Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

365/B/1999. AB határozat

a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 17. § (3) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság jogszabály alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 17. § (3) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

Indokolás

I.

Az indítványozó a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet (a továbbiakban: R.) 17. § (3) bekezdése alkotmányellenességének felülvizsgálatát és megsemmisítését kéri. Ez a rendelkezés a közműves ivóvíz-ellátási szolgáltatási szerződés egyik alanyának a bekötési vízmérő szerinti fogyasztót tekinti. Az ivóvízdíj megállapítását érintően úgy rendelkezik, hogy a bekötési vízmérő, valamint a mellékvízmérők mérési különbözetéből megállapított fogyasztási különbözetet a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó köteles megfizetni a szolgáltatónak. Az indítványozó állítása szerint nincs olyan jogszabály, amely lehetővé teszi a nem lakásszövetkezeti tag "kívülállóktól" a mérési különbözet rájuk eső részének a közösség javára történő behajtását.

Az indítványozó a kiegészítő beadványában értelmezhetetlennek tartja a támadott jogszabályban szereplő "bekötési vízmérő szerinti fogyasztó" terminológiát. A szerinte elnagyolt fogalom-meghatározás oda vezet, hogy a társasház vagy a lakásszövetkezet képviselője kénytelen előnytelen szerződést kötni a vízfogyasztók igényeinek kielégítése érdekében, de nem biztos, hogy az általa kifizetett ivóvízdíjat a társasházhoz, főleg pedig a lakásszövetkezethez közvetlen jogviszonnyal (tulajdonosi, tagi) nem kapcsolódó lakóktól (vízfogyasztóktól) be is tudja szedni.

Az indítványozó hivatkozik a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 387. § - 388. §-aira, amelyek a közüzemi szerződés alapján a fogyasztó fizetési kötelezettségéről rendelkeznek, így - szerinte - a kifogásolt rendelkezés e törvénnyel ellentétes. Nézete szerint a telek jogi fogalmát is eltérően állapítják meg a jogszabályok (az ingatlan nyilvántartásra, az építési igazgatásra vonatkozó törvények, valamint az R.), ami szintén akadályozza a vízfogyasztási különbözet kivetését a tényleges fogyasztóra.

Az indítványozó álláspontja szerint az R. kifogásolt előírása az alapvető jogok korlátozásának alkotmányos tilalmába [Alkotmány 8. § (2) bekezdés], a szövetkezetek önállóságának alkotmányos elvébe [Alkotmány 12. § (1) bekezdés] ütközik, de sérti az Alkotmány 35. § (2) bekezdésének előírását is, amely szerint a Kormány rendelete nem lehet ellentétes a törvénnyel.

II.

1. Az Alkotmánynak az indítványban hivatkozott rendelkezései:

"8. § (2) A Magyar Köztársaságban az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg, alapvető jog lényeges tartalmát azonban nem korlátozhatja."

"12. § (1) Az állam támogatja az önkéntes társuláson alapuló szövetkezeteket, elismeri a szövetkezetek önállóságát."

"35. § (2) A Kormány a maga feladatkörében rendeletet bocsát ki, és határozatokat hoz. Ezeket a miniszterelnök írja alá. A Kormány rendelete és határozata törvénnyel nem lehet ellentétes. A Kormány rendeleteit a hivatalos lapban ki kell hirdetni."

2. Az R.-nek az indítványban kifogásolt rendelkezése:

"17. § (3) Az ingatlanon fogyasztott víz mennyisége szempontjából a bekötési vízmérő az irányadó. A bekötési vízmérő és az elkülönített vízhasználatokat mérő mellékvízmérők mérési különbözetéből megállapított fogyasztási különbözetet a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó köteles megfizetni a szolgáltatónak; a szolgáltatót pedig tájékoztatja az épületen belüli belső elszámolás módjáról."

III.

Az indítvány nem megalapozott.

1. Az Alkotmánybíróság eljárása során elsőként a közüzemi ivóvíz-szolgáltatás rendjét és a díjfizetés módját szabályozó előírások, valamint a társasházi és lakásszövetkezeti tulajdonra vonatkozó rendelkezések összefüggéseit vizsgálta meg. Ebben a tárgyban - részben az R. 17. § (3) bekezdésére kiterjedően - az Alkotmánybíróság már korábban is vizsgálatot folytatott és a 724/B/1998. AB határozatában a jogszabályi rendelkezések alkotmányellenessége utólagos megállapítására irányuló indítványt elutasította. (ABH 2000. 918-924.)

A korábbi indítványban az R. 17. § (3) bekezdését az indítványozó az Alkotmány 8. § (1) bekezdésébe, illetőleg a 70/A. § (1) bekezdésébe ütközőnek vélte. A jelen eljárásban azonban az indítványozó más alkotmányi rendelkezés sérelmét állítja. Ezért az Alkotmánybíróság ideiglenes ügyrendjéről és annak közzétételéről szóló 3/2001. (XII. 3.) Tü. határozat (a továbbiakban: Ügyrend) 31. § c) pontja értelmében az eljárást az Alkotmánybíróság nem szüntette meg, hanem az indítványt az Ügyrend 42. §-a szerint érdemben bírálta el.

1. 1. Az R. 17. § (3) bekezdése a közműves ivóvíz díjfizetésének alapjául szolgáló előírásokat tartalmazza. Ezek szerint: az ingatlanon fogyasztott víz mennyisége szempontjából a bekötési vízmérő az irányadó. A bekötési vízmérő és az elkülönített vízhasználatokat mérő mellékvízmérők mérési különbözetéből megállapított vízfogyasztási különbözetet a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó köteles megfizetni a szolgáltatónak.

A társasházról szóló 1997. évi CLVII. törvény (a továbbiakban: Thtv.) 3. § (1) bekezdése értelmében a társasház tulajdonostársainak közössége az épület fenntartása, felújítása és a közös tulajdonnal kapcsolatos ügyek intézése során jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat, önállóan perelhet és perelhető, gyakorolja a közös tulajdonnal kapcsolatos tulajdonosi jogokat, viseli a közös tulajdon terheit. E paragrafus (3) bekezdése kimondja, hogy a közösség egészét terhelő kötelezettség teljesítéséért a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk - vagy az alapító okiratban, illetőleg a szervezeti működési szabályzatban ettől eltérő meghatározott mérték - szerint felelnek az egyszerű (sortartásos) kezesség szabályainak megfelelően.

A szövetkezetekről szóló 1992. évi I. törvény (a továbbiakban: Szvt.) 95. § (1) bekezdés a) pontja szerint a lakásszövetkezetnek az lehet a tagja, aki a lakásszövetkezet céljának megfelelően előírt fizetési és más kötelezettségek teljesítését vállalja. További feltétel a b) pont szerint az is hogy, fizetési kötelezettségének nem teljesítése esetére hozzájárul tartozásának az illetményéből való levonásához, a megfelel ő illetményrésznek a lakásszövetkezet javára történő engedményezésével (természetes személy), illetőleg az azonnali beszedési megbízás érvényesítéséhez (jogi személy, vagy bankszámlával rendelkező más személy). Az Szvt. 96. § (1) bekezdése kimondja, hogy a nem lakásszövetkezeti tag tulajdonos fizetési kötelezettségének biztosítására a 95. § (1) bekezdés b) pontját kell alkalmazni. Az Szvt. 110. § (1) bekezdése előírja, hogy a lakásszövetkezet a vagyonával felel az alaptevékenységéből eredő tartozásaiért. A 109. § (2) bekezdés második mondata értelmében a költségek viselésének módját az alapszabályban kell meghatározni.

1. 2. Az R. 18. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az ingatlanon belül a mellékvízmérővel elkülönített vízhasználatra az elkülönített vízhasználó a szolgáltatóval mellékszolgáltatási szerződést köthet, a (3) bekezdése szerint e szerződés létrejöttének előfeltétele az ingatlan vízfogyasztásának bekötési vízmérővel történő mérése és az ingatlan vízellátására vonatkozó szerződés megkötése, továbbá a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó és a szolgáltató előzetes hozzájárulása a mellékvízmérő beépítéséhez.

Ha mérési különbözet a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó terhére jelentkezik, az ennek kiegyenlítésére szolgáló összeg közösen terheli valamennyi fogyasztót és ennek beszedése - az ismertetett törvényi, rendeleti előírások szerint - a nem szövetkezeti tag lakástulajdonosoktól is megtörténhet. Téves tehát az indítványozónak az a következtetése, mely szerint -különösen a lakásszövetkezetek esetében - nincs olyan rendelkezés, amely lehetővé tenné a nem lakásszövetkezeti tagok lakásaiban elhelyezett vízmérőórák ellenőrzését és a különbözeti vízdíj nem lakásszövetkezeti tagot érintő arányos összegének a tényleges vízfogyasztó terhére történő kivetését, és a különbözeti vízdíj megfizetésére történő kötelezését.

2. Az Alkotmány 8. § (2) bekezdése kimondja, hogy az alapvető jogokra és kötelességekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg. A közműves vízellátás rendjének szabályozása, ezen belül a szolgáltatásért fizetendő díj megfizetésének módja azonban nem sorolható az alapvető kötelességek közé, ezért a támadott rendelkezés a tartalmát tekintve nem igényel törvényi szabályozást. A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 13. § (4) bekezdése a közüzemi közszolgáltatás során a feleket megillető jogok és kötelességek megállapítására a Kormányt hatalmazta fel, e rendelkezéseket az R. tartalmazza.

A kifejtettek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az R. kifogásolt rendelkezése nem sérti az Alkotmány 8. § (2) bekezdését, ezért az annak megsemmisítésére irányuló indítványt elutasította.

3. Az Alkotmánybíróság megállapította azt is, hogy az R. 17. § (3) bekezdése, valamint az Alkotmány 12. § (1) bekezdése között alkotmányjogilag értékelhető összefüggés nem áll fenn, mert az R. előírásainak érvényesítése a szövetkezeti önállóságot nem érinti. Mindezek miatt az Alkotmánybíróság az indítványt e részében is elutasította.

4. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az R. támadott rendelkezése nem ellentétes a Ptk. 387. § - 388. §-aival, mert a közüzemi szolgáltatási díjat mind a Ptk., mind az R. rendelkezései szerint is a tényleges fogyasztó fizeti meg. A bekötési vízmérő és a mellékvízmérők különbözetéből megállapított ivóvízdíjat a tényleges fogyasztók viselik (az 1. pontban kifejtett előírások szerint) külön elszámolás alapján. A támadott előírás nem hiúsítja meg azt, hogy a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó a különbözeti vízfogyasztás ellenértékét akár a mellékmérők szerinti tényleges fogyasztóra áthárítsa. A kifogásolt rendelkezés csupán az elszámolás egyszerűsítését célozza a szolgáltatóval való szerződéses kapcsolatban, de nem idéz elő a bekötési vízmérő szerinti fogyasztó terhére tovább nem hárítható és be nem szedhető fizetési kötelezettséget. A telek (az önálló ingatlan) fogalmának az egyes törvényekben történő meghatározása, valamint az R. kifogásolt rendelkezése között sem állapítható meg olyan ellentmondás, amely az R. alkalmazását befolyásolná, így az R. 17. § (3) bekezdése az említett törvényi rendelkezéseket nem sérti.

Minthogy az R. 17. § (3) bekezdése az indítványozó által megjelölt törvénnyel nem ellentétes, így nem sérti az Alkotmány 35. § (2) bekezdését, ezért az Alkotmánybíróság az indítványt e részében is elutasította.

Budapest, 2002. november 13.

Dr. Bihari Mihály s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Strausz János s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Tersztyánszkyné dr. Vasadi Éva s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék