Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

A Veszprémi Törvényszék Mf.20039/2011/6. számú határozata munkaviszony megszüntetése (munkaviszony JOGELLENES megszüntetése) tárgyában. [1952. évi III. törvény (Pp.) 78. §, 253. §, 1992. évi XXII. törvény (Mt.) 100. §, 6/1986. (VI. 26.) IM rendelet (Kmr.) 14. §, 32/2003. (VIII. 22.) IM rendelet (Ükr.) 3. §, 73/2009. (XII. 22.) IRM rendelet 1. §] Bírók: Ferenczné dr. Böröcz Éva, Hadnagyné dr. Göllén Mária, Kozma Árpád

Veszprém Megyei Bíróság, mint másodfokú bíróság

3.Mf.20.039/2011/6.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN !

A Veszprém Megyei Bíróság a dr.Baki László ügyvéd /ügyvéd címe./ által képviselt felperes neve /felperes címe./ felperesnek - a dr.Bősze László ügyvéd /ügyvéd címe./ által képviselt I. rendű alperes neve. /alperes címe./ I.r. és II.rendű alperes neve /alperes címe./ II.r. alperesek ellen, munkaviszony megszüntetése jogellenességének a megállapítása és elmaradt munkabér megfizetése iránt indított perében a Veszprémi Munkaügyi Bíróság 2.M.196/2010/17. számú ítélete ellen, az alperes 3. sorszámú fellebbezése nyomán meghozta az alábbi

Í T É L E T E T :

A másodfokú bíróság az első fokú bíróság ítéletét megváltoztatja, felperes keresetét elutasítja, mentesíti alpereseket az első fokú perköltség viselése alól.

Kötelezi a bíróság felperest, 15 napon belül fizessen meg I. és II.r. alperesnek külön-külön 60.000-60.000 /Hatvanezer-Hatvanezer/ Ft perköltséget.

Az illetéket az Állam viseli.

Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs.

I N D O K O L Á S :

I.r.alperes a üzlet helye területén lévő üzletében alkalmazta felperest bolti eladóként.

Felperes munkaviszonyát a 2010. március 29-én kelt rendkívüli felmondással megszüntette arra hivatkozva, hogy felperes táppénzes állománya 2010. március 23-án lejárt, ezt követően a keresőképessége első napján a munkahelyén nem jelent meg, a munkáltatót a távollétéről nem tájékoztatta, távollétét igazolással nem támasztotta alá. A dolgozó e magatartásával a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan, jelentős mértékben megszegte.

Felperes keresetében a felmondás jogellenességének a megállapítását kérte arra hivatkozva, hogy a keresőképessége első napján a üzlet helye-ban munkavégzésre megjelent, a munkáltatói jogkör gyakorlójára várt, az üzletben azonban munkát végezni nem tudott, azt ugyanis alperes március 6-án értékesítette, és a bolt zárva volt. Kérte az Mt 100. §-ában foglalt jogkövetkezmények alkalmazását, a végkielégítés magasabb összegben való megállapítását, valamint munkabérkülönbözet megfizetését tekintettel arra, hogy 2007. november 1-től boltvezetői munkakörben dolgozott, az ennek megfelelő munkabért a 2008-2010. években a munkáltató a számára nem fizette meg, és igényt tartott szabadságmegváltásra is.

A felperes munkáltatója a betéti társaság volt, felperes azonban a beltag mögöttes felelősségére alapozva a pert a társaság beltagja ellen is megindította.

Alperes a kereset elutasítását kérte állítva, hogy a keresőképessé válását követően felperes munkára nem jelentkezett.

Az első fokú bíróság megállapította, hogy az alperes 2010. március 29-i rendkívüli felmondása jogellenes, felperes munkaviszonya az ítélet jogerőre emelkedésének napján szűnik meg. Kötelezte alperest elmaradt munkabér, felmentési időre járó átlagkereset, végkielégítés, a jogellenesség jogkövetkezményeként hat havi átlagkereset, a 2008-2010. évekre járó bérkülönbözet címén különböző összegek megfizetésére. Úgy rendelkezett, hogy amennyiben az I.r.alperes társasági vagyona a felperesnek járó kötelezettségekre fedezetet nem nyújt, ezekért II.r.alperest terheli a felelősség.

A munkaügyi bíróság szerint tekintettel arra, hogy az üzlet bérleti jogát I.r.alperes 2010. március 6-án eladta, az Mt. 85/A-a /1/ bekezdésének b./ pontjában foglalt, a munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás állapítható meg. Az üzlet március 6-tól zárva volt, március 23-án így felperes a munkahelyén jelentkezni nem tudott. A jelenléti ívben található bejegyzések szerint azonban e napon és a következő két napon is dolgozott, a üzlet helye területén volt. I.r.alperes az üzlet bérleti jogának értékesítéséről felperest nem tájékoztatta, az új bérlő tanúvallomása alapján megállapítható, hogy felperessel a továbbfoglalkoztatásáról tárgyalt, őt a keresőképessé válását követően mindennap látta és beszélt is vele.

A jogutódlást figyelembe nem vevő rendkívüli felmondást mindezekre tekintettel az első fokú bíróság jogellenesnek minősítette, és az Mt. 100. §-ában meghatározott jogkövetkezményeket alkalmazta. Megalapozottnak találta felperes igényét a munkabérkülönbözetre is a 2007. november 1-én kelt munkaszerződés-módosítás alapján, amely szerint ezen időponttól az I.r.alperes felperest boltvezetőként alkalmazta 160.000 Ft havi munkabérért.

Alperes fellebbezésében az első fokú ítélet megváltoztatását és a felperesi kereset elutasítását kérte. Arra hivatkozott, hogy a rendkívüli felmondás jogszerű volt, felperes ugyanis a keresőképtelenségének megszűnését követően a munkáltatónál nem jelentkezett munkavégzésre, távollétéről a munkáltatót nem tájékoztatta. A munkáltatói jogkört gyakorló II.r. alperes március 25-én véletlenül találkozott felperessel a üzlet helye-ban és ekkor hívta fel a távollétének igazolására, amelyet ő a jelenléti ívekkel kívánt alátámasztani, munkát azonban ezeken a napokon nyilvánvalóan nem végzett.

Alperesi érvelés szerint munkáltatói jogutódlás nem történt, I.r.alperes a felperes munkavégzésének helyszínéül szolgáló üzlet bérleti jogát adta át, ennek során a munkáltatói jogutódlás nem merült fel, az új bérlő felperest április 8-án új munkaszerződéssel alkalmazta. Amennyiben azonban a bíróság megítélése szerint perbeli esetben munkáltatói jogutódlás történt, ebben az esetben a felperes keresőképessé válásakor nem I. és II.r.alperes volt a munkáltató, illetve a munkáltatói jogok gyakorlója, hanem az új bérlő. Az alperesi rendkívüli felmondás tehát felperes vonatkozásában hatálytalan.

Alperes érvelt még azzal, hogy amennyiben elfogadható a rendkívüli felmondás jogszerűsége, a jogutód a felperest a későbbiekben alkalmazta, őt tehát az eredeti munkakörében továbbfoglalkoztatta, ez pedig a felperesi szándéknak megfelelő munkáltatói intézkedés.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!