Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1994.6.332 Az építésrendészeti bírság kártérítési követelésként való érvényesítésére irányuló kereset elbírálásánál irányadó szempontok [Ptk. 340. § (1) bek., 392. § (1) és (4) bek., 403. § (3) bek., 12/1986. (XII. 30.) ÉVM r. l. § (1) és (2) bek., 2. § (1) bek., 29. § (2) bek.].

A felperes termelőszövetkezet és a K. A. Vállalat mint az alperes részvénytársaság jogelőde, 1987. október 1. napján vállalkozási szerződést kötöttek az alperes jogelőde által tervezett, az építésügyi hatóság részéről engedélyezett, 2 fogadóból, 8 üdülőházból és 1 vizesblokkból álló kemping 42 000 000 Ft-ért történő megépítésére. A felek a kivitelezési tervdokumentációt és a szerződést utóbb úgy módosították, hogy a már felsorolt építményeken felül még egy 16 helyiségből álló szolgáltatólétesítmény is épüljön. A módosításnak megfelelő kivitelezéshez építési engedély nem állott rendelkezésre. A kemping ennek a módosításnak megfelelően került megvalósításra és 1988. szeptember 9-én átadás-átvételre.

Az építésügyi hatóság, a kiadott építési engedélytől történő eltérést észlelve a beruházó felperesre 1 549 780 Ft építésrendészeti bírságot szabott ki, amellyel szemben a felperes eredménytelenül élt jogorvoslattal, majd annak összegét a jogerős határozatnak megfelelően befizette. A felperes az építésrendészeti bírság megtérítésére mint kártérítésre az alperest felhívta, ez elől azonban az alperes elzárkózott.

A felperes keresetében 1 549 780 Ft kártérítés és ennek 1990. január 11. napjától számított évi 20%-os kamata megfizetésére kérte az alperest kötelezni. Kereseti előadása szerint, bár az alperes a vállalkozási szerződés teljesítése során utasításainak megfelelően tartozik eljárni, a Ptk. 392. §-a (4) bekezdésében foglaltaknak megfelelően az olyan utasítását, amely a jogszabályba vagy a hatósági rendelkezésbe ütközik, meg kell tagadnia. Ennek megfelelően építési engedély hiányában nem lett volna szabad a 16 helyiséges szolgáltatóépületet megépíteni.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Egyrészt azzal védekezett, hogy az alperes részvénytársaság igazgatóságának 1990. december 19-én tartott ülésén folytatott megbeszélés alapján a felek vezetői között - akik egyébként az igazgatóság tagjai - 1991. január 15-én olyan megállapodás született, amely szerint az alperes lemond a mintegy 5 millió Ft vállalkozói díjra irányuló számlaköveteléséről, aminek ellenében a felperes a létesítménnyel kapcsolatos szavatossági igényeket - idetartozóan a jogszavatosság körébe tartozó építésrendészeti bírságot - nem érvényesíti. Másrészt arra hivatkozott, hogy a szolgáltatólétesítmény megépítésénél a felperes utasításának megfelelően járt el, amikor azt megvalósította. Amennyiben védekezése nem lenne elfogadható, a felek vezetői közötti megállapodást tévedés címén megtámadta, és az 5 212 656 Ft vállalkozói díjkövetelését a felperes kereseti követelésében beszámítani kérte.

A felperes vitatta, hogy a felek vezetőinek megállapodása az építésrendészeti bírságra is kiterjedt volna, illetőleg a felek vezetői a megállapodás megkötésénél tévedésben voltak.

Az elsőfokú bíróság ítéletében az alperest 1 549 780 Ft és ennek 1990. január 11. napjától számított évi 20%-os késedelmi kamat megfizetésére kötelezte. Az ítélet indokolása szerint az alperes a felek közötti vállalkozási szerződést megszegte, amikor a szolgálatóépületet építési engedély hiányában építette meg. Bár a Ptk. 392. §-a (1) bekezdésének megfelelően a felperes megrendelőt a vállalkozási szerződés teljesítése körében a vállalkozó alperessel szemben utasítási jog illeti meg, ugyanezen § (4) bekezdése szerint a vállalkozó nem végezheti el a munkát, ha az utasítás jogszabály vagy hatósági rendelkezés megsértéséhez vezet. A felperesnek amiatt kellett építésrendészeti bírságot fizetnie, mert az alperes a szolgáltató létesítményt építési engedély nélkül valósította meg, és ezáltal a felperesnek kárt okozott. Azt viszont a foganatosított tanúvallomásokkal sem sikerült az alperesnek bizonyítania, hogy a felek vezetőinek megállapodása az építésrendészeti bírságra is kiterjedt.

Az alperes beszámítási kifogására vonatkozóan az elsőfokú bíróság kifejtette, hogy az alperes vállalkozói díjigényéről annak ellenében mondott le, hogy a felperes a megvalósított kempinggel kapcsolatban vele szemben szavatossági igényeket nem fog érvényesíteni. Az alperes tévedésre alapított megtámadási igénye azért nem alapos, mert a megállapodást megelőző 1990. december 19-én tartott igazgatósági ülésen az alperes vetette fel, hogy az építésrendészeti bírság is a felek közötti megállapodás tárgyát képezze. Így teljesen kizárt az alperes tévedése arra nézve, hogy a vállalkozói díjigénnyel szemben ellentételezésként a megállapodásban csak a szavatossági igények szerepelnek. Ezen szavatossági igények közé egyébként az építésrendészeti bírság jogszavatossággá történő minősítése mellett sem sorolható.

Az elsőfokú ítélet ellen - annak megváltoztatása és a kereset elutasítása érdekében - az alperes fellebbezett. A kereset elutasítását elsődlegesen megalapozatlanság folytán, másodlagosan a beszámítás eredményeként kérte. A hiányzó építési engedéllyel kapcsolatban utalt a GKT 65/1973. számú állásfoglalásban foglaltakra, amelyek szerint az építési engedély hiánya nem tárgyi, hanem csak jogi akadálya a teljesítésnek; a 7/1978. (II. 1.) MT rendelet 64. §-ának (1) bekezdésére, amely szerint a vállalkozó a többlet- és pótmunkák végzését nem tagadhatja meg; a Ptk. 410 §-ának (1) bekezdésére, amelynek alkalmazásában az építésrendészeti bírság - mint a terv hibájának következménye - is beleértendő a jogszavatosság fogalmi körébe.

A fellebbezés szerint amikor a felperes lemondott szavatossági jogairól, ebbe az építésrendészeti bírság megtérítésére irányuló igényét is beleértette. Az alperes ezzel kapcsolatban hivatkozott a felperes vezetőjének az alperes részvénytársaság igazgatóságának 1990. december 19-én tartott ülésen tett nyilatkozatára; e szerint szó lehet arról is, hogy a megkötendő megállapodásnak az építésrendészeti bírság is tárgya legyen. Utalt a Ptk. 211. §-ának (1) bekezdésében foglaltakra, amelyek kimondják, hogy az ajánlattevő a nyilatkozatához kötve van. Nem tartotta életszerűnek, hogy több mint 5 millió forintos vállalkozói díj követeléséről "semmi" ellenében mondott volna le.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!