Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

ÍH 2012.118 JOGSZABÁLY MEGKERÜLÉSÉRE IRÁNYULÓ SZERZŐDÉS LÉNYEGE - SZÍNLELT SZERZŐDÉS ELHATÁROLÁSA A JOGSZABÁLY MEGKERÜLÉSÉRE IRÁNYULÓ SZERZŐDÉSTŐL - JOGI SZEMÉLY ÁLTALI ÜGYLETKÖTÉS MEGÍTÉLÉSE - ÜGYLETI AKARAT VIZSGÁLATA JOGI SZEMÉLY SZERZŐDÉSKÖTÉSÉNÉL

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.22597/2009., Székesfehérvári Törvényszék P.22597/2009/269., Fővárosi Ítélőtábla Pf.20237/2012/10. (*ÍH 2012.118*), Kúria Pfv.21317/2012/6.

***********

I. Ha jogszabály kötelező versenyeztetési eljárást ír elő, a pályázat a szerződés megkötését megelőző, a szerződő fél kiválasztására irányuló eljárás, így a pályázat nélküli szerződéskötés lehetőségének kérdése az ajánlat megtétele és elfogadása előtt vizsgálandó. A pályáztatás nélküli értékesítéshez szükséges feltétel, nevezetesen a közérdekű cél fennállása a szerződés lényeges tartalmi elemének nem minősül, az olyan objektív körülmény, amelyre nézve akarathiba nem állhat fenn, ezért a szerződés színleltsége ilyen okból fogalmilag kizárt.

II. Jogszabály megkerülésére irányuló a szerződés, ha a felek látszólag jogszabályszerű szerződést kötnek, de a kötelem valójában az alkalmazott jog társadalmi rendeltetésével ellentétes célra irányul, mivel az a felek által közösen szem előtt tartott, eltitkolt cél megvalósításának az eszköze. Így jogszabály megkerülésére irányul a kötelem, ha a szerződő felek az elidegenítésre törvényben előírt kötelező versenyeztetési eljárást cserével történő átruházási móddal kerülik meg - látszólag eleget téve a cserére vonatkozó jogszabályi feltételek teljesülésének -, biztosítva ezáltal saját üzleti, illetve egyéb szempontjaik érvényesülését.

III. A jogi személy - személyisége jogi jellegéből adódóan - tevékenységét csak természetes személyek útján gyakorolhatja, mely személyek eljárása a jogi személy tevékenységének minősül. A jogi személy valamely vezetőjének, munkaszervezete tagjának vagy testületének, testületi tagjának a jogi személy nevében kifejtett tevékenysége a jogi személy eljárásával esik egy megítélés alá. A jogi személy általi ügyletkötés során a jogi személy nevében eljáró természetes személyeknek önálló ügyleti akarata nincs, az ügyletkötésre feljogosító testületi döntés nem értékelhető egyéni szerződési akaratok összességeként.

[Ptk. 2. § (2) bek., 4. § (4) bek., 200. § (2) bek., 201. § (2) bek., 205. § (1), (2) bek., 207. § (6) bek., 210. § (3) bek., 227. § (2) bek., 234. § (1) bek., 237. § (1) bek. 378. §; 1996. évi LIII. törvény 4. § b) pont, 5. § (1), (3) bek., 6. § (2) bek., 7. § (2) bek. c) pont, 16. § (5) bek., 17. § (2) bek.; 2001. évi CXVI. törvény 13. § (1), (4), (7) bek.; 2007. évi CVI. törvény 2. § (1) bek., 7. § (4) bek., 34. § (2) bek. a), b) pont, 35. § (2) bek.; 2010. évi LXXXVII. törvény 1. §, 3. § (1) bek., 34. § (2) bek.; 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet 15. § (1), (4) bek., 41. § (6) bek., 48. §]

A Magyar Állam felperes többször módosított keresete az alperessel 2008. július 30-án megkötött csereszerződés érvénytelenségének megállapítására irányult azzal, hogy vállalta az alperes által teljesített értékkülönbözet visszafizetését.

Elsődlegesen a Ptk. 200. § (2) bekezdése alapján jogszabályba ütközés miatt hivatkozott a szerződés semmisségére.

Kifejtette, hogy a felek dologösszességként rendelkeztek az érintett ingatlanokról, amelyek között termőföldek is találhatók, ezért az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. tv. (továbbiakban: Vtv.) mellett figyelembe kell venni az ügyben a Nemzeti Földalapról szóló 2001. évi CXVI. tv. (továbbiakban: NFA. tv.) szabályait is. Az NFA. tv. 13. § (4) bekezdése alapján a Vtv.-ben megfogalmazott kötelező pályáztatást mint értékesítési módot a termőföldek cseréje esetén akkor nem kell alkalmazni, ha közérdekű cél megvalósítása érdekében történik a csere. A közérdekűség fogalmát a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. (továbbiakban: Kkt.) és a kisajátításról szóló 2007. év CXXIII. tv. (továbbiakban Kis. tv.) tükrében lehet értelmezni tekintettel arra, hogy az alperes ingatlanait érintő közútfejlesztés nem minősül autópálya-fejlesztésnek. Ezek alapján az állapítható meg, hogy a felek közlekedési infrastruktúra-fejlesztés céljából teljes kisajátítást helyettesítő csereszerződést kötöttek. A Kkt. 29. §-a értelmében az országos közutak építtetője a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (továbbiakban: NIF Zrt.), aki a Magyar Állam javára és nevében jár el. A törvény végrehajtási rendeleteként kiadott 8/2008. (III. 18.) GKM rendelet (továbbiakban: GKM rendelet) 3. § (3)-(4) bekezdése alapján az ő feladata többek között a területbiztosítás, amely szerződéskötésekre is feljogosítja, vagyis a NIF Zrt. az ingatlanokat a Magyar Állam nevében és javára, saját vagyonkezelésébe szerzi meg. A Kis. tv.-ben foglaltakra is figyelemmel a kisajátítási eljárásban kisajátítást kérőként kizárólag a NIF Zrt. járhat el. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (a továbbiakban: MNV Zrt.) így nem volt jogosult a perbeli csereszerződés megkötésére, ezért az a fenti jogszabályokba ütközik. Másodlagosan ugyanezen indokokra hivatkozva - az eltérő bírói gyakorlatra utalással - a felperes a szerződés nem létezésének a megállapítását kérte.

A szerződés jogszabályba ütközésének további okaként azt jelölte meg, hogy nem álltak fenn a kisajátítási eljárás minimális feltételei, mert a kisajátítást kérő nem rendelkezett záradékolt kisajátítási tervvel és változási vázrajzzal, illetve a termőföld más célú hasznosítására vonatkozó jogerős engedéllyel. Tervek hiányában azt sem lehetett megállapítani, hogy teljes vagy csupán részleges kisajátításra lett volna lehetőség, miközben a részleges kisajátítás prioritást élvez a teljessel szemben. Az MNV Zrt. nem csupán a várhatóan szükséges területeket szerezte meg, ezért a szerződés a Kis. tv. 6. §-ába ütközik. Ezt meghaladóan a Kis. tv.-ben a közérdek fennállásának jogi formában történő megjelenése a záradékolt kisajátítási terv, termőföld esetén a művelésből való kivonásra vonatkozó jogerős határozat, ezek hiányában a szerződés nem volt jogszerűen megköthető. Amennyiben a Kis. tv.-t a bíróság nem látná alkalmazhatónak, úgy álláspontja szerint a közérdekű cél fennállása akkor állapítható meg, amikor bizonyíthatóan és jogérvényesen - a záradékolt átnézeti vázrajzból, változási vázrajzból és területkimutatásból - az ingatlan nyomvonallal való érintettsége meghatározható. Mivel a megjelölt okiratok nem álltak rendelkezésre, a közérdekű cél megvalósítása az ügyletkötés időpontjában nem állt fenn, figyelemmel arra is, hogy a s.-i kaszinó-beruházás üzleti célú magánberuházásnak minősül.

A szerződés jogszabályba ütközését látta megállapíthatónak a felperes az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet 41. § (6) bekezdés d) pontban foglalt szabálya alapján is, mert az ügylet jelentős vagyonvesztéssel járt.

Másodlagosan a felperes a csereszerződés semmisségi okaként a jogszabály megkerülését jelölte meg a Ptk. 200. § (2) bekezdésére hivatkozva.

Állította, hogy a felek azért kötöttek teljes kisajátítást helyettesítő csereszerződést, hogy ezzel egy olyan adásvételi szerződést leplezzenek, amelynek célja végső soron nem az alperes, hanem a K. C. Kft. tulajdonszerzése volt a s.-i ingatlanokon és hogy a jogi személy termőföldszerzési tilalmát megkerüljék. Ezt meghaladóan a versenyeztetést akarták ilyen módon elkerülni. Hangsúlyozta, hogy az alperes kezdeményezte a tervezett kaszinó-beruházás megvalósításához szükséges területek megszerzését. Kifejezetten azért vásárolta meg a p.-i ingatlant, mert azt érintette a közút-beruházás, és ezzel akart cserealapot biztosítani.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!