BH 1982.1.12 A munkáltató ha az általa kiállított MIL-lap "D" szelvényét huzamos idő eltelte ellenére nem kapja vissza, volt dolgozójával szemben közvetlen letiltás mellőzésével a tartozás behajtását végrehajtási eljárás útján kezdeményezheti [Vht. 3. § (2) bek., 24. és 25. §, 18/1976. (XII. 18.) MüM sz. r. 3. § (2) bek.].
Munkaruha tartozás címén 660-Ft vonatkozásában kérte a végrehajtást kérő a hátraléki kimutatás záradékolását.
A közjegyző a Vht. 24. §-ára hivatkozva a záradékolást megtagadta azzal, hogy a követelést elsősorban közvetlen letiltással kell behajtani.
A végzés ellen a végrehajtást kérő fellebbezett. Előadta, hogy az adós, a volt munkavállalójuk 1979. július 25-én szüntette meg a munkaviszonyát és a MIL-lap visszaigazolás még nem érkezett meg.
A fellebbezés alapos.
Helyesen hivatkozott a közjegyző a Vht. 24. §-ában foglaltakra, amely szerint a követelést elsősorban közvetlen letiltással kell behajtani, ha az a külön jogszabályban megállapított értékhatárt nem haladja meg. Ez a szabály a Vht. 25. §-a szerint a közjegyzőkre is irányadó. Az értékhatár a 14/1979. (IX. 17.) IM sz. rendelet (Vhr.) 8. §-ának szabályozása szerint 2000 Ft.
A Vht. 3. §-ának (2) bekezdése alapján - az ott felsorolt feltétel esetén - az adós bármilyen lefoglalható vagyontárgya végrehajtás alá vonható. Az említett feltételek egyike az, ha az adós nem áll munkaviszonyban.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!