagában ez a tény nem alapozza meg az alperes veszélyes üzemi felelősségre visszavezethető kártérítési kötelezettségét. Egyetértett az alperes fellebbezési okfejtésével - melyet az e körben egységes bírói gyakorlat elveivel is összhangban állónak talált - miszerint a gépjármű motorjának leállításával, a kulcsnak a gyújtáskapcsolóból való kivételével és a parkolással a gépkocsi veszélyes üzemi jellege megszűnt, ezért az alperes a perbeli balesettel összefüggésben nem kötelezhető helytállásra. A felperes igényét a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése alapján a károkozóval szemben érvényesítheti. A fenti jogi álláspontjára figyelemmel az alperes harmadlagos és negyedleges jogalapi fellebbezési kérelmével valamint az összegszerűségre vonatkozó hivatkozásával nem foglalkozott.

A jogerős ítélet hatályon kívül helyezése és az elsőfokú ítélet helybenhagyása érdekében a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet. A jogerős ítéletben elfoglalt jogi álláspontot vitatva előadta, hogy a gépjármű üzemeltetésének körébe tartozik a gépjárműbe való be-, és kiszállás is, valamint az ajtajának bezárása és kinyitása. A gépjármű üzemeltetése így a veszélyes üzem jellege a megállással és a motor leállításával nem szűnik meg. A gépjárműből való kiszállás még az üzemeltetési körbe tartozik. Mindezek következtében a jogerős ítélet elutasító rendelkezésével a Ptk. 198. § (2) és (3) bekezdésében, 205. § (1) bekezdésében, 207. § (1) és (2) bekezdésében, 345. §-ában, az 567. § (3) bekezdésében továbbá az 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. § (3) bekezdése és a melléklet 1. §-ába ütközik.

Az alperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában fenntartására irányult. Előadta, hogy a baleset bekövetkezésekor a gépjármű veszélyes üzemi minősége már nem állt fenn, mert azt szabályszerűen leállították és rögzítették, elvégezve mindazt a tevékenységet amely a teljes üzemen kívüli állapot létrehozásához szükséges. Ezt alátámasztandó hivatkozott a BH 1964/4/3944. szám alatt, a BH 1995/641. szám alatt, a BH 1992/552. szám alatt, végül a 2005/54. szám alatt közzétett eseti döntésben foglalt okfejtésekre.

A Legfelsőbb Bíróság a jogerős ítéletet a felülvizsgálat Pp. 275. § (2) bekezdésében meghatározott korlátai között vizsgálva megállapította, hogy a felperes rendkívüli perorvoslati kérelme megalapozott.

A gépjármű üzembentartójának kötelező felelősségbiztosítását szabályozó 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. §-ának (3) bekezdése értelmében a biztosítási szerződés alapján az e rendeletben és mellékletében foglaltak szerint a biztosító a gépjármű üzemeltetése során okozott kárt megtéríti. A biztosítás kiterjed arra a kárra is, amelyért a biztosító munkaadói minőségében felel, ha az üzemi balesetet a gépjármű üzemeltetésével okozták. A Korm. r. mellékletének 1. §-a értelmében a gépjárművek kötelező felelősségbiztosítása kiterjed azoknak a megalapozott kártérítési követeléseknek a kielégítésére illetve azoknak a megalapozatlan kárigényeknek az elhárítására, amelyeket a biztosított személyekkel szemben a biztosítási szerződésben megjelölt gépjármű üzemeltetésével okozott kár miatt támasztanak.

A peres felek között nem képezte vita tárgyát az, hogy a károkozó gépjármű veszélyes üzemnek minősül, a vita csupán abban állt köztük, hogy az út mellett leálló gépjárműnek a veszélyes üzemi jellege a gépjármű motorjának kikapcsolásával megszűnt-e vagy sem. A gépjármű üzemeltetése és ezúttal a tevékenység fokozottan veszélyes jellege akkor szűnik meg, amikor azt szabályszerűen leállítják, azaz elvégzik mindazt a tevékenységet, amely a teljes üzemen kívüli állapot létrehozásához elengedhetetlen és megszűnik a gépkocsinak az emberi irányítás alatt tartása. Az adott esetben a leállás csupán a gépjármű motorjának a leállítását jelentette, a gépjármű elhagyása nem történt meg, ezáltal a jármű fokozott védelmet igénylő veszélyessége sem szűnt meg. A felperes károsodását eredményező baleset következményeinek viselése alól az alperes arra hivatkozással, hogy a gépjármű ajtajának kinyitásával okozott kár az üzemeltetés körén kívül esik, nem mentesülhet.

Ezzel azonosan foglalt állást a Legfelsőbb Bíróság az alperes által felhívott és a Bírósági Határozatok 2005. évi 54. számában közzétett eseti döntésében, amikor kifejtette, hogy az emberi hatás átmeneti megszűnése a gépjármű veszélyes üzemi jellegét nem szünteti meg, ha annak rövid időre történt megállítása a közúton a továbbhaladás szándékával történt. Az ekkénti leállással a gépjárműnek nem szűnik meg a közúti forgalomban való részvétele, a fokozott védelmet igénylő veszélyessége. Tévesen hivatkozik az alperes a Bírósági Határozatok 1999. számában 552. szám alatt közzétett eseti döntésre is, mert ebben az ügyben a felülvizsgálati eljárásban vitatott jogkérdés nem a gépjármű üzemeltetése mint fokozott veszéllyel járó tevékenység volt. A Bírósági Határozatok 1995. évi számában 641. szám alatt közzétett eseti döntésében a Legfelsőbb Bíróság nem a felelősségbiztosítási, hanem casco biztosítási jogviszonyban foglalt állást. Az 1964. évben közzétett eseti döntés azon megállapítása miszerint az álló gépjármű nem minősül veszélyes üzemnek, az előzőek értelmében meghaladottá vált.

A kifejtett indokok alapján a Legfelsőbb Bíróság megállapította, hogy a jogerős ítélet az 58/1991. (IV. 13.) Korm. r. 1. §-ának (3) bekezdése, 1. számú mellékletének 1. §-a, továbbá a Ptk. 345. §-ának (1) bekezdésében foglaltakkal ellentétes. A másodfokú bíróság eltérő jogi álláspontja folytán az alperes fellebbezésének a kártérítési felelősség jogalapját érintő további érveléseit, továbbá a keresetveszteség összegszerűségét vitató álláspontját nem bírálta el. Ennek érdekében a Legfelsőbb Bíróság a másodfokú bíróság ítéletét helyezte hatályon kívül és ezt a bíróságot utasította új eljárásra és új határozat hozatalára.

(Legf. Bír. Pfv. VIII. 21.026/2007.)