Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.8.218 Nem értékelhető - felülvizsgálatra is okot adó - feltétlen eljárási szabálysértésként, ha a másodfokú bíróság a kötelező védelemre tekintettel a védő jelenlétében megtartott nyilvános ülésen a zárt tanácskozást megelőzően a határozat kihirdetésére még ugyanezen napra időpontot tűz, s ekkor az ügydöntő határozatát a védő távollétében kihirdeti [Be. 322. § (1), (2) bek., 373. § (1) bek. II/d) pont, 416. § (1) bek. c) pont].

[1] A törvényszék a 2013. október 31. napján meghozott ítéletében

[2] az I. r. terheltet társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 160. § (1) bek.] és rongálás bűntette [Btk. 371. § (3) bek. a) pont] miatt - halmazati büntetésül - három év hat hónap szabadságvesztésre és négy év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre;

[3] a II. r. terheltet társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 160. § (1) bek.] és 2 rendbeli rongálás bűntette [Btk. 371. § (3) bek. a) pont] miatt - halmazati büntetésül - három év szabadságvesztésre és három év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre;

[4] a III. r. terheltet pedig társtettesként elkövetett emberölés bűntettének kísérlete [Btk. 160. § (1) bek.] és 2 rendbeli rongálás bűntette [Btk. 371. § (3) bek. a) pont] miatt - halmazati büntetésül - négy év szabadságvesztésre és négy év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte.

[5] Rendelkezett arról, hogy a szabadságvesztést valamennyi terhelttel szemben börtönben kell végrehajtani, és megállapította, hogy a terheltek a szabadságvesztés kétharmad részének kitöltését követően bocsáthatóak feltételes szabadságra.

[6] A kétirányú fellebbezések alapján eljárva az ítélőtábla a 2014. június 5. napján meghozott ítéletével a törvényszék ítéletét megváltoztatta,

[7] az I. r. terhelt cselekményét társtettesként elkövetett testi sértés bűntette kísérletének [Btk. 164. § (1) bek., (8) bek. I. fordulat], bűnsegédként elkövetett rongálás bűntettének [Btk. 371. § (1) bek., (3) bek. a) pont] és bűnsegédként elkövetett garázdaság bűntettének [Btk. 339. § (1) bek., (2) bek. a) pont] minősítette,

[8] míg a II. r. és a III. r. terhelt cselekményeit társtettesként elkövetett testi sértés bűntette kísérletének [Btk. 164. § (1) bek., (8) bek. I. fordulat], 2 rendbeli, ebből 1 rendbeli társtettesként, 1 rendbeli bűnsegédként elkövetett rongálás bűntettének [Btk. 371. § (1) bek., (3) bek. a) pont], és 2 rendbeli, ebből 1 rendbeli társtettesként, 1 rendbeli bűnsegédként elkövetett garázdaság bűntettének [Btk. 339. § (1) bek., (2) bek. a) pont] minősítette;

[9] mindhárom terhelt halmazati büntetését két év szabadságvesztésre enyhítette, melynek végrehajtását mindhárom terhelt esetében háromévi próbaidőre felfüggesztette, a közügyektől eltiltás mellékbüntetést pedig mellőzte.

[10] Rendelkezett arról, hogy a szabadságvesztést - végrehajtásuk elrendelése esetén - a terhelteknek börtönben kell letöltenie, és abból a terheltek legkorábban a büntetésük kétharmad részének kitöltését követően bocsáthatók feltételes szabadságra.

[11] Ezt meghaladóan az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[12] A jogerős másodfokú határozat ellen a törvényes határidőn belül a fellebbviteli főügyészség jelentett be felülvizsgálati indítványt mindhárom terhelt terhére a Be. 416. § (1) bekezdésének b) pontja alapján, amelyet a Legfőbb Ügyészség módosított tartalommal, a Be. 416. § (1) bekezdésének c) pontjára alapítva tartott fenn, és mindhárom terhelt tekintetében a másodfokú ítélet hatályon kívül helyezését és a másodfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

[13] A módosított tartalmú felülvizsgálati indítvány szerint a másodfokú bíróság indokolási kötelezettségét elmulasztva, így a Be. 373. § (1) bekezdés III. a) pontját megsértve minősítette a terheltek cselekményét az elsőfokú bíróságtól eltérően emberölés bűntettének kísérlete helyett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletének.

[14] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint az ítélőtábla ítéletében csupán az I. r., a II. r. és a III. r. terheltek tudattartalmára levont ténybeli következtetést ismételte meg, azonban azt nem jelölte meg, hogy miből vonta le azt a következtetést, miszerint e három terhelt szándéka nem a halálos eredmény, hanem pusztán az életveszélyes sérülés okozására irányult, és még arra sem utalt, hogy esetlegesen a sérülések jellege volt a következtetési alap a testi sértésre irányuló terhelti szándékra.

[15] Kifejtette, hogy a másodfokú bíróság a terheltek sértett elleni támadásának minősítése kapcsán az általa módosított tényállást és a terheltek tudattartalmára tett ténymegállapítást részben önmagával indokolta, s nem az elégséges mértékben adta indokát annak, mely tényekből vonta le azt a következtetést, hogy a terheltek szándéka csupán testi sértés előidézésére irányult. Nem adott továbbá számot az élet és testi épség büntetőjogi védelméről szóló 3/2013. BJE határozatban foglalt egyéb körülmények vizsgálatáról sem. Mindez pedig álláspontja szerint azt eredményezte, hogy az I. r., a II. r. és a III. r. terheltek cselekményének jogi minősítése körében indokolási kötelezettségének oly mértékben nem tett eleget, hogy emiatt ítélete felülbírálatra alkalmatlan.

[16] A Legfőbb Ügyészség emellett a felülvizsgálati indítványt a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontja szerinti eljárási szabálysértésre is alapozta.

[17] Kifejtette, hogy a másodfokú bíróság az ügyben 2014. június 5-én tartott nyilvános ülést, melyen a védelem az érintett terheltek esetében a Be. 46. §-ának a) pontjában foglalt okból kötelező volt, így a Be. 361. § (3) bekezdése és 362. § (1) bekezdése alapján a nyilvános ülés a védők távollétében nem lett volna megtartható.

[18] A nyilvános ülésen készült jegyzőkönyv szerint a nyilvános ülés megkezdésekor a terheltek és a védők jelen voltak. A másodfokú bíróság a nyilvános ülést 12 óra 30 perckor felfüggesztette azzal, hogy 15 órakor fog határozatot hirdetni. A 15 óra 45 perckor megkezdett határozathirdetésen azonban nem jelent meg az I. r. terhelt védője, és a II. r. terhelt védője. Ennek ellenére az ítélőtábla kihirdette ítéletét.

[19] A Legfőbb Ügyészség álláspontja szerint - miután az ítélőtábla ítéletének kihirdetésére nem napolta el a nyilvános ülést - a védő kötelező jelenlétére figyelemmel az I. r. és a II. r. terheltek védőjének távollétében nem hirdethette volna ki a határozatát. Mivel a nyilvános ülést olyan személy távollétében tartotta meg, akinek részvétele kötelező, elkövette a Be. 373. § (1) bekezdés II. d) pontja szerinti eljárási szabálysértést.

[20] Álláspontjának alátámasztására a 21. BK véleményben kifejtettekre is hivatkozott.

[21] A Legfőbb Ügyészség által módosított tartalommal fenntartott felülvizsgálati indítvány az alábbiak szerint részben alapos.

[22] A Be. 416. § (1) bekezdés c) pontja szerint felülvizsgálatnak van helye, ha a bíróság határozatának meghozatalára a 373. § (1) bekezdés b) vagy c), illetve a II-IV. pontjának valamelyikében meghatározott eljárási szabálysértéssel került sor.

[23] A Be. 373. § (1) bekezdés III. b) pontja szerint feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés, ha a bíróság a bűnösség megállapítása, a felmentés, az eljárás megszüntetése, a cselekmény jogi minősítése vagy a büntetés kiszabása, intézkedés alkalmazása tekintetében indokolási kötelezettségének olyan mértékben nem tett eleget, hogy emiatt az ítélet felülbírálatra alkalmatlan.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!