Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

35/2024. (IX. 19.) HM utasítás

a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokkal összefüggő feladatok ellátásáról szóló 26/2010. (II. 26.) HM utasítás módosításáról

A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. § (1) A Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokkal összefüggő feladatok ellátásáról szóló 26/2010. (II. 26.) HM utasítás (a továbbiakban: Ut.) 1. § (3) bekezdés c) és d) pontja helyébe a következő rendelkezések lépnek:

(Jelen utasítás alkalmazásában)

"c) HM központi lakásgazdálkodási szerv: a HM Ingatlanvagyon és Lakhatástámogatás Felügyeleti Főosztály,

d) lakáscélú támogatási szerv: a HM Védelemgazdasági Hivatal Ingatlankezelési Igazgatóság Lakáscélú Támogatási Osztály,"

(2) Az Ut. 1. § (3) bekezdés f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Jelen utasítás alkalmazásában)

"f) fővárosi helyi lakásgazdálkodási szerv: a HM Védelemgazdasági Hivatal Ingatlankezelési Igazgatóság Budapesti Lakásgazdálkodási Osztály,"

(3) Az Ut. 1. §-a a következő (6) és (7) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az R. szerinti vonzáskörzet, lakásgazdálkodási körzet, ha a tényleges munkavégzés helyéről személyügyi parancs, határozat arról rendelkezik, munkaköri leírás, a honvédelmi szervezet szervezeti és működési szabályzata, továbbá a miniszter által vezetett minisztérium szervezeti egységének ügyrendje, ennek hiányában az állományilletékes parancsnok vagy vezető igazolása alapján is megállapítható.

(7) Jelen utasítást az R.-rel és a lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelettel (a továbbiakban: Lpr.) összhangban kell alkalmazni."

2. § (1) Az Ut. 2. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) Az (1) bekezdés szerinti hasznosításokat a HM központi lakásgazdálkodási szerv központi feladat ellátása érdekében hivatalból is elrendelheti."

(2) Az Ut. 2. §-a a következő (4a) és (4b) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Lakásgazdálkodási körből kivontnak kell tekinteni a lakást, ha az az R. hatálya alatt hasznosított módon kerül ki a HM vagyonkezeléséből.

(4b) A lakásgazdálkodási körben lévő lakás honvédelmi célra feleslegessé nyilvánításáról a HM központi lakásgazdálkodási szerv javaslatára a honvédelmi miniszter (a továbbiakban: miniszter) dönt. A feleslegessé nyilvánító döntést követően gondoskodni kell a HM vagyoni körén kívüli továbbhasznosításról."

3. § Az Ut. 7. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) Ha az R. vonatkozó szabályai értelmében a döntést más szerv véleményezési, javaslattételi eljárásának kell megelőznie, vagy ilyen eljárás lefolytatása egyéb okból indokolt, annak lezárásáig és a vélemény, javaslat beérkezéséig az ügyben érdemi döntés nem hozható. Előzetes eljárásnak kell tekinteni különösen a méltatlansági és fegyelmi eljárást, az alkalmazotti jogviszony megszüntetésével, módosításával, létesítésével összefüggő eljárást, illetve a rehabilitált személyek lakásjuttatása vonatkozásában az egészségügyi állapotával és rehabilitációval összefüggő vizsgálatot. E rendelkezést megfelelően kell alkalmazni valamennyi lakhatási támogatást illetően."

4. § Az Ut. 11. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Az R. 30. § (5) bekezdés a) pontja szerinti lakásbérbeadást Budapesten vagy utalt településen elsősorban azon illetékes keretgazda lakásbizottság keretének terhére kell teljesíteni, amelyhez egyébként a kérelmező az illetékességi szabályok szerint tartozna."

5. § Az Ut. a következő 16/A. és 16/B. §-sal egészül ki:

"16/A. § (1) Ha a lakásbérleti szerződés munkakörhöz kötötten vagy az R. 30. § (5) bekezdés b) pontja szerint kerül megkötésre, a bérleti szerződés csak abban az esetben köthető meg, ha a kijelölt bérlő vállalja, hogy saját költségére

a) a lakásbérleti szerződést közjegyzői okiratba foglalják, vagy

b) a bérlő közjegyző előtt egyoldalú kiköltözési és fizetési kötelezettséget vállaló nyilatkozatot tesz.

(2) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozat akkor fogadható el, ha az tartalmazza, hogy

a) a bérlő lakásbérleti szerződés bármely okból történő megszűnése esetén a bérleményből a jelen bérleti szerződésben bérlő által vállalt vagy a bérbeadó által külön meghatározott határidőre vagy időpontra kiköltözik, és ha e kötelezettségének nem tesz eleget, a bérbeadó - perindítás nélkül - közvetlenül végrehajtási eljárást kezdeményezhet az ingatlan kiürítése iránt,

b) a bérlő a kiköltözésen túl a szerződés szerinti díjakat, költségeket - így különösen bérleti díjat, közüzemi díjakat -határidőben megfizeti a bérbeadónak, és

c) az (1) bekezdés b) pontja szerinti nyilatkozat a vele kötött lakásbérleti szerződés elválaszthatatlan részét képezi.

(3) Az (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben

a) a bérleti szerződés hatálybalépését 10 munkanapon belüli nyilatkozat megtételéhez kell kötni, azzal, hogy az csak a határidő eredményes leteltével lép hatályba, és

b) a birtokba adásra csak a bérleti szerződés a) pont szerinti hatálybalépését követően kerülhet sor.

(4) Ha a bérlő már az ingatlan birtokában van, abban az esetben a (3) bekezdés a) pontjában foglalt határidő eredménytelen lejártához a birtokvisszaadási kötelezettséget és a birtokvédelemről való lemondás jogkövetkezményét kell kikötni.

16/B. § Ha a lakásbérleti szerződés munkakörhöz kötötten kerül megkötésre, a bérleti szerződésnek tartalmaznia kell a bérlő azon vállalását, hogy a bérleti szerződés bármilyen okból való megszűnése, megszüntetése esetén a szerződés megszűnését követő 15 napon belül a bérleményt kiürítve a bérbeadó birtokába visszaadja."

6. § Az Ut. 21. és 22. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"21. § (1) A részleges lakásfelújítási átalány kifizetéséhez szükséges igazolást a bérbeadó helyi lakásgazdálkodási szerv a jogosult által az R.-ben meghatározott költségekről kiállított számlák benyújtásától számított 10 napon belül állítja ki.

(2) Az átalány összegének megállapítása szempontjából az állományilletékes honvédelmi szervezet nevére és címére kiállított, a bérbeadástól számított 1 éven belül keletkezett számla vehető figyelembe.

(3) A helyi lakásgazdálkodási szerv az arra rendszeresített minta szerinti tartalommal állítja ki az igazolást, és küldi meg annak egy példányát az állományilletékes parancsnok részére.

(4) Az igazolás állományilletékes parancsnok részére szóló példányához csatolni kell a részleges lakásfelújítási átalányra való jogosultságot megalapozó okiratok legalább másolati, kifizetési bizonylat, számla esetén az eredeti példányát.

22. § (1) Az állományilletékes parancsnok, illetve vezető munkáltatói döntésben intézkedik a részleges lakásfelújítási átalány kifizetésre. A munkáltatói döntés vagy kivonatának egy példányát meg kell küldeni a jogosult számára is.

(2) A részleges lakásfelújítási átalányt az illetményszámfejtő szerv a pénzbeli juttatások folyósításának szabályairól szóló HM utasítás rendelkezései alapján folyósítja.

(3) A folyósítást elrendelő munkáltatói döntés vagy kivonatának egy-egy példányát a jogosult pénzügyi, illetve személyi gyűjtőjében kell elhelyezni."

7. § Az Ut. 41. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) Ha az állami tulajdonú HM rendelkezésű lakás bérleti szerződése a bérlő halálával szűnik meg, és a lakásban nem marad hátra megfelelő elhelyezésre vagy a bérleti jog folytatására jogosult vagy olyan személy, akinek a lakást bérbe kell adni, a helyi lakásgazdálkodási szerv köteles az elhunyt bérlő örökösét 60 napos határidő kitűzésével felszólítani az ingóságok elszállítására és a lakás kiürítésére. A határidő elmulasztása esetén a helyi lakásgazdálkodási szerv saját mérlegelése szerint intézkedhet az ingóságok elszállítása és a lakás visszavétele iránt.

(2) Az (1) bekezdés szerinti felszólításban tájékoztatni kell az örököst arról, hogy a megszabott határidőig mindazokat a lakás fenntartásával, üzemeltetésével kapcsolatos költségeket, melyek egyébként a bérlőt terhelnék, neki kell megfizetnie, és a lakás berendezési tárgyainak bérleményleltár szerinti meglétéért felelősséggel tartozik. A határidő lejárta után e költségeken felül, havonta a lakbér összegének megfelelő lakáshasználati díjat is meg kell fizetnie. A tájékoztatásnak arra is ki kell terjednie, hogy a határidő lejárta után az örökös költségére és veszélyére a bérbeadó az ingóságokat arra alkalmas helyiségben raktározhatja. Amennyiben a bérbeadó így dönt, abban az esetben egyidejűleg a lakás visszavételének tényét birtokbavételi jegyzőkönyvben rögzíti, és arról az örököst tájékoztatja."

8. § Az Ut. 43. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha a bérlet megszűnését követően jogcím nélküli lakáshasználat keletkezett, a jogcím nélküli lakáshasználatról - e tény tudomásra jutásától számított 5 napon belül - a helyi lakásgazdálkodási szerv írásban értesíti a volt bérlőt vagy a lakásban hátramaradt, hátrahagyott személyt, továbbá állami tulajdonú HM vagyonkezelői jogú lakás esetén a helyi lakóházkezelő szervet. Az értesítést önkormányzati tulajdonú HM rendelkezésű lakás esetén meg kell küldeni a bérbeadó önkormányzatnak vagy önkormányzati vagyonkezelőnek."

9. § Az Ut. 45. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A megfelelő elhelyezésre nem jogosult jogcím nélküli lakáshasználó esetében a lakás kiürítésének határidejét a körülmények figyelembevételével úgy kell megszabni, hogy az a jogcím nélküli lakáshasználat megállapításától számított 30 napnál több nem lehet. Meghatározott időtartamra létrejött bérleti szerződés megszűnése esetén a helyi lakásgazdálkodási szerv 30, a munkakörhöz kötötten létrejött bérleti szerződés megszűnése esetén 15 napnál hosszabb kiürítési határidőt nem állapíthat meg."

10. § Az Ut. 47. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Az (1) bekezdés szerinti megállapodás közjegyzői okiratba foglaltan vagy közjegyzői záradékkal ellátott formában, a lakáshasználó költségére köthető, de azzal egyenértékűnek kell elfogadni a lakáshasználó közjegyző előtt tett egyoldalú kötelezettségvállalását, ha az tartalmazza az (1) bekezdésben foglaltakat."

11. § Az Ut. 48. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"48. § (1) A lakóépületben lévő állami tulajdonú HM vagyonkezelésű nem lakáscélú helyiség a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény vagy az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény rendelkezései szerint versenyeztetés mellőzésével is hasznosítható.

(2) Térítésmentes hasznosításra akkor kerülhet sor, ha a hasznosítás közfeladat teljesítését szolgálja.

(3) Ha a hasznosításra versenyeztetés keretében kerül sor, a pályázatot elbíráló bizottság tagjait és a tagok közül az elnököt a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv vezetője jelöli ki."

12. § Az Ut. 51. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"51. § (1) A helyiségbérleti szerződést a bérbeadó szerződésszegés jogcímén felmondja, ha a bérlő a szerződésben megállapított

a) tevékenységtől eltér, vagy

b) a bérbeadó hozzájárulása nélkül a helyiségbe más személyt befogadott, illetve a helyiségben albérleti jogviszonyt létesített, vagy

c) a bérlő jogszabályban vagy szerződésben meghatározott, közüzemi szolgáltatásokkal összefüggő, az 50. § v) pontjában foglalt díjfizetési kötelezettségét nem teljesítette.

(2) A helyiségbérleti szerződésben minden esetben ki kell kötni a rendes bérbeadói felmondást, 90 napos felmondási idővel."

13. § Az Ut. a következő 53/A. §-sal egészül ki:

"53/A. § (1) Az R. 101. § (2) bekezdése szerinti igénylő hiányában történő hasznosításra akkor kerülhet sor különösen, ha

a) az adott lakóépülethez tartozó személygépkocsi tárolóra a lakóépületben lévő HM rendelkezésű lakást bérlő vagy ilyen lakást megvásárolt tulajdonosok részéről legalább 1 éve és más, arra igényjogosult részéről legalább fél éve nincs nyilvántartott igény,

b) az adott lakóépülethez nem tartozó személygépkocsi tárolóra igényjogosult részéről legalább 1 éve nincs nyilvántartott igény.

(2) A helyi viszonyok szerinti bérleti díj alatt az elmúlt 1 év átlagos bérleti díját kell érteni, amely nem lehet kevesebb, mint az R. szerinti kiszámított bérleti díjnak

a) 20-szorosa, ha a gépkocsitároló Budapesten vagy megyei jogú városban van,

b) 12-szerese, ha a gépkocsitároló az a) ponttól eltérő egyéb településen van."

14. § Az Ut. 83. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A megállapodást a HM központi lakásgazdálkodási szerv vagy annak meghatalmazása alapján a helyi lakásgazdálkodási szerv köti meg az ingatlan tulajdonosával vagy az ingatlanon rendelkezési jogot szerző féllel."

15. § Az Ut. 85. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) Bérleti szerződés azzal köthető, aki elfogadja a szálló házirendjét, továbbá hozzájárul a bérlemény akár távollétében is történő ellenőrzéséhez. Minderről a bérleti szerződésben is lehet nyilatkozni."

16. § Az Ut. 85/B. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"85/B. § (1) A törlesztési támogatás iránti kérelem a HM központi lakásgazdálkodási szerv által közzétett formában fogadható be.

(2) A kérelem akkor teljes körű, ha a pályázó másolatban csatolta

a) a pénzintézeti lakáskölcsön-szerződést, illetve - ha a szerződésből nem igazolható a lakáscél - a lakáscélú felhasználást igazoló iratokat,

b) a lakóingatlan építésére alkalmas telek tulajdonjogának megszerzését szolgáló pénzintézeti kölcsönszerződést, illetve - ha a szerződésből az nem igazolható - az ilyen célú felhasználást igazoló iratokat,

c) a Nemzeti Eszközkezelő Programmal érintett lakás bérlőjeként részletvételi formában történő adásvétel esetén a külön törvényben meghatározott, a részletvételt és a tulajdonszerzést igazoló iratokat,

d) a támogatni kért lakására vonatkozó, 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapot, és a kérelem minden oldalát aláírta és záradékoltatta.

(3) A (2) bekezdés a) pontja szerinti szerződés elsősorban a pénzintézeti hitelszerződés. Egyéb szerződés vagy okirat akkor fogadható el, ha minden olyan információt tartalmaz, amely alapján kétséget kizáróan megállapítható az ok-okozati összefüggés a hitel és a támogatandó ingatlan, továbbá a pályázó személye, valamint a lakáscél között. Ha ezeknek a követelményeknek a kérelemhez csatolt szerződés vagy okirat nem felel meg, a kérelmet el kell utasítani.

(4) A kérelem akkor sem tekinthető teljes körűnek, ha a pályázó az (1) bekezdés szerint közzétett igénylőlapot nem megfelelően vagy hiányosan tölti ki, vagy abban a csatolt dokumentumoknak ellentmondó nyilatkozatot tesz."

17. § (1) Az Ut. 85/C. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kérelem benyújtása időpontjának a kérelem elbíráló szervhez történő beérkezését kell tekinteni."

(2) Az Ut. 85/C. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) A külföldi szolgálatot teljesítő esetén a külföldi szolgálat ellátása idejére meghatározott állományilletékes parancsnoki jogkört gyakorló parancsnok, a más szervhez vezényelt esetén a munkáltatói jogokat gyakorló személy is aláírhatja munkahelyi vezetőként a kérelmet."

(3) Az Ut. 85/C. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A 85/A. § (2) bekezdés a) és b) pontjáról a pályázó állományilletékes személyügyi szerve, a 85/A. § (2) bekezdés g) pontjáról a munkahelyi vezetője a kérelem záradékolásával nyilatkozik. Ha a záradékokról bármely aláírás hiányzik, vagy az legalább a személyügyi szerv pecsétjét nem tartalmazza, és mindezek pótlása a pályázati időszakban nem történik meg, a kérelem nem tekinthető teljes körűnek."

(4) Az Ut. 85/C. § (6) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(6) A (3) bekezdés szerinti elbíráló szerv a beérkezett kérelmeket folyamatosan veszi nyilvántartásba és vizsgálja meg."

(5) Az Ut. 85/C. § (9) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(9) A lakáscélú támogatási szerv a teljes körű igénylést, ideértve a (7) bekezdés a) pontja szerint előterjesztett kérelmeket is, ha a pályázó a honvédelmi szervezet

a) legénységi vagy altiszti állománycsoportba tartozó tagja, I. kategóriába,

b) kormányzati szolgálati, közalkalmazotti, honvédelmi alkalmazotti vagy munkavállalói jogviszonyban álló tagja, II. kategóriába,

c) tiszti állománycsoportba tartozó tagja, III. kategóriába

sorolja."

18. § (1) Az Ut. 85/G. § (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A támogatási szerződést a HM központi lakásgazdálkodási szerv által közzétett formában kell megkötni. Nem köthető szerződés azzal a pályázóval, aki a szerződéskötésre kitűzött időpontban már nem honvédelmi szervezet alkalmazottja. Nem köthető szerződés azzal a pályázóval, aki a 85/E. § (4) bekezdése szerinti közlemény aláírásától számított 6 hónapon belül nem kötötte meg a támogatási szerződést.

(2) Ha az egy főre eső nettó támogatás meghaladja a támogatottnak a pénzintézeti lakáshiteléből fennálló tőketartozásának az összegét, a nettó támogatást e tőketartozás összegéig kell csökkenteni. Ha a csökkentett támogatási összeg nem érné el a bruttó 50 000 Ft-ot, a támogatási szerződés nem köthető meg, és a támogatás nem nyújtható."

(2) Az Ut. 85/G. §-a a következő (4a) bekezdéssel egészül ki:

"(4a) Nem köthető meg a pályázati nyertessel a támogatási szerződés, ha

a) a 85/E. § (4) bekezdése szerinti közlemény hatálybalépését követő 6 hónapon belül azt a szerződéskötő honvédelmi szervvel nem kötötte meg,

b) a pályázatban szereplő hitelszerződés már lezárásra került,

c) olyan hitelszerződés támogatására kéri a támogatást, amely nem szerepelt a pályázatban,

d) olyan tény, körülmény merül fel, amely alapján a támogatást a pályázat során el kellett volna utasítani."

(3) Az Ut. 85/G. § (5) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A támogatási szerződés megszegésének kell minősíteni:)

"c) ha a szerződéskötést követően kiderül, hogy a pályázó a kérelemben valótlan adatokat közölt, vagy ha a 85/A. § (2) bekezdés f) pontjában foglaltak ellenére vett részt a pályázaton."

(4) Az Ut. 85/G. § (9) és (10) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(9) A támogatási szerződés megszegése esetén a honvédelmi szervezetet jogszabály alapján megillető késedelmi kamatot, illetve a felmerült és meg nem térült költségek - ideértve a honvédelmi szervezet részére keletkezett adó-és járulékterheket is - megtérítését is követelni kell.

(10) A visszafizetett támogatást és a kamatait a felmondólevélben megjelölt számlára kell behajtani."

19. § Az Ut. 85/H. §-a a következő (1a) bekezdéssel egészül ki:

"(1a) Ha az (1) bekezdés a) pontja szerinti esetben a támogatásban részesített igazolást mutat be arról, hogy a pénzintézetnél csak az ügyfél rendelkezése alatt lévő számlára vagy az előtörlesztést megelőző közvetítő számlára lehetséges a támogatás utalása, a támogatási szerződésben ki kell kötni a törlesztési támogatás felhasználása igazolásának kötelezettségét. Ez esetben a támogatás felhasználásának igazolására a szerződés megkötésétől számított három hónapot kell megszabni, azzal, hogy e kötelezettség be nem tartása a támogatási szerződés megszegésének minősül, amely esetben a 85/G. § (8) bekezdés b) pontja szerinti jogkövetkezményt kell alkalmazni."

20. § (1) Az Ut. 85/M. § (2) bekezdés c) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A pályázat akkor teljes, ha a pályázó csatolta)

"c) a 16. életévét betöltött gyermek esetén a gyermek iskolalátogatását igazoló okirat, így különösen az érvényes diákigazolványának másolatát,"

(2) Az Ut. 85/M. § (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A havi számlák másolata helyett a fenntartási költségek befizetését igazoló okirat, így különösen érkeztetett bélyegzővel ellátott befizetési utalvány, az átutalást tartalmazó folyószámla-egyenleg vagy kivonatának másolata akkor fogadható el, ha ez vagy a pályázati kérelemhez csatolt egyéb okirat alkalmas az adott fenntartási költség beazonosítására. A fenntartási költség elektronikus bankkártyás befizetését igazoltnak kell tekinteni, ha a folyószámla-kivonaton az adott bankkártyás terhelésnél szerepel a közüzemi szolgáltató megnevezése. Az adott költség kiegyenlítésére irányuló tranzakció befogadható a pályázó vagy vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója, élettársa tulajdonában álló pénzintézeti számláról is."

(3) Az Ut. 85/M. §-a a következő (4) és (5) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A befizetéssel kapcsolatos dokumentumok nem fogadhatók el, ha azokon felhasználási helyként a támogatandó lakásétól eltérő cím szerepel.

(5) A (2) bekezdés f) pontja szerinti fenntartási költség akkor érvényesíthető, ha a befizetést igazoló dokumentum és egyéb csatolt dokumentumok tartalma alapján kétséget kizáróan megállapítható, hogy az adott részlet valóban a csatolt hitelszerződés törlesztőrészlete."

21. § Az Ut. "Pályázati úton nyújtható szociális alapú lakhatási hozzájárulással összefüggő rendelkezések" alcíme a következő 85/O. §-sal egészül ki:

"85/O. § (1) A 85/A. § (2) bekezdés a) pontja és a 85/L. § (1) bekezdés b) pontja szerinti jogviszonyba bele kell számítani a tartalékos szolgálati viszonyt is, ha a pályázó az ezt megelőző alkalmazotti jogviszonyát azért szüntették meg, hogy a tartalékos kiképzését követően közvetlenül szolgálati viszonyba álljon, feltéve, ha e viszonyok megszakítás nélkül követik egymást.

(2) Nem minősül a hűségidő megszegésének az, ha a nyertes pályázó alkalmazotti jogviszonyát azért szüntetik meg, hogy tartalékos kiképzést követően közvetlenül szolgálati viszonyba kerüljön, feltéve, ha e viszonyok megszakítás nélkül követik egymást."

22. § Az Ut. 85/N. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A lakáscélú támogatási szerv a beérkezett pályázatok érvényességét folyamatosan vizsgálja felül. Ennek során a helyi lakásgazdálkodási szerv záradékában javíthatja az elfogadott fenntartási költségekre vonatkozó megállapítást és a (7) bekezdés szerinti összeget."

23. § Az Ut. 86. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A lakáselidegenítés és a lakáscélú támogatás pénzforgalmának lebonyolítására szolgáló számlák vezetésére a kiválasztott pénzintézettel a megállapodást a HM vagyonkezelői feladatokat ellátó szerv a HM központi lakásgazdálkodási szerv előzetes hozzájárulásával köti meg."

24. § Az Ut. 91. §-a a következő (3)-(5) bekezdéssel egészül ki:

"(3) Korszerűsítés támogatása iránti kérelem bírálata esetén korszerűsítési munkaként és költségként kizárólag a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény szerinti korszerűsítés-fogalomnak megfelelő munkálatokat és kapcsolódó költségeket lehet elfogadni.

(4) Korszerűsítéshez és bővítéshez, illetve ilyen jellegű pénzintézeti lakáshitelből fennálló tartozás csökkentéséhez, kiváltásához igényelt munkáltatói kölcsön bírálata során az R. 188. § (4) bekezdés b) és c) pontja, továbbá (5) bekezdése nem alkalmazható.

(5) A több hitelcélt is tartalmazó pénzintézeti lakáshitelből fennálló tartozás csökkentésére, kiváltására irányuló munkáltatói kölcsön igénylésben csak egy, az R. szerint támogatható hitelcél jelölhető meg. A támogatás alapja az ehhez a célhoz rendelt banki hitelrész lehet."

25. § (1) Az Ut. 96. § (2) bekezdés e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A munkáltatói kölcsönkérelemhez eredetben vagy másolatban csatoltatni kell:)

"e) lakáscélú pénzintézeti kölcsönből fennálló tartozás kiegyenlítése, csökkentése esetén a pénzintézettel kötött lakáscélú kölcsönszerződést, az annak révén megszerzett lakásra kötött adásvételi szerződést, korszerűsítési célú kölcsön esetében azon dokumentumokat is, amelyek igazolják a korszerűsítési célú felhasználást, a támogatott lakásra kiállított 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lapot, a hitelintézet által kiállított, a pénzintézeti kölcsönből fennálló tartozás mértékéről szóló igazolást, továbbá a pénzintézet hozzájárulását ahhoz, hogy a HM a javára - az általa nyújtott munkáltatói kölcsön erejéig - jelzálogjogot, illetve elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztethessen be a már terhelt lakóingatlanra,"

(2) Az Ut. 96. § (2) bekezdése a következő f) ponttal egészül ki:

(A munkáltatói kölcsönkérelemhez eredetben vagy másolatban csatoltatni kell:)

"f) korszerűsítés esetén a támogatandó lakásra kiállított 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lapot, kivitelező által készített - cégszerűen aláírt, bélyegzővel ellátott - költségvetést vagy árajánlatot, és ha az a kivitelezéshez szükséges, a korszerűsítésre vonatkozó terveket és hatósági engedélyeket."

(3) Az Ut. 96. §-a a következő (6) bekezdéssel egészül ki:

"(6) A korszerűsítési céllal nyújtott munkáltatói kölcsön felhasználását, ha a megvalósításkor szükséges volt hatósági engedély kiadása, ezen engedély bemutatásával vagy a kivitelező által kiállított, cégszerűen aláírt és bélyegzővel ellátott, a korszerűsítés megtörténtéről szóló nyilatkozattal kell igazolni, legfeljebb a támogatás folyósításától számított két éven belül."

26. § Az Ut. 111. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"111. § (1) Az R. alkalmazásában nem tekinthető albérleti díjnak a lízingszerződés futamideje alatt a lízingbe vevő által - a havi vagy más időszakonkénti rendszerességgel megállapított lízingdíjon felül - előtörlesztési céllal vagy a szerződés megkötésének előfeltételeként befizetett pénzösszeg.

(2) Az önkormányzati lakások esetében a külön szolgáltatási díj akkor tekinthető a bérleti díj részének, ha

a) az az önkormányzat rendeletében feltüntetett díjtételnek minősül,

b) azt a bérlő nem más szolgáltató számára, hanem közvetlenül a bérbeadó részére téríti meg, és

c) az nem olyan tulajdonost terhelő díjtétel, amelyet szerződéssel áthárítottak a bérlőre."

27. § Az Ut. "A megállapított albérletidíj-hozzájárulás folyósításához, módosításához és megszüntetéséhez kapcsolódó rendelkezések" alcíme a következő 116/E-116/G. §-sal egészül ki:

"116/E. § (1) A 116/A. § a) pontja esetén a támogatott részéről benyújtott egyszerűsített kérelem is befogadható, ha abban a kérelmező nyilatkozik, hogy

a) a legutolsó igénylőlapjában foglaltakat fenntartja, illetve annak mellékleteivel tanúsított tényekben változás nem következett be vagy

b) az időközben bekövetkezett változásokról nyilatkozik és az azokra vonatkozó mellékleteket csatolja.

(2) Az egyszerűsített kérelemhez minden esetben csatolni kell az áthelyezésre vonatkozó személyügyi parancs másolatát. Az így benyújtott egyszerűsített kérelem alapján a helyi lakásgazdálkodási szerv a lakáspénz megállapításához szükséges igazolást kiállítja.

116/F. § (1) Ha a támogatott személy úgy került áthelyezésre új vonzáskörzetben lévő településre, hogy a támogatott lakóingatlan és annak használati viszonya változatlan marad, a 116/E. §-ban foglaltakat megfelelően kell alkalmazni a (2) bekezdésben foglalt kivétellel.

(2) A támogatott személy az erre rendszeresített formanyomtatványon kérheti az áthelyezés előtt illetékes helyi lakásgazdálkodási szervtől, hogy a kérelemhez szükséges mellékleteit az új helyi lakásgazdálkodási szerv részére küldje meg.

116/G. § A 116/A. §-ban foglalt esetekben a támogatást jogfolytonosan kell megállapítani."

28. § Az Ut. 117. §-a a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:

"(6a) A helyi lakásgazdálkodási szerv ellátja

a) az Lpr.-ben meghatározott lakáspénz megállapításával, megszüntetésével, módosításával kapcsolatos feladatokat,

b) az illetékességi körében ellátja a törlesztési támogatásra irányuló szerződések előkészítésével, megkötésével, visszafizetési kötelezettség fennállása esetén az ezzel kapcsolatos feladatokat."

29. § Az Ut. 119. § a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A lakáscélú támogatási szerv az R.-ben meghatározott feladatkörében:)

"a) nyilvántartásba veszi, besorolja, elbírálja és teljesíti az egyszeri pénzbeli támogatás és a munkáltatói kölcsön iránti kérelmeket, valamint felülvizsgálja a 85/C. § (3) bekezdés a) pontja szerint benyújtott törlesztési támogatási pályázatokat (a továbbiakban együtt: lakáscélú támogatások), a 85/C. § (3) bekezdés b) pontja szerint benyújtott törlesztési támogatási pályázatokat és a lakhatási hozzájárulási pályázatokat,"

30. § Az Ut. 123. § (5) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A helyőrségi, Budapesten a keretgazda lakásbizottság évente két alkalommal tart ülést. Az elnök döntése szerint a lakásbizottság rendes ülésének mellőzésével a bizottság úgy is döntést hozhat, hogy a bizottsági hatáskörbe tartozó, írásban megküldött elnöki előterjesztésről a tagok - a kézhezvételtől számított 15 napon belül - írásban szavaznak. Az előterjesztések és a szavazatok elektronikus úton is megküldhetők. Ha a tagok több mint 50%-a a szavazásra nyitva álló határidőn belül azt írásban kezdeményezi, az ülést meg kell tartani."

31. § Az Ut. a következő 137/B. és 137/C. §-sal egészül ki:

"137/B. § (1) Ha külszolgálaton lévő esetében a lakáspénzt nem kell megszüntetni, abban az esetben a parancsot a Honvéd Vezérkar Személyzeti Csoportfőnökség, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat állományába tartozó esetében e szervezet - külön igénylés nélkül - bocsátja ki a külszolgálatot megelőző utolsó hatályos lakáspénzigazolás alapján.

(2) Ha a külszolgálat tartama alatt biztosított lakáspénzt

a) módosító körülmény következik be, akkor a módosított igazolás alapján kell a lakáspénzt tovább folyósítani,

b) megszüntető ok következik be, a tényleges folyósítás hiányától függetlenül meg kell állapítani a lakáspénz megszüntetését.

137/C. § (1) A nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezett esetében lakhatástámogatási szempontból szolgálati helynek - az R. 7. § (5) bekezdése alapján - azt a belföldi települést kell tekinteni, ahol az állomány tagja a rendelkezési állományba helyezés előtt szolgált kinevezéssel, áthelyezéssel, továbbá - az egy évet meg nem haladó vezénylés esetét kivéve - vezényléssel és e települést a nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezés ideje alatt úgy kell tekinteni, mint ahol beosztást tölt be.

(2) A nyugdíj előtti rendelkezési állományba helyezés előtti szolgálati helyén e településen betöltött beosztás megszűnéséig, mint feltétel bekövetkezéséig szólóan létrejött lakásbérletet a nyugdíj előtti rendelkezési állományba kerüléssel nem lehet mindaddig megszűntnek tekinteni, amíg a bérlő szolgálati viszonya meg nem szűnik, vagy oly módon nem módosul, hogy esetében szolgálati helyként ettől eltérő települést kell tekinteni.

(3) Az (1) bekezdésben foglaltakat kell alkalmazni HM rendelkezésű lakás, helyőrségi szállóférőhely, lakáspénz igénylése és a pályázati úton nyújtott lakhatási támogatások szempontjából."

32. § Az Ut. a következő 143. §-sal egészül ki:

"143. § Az utasításnak a Honvédelmi Minisztérium által nyújtott lakhatási támogatásokkal összefüggő feladatok ellátásáról szóló 26/2010. (II. 26.) HM utasítás módosításáról szóló 35/2024. (IX. 19.) HM utasítással (a továbbiakban: mód.ut4.) megállapított 85/G. § (1) bekezdését a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell, azzal, hogy akinek az esetében a 6 hónap már eltelt vagy az kevesebb, mint 1 hónapon belül telik el, a mód.ut4. hatálybalépésétől számított további 1 hónap adható a támogatási szerződés megkötésére. E határidő elteltével a támogatási szerződés nem köthető meg."

33. § Az Ut.

1. 1. § (1) bekezdésében az "a honvédelemről és a Magyar Honvédségről, valamint a különleges jogrendben bevezethető intézkedésekről szóló 2011. évi CXIII. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 80. § 13. pontja" szövegrész helyébe az "a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2021. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Hvt.) 3. § 14. pontja" szöveg,

2. 3. § (1) bekezdésében az "a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény (a továbbiakban: Hjt.)" szövegrész helyébe az "az egyes lakhatási támogatások esetében előírt és ott" szöveg,

3. 3. § (3) bekezdésében, 112. § (5) bekezdésében, 114. § (6) és (7) bekezdésében, 115. §-át megelőző alcím címében, 115. § (2) bekezdésében, 135. § c) pontjában és 137. § (1) bekezdésében az "albérletidíj-hozzájárulás" szövegrész helyébe a "lakáspénz" szöveg,

4. 29. § (1) bekezdésében az "a 2. számú melléklet" szövegrész helyébe az "az erre rendszeresített iratminta" szöveg,

5. 85/E. § (2) bekezdésében a "hónap utolsó napjáig" szövegrész helyébe a "60 napon belül" szöveg,

6. 85/K. § d) pont da) alpontjában az "elektromos áram és bérleti díja" szövegrész helyébe az "elektromos áram, bérleti díja, szemétszállítási díja és közös költsége" szöveg,

7. 98/A. §-ában az "A lakáspénz és az egyszeri pénzbeli támogatás bevezetéséről szóló 10/2014. (VII. 25.) HM rendelettel (a továbbiakban: Lpr.)" szövegrész helyébe az "Az Lpr.-rel" szöveg,

8. 104. § (1) bekezdésében az "a 4. számú melléklet" szövegrész helyébe az "az erre rendszeresített iratminta" szöveg,

9. 111. §-át megelőző alcím címében, 112. § (1) bekezdésében és 114. § (1) bekezdésében az "Az albérletidíjhozzájárulás" szövegrész helyébe az "A lakáspénz" szöveg,

10. 112. § (1) bekezdésében, 113. § (2) bekezdés a) pontjában és 116/B. § (2) bekezdésében az "5. számú melléklet" szövegrész helyébe az "erre rendszeresített iratminta" szöveg,

11. 112. § (5) bekezdésében, 116. § (2) bekezdésében és 116/B. (3) bekezdésében az "a 6. számú melléklet" szövegrész helyébe az "az erre rendszeresített iratminta" szöveg,

12. 112. § (5) bekezdésében az "Az albérletidíj-hozzájárulásra" szövegrész helyébe az "A lakáspénzre" szöveg,

13. 112. § (6) bekezdésében az "az albérletidíj-hozzájárulásokról" szövegrész helyébe az "a lakáspénzről" szöveg,

14. 112. § (7) bekezdésében, 113. § (3) bekezdésében, 114. § (4) bekezdésében és 116. § (1) bekezdésében az "az albérletidíj-hozzájárulásra" szövegrész helyébe az "a lakáspénzre" szöveg,

15. 113. § (1) bekezdésében és 137. § (1) bekezdés d) pontjában az "az albérletidíj-hozzájárulást" szövegrész helyébe az "a lakáspénzt" szöveg,

16. 113. § (4) bekezdésében az "a 7. számú melléklet" szövegrész helyébe az "az erre rendszeresített iratminta" szöveg,

17. 114. § (2) bekezdés a), b) és c) pontjában, 115. § (1) és (3) bekezdésében, 116. § (1) és (2) bekezdésében és 127. § g) pontjában az "az albérletidíj-hozzájárulás" szövegrész helyébe az "a lakáspénz" szöveg,

18. 114. § (5) bekezdésében az "az albérleti díj hozzájárulás" szövegrész helyébe az "a lakáspénz" szöveg,

19. 116. § (3) bekezdésében az "az albérletidíj-hozzájárulásban" szövegrész helyébe az "a lakáspénzben" szöveg,

20. 117. § (6) bekezdés d) pontjában az "az albérletidíj-hozzájárulás és lakáspénz" szövegrész helyébe az "a lakáspénz" szöveg,

21. 117. § (7) és (8) bekezdésében a "(3)-(6) bekezdésben" szövegrész helyébe a "(3)-(6a) bekezdésben" szöveg,

22. 123. § (1) bekezdés b) pont nyitó szövegrészében az "MH Parancsnokság" szövegrész helyébe a "Honvéd Vezérkar" szöveg,

23. 123. § (1) bekezdés b) pont ba) alpontjában az "MH Parancsnokság parancsnokának" szövegrész helyébe a "Honvéd Vezérkar főnökének" szöveg,

24. 123. § (1) bekezdés c) pont cb) alpontjában a "honvédelmi miniszter" szövegrész helyébe a "miniszter" szöveg,

25. 131. § (4) bekezdésében a "HM utasításban vagy a HM központi lakásgazdálkodási szerv intézkedésében" szövegrész helyébe az "a HM központi lakásgazdálkodási szerv intézkedésében" szöveg,

26. 137. § (1) bekezdés a) pontjában a "ZMNE rektorát" szövegrész helyébe a "Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánját" szöveg,

27. 137. § (1) bekezdés c) pontjában a "Hjt. 52. §-a szerint" szövegrész helyébe a "más szervhez" szöveg,

28. 137. § (2) bekezdésében az "albérleti díj hozzájárulás" szövegrész helyébe a "lakáspénz" szöveg,

29. 137. § (2) bekezdés c) pontjában az "albérletidíj-hozzájárulást" szövegrész helyébe a "lakáspénzt" szöveg

lép.

34. § Hatályát veszti az Ut.

1. 4. §-a,

2. 7. § (2)-(5) bekezdése,

3. 7. § (7) bekezdése,

4. 9. § (1) bekezdésében az " , özvegy és túlélő élettárs" szövegrész,

5. 10. § (4) bekezdésében az "A tájékoztatás tartalmazza a felmentés lehetőségére és kérelmezésének módjára, vagy az időleges kizáró rendelkezés hatálya alóli mentesülés időpontjára vonatkozó közlést is." szövegrész,

6. 86. § (2) bekezdése,

7. 88. § (4) bekezdése,

8. 93. § (2) bekezdése,

9. 93. § (3) bekezdése,

10. 95. § (1) bekezdése,

11. 96. § (1) bekezdése,

12. 99-102. §-a és 99. §-t megelőző az "A lakbértámogatás megállapításához és folyósításához kapcsolódó rendelkezések" alcím címe,

13. 103. § (2) bekezdés a) pontjában az "- a Hjt. 113. § és 114. § rendelkezéseiben foglalt pótlékot nem tartalmazó -" szövegrész,

14. 116/B. §-a,

15. 117. § (1) bekezdés j) pontja,

16. 117. § (7a) bekezdése,

17. 1-9. számú melléklete.

35. § Ez az utasítás a közzétételét követő ötödik napon lép hatályba.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf s. k.,

honvédelmi miniszter