Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1073/2006. (VII. 26.) Korm. határozat

a Kormány ügyrendjéről szóló 1088/1994. (IX. 20.) Korm. határozat módosításáról

A Kormány a Kormány ügyrendjéről szóló 1088/1994. (IX. 20.) Korm. határozatot (a továbbiakban: H.) a következők szerint módosítja:

1. A H. 4. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A munkaterv és a Kormány törvényalkotási programja egymással összehangolt tervezetét a Miniszterelnöki Hivatal az elfogadott kormányprogram alapján - a miniszterek és a kormánybiztosok javaslatainak figyelembevételével - készíti el."

2. A H. 10. pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha jogszabály vagy nemzetközi szerződés az Európai Unió jogából eredő tagállami kötelezettségeket érint, az előterjesztésben tájékoztatást kell adni arról is, hogy a javasolt szabályozás összeegyeztethető-e az Európai Unió jogával, az európai uniós jogi aktusok átültetését vagy végrehajtását szolgáló jogszabály-tervezetekre vonatkozó előterjesztésekhez pedig részletes táblázatot kell csatolni, amelyben fel kell tüntetni, hogy az uniós jogi aktus egyes rendelkezéseinek a tervezet mely rendelkezései felelnek meg (megfelelési táblázat) ."

3. A H. 16. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"16. Az előterjesztéshez - kivéve a kis terjedelmű, egyszerű megítélésű előterjesztéseket - vezetői összefoglalót kell készíteni, amely tartalmazza az előterjesztés rövid tartalmi összefoglalását, a kormányprogramhoz való viszonyát, előzményeit, a várható gazdasági, költségvetési, társadalmi és szakmai hatásokat, az Európai Unió jogával való összeegyeztethetőségre vonatkozó nyilatkozatot, illetve a tervezettel átültetett, végrehajtott európai uniós jogi aktusok megjelölését, - ha a jogszabály-tervezetet az európai közösségi jog által meghatározottak szerint előzetesen meg kell küldeni véleményezésre az Európai Bizottságnak, az Európai Központi Banknak, illetve az Európai Unió tagállamainak - a megküldési kötelezettség teljesítésére vonatkozó nyilatkozatot, a más előterjesztéshez, illetve döntéshez való kapcsolódását, a fennmaradt vitás kérdések bemutatását és a sajtó tájékoztatására vonatkozó javaslatot."

4. A H. 18-20. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"18. a) Az előterjesztés tervezetének közigazgatási egyeztetésre és a miniszteri rendelet tervezetének véleményezésre bocsátásáról - a kormányprogrammal való összhang, az időszerűség, továbbá a jogi, szakmai és pénzügyi feltételek meglétének előzetes vizsgálatával, az előterjesztő javaslata alapján - a Miniszterelnöki Hivatalban szervezett, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter, a miniszterelnököt helyettesítő miniszter, az igazságügyi és rendészeti miniszter, valamint a pénzügyminiszter által kijelölt vezetőkből álló munkacsoport dönt, illetőleg a miniszteri rendeletek esetében véleményt nyilvánít (szakmapolitikai egyeztetés) ". A Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter egyes előterjesztéseket (miniszteri rendeleteket) halaszthatatlan esetben mentesíthet a szakmapolitikai egyeztetés alól.

b) A munkacsoport rendszeresen - általában hetenként - ülésezik. A munkacsoportot a Miniszterelnöki Hivatal Kormányirodájának (a továbbiakban: Kormányiroda) vezetője vezeti.

c) A munkacsoport ülésén, állandó meghívottként, tanácskozási joggal részt vesz a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós koordinációért felelős államtitkárának, valamint - feladatkörét érintően - az államreform előkészítő munkáinak operatív irányításáért felelős kormánybiztos megbízottja. A munkacsoport ülésére - kérésére - az előterjesztő által kijelölt vezetőt meg kell hívni.

d) A szakmapolitikai egyeztetés keretében tárgyalni kért anyagokat legkésőbb az egyeztetés időpontját megelőző második munkanapon a munkaidő végéig, elektronikus formában meg kell küldeni a Kormányiroda vezetőjének, továbbá egyidejűleg a munkacsoport tagjainak és meghívottainak. Az ülés résztvevői a tárgyalásra kerülő anyagokról az ülést megelőző munkanapon elektronikus úton tájékoztatást kapnak. A munkacsoport döntéséről az előterjesztőt a Kormányiroda vezetője tájékoztatja.

19. A szakmapolitikai egyeztetést követően az előterjesztés és a miniszteri rendelet tervezetét - ha törvény vagy e határozat eltérően nem rendelkezik - észrevételezés, illetőleg véleménynyilvánítás céljából meg kell küldeni

a) a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszternek (a Kormányiroda vezetőjének), a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós koordinációért felelős államtitkárának, a feladatkörében érintett miniszternek, kormánybiztosnak és kormányhivatal vezetőjének, akik a tervezetre észrevételt tehetnek, valamint

b) a határidő megjelölésével a többi miniszternek és kormánybiztosnak, akik a tervezetről véleményt nyilváníthatnak, illetve - ha megjelölik, hogy a tervezet a feladatkörüket miként érinti - észrevételt tehetnek.

Az a) pont szerint minden, az Európai Unió jogi aktusainak átültetésével, illetve végrehajtásával kapcsolatos és az uniós vívmányok tárgykörét érintő előterjesztés és miniszteri rendelet tervezetét meg kell küldeni az igazságügyi és rendészeti miniszternek, valamint a külügyminiszternek.

Az előterjesztés és a miniszteri rendelet tervezetét meg kell küldeni a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós koordinációért felelős államtitkárának.

20. A bíróságok és az ügyészségek hatáskörét érintő tervezetet a Legfelsőbb Bíróság elnökének, illetőleg a legfőbb ügyésznek, az Alkotmánybíróságot, az Állami Számvevőszéket, a Magyar Nemzeti Bankot és a Gazdasági Versenyhivatalt érintő tervezetet az érintett szerv elnökének is meg kell küldeni, akik a tervezetre észrevételt tehetnek."

5. A H. 25-26. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"25. Az előterjesztés és a miniszteri rendelet tervezetére tett észrevételeket az előterjesztő köteles egyeztetni. 26. Az észrevételezési jogot

a) a miniszter, az államtitkár vagy a kijelölt szakállamtitkár, illetőleg a miniszter rendelkezése alapján a kabinetfőnök,

b) a kormánybiztos, vagy

c) a kormányhivatal vezetője, illetőleg - akadályoztatása esetén - erre kijelölt helyettese

gyakorolja."

6. A H. a következő új 32. ponttal egészül ki:

"32. Az észrevételekről folytatott közigazgatási egyeztetés keretében lehetőség szerint minden szakmai, jogi és kodifikációs kérdést le kell zárni és a lehetséges mértékig egyetértésre kell jutni. A miniszter, illetőleg az előterjesztés benyújtására jogosult más személy a közigazgatási egyeztetést követően fennmaradt észrevételekkel kapcsolatos vitás kérdéseket az előterjesztésben csak akkor viheti döntésre a Kormány elé, ha az ezek tekintetében általa, illetőleg - miniszter esetében - az őt helyettesítő államtitkár által a 19. a) és a 25. pontban írtak figyelembevételével folytatott személyes egyeztetés is sikertelenül zárult."

7. A H. 34. pontjahelyébe a következő rendelkezés lép:

"34. A Kormányhoz előterjesztést nyújthat be - a Kormány tagjain kívül - a Miniszterelnöki Hivatal koalíciós koordinációért felelős államtitkára, a Kormány döntése alapján vagy a miniszterelnök megbízásából a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára, feladatkörében a kormánybiztos és a Központi Statisztikai Hivatal elnöke, továbbá a Kormány döntése alapján vagy a miniszterelnök előzetes hozzájárulásával más szervek és személyek. A kormányhivatal által előkészített előterjesztést a kormányhivatal felügyeletét ellátó miniszter nyújtja be és képviseli a Kormány előtt."

8. A H. 35. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"35. Az előterjesztéseket legalább két munkanappal az államtitkári értekezlet időpontja előtt, hetvenöt példányban - további egy példányt az előterjesztő eredeti aláírásával ellátva -, valamint elektronikusan meg kell küldeni a Miniszterelnöki Hivatalnak. Az előterjesztés átdolgozott változatát, illetve írásbeli kiegészítését e szabályok megfelelő alkalmazásával, legkésőbb a kormányülés időpontját megelőző második munkanapon kell benyújtani."

9. A H. 37. pontjának második mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha az előterjesztés e határozat előírásainak nem felel meg, erről tájékoztatja az előterjesztőt, és egyúttal javaslatot tesz az előterjesztéssel kapcsolatos tennivalókra."

10. A H. a 39. pontját követően a következő új alcímmel és 39/A. ponttal egészül ki:

"A módosító javaslatokkal és a képviselői önálló indítványokkal kapcsolatos kormányzati álláspont kialakítása

39/A. A törvényjavaslatokhoz benyújtott módosító és kapcsolódó módosító javaslatokkal, valamint a képviselői módosító indítványokkal kapcsolatos kormányzati álláspontról - az Országgyűlésnek a támogatott javaslatokról való tájékoztatását megelőzően, e határozatnak az előterjesztésekre irányadó rendelkezései megfelelő alkalmazásával - a Kormány dönt. Halaszthatatlan esetben, a törvényjavaslattal összefüggésben a Kormányt az Országgyűlés előtti tárgyalása során képviselő miniszter a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterrel, a miniszterelnököt helyettesítő miniszterrel, az igazságügyi és rendészeti miniszterrel, valamint a pénzügyminiszterrel együttesen alakítja ki a képviselendő kormányzati álláspontot; véleményeltérés esetén a miniszterelnök döntését kell kérni."

11. A H. 44. pontját megelőző alcím és a 44-45. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az államtitkári értekezlet

44. A Kormány ülésére benyújtott minden előterjesztést és jelentést, ideértve a kormánybiztosok előterjesztéseit (jelentéseit) is, előzetesen államtitkári értekezleten kell megtárgyalni, amely a Kormány általános hatáskörű döntés-előkészítő testületeként a kormányülések előkészítésének általános szakmai, politikai, szervező, egyeztető és ellenőrző fórumaként működik. Az államtitkári értekezlet az előterjesztéseket és jelentéseket a Kormány ülését közvetlenül megelőzően tárgyalja meg.

45. Az államtitkári értekezlet feladata a Kormány ülésének előkészítése. Ennek keretében állást foglal az előterjesztések és jelentések kormánydöntésre való alkalmasságáról, napirendre vételéről, illetőleg a további egyeztetések, valamint az előterjesztés átdolgozásának, kiegészítésének szükségességéről. Ha az államtitkári értekezlet ülésén az előterjesztéssel (jelentéssel) kapcsolatban - előkészítési vagy egyeztetési hiányosságokból adódóan -jelentősebb új elem merülne fel, az államtitkári értekezlet az előterjesztést (jelentést) leveheti a napirendjéről."

12. A H. 47-51. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"47. Az államtitkári értekezletet a Miniszterelnöki Hivatal kormányzati munka stratégiai irányítását ellátó államtitkára (a továbbiakban: Államtitkár) hívja össze, szervezi és vezeti.

48. Az államtitkári értekezlet napirendjét - a Kormány-iroda vezetőjének javaslatára - az Államtitkár állapítja meg.

49. Az államtitkári értekezlet napirendjére csak előzetesen egyeztetett, illetőleg a 32. pont szerinti személyes egyeztetés sikertelenségét kifejezetten feltüntető, az e határozatban foglalt követelmények megtartásával benyújtott előterjesztés és jelentés vehető fel. E szabály alkalmazása alól a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter kivételt tehet.

50. Az államtitkári értekezlet résztvevői a minisztériumok és a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárai, a Kormányiroda vezetője, az államreform előkészítő munkáinak operatív irányításáért, továbbá a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos, illetve az általa kijelölt személy. Az államtitkári értekezleten a Miniszterelnöki Hivatal kijelölt szakállamtitkára és a Központi Statisztikai Hivatal elnöke állandó meghívottként vesz részt. Az államtitkári értekezletre a feladatkörét érintő előterjesztések tárgyalásához a Miniszterelnöki Hivatal más szakállamtitkárát, a nem állandó résztvevő kormánybiztost, a kormányhivatal vezetőjét, valamint a Magyar Nemzeti Bank alelnökét meg kell hívni. Az Államtitkár az államtitkári értekezletre más személyt is meghívhat.

51. Az államtitkári értekezleten az államtitkárt a minisztérium szakállamtitkára, kabinetfőnöke csak kivételesen, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter engedélyével helyettesítheti. E rendelkezést a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárai esetében is megfelelően alkalmazni kell. Az állandó meghívottak közül a Központi Statisztikai Hivatal elnökét a kijelölt elnökhelyettes helyettesítheti."

13. A H. 53. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"53. Az államtitkári értekezlet kezdeményezheti, hogy az általa tárgyalt előterjesztést (jelentést) a Kormány ülése előtt - feladatkörében - a Kormány kabinetje, a kormánybizottság, az Államreform Bizottság vagy a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület is vitassa meg. A feladatkörükbe tartozó előterjesztések (jelentések) megtárgyalásáról e testületek önállóan is dönthetnek."

14. A H. 57-57/A. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"57. Az előterjesztőnek a Kormány ülését megelőzően további személyes egyeztetés útján kell megkísérelnie az államtitkári értekezletet, illetőleg más döntés-előkészítő testületek ülését követően esetlegesen még fennmaradt nézetkülönbségek tisztázását és a viták lezárását.

57/A. Az államtitkári értekezletre a külügyminiszter rendszeresen írásbeli jelentést nyújt be az európai uniós tagsággal összefüggő aktuális kül- és Európa-politikai kérdésekről, valamint az azokból eredő hazai feladatokról."

15. A H. 58. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"58. Az előterjesztés vagy jelentés a kormányülés napirendjére akkor vehető fel, ha az államtitkári értekezlet - illetőleg az 53. pontban foglaltak szerint feladatkörében a Kormány kabinetje, az Államreform Bizottság vagy a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület is - megtárgyalta és napirendre tűzését javasolta. E szabály alkalmazása alól a miniszterelnök kivételt tehet. Az államtitkári értekezlet állásfoglalásáról a kabinetet, az Államreform Bizottságot, illetve a Fejlesztéspolitikai Irányító Testületet az előterjesztő tájékoztatja. A döntés-előkészítő testületek eltérő állásfoglalása esetén a vitás kérdésről a Kormány dönt."

16. A H. 59. pontjának első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az ülés napirendjének javaslatát az államtitkári értekezlet állásfoglalásának figyelembevételével a Kormányiroda készíti el és - a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter jóváhagyása után - küldi ki az ülés résztvevőinek."

17. A H. 61. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"61. A Kormány ülésére állandó meghívottak:

a) a Miniszterelnöki Hivatal államtitkárai,

b) a Kormányiroda vezetője,

c) az államreform előkészítő munkáinak operatív irányításáért felelős kormánybiztos,

d) a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos,

e) a kormányszóvivő."

18. A H. 64. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"64. A 2006. évi LVII. törvény 31. §-ának (1) és (5) bekezdésében foglaltak alapján a Kormány ülésén a minisztert - akadályoztatása esetén - az államtitkár, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető minisztert az általa rendeletben kijelölt államtitkár helyettesíti."

19. A H. 71/A. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"71/A. A külügyminiszter az 57/A. pont szerinti jelentésben tájékoztatja a Kormányt az európai uniós tagsággal összefüggő aktuális kül- és Európa-politikai kérdésekről, valamint az azokból eredő hazai feladatokról."

20. A H. a következő 71/B. ponttal egészül ki:

"71/B. A Kormány az ülésein rendszeresen konzultációt folytat az államreform és a fejlesztéspolitika aktuális kérdéseiről."

21. A H. 89. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"89. Az összefoglaló egy-egy példányát a Kormány tagjai, a Kormány üléseinek állandó meghívottal, valamint az államtitkárok kapják meg. Az Államtitkár az összefoglaló megküldését másnak is engedélyezheti.

22. A H. 99. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"99. A Kormány döntéseit előkészítő testületek üléseiről emlékeztető készül, amely tartalmazza az ülésen részt vevők felsorolását, a testület állásfoglalását és az esetlegesen fennmaradt vitás kérdések lényegi bemutatását. Az államtitkári értekezlet és a Gazdasági Kabinet üléseiről készített emlékeztetőnek az érdekeltek részére történő megküldéséről a Kormányiroda a kormányanyagok terjesztési rendje szerint, a többi testület emlékeztetője esetében a testület titkársága gondoskodik."

23. A VIII. fejezet Záró rendelkezések címe elé beiktatva a H. a következő új 100. ponttal egészül ki:

"100. Az Európai Unió döntéshozatali tevékenységében való részvételről és az ehhez kapcsolódó koordinációs eljárásrendről, valamint az európai uniós tagságból eredő jogharmonizációs feladatok meghatározásának, programozásának és teljesítésük ellenőrzésének rendjéről külön kormányhatározat rendelkezik."

24. Ez a határozat a közzététele napján lép hatályba, egyidejűleg

a) hatályát veszti

- a H. 5., 23-24. és 93-97. pontja;

- az 1130/1998. (X. 6.) Korm. határozat 8. pontja;

- az 1092/2002. (VI. 8.) Korm. határozat 4., 5. és 9. pontja;

- az 1023/2003. (II. 27.) Korm. határozat 1. és 2. pontja;

- az 1036/2004. (IV. 27.) Korm. határozat 15.pontja;

- az 1102/2004. (X. 20.) Korm. határozat 1. és 2. pontja;

- az 1023/2005. (III. 10.) Korm. határozat 22-25. pontja; b)

- a H. 4. pontjában az "Igazságügyi Minisztérium" szövegrész helyébe az "Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium", valamint a "jogalkotási feladatok tervének" szövegrész helyébe a "jogalkotási feladatok jegyzékének",

- a H. 28. pontjában "az országos hatáskörű szervek vezetőinek" szövegrész helyébe "a kormányhivatalok vezetőinek", valamint az "országos hatáskörű szervek vezetőitől" szövegrész helyébe a "kormányhivatalok vezetőitől",

- a H. 30. pontjában "az országos hatáskörű szerv vezetője" szövegrész helyébe "a kormányhivatal vezetője",

- a H. 41. pontjában "az országos hatáskörű szervek vezetői" szövegrész helyébe "a kormányhivatalok vezetői",

- a H. 56., 74. és 80. pontjában a "Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára" szövegrész helyébe a "Kormányiroda vezetője",

- a H. 71. és 87. pontjában "a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkára" szövegrész helyébe "az Államtitkár",

- a H. 75. pontjában a "Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárához" szövegrész helyébe a "Kormányiroda vezetőjéhez",

- a H. 79. b) pontjában "az országos hatáskörű szervek vezetői" szövegrész helyébe "a kormányhivatalok és a rendvédelmi szervek vezetői",

- a H. 83. pontjában a "Miniszterelnöki Hivatal jogi helyettes államtitkára" szövegrész helyébe a "Kormányiroda vezetője",

- a H. 90. pontjában "a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkáránál" szövegrész helyébe "az Államtitkárnál", valamint "a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkárának" szövegrész helyébe "az Államtitkár",

- a H. 92. pontjában "az országos hatáskörű szerv vezetőjét" szövegrész helyébe "a kormányhivatal vezetőjét" szövegrész lép.

Gyurcsány Ferenc s. k.,

miniszterelnök