Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

KMKv 2014.6 A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának 6/2014. (X. 13.) KMK véleménye

a munkavállalói költségkedvezmény egyes kérdéseiről

A Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiuma a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvény 27. § (1) bekezdése alapján az egységes ítélkezési gyakorlat előmozdítása érdekében a következő

k o l l é g i u m i v é l e m é n y t

alkotta:

A Pp. 358/B. §-ában biztosított munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság kizárja a Pp. 85. § (2) bekezdésének a) pontjában foglalt azon szabály alkalmazhatóságát, miszerint ha a bíróság az eljárást megindító beadványt idézés kibocsátása nélkül hivatalból elutasítja, költségmentesség nem engedélyezhető.

I n d o k o l á s

A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. tv. (a továbbiakban: Pp.) 85. § (2) bekezdésének a) pontja 2014. január 1-jétől hatályos rendelkezése szerint ha a bíróság az eljárást megindító beadványt idézés kibocsátása - nem peres eljárás esetén érdemi vizsgálat - nélkül hivatalból elutasítja, költségmentesség nem engedélyezhető.

E rendelkezést bevezető, az egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról kiadott 2013. évi CC. tv. 252. §-ához fűzött indokolás szerint a jogalkotónak az volt a célja, hogy az eljárás lefolytatására alkalmas beadványok előterjesztését, a bíróságok adminisztratív leterheltségének csökkentését, és az eljárások ésszerű határidőn belüli befejezését segítse elő. Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. tv. (a továbbiakban: Itv.) 58. § (1) bekezdés f) pontjában foglalt 10 % mérsékelt illeték lerovása alóli költségmentesség engedélyezése érdekében ne kelljen tehát akkor vizsgálatot folytatni, amikor a bíróságra benyújtott beadvány érdemi elbírálásra alkalmatlan.

E rendelkezésnek a Pp. 358/B. §-ában foglalt munkavállalói költségkedvezmény esetén történő alkalmazhatósága kérdésében az egyes regionális közigazgatási és munkaügyi kollégiumok, valamint a Munkaügyi Bírák Országos Egyesülete szakmai tanácskozása, és a Civilisztikai Kollégiumvezetők Országos Tanácskozása is eltérően foglalt állást.

A munkaviszonyból és a munkaviszony jellegű jogviszonyból származó perben a munkavállalót megillető teljes költségmentességre vonatkozó szabályokat önállóan tartalmazza a különleges eljárások között a Pp. XXIII. fejezetében található 2010. január 1-jével 359/A. §-ként hatályba lépett, jelenleg 358/B. §, és a Pp. 395. § (4) bekezdés j) pontjában adott felhatalmazás alapján a munkavállalói költségkedvezmény megállapításáról és érvényesítésének szabályairól szóló 73/2009. (XII. 22.) IRM rendelet (a továbbiakban: IRM rendelet). A munkavállalói költségkedvezményre vonatkozó szabályozás tehát a Pp. rendszerében történő elhelyezkedésére tekintettel az általános szabályokhoz képest egy különös, speciális jogintézmény, arra a Pp. 84. §-ának (3) bekezdésében és 88. §-ában foglalt felhatalmazás alapján kiadott, a költségmentesség alkalmazásáról a bírósági eljárásokban című 6/1986. (VI.26.) IM rendelet (a továbbiakban: Kmr.) II. fejezetének a költségmentesség engedélyezésére és megvonására vonatkozó rendelkezései nem alkalmazhatók, a munkavállalói költségkedvezményre a jogszabályi feltételek fennállása esetén a munkavállaló alanyi jogot szerez.

Azt, hogy két eltérő jogintézményről van szó, a Pp. felhatalmazási rendelkezésén túl az is igazolja, hogy egymástól függetlenül alkalmazhatóak. Amennyiben a munkavállaló az IRM rendelet 1. § a), b), c) pontjában meghatározott időpontban az azokat megelőző második év nemzetgazdasági bruttó havi átlagkeresetének kétszeresét meghaladó átlagkeresettel (távolléti díjjal) rendelkezett, így a munkavállalói költségkedvezmény nem illette meg, de utóbb a jövedelmi és vagyoni viszonyaiban bekövetkezett változás folytán a Kmr. 6. §. (1), (2) bekezdéseiben foglalt feltételeknek megfelel, amennyiben a bíróság engedélyezi, jogosult a személyes költségmentességre.

E két jogintézmény különbözőségét igazolja az is, hogy a Pp. 85. § (2) bekezdés a) pontja a költségmentesség engedélyezésének tilalmáról szól, a munkavállalói költségkedvezményt azonban a bíróság megállapítja [IRM rendelet 2. § (1) bekezdés], szemben a Kmr. 6. § (1), (2) bekezdéseivel, amelyek szerint a költségmentességet engedélyezi.

A Pp. 85. § (2) bekezdés a) pontjában használt "engedélyezés" szónak azért is van jelentősége, mert a munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság megállapítására hivatalból kerül sor (Pp. 358/B. § utolsó mondat), míg a költségmentesség a felet kérelmére illeti meg [Pp. 84. § (1) bekezdés első mondat].

A munkavállalói költségkedvezmény a jogosultság megállapítása esetén a munkavállalót a per egész tartamára, valamint a végrehajtási eljárásra is kiterjedően a keresetlevél előterjesztésétől kezdve illeti meg. A jogosultságot a per későbbi szakaszában is a keresetlevél benyújtására visszamenőleges hatállyal kell megállapítani (lásd:2/2013. április 8. KMK vélemény I. c pontjához fűzött indokolás utolsó mondata). E rendelkezésekhez képest a Kmr. 8. §-a eltérően szól, amikor a személyes költségmentesség felülvizsgálata és megvonása kötelező eseteit sorolja fel, köztük a jogosultság évente történő felülvizsgálatát előírva, továbbá a költségmentesség az eljárás megindítását követő engedélyezése esetén főszabályként csak az azt követő perszakaszra terjed ki [Kmr. 5. § (5) bekezdés].

Ezen eltérő szabályozással valósítja meg a jogalkotó a munkavállalói költségkedvezmény bevezetésével elérni kívánt célt: a munkaügyi perek tárgyi költségmentességének megszűnése ellenére a munkavállalók igényérvényesítésének megkönnyítését. E cél megmutatkozik azon összeghatár jogszabályi meghatározásánál is, amelyre a jogosultság alapítható (az IRM rendelet 1. § alapján ez az irányadó nemzetgazdasági bruttó havi átlagkereset kétszerese). Ezzel szemben a teljes (személyes) költségmentesség a fél számára kivételesen [Pp. 84. § (2) bekezdés], a jövedelmi (a munkaviszony alapján megállapított öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét meg nem haladó egy főre jutó jövedelem), a vagyoni és a szociális helyzetére tekintettel engedélyezhető [Kmr. 6. § (1), (2) bekezdés].

Mindezen rendelkezésekből levonható azon következtetés, hogy a munkavállalói költségkedvezmény az általános, a Pp. 84. §-ban felsorolt költségkedvezményekhez képest speciális jogintézmény, amely csak tartalmában felel meg az ún. teljes személyes költségmentességnek, a Pp. 84. § (1) bekezdés a), b), c) és d) pontjában felsorolt kedvezményeket foglalja magában.

A Pp. 349. § (1) bekezdésének értelmében a I. - XIV. fejezet rendelkezéseit a XXIII. fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A Pp. általános szabályai között szereplő költségmentesség (84. §), és a különleges eljárási szabályok között nevesített speciális jogintézmény, a munkavállalói költségkedvezmény (358/B. §) tehát nem azonos jogintézmények, így a részletszabályaik kölcsönös alkalmazására kifejezett jogszabályi rendelkezések hiányában nincs lehetőség. A Pp. 85. § (2) bekezdés a) pontja a költségmentesség jogintézményét nevesíti, azonban a munkavállalói költségkedvezményt a fentiek szerint a Pp. 358/B. § és az IRM rendelet teljes körűen - így a jogosultság megállapítására vonatkozó előírásokat is - szabályozza.

A speciális törvényi rendelkezés, a Pp. 358/B. §-a értelmében a felet a munkavállalói költségkedvezmény alapján - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a keresetlevél előterjesztésétől kezdve illeti meg, ebből következően a hiányosan benyújtott (esetleg a Pp. 130. § alapján elutasított) keresetlevél esetében is. Ezt az értelmezést támasztja alá azon rendelkezés is, miszerint a munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság hivatalból történő megállapítása érdekében az átlagkeresete (távolléti díja) igazolására a munkavállalót fel kell hívni, és csak a hiánypótlási felhívás eredménytelensége esetén lehet megállapítani a jogosultság hiányát [IRM rendelet 3. § (1) bekezdés]. Az IRM rendelet ugyanis rögzíti, hogy a jogosultság megállapításához szükséges kereseti adatokat a keresetlevélben kell igazolni.( A Pp. 121. § (1) bekezdése ilyen előírást a személyes költségmentesség esetén nem tartalmaz.) Miután az IRM rendelet a keresetlevélnek a munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság igazolásával kapcsolatos hiányosságai esetén az irányadó eljárást kifejezetten és kötelezően előírja, ezért sem lehet a munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság esetén a Pp. 85. § (2) bekezdés a) pontját alkalmazni. A munkavállalói költségkedvezményre való jogosultság megállapíthatósága hiányában azonban ez a törvényi rendelkezés irányadó a munkaviszonyból és munkaviszony jellegű jogviszonyból származó perekben is.