Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2002.781 Ingatlan apportálása esetén az ingatlannal való rendelkezési jog széljegy alapján akkor tekinthető igazoltnak, ha annak a jogalanynak a tulajdonjoga, akitől a széljeggyel rendelkező apportőr a tulajdonjogának bejegyzésére vonatkozó igényét származtatja, már bejegyzésre került [Ptk. 117. § (3) bek., 1997. évi CXLIV. tv. (Gt.) 11. § (1) bek. d) pont, 12. § (1) bek., 123. § (2) bek. a) pont, 124. § (2) és (3) bek., 164. §, 1997. évi CXLV. tv. (Ctv.) 12. § (1) bek. g) pont, 41. § (1) bek. melléklet I.3. e) pontja].

A Legfelsőbb Bíróság mint másodfokú bíróság 2000. november 20-án kelt ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét, amellyel a felperesnek a cégbíróság 1999. április 26-án kelt változás bejegyzése jogszabálysértésének megállapítása mellett történő hatályában való fenntartása iránt az alperessel szemben előterjesztett keresetét elutasította, és kötelezte a felperest az alperesnél felmerült perköltség megfizetésére.

A jogerős ítélet szerint az alperes 1998. december 30­án határozott a törzstőkéjének 80 500 000 Ft-tal történő felemeléséről, amelynek tárgya volt a b.-i 177699 helyrajzi számú ingatlan tulajdonjoga. A változás bejegyzésére irányuló cégeljárásban az alperes csatolta az ingatlan hiteles tulajdoni lap másolatát. Ezzel igazolta az "ingatlannal való rendelkezés jogcímét" a cégnyilvántartásról, a cégnyilvánosságról és a bírósági cégeljárásról szóló 1997. évi CXLV. törvény (Ctv.) mellékletének I.3. e) pontjában előírtaknak megfelelően. Az Ü. Kft. apportőr a tulajdonjogát attól a K. Kft.-től származtatta, amelyiknek a tulajdonjoga az ingatlan­nyilvántartásban szintén nem szerepelt bejegyzett adatként, hanem mindkettőjük tulajdonjog bejegyzése iránti kérelme a tulajdoni lapon csak széljegyként szerepelt. A cégeljárásban csatolt tulajdoni lap másolata szerint az ingatlan tulajdonosa M. F. 4/15 és ifj. M. F. 11/15 illetőségben. A tulajdoni lap adatai nem tartalmaznak olyan bejegyzett vagy széljegyen nyilvántartott kérelmet, amely a széljegyen nyilvántartott, apportáló cég rendelkezési jogcímének megállapítását akadályozta volna. A változás bejegyzése iránti eljárásban az alperes csatolta a tulajdonosváltozás alapját adó szerződést is, amely miatt a Ctv. 23. §-ának (1) bekezdése szerinti további okiratok csatolására már nem volt szükség. Megalapozatlannak ítélte a Legfelsőbb Bíróság Cgf. VII. 33.702/1998/4. számú eseti döntésén is alapuló azt a felperesi hivatkozást, hogy az ingatlan tulajdonjogával való rendelkezési jogosultság csak akkor lenne megállapítható, ha az ingatlant az apportőr az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett tulajdonostól szerezte volna. A cégbíróság nem lépi túl hatáskörét, ha széljegy esetén további okiratok csatolását tartja szükségesnek. A cégbíróság ugyanis a Ctv. 23. §-ának (1) bekezdése alapján a bejegyzési eljárásban a Ctv. mellékletében meghatározott további okiratok csatolását rendelheti el, azonban erre a változás bejegyzése iránti eljárásban nem volt szükség. A cégbíróságnak nincs lehetősége a Ctv. mellékletében előírt, a bejegyzéshez szükséges okiratok megfelelőségének vizsgálatakor a rendelkezés kiterjesztő vagy szűkítő értelmezésére. Mindezekből következik, hogy a cégbíróság 1999. április 26-án kelt végzése, amellyel az alperes törzstőke felemelésének cégbejegyzését elrendelte, nem jogszabálysértő.

Az elsőfokú peres eljárás folyamatban léte alatt, 1999. október 31-én a fölhivatal az alperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezte.

A jogerős ítélettel szemben a felperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet. Előadta, hogy a Legfelsőbb Bíróság ítéletét kizárólag a Ctv. 23. §-ának (1) bekezdésére és a Ctv. mellékletének I.3. e) pontjára alapította. Ezzel kizárta a gazdasági társaságokról szóló 1997. évi CXLIV. törvény (Gt.) 11. § d) pont, 123. § (2) bekezdés a) pont, 124. § (2) és (3) bekezdés, 9. § (2) bekezdés alkalmazásával a Ptk.-ban foglalt kötelező szabályok alkalmazását, a Ctv. 12. § (1) bekezdés g) pont alkalmazását, és emellett a Ctv. mellékletének I.3. e) pontját kiterjesztően értelmezte. A Ctv. mellékletének I.3. e) pontja az apportőr ingatlan feletti rendelkezési joga meglétének igazolását írja elő legalább széljegy formájában. Ez a jogszabály az apportőrön kívül más személyre vonatkozóan nem tartalmaz és nem is tartalmazhat rendelkezést. Ebből az következik, hogy a I.3. e) pontja jogértelmezéssel nem terjeszthető ki az apportőr előtt széljegyzett más tulajdonosok rendelkezési jogára, az apportőr előtti tulajdonosok tulajdonjogának érvényes fennállását széljegy mellett nem lehet vélelmezni. A kötelmi jogviszony érvényességének vizsgálata nélkül nem állapítható meg a tulajdonjog átruházásának érvényessége, ebből következően apportálás esetén az ingatlan forgalomképessége és végrehajthatósága. A cégbírósági eljárásban nem volt megállapítható, hogy id. M. F. és ifj. M. F. mint ingatlan-nyilvántartásban szereplő tulajdonosok és a K. Kft. között létrejött szerződés az ingatlannak milyen hányadára vonatkozott, egyebekben a K. Kft. tulajdonszerzését előzetes kérdésként a cégbíróság nem is vizsgálhatja. Okirat hiányában az sem állapítható meg, hogy a szerződés tartalmazott-e a tulajdonjog átruházását korlátozó vagy kizáró rendelkezést.

Az alperes az ellenkérelmében a felülvizsgálati kérelem alaptalanságára tekintettel a jogerős ítélet hatályában fenntartását, és a felperes perköltségben való marasztalását kérte. Arra hivatkozott, hogy a széljegyként feltüntetett tulajdonos tulajdonosnak tekintendő, mivel az a közhitelesség elvén alapuló ingatlan-nyilvántartásban tényként szerepel. Azzal, hogy a jogerős ítélet a Ctv. 23. §-ának (1) bekezdésére és a Ctv. mellékletének 1.3. e) pontjára hivatkozott, nem zárja ki további jogszabályi rendelkezések alkalmazását. Az Ü. Kft.-nek kötelmi jogcíme van az őt megelőző tulajdonossal szemben.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint megalapozott.

A Ctv. mellékletének I.3. e) pontja előírja, hogy ingatlan nem pénzbeli hozzájárulásként történő szolgáltatása esetén a cégbejegyzési kérelemhez mellékelni kell az ingatlan - 3 hónapnál nem régebbi - tulajdoni lapját, melyből az ingatlannal való rendelkezés jogcíme legalább széljegy formájában megállapítható.

A Ptk. 117. §-ának (3) bekezdése szerint ingatlan tulajdonjogának az átruházásához az erre irányuló szerződésen vagy más jogcímen felül a tulajdonosváltozásnak az ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzése is szükséges.

A Gt. 12. §-ának (1) bekezdése értelmében - figyelemmel a Gt. 164. §-ában foglaltakra - a nem pénzbeli hozzájárulást a társaság tulajdonába kell adni. Az apportot szolgáltató tagnak tehát a bejegyzési eljárás során a Ctv. 41. §-ának (1) bekezdésében foglaltak alapján igazolnia kell, hogy a korlátolt felelősségű társaság jogosult volt az apportként megjelölt ingatlan tulajdonjogát átruházni.

Fentiek egybevetése alapján a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság álláspontja szerint az ingatlannal való rendelkezés joga széljegy alapján akkor állapítható meg, ha annak a jogalanynak a tulajdonjoga, akitől a széljeggyel rendelkező apportőr a tulajdonjogának bejegyzésére vonatkozó igényét származtatja, már bejegyzésre került.

Az alperes a cégbejegyzési eljárásban olyan tulajdoni lapot csatolt, amely az előbbieknek nem felelt meg, ezért jogszabálysértő a cégbíróság törzstőke felemelést bejegyző végzése.

Az elsőfokú peres eljárás folyamatban léte alatt azonban az apportőr és az alperes tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték, ezzel a jogszabálysértést az alperes megszüntette.

Fentiekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság mint felülvizsgálati bíróság a Pp. 275/A. § (2) bekezdés alapján a felülvizsgálni kért jogszabálysértő határozat helyett az elsőfokú bíróság ítéletének megváltoztatásával a jogszabályoknak megfelelő új határozatot hozott, és a jogszabálysértés megállapítása mellett a cégbíróság bejegyző végzését hatályában fenntartotta. (Legf. Bír. Gfv. X. 31.116/2001. sz.)