A Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság M.47/2015/28. számú határozata munkáltató egészségsértése miatti kárfelelősség tárgyában. [1992. évi XXII. törvény (Mt.) 177. §] Bíró: Deutschné dr. Kupusz Ildikó
A Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság dr. Hatvani Miklós ügyvéd (fél címe 1) által képviselt felperes neve (felperes címe szám alatti lakos) felperesnek- dr. Szegesdi Judit ügyvéd alperesi képviselő címe által képviselt alperes neve (alperes címe szám alatti székhelyű) alperes ellen munkáltató egészségsértése miatti kárfelelősség tárgyú munkaügyi perében a 2015. november 27. napján megtartott nyilvános tárgyaláson meghozta és kihirdette az alábbi
ÍTÉLETET:
A bíróság kötelezi az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 477.110,- Ft-ot (azaz négyszázhetvenhétezer-egyszáztíz forintot) és ezen összeg után 2013. március 30. napjától 2014. március 14. napjáig minden késedelemmel érintett félévet megelőző félév utolsó napján érvényes jegybanki alapkamatát; 2014. március 15. napjától a kifizetés napjáig a késedelemmel érintett félév első napján érvényes jegybanki alapkamatát;
17.213,6 Eurot azaz (azaz tizenhétezer-kettőszáztizenhárom euro hatvan eurocentet) lejárt keresetveszteség címén;
2015. december 1. napjától 2018. április 23. napjáig havonta a tárgyhó 10. napjáig 5.601,- Ft (azaz ötezer-hatszázegy forint) és 398,45 Euro (azaz háromszázkilencvennyolc euro negyvenöt eurocent) keresetveszteségi járadékot.
Ezt meghaladóan a bíróság a felperes keresetét elutasítja.
Kötelezi a bíróság a felperest, hogy 15 napon belül fizessen meg az alperesnek 1.270.000,- Ft (azaz egymillió-kettőszázhetvenezer forint) áfával növelt perköltséget.
A felperes köteles az állami adóhatóság felhívására megfizetni 630.000,- Ft (azaz hatszázharmincezer forint), az alperes 270.000,- Ft (azaz kettőszázhetvenezer forint) feljegyzett eljárási illetéket;
a Szekszárdi Törvényszék Gazdasági Hivatala felhívására a felperes köteles megfizetni 280.280,- Ft (azaz kettőszáznyolcvanezer-kettőszáznyolcvan forint), az alperes 120.120,- Ft (azaz egyszázhúszezer-egyszázhúsz forint) állam által előlegezett költséget.
Az ítélet ellen a kézbesítéstől számított 15 napon belül fellebbezésnek van helye a Szekszárdi Törvényszékhez, amelyet három egyező példányban a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon kell előterjeszteni.
Ha a fellebbezési határidő a teljesítési határidő, a perköltség, a kamatról szóló rendelkezés, továbbá az indokolás ellen irányul, valamint ha a felek a fellebbezési tárgyalás kitűzéséig előterjesztett közös kérelem alapján tárgyalás megtartását nem kérik, a törvényszék a fellebbezést tárgyaláson kívül bírálhatja el.
INDOKOLÁS:
A közigazgatási és munkaügyi bíróság a becsatolt iratok, a peres felek előadásai, valamint az általa lefolytatott bizonyítási eljárás adatai alapján az alábbi tényállást állapította meg:
A felperes 2008. év augusztus hónap 13. napjától létesített munkaviszonyt az alperessel csőszerelő munkakör ellátására, amely tartalmazta a külföldi munkavégzés lehetőségét is. A felek között ugyanaznap külön megállapodás létesült tartós külföldi munkavégzésre történő kirendelés tárgyában, amely szerint a felperes a fenti munkakörben a visszarendelés napjáig, legfeljebb 1 évig kirendelésre került az alperes Németország területén lévő termelési egységéhez.
Az alperes, mint megbízott, vállalkozási szerződést kötött egy német céggel, hogy saját munkavállalóival acélszerkezeteket gyárt a megbízó AB üzemében.
A felperes 2008. év november hónap 26. napján a németországi munkavégzési helyen munkahelyi balesetet szenvedett, melynek során egy acélgerenda a jobb lábára dőlt. A baleset következtében a felperes baleseti táppénzben, majd rokkantsági nyugdíjban (2012. január 01-től rokkantsági ellátásban), illetve baleseti járadékban részesült.
A felperes által a munkabalesettel összefüggésben előterjesztett keresetében vagyoni és nem vagyoni kár megfizetésére kérte kötelezni az alperest. Előadta, hogy havi teljesített munkaóráinak átlaga 180 óra volt, németországi nettó fizetése 7,- euro/óra díjazásból állt, amelyhez a magyarországi nettó 103.000,- Ft fizetése járult. Erre tekintettel a munkabaleset időpontjától 2013. év február hónap 28-ig terjedő időre elmaradt keresete 51 hónap figyelembevételével 22.603.200,- Ft. Az ezen időpontig részére kifizetett baleseti táppénz, rokkantsági nyugdíj és baleseti járadék, szabadságmegváltás, felmondási időre járó bér 4.921.463,- Ft összegét figyelembe véve 2013. év február hónap 28-ig 17.681.737,- Ft elmaradt jövedelme keletkezett, melynek megtérítésére kérte kötelezni alperest, a 2013. év március hónap 01. napjától nyugdíjazásáig havi 358.200,- Ft járadékkal együtt. Ezen túlmenően egészségi állapotromlására, illetve megváltozott életkörülményeire tekintettel 10.000.000,- Ft nem vagyoni kár megtérítését is igényelte az alperestől.
A felperes érvelése szerint az alperesnél bekövetkezett baleset hiányában vélhetően ma is az alperes külföldi alkalmazásában állna, vagy az alperes által biztosított munka hiányában valahol más munkáltatónál, de ugyancsak külföldön végezne munkát.
Úgy ítélte meg, hogy erre tekintettel az alperes kompenzálni köteles öregkori nyugdíjazása időpontjáig minden hónapra vonatkozóan az elmaradt külföldi munkavégzése miatt felmerült elmaradt munkabérét. Erre kellő alappal számíthatott, mivel az alperes általi alkalmazását megelőzően többször is külföldön dolgozott.
Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Előadta, hogy a kétségtelenül bekövetkezett felperesi egészségromlás tényén és az ahhoz értelemszerűen kapcsolódó életkörülmények változásán túl a felperest terheli a perben annak bizonyítása, hogy az általa hivatkozott egyéb, negatív változások valóban és milyen mértékben következtek be, életvitele, életminősége tényszerűen hogyan változott.
Cáfolta azt a felperesi perbeli állítást, hogy egy év elteltével mindenképpen külföldön került volna továbbfoglalkoztatásra, mivel az alperesnél felmerült adatokból ez nem volt bizonyossággal megállapítható.
A felperes keresetét a Szekszárdi Munkaügyi Bíróság a 2012. szeptember 3. napján kelt 1. M. 457/2011/32. számú közbenső ítéletével a jogalap körében elbírálta, amelyet a Szekszárdi Törvényszék a 2012. november 21. napján kelt 10. Mf. 20.049/2012/4. számú közbenső ítéletével helybenhagyott.
A peres eljárás során a Kúria, mint végső jogi fórum, a 2013. év december hónap 04. napján meghozott Mfv. I.10.182/2013/4. számú közbenső ítéletével megállapította, hogy felperes 2008. november 26-i munkahelyi balesetéért az alperest 50 % mértékű kártérítési felelősség terheli, amely mérték irányadó az ezt követően az összegszerűség tekintetében lefolytatott elsőfokú eljárásra is.
Az összegszerűség kérdésében a Szekszárdi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a felek között fennálló jogvitát a 2014. szeptember 26. napján kelt 1.M.145/2013/41. számú ítéletével elbírálta.
A fellebbezés folytán eljárt Szekszárdi Törvényszék, mint másodfokú bíróság a 2015. február 11. napján kelt 10. Mf. 20.036/2014/9. számú részítéletével a közigazgatási és munkaügyi bíróság ítéletét fellebbezett részében részben megváltoztatta, az elsőfokú bíróság által megítélt vagyoni kártérítés összegét leszállította, a nem vagyoni kártérítésként megállapított ítéleti rendelkezést a késedelmi kamataira is kiterjedően helyben hagyta, azonban az általános kártérítés tekintetében és a meghaladóan a vagyoni kártérítési keresetet elutasító, valamint a perköltségről szóló rendelkezést hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot a 2009. augusztus 13. napja utáni időszakra érvényesített keresetpótló járadék vagyoni kártérítés kereseti kérelem és a perköltség tárgyában új eljárás lefolytatására és újabb határozat hozatalára utasította. A felek fellebbezési perköltségét 80.000 - 80.000,- Ft-ban állapította meg.
A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!
Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!