Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2015.11.307 Ha a fél a felülvizsgálati kérelmében a jogerős ítéletet többféle okból is támadja, vagyis több, egymástól elkülönülő jogszabálysértésre hivatkozik, valamennyi hivatkozásának rendelkeznie kell a Pp. 272. § (2) bekezdésében meghatározott tartalmi követelményekkel. A felülvizsgálati kérelem előterjesztőjének tehát mindegyik, a jogerős ítélet jogszabálysértő voltára vonatkozó hivatkozása esetében konkrétan meg kell jelölnie az álláspontja szerint megsértett jogszabályhelyet, szövegesen elő kell adnia a jogszabálysértést és a jogszabálysértésre történő hivatkozás alapvető indokait is. Érdemben csak azok a hivatkozások vizsgálhatók, amelyek esetében a Pp. 272. § (2) bekezdésében meghatározott tartalmi követelmények maradéktalanul teljesültek [1952. évi III. tv. (Pp.) 272. § (2) bek.].

[1] A felperes és az I. r. alperes között 2006. július 25-én zárt végű pénzügyilízing-szerződések jöttek létre, amelyek alapján a felperes az I. r. alperes használatába adott egy rakodógépet és egy traktort. Az eszközök szállítója a perben nem szereplő Kft. volt.

[2] A II. r. alperes a lízingszerződések biztosítására készfizető kezességet vállalt.

[3] Az I. r. alperes a lízingtárgyakat átvette, az esedékessé vált lízingdíjakat azonban nem fizette meg a felperes részére. Erre figyelemmel a felperes 2007. január 23-án felmondta a szerződéseket. A felmondást 2007. január 29-én kézbesítették az I. r. alperes részére.

[4] Az I. r. alperes 2008. február 27-én bocsátotta vissza a lízingtárgyakat a felperes birtokába. A felperes a rakodógépet 2008. november 11-én, a traktort pedig 2008. december 15-én értékesítette.

[5] A felperes keresetében 9 922 758 forint hátralékos lízingdíj és járulékai megfizetésére kérte az alpereseket egyetemlegesen kötelezni.

[6] Az alperesek érdemi ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Elsődlegesen - kifogás útján - a szerződések érvénytelenségére hivatkoztak. Állításuk szerint ugyanis a felperes és a szállító megtévesztették az I. r. alperest a lízingtárgyak átadásának időpontját illetően, illetve ebben a kérdésben az I. r. alperes a szerződések megkötésekor tévedésben volt. Az I. r. alperes ugyanis azt hitte, hogy a munkagépeket még 2006 nyarán a birtokába bocsátják, így azokat a nyári és őszi mezőgazdasági munkálatoknál használni tudja. Másodlagosan azzal érveltek, hogy az I. r. alperes a szállítási késedelem miatt 2006. no­vember 6-án elállt a lízingszerződésektől, így a szerződések megszűntek. Harmadlagosan kifejtették, hogy a felperes jogellenesen mondta fel a lízingszerződéseket, a szerződések VI. pontjában ugyanis kizárták a felmondás lehetőségét. Végül negyedsorban kifogás útján árleszállítás iránti igényt érvényesítettek, álláspontjuk szerint ugyanis a felperes hibásan teljesített, mivel egyes szükséges alkotórészek nélkül szállította le a gépeket. Megjegyezték, hogy a felperes tévesen határozta meg a lízingtárgyak visszadáskori értékét is, és feltűnően alacsony áron értékesítette a gépeket.

[7] Az elsőfokú bíróság ítéletében az I. r. és a II. r. alperest egyetemlegesen 9 922 758 forint és járulékai megfizetésére kötelezte, a másodfokú bíróság pedig az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

[8] A jogerős ítélet indokolása szerint a lízingszerződések érvénytelensége a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nem állapítható meg, a felperes pedig az I. r. alperes fizetési késedelmére tekintettel jogszerűen állt el a szerződésektől. A lízingszerződések azonnali hatályú, szerződésszegésre alapított felmondását a szerződő felek nem zárták ki. Mindezekre figyelemmel az alperesek kötelesek a hátralékos lízingdíj összegét megfizetni.

[9] A jogerős ítélet ellen - annak hatályon kívül helyezése, és a másodfokú bíróság új eljárásra és új határozat hozatalára utasítása iránt - az I. r. és a II. r. alperes élt felülvizsgálati kérelemmel.

[10] Kifejtették, hogy a másodfokú bíróság a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 8. § (1) bekezdésének, 164. §-ának, 221. § (1) bekezdésének és 234. § (1) bekezdésének megsértésével mellőzte a másodfokú eljárás során az érvénytelenségi kifogásukkal összefüggésben előterjesztett tanúbizonyítási indítványuk teljesítését. Állításuk szerint az elsőfokú eljárásban nem kerülhetett sor az általuk megjelölt tanú kihallgatására, a tanú ugyanis 2007-ben külföldre, ismeretlen helyre távozott, majd külföldön súlyos, maradandó fogyatékossággal járó munkahelyi balesetet szenvedett. A tanú másodfokú eljárásban történő kihallgatásának mindezekre figyelemmel a véleményük szerint nem lett volna törvényes akadálya.

[11] Arra is hivatkoztak, hogy a felperes a hozzá visszakerült traktort a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 340. § (1) bekezdésében szabályozott kárenyhítési kötelezettségét megszegve, túlzottan alacsony áron értékesítette. Sérelmezték, hogy a másodfokú bíróság ezt a körülményt a döntése meghozatala során figyelmen kívül hagyta, e vonatozásban bizonyítási eljárást nem folytatott le.

[12] Előadták továbbá, hogy a lízingszerződések VI. pontja a jogviszony rendkívüli felmondással történő megszüntetését is kizárta, így a felperes szerintük jogszerűen nem mondhatta volna fel a szerződéseket. A lízingszerződések általános szerződési feltételeinek azon kikötései pedig, amelyekkel a felperes a hibás teljesítésből eredő jogait átruházta az I. r. alperesre, és amelyek ugyanakkor kizárták, hogy a felperessel szemben az I. r. alperes ilyen igényeket érvényesíthessen, érvelésük szerint tisztességtelenek.

[13] Végül sérelmezték, hogy a bíróság nem vizsgálta az elsőfokú ítélet elleni fellebbezésükben a díjfizetési kötelezettség körében előterjesztett kifogásukat.

[14] A felperes felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályában való fenntartására irányult.

[15] A jogerős ítélet felülvizsgálatára a Pp. 270. § (2) bekezdése értelmében jogszabálysértés miatt kerülhet sor. Ennek megfelelően a felülvizsgálati kérelemben a Pp. 272. § (2) bekezdése szerint meg kell jelölni azt a határozatot, amely ellen a felülvizsgálati kérelem irányul, továbbá azt, hogy a fél milyen tartalmú határozat meghozatalát kívánja, valamint elő kell adni - a jogszabálysértés és a megsértett jogszabályhely megjelölése mellett -, hogy a fél a határozat megváltoztatását milyen okból kívánja.

[16] A felülvizsgálati kérelem kötelező tartalmi kellékei tehát a következők: a felülvizsgálati kérelemmel támadott határozat megjelölése, a Kúria döntésére irányuló határozott kérelem, a jogszabálysértés és a megsértett jogszabályhely megjelölése, a kérelem indokainak előadása.

[17] A felülvizsgálat alapjául szolgáló jogszabálysértés anyagi és eljárási jogszabálysértés egyaránt lehet, az eljárási szabályok megsértése azonban a Pp. 275. § (3) és (4) bekezdése értelmében csak akkor adhat alapot a felülvizsgálati kérelemmel támadott jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére, ha lényegesen kihatott az ügy érdemi elbírálására. Ennek megfelelően a felülvizsgálati kérelem előterjesztője kérelmében a jogszabálysértés megjelölése körében arra hivatkozhat, hogy valamely, az ügy érdemi elbírálására lényegesen kiható eljárási szabály megsértésére került sor, illetőleg a döntés meghozatala során nem a megfelelő anyagi szabályt alkalmazták, az egyébként irányadó jogszabályt tévesen értelmezték.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!