Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2019.6.186 A Földforgalmi tv. 12. § (1) bekezdés ba) alpontját úgy kell értelmezni, hogy a helyben lakói minőségnek a föld megszerzője vonatkozásában kell fennállnia [2013. CXXII. tv. (Földforgalmi tv.) 5. §, 12. § (1) bek., Alaptörvény 28. cikk].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A debreceni lakos felperes és a perben nem álló anarcsi lakos P. F. 2016. december 9-én csereszerződést kötöttek, melyben elcserélték a felperes tulajdonában álló érpataki ... hrsz.-ú ingatlan 1970/5598 arányú tulajdoni illetőségét a P. F. tulajdonát képező anarcsi ... hrsz.-ú ingatlan 1/1 arányú tulajdoni hányadára. A szerződés 6. pontjában a szerződő felek nyilatkoztak, hogy a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi tv.) szerinti földművesnek minősülnek. A Földforgalmi tv. 12. § (1) bekezdés ba) pontja szerinti feltétel fennáll, mert P. F. helyben lakónak minősül.

[2] Az alperes a 2017. január 26-án kelt 570 878/2/2017. számú határozatában a csereszerződés jóváhagyását megtagadta. Az indokolásban megállapította, hogy a Földforgalmi tv. 12. § (1) bekezdés a) pontjában, ba) és bb) alpontjában foglalt feltételek nem állnak fenn. Rögzítette, hogy a szerződő felek nem minősülnek helyben lakónak, mert egyiküknek sincs életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen, amelynek közigazgatási területén a csereszerződés tárgyát képező föld fekszik.

A kereseti kérelem

[3] A felperes keresettel támadta az alperes határozatát kérve annak bírósági felülvizsgálatát. Kifejtette, hogy az alperesi határozat sérti a Földforgalmi tv. 5. § 9. pontjában és 12. § (1) bekezdés ba) alpontjában írtakat.

Az elsőfokú ítélet

[4] A közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletével a keresetet elutasította. Az indokolásban felhívta a Földforgalmi tv. 5. § 9. pontjában, 12. § (1) bekezdésében és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:234. §-ában foglaltakat.

[5] Kifejtette, hogy a tulajdonszerzés feltételének nem a tulajdonjog elidegenítője, hanem a megszerzője vonatkozásában kell megvalósulnia, P. F. az érpataki ingatlan tekintetében, míg a felperes az anarcsi ingatlan vonatkozásában nem minősül a Földforgalmi tv. 5. § 9. pontjában meghatározott helyben lakónak, ez okból az alperes jogszerűen tagadta meg a csereszerződés jóváhagyását.

A másodfokú ítélet

[6] A felperes fellebbezését elbíráló törvényszék jogerős ítéletében az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Megállapította, hogy az elsőfokú bíróság indokolási kötelezettségének eleget tett és megfelelően értelmezte a Földforgalmi tv. irányadó rendelkezéseit. A jogszabály 5. § 9. pontja egyértelműen fogalmaz, abból más értelmezés, mint az, hogy a csereszerződés szempontjából csak az tekinthető helyben lakónak, akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási területén a csereszerződés tárgyát képező föld fekszik, nem vonható le. Csereszerződés esetén a tulajdonjog megszerzője vonatkozásában kell fennállnia a Földforgalmi tv.-ben előírt feltételnek, miszerint helyben lakónak minősül. Ettől eltérő jogértelmezés azt eredményezné, hogy adott termőföldet csereszerződés alapján nem helyben lakó is megszerezhetne anélkül, hogy esetében a helyben lakóknak a Földforgalmi tv. 18. §-ában meghatározott elővásárlási joga érvényesülhetne.

A felülvizsgálati kérelem és ellenkérelem

[7] A jogerős ítélet ellen a felperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet annak, az elsőfokú ítéletnek és az alperesi határozatnak a hatályon kívül helyezése és az alperes új eljárásra kötelezése iránt. Álláspontja szerint az ítélet sérti a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 221. §-át, valamint a Földforgalmi tv. 5. § 9. pontját és 12. § (1) bekezdés b) pontját.

[8] Hangsúlyozta, sem az első-, sem a másodfokú ítélet nem tartalmaz egyértelmű indokolást arra vonatkozóan, hogy miért tartja helyesnek a Földforgalmi tv. irányadó jogszabályhelyeire vonatkozó alperesi jogértelmezést.

[9] A Földforgalmi tv. szerint nem a csere útján megszerzendő föld vonatkozásában kell megvalósulnia a helyben lakói státusznak, hanem a csereszerződés tárgyát képező ingatlan tekintetében, azaz bármelyik, a cserével érintett ingatlanhoz kapcsolódóan fennállhat a helyben lakói minőség. Az ezzel ellentétes jogerős ítéleti indokolás jogszabálysértő. A Ptk. 6:234. §-a a közigazgatási jogághoz tartozó jogszabály alkalmazására nem vonatkozik, vagyis jelen per alapjául szolgáló jogviszonyban sem irányadó.

[10] Az eljárt bíróságok figyelmen kívül hagyták azt a felperesi érvelést, hogy a Földforgalmi tv. 5. § 9. pontja nem véletlenül említi külön-külön az adásvétel, a csere, illetve a haszonbérlet körében a helyben lakói minőség feltételeit.

[11] A korábban hatályban volt 1994. évi LV. törvény 4. § (2) bekezdés b) pontjának megfelelő rendelkezést a Földforgalmi tv. nem tartalmaz, mert ilyen jogalkotói szándék nem volt. Az irányadó jogszabályhelyekből nem következik okszerűen, hogy csereszerződés esetén a tulajdonjog megszerzőjének vonatkozásából kell fennállnia a helyben lakói kritériumnak.

[12] Az alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását indítványozta.

A Kúria döntése és jogi indokai

[13] A felülvizsgálati kérelem alaptalan.

[14] A Pp. 275. § (1) és (2) bekezdésére figyelemmel a felülvizsgálati eljárásban bizonyítás felvételének nincs helye, a Kúria a felülvizsgálati kérelem elbírálása során a rendelkezésre álló iratok alapján dönt. A jogerős ítélet csak a felülvizsgálati kérelem és a csatlakozó felülvizsgálati kérelem keretei között vizsgálható felül.

[15] A Kúria álláspontja szerint a másodfokú bíróság a pontosan és törvényesen megállapított tényállásból helytálló jogi következtetést vont le. A jogerős ítéletben írtakkal a felülvizsgálati bíróság egyetért, a felülvizsgálati kérelmet elbírálva az alábbiakat fejti ki.

[16] A Földforgalmi tv. 31-35. §-ai az adásvételnek nem minősülő tulajdonjog-átruházásról szóló szerződésnek és az átruházásnak nem minősülő módon történő tulajdonszerzésnek hatósági jóváhagyásáról rendelkeznek. A 31. § értelmében a hatósági jóváhagyáshoz kötött, adásvételnek nem minősülő tulajdonjogátruházásról szóló jogügylet, valamint az átruházásnak nem minősülő módon történő tulajdonszerzés esetén a 23-30. § rendelkezései a 32-35. §-ban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A 32. § (2) bekezdése szerint a szerződés jóváhagyása, illetve megtagadása során figyelmen kívül kell hagyni az elővásárlási jogról, az elővásárlásra jogosultakról, az elővásárlásra jogosult elfogadó jognyilatkozatáról, a jegyzékről, a tulajdonos választási jogáról, és az ezzel összefüggő, a mezőgazdasági igazgatási szerv általi kijelöléséről szóló rendelkezéseket.

[17] A Kúria hangsúlyozza, a csereszerződés - még ha egy kettős adásvételi szerződés is - a Földforgalmi tv. körében adásvételnek nem minősülő tulajdonjog átruházásáról szóló szerződésnek tekintendő, ezért a Földforgalmi tv. 32. § (2) bekezdésére figyelemmel - többek között - nem vonatkoznak rá az elővásárlásra jogosultak sorrendjére és az elővásárlási jog gyakorlására a 18-22. §-ban meghatározott rendelkezések. Ennek azonban az a feltétele, hogy a 12. § (1) bekezdésének a csereszerződés tegyen eleget.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!