Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2010.3.61 I. Pótmagánvádnak csak közvádra üldözendő bűncselekmények esetében van helye.

II. A sértett - pótmagánvádlóként - büntetőjogi igényét általában akkor érvényesítheti, ha passzív alanya a bűncselekménynek, vagy a tényállás eredményt tartalmaz. Minthogy a magánokirat-hamisítás vétségének és a számviteli fegyelem megsértése vétségének törvényi tényállása passzív alanyt nem tartalmaz, s azok megvalósulása által konkrét személy jogos érdekeinek közvetlen sérelme, illetve a sérelem veszélye nem áll fenn, e bűncselekmények miatt nincs helye pótmagánvádnak [Be. 229. § (1) bek., Btk. 276. §, 289. §].

A városi bíróság - a pótmagánvádlók vádindítványa alapján eljárva - a 2008. február 27. napján kihirdetett ítéletével bűnösnek mondta ki az I. r. és a II. r. terheltet társtettesként, folytatólagosan, üzletszerűen, jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettében, továbbá az I. r. terheltet folytatólagosan elkövetett számviteli fegyelem megsértésének vétségében; a II. r. terheltet pedig magánokirat-hamisítás vétségében.

Ezért halmazati büntetésül az I. rendű terheltet 2 évi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, a II. rendű terheltet 1 év 6 hónapi - végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett - börtönbüntetésre, és a terhelteket pénzmellékbüntetésre is ítélte. A pótmagánvádlók, mint magánfelek polgári jogi igényének érvényesítését egyéb törvényes útra utasította; a terhelteket egyetemlegesen 190 110 forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezte.

Az elsőfokú ítélettel megállapított tényállás lényege a következő.

Az II. r. terhelt az I. r. terhelt édesanyja.

Az 1997. július 21. napján megalakult, 1998. február 12. napján bejegyzett Kft. fő tevékenységi köre gyógyászati segédeszköz kiskereskedelem volt.

A Kft.-nek megalakulásától tagja volt az I. r. és a II. r. terhelt, valamint a két pótmagánvádló.

A Kft. ügyvezetője, megalakulásától 1999. október 21. napjáig a II. r. terhelt, 1999. október 21-étől 2001. május 23. napjáig az I. r. terhelt, 2001. május 23-ától pedig az egyik pótmagánvádló volt. A Kft. ügyeit ténylegesen a II. r. terhelt intézte.

2000. és 2001. évben az I. r. terhelt több alkalommal, összesen 11 364 400 forintot vett fel a Kft. bankszámlájáról.

A Kft. 2000. év végén rövid lejáratú kölcsön címén jelentős kifizetéseket teljesített; a Kft. kölcsönadott 3 800 000 forintot a II. r. terheltnek, 2 200 000 forintot, illetve 2 500 000 forintot pedig két másik Kft.-nek.

2001 tavaszán a II. r. terhelt arra kérte a Kft. könyvelőjét, hogy a 2000. évi mérleget úgy készítse el, hogy abból kitűnjön a Kft. által 2000. év végén, rövid lejáratú kölcsön címén történt kifizetések teljesítése.

A II. r. terhelt a kölcsönszerződéseket átadta a könyvelőnek azzal, hogy azokat a mérleg leadása előtt könyvelje le. A könyvelő kiállította a kiadási és bevételi pénztárbizonylatokat, de mivel a kölcsönszerződések nem voltak aláírva, azokat visszaadta a II. r. terheltnek. A kölcsönszerződések nem kerültek vissza a Kft. könyvelési anyagába.

A II. r. terhelt által írt - 2001. április 16-ai keltezésű - feljegyzés szerint a fenti összegeket piackutatás, ügyfélszerzési lehetőség finanszírozása címén kell a könyvelésben elszámolni.

Mindezen ügyleteket a Kft. taggyűlése nem hagyta jóvá.

2001. március 25. napján a II. r. terhelt 2 000 000 forintot visszafizetett a Kft.-nek.

A Kft. bankszámlájáról felvett pénzösszegből 6 500 000 forinttal az I. r. és a II. r. terhelt együtt, a sajátjaként rendelkezett.

1999-2001. évben a Kft. többszörösen megsértette a számviteli törvény előírásait, mert a Kft.-nek nem volt fellelhető számviteli politikája, hiányoztak a kötelező (leltározási, értékelési, pénzkezelési) szabályzatok, az eszközleltár nem rendelkezett a szükséges formai kellékekkel, a Kft. nem tartotta be a bizonylati fegyelmet.

Ezáltal a Kft. valós pénzügyi, vagyoni, jövedelmi helyzetének megismerése lehetetlen volt.

A pótmagánvádlók feljelentése alapján indult nyomozást az ügyészség megszüntette.

Az elsőfokú bíróság az elkövetéskor hatályos büntetőtörvényt alkalmazta. Jogi értékelése szerint a terheltek egymás tevékenységéről tudva, szándékegységben sajátjukként rendelkeztek a Kft. pénzével; s ezt rendszeres haszonszerzésre törekedve, több hónapon át folytatták. Ezáltal - figyelemmel a Btk. 12. § (2) bekezdésére és 137. § 9. pontjára - társtettesként megvalósították a Btk. 317. § (1) bekezdésébe ütköző és a (6) bekezdés b) pontja szerint minősülő, folytatólagosan, üzletszerűen, jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettét.

Kifejtette, hogy 2000-2001. évben az I. r. terhelt többször, összesen 11 364 400 forintot vett ki a Kft. bankszámlájáról. A terheltek 8,5 mFt sorsát megpróbálták leplezni, de az nem nyert bizonyítást, hogy abból - a II. r. terhelt által időközben visszafizetett 2 mFt-on túlmenő - 6,5 m forintot a Kft. érdekében, gazdálkodási tevékenységére használták fel.

A II. r. terhelt tudott arról, hogy a Kft. a 2000. évet "túl jó" pozitív mérleggel zárná, ezért kérte a könyvelőt, hogy könyvelje le az alá nem írt kölcsönszerződések alapján, taggyűlési határozat nélkül az összesen 8,5 mFt-ot Kft. által nyújtott kölcsönként. Utóbb pedig csak a terhelteknek állhatott érdekében, hogy a Kft. bankszámlájáról felvett pénz ne kölcsönként, hanem vissza nem fizetendő (piackutatási stb.) költségként legyen elszámolva.

Az I. r. terhelt ügyvezetőként felelt a Kft. működéséért, gazdálkodásáért. Ügyvezetősége idején a Kft. a számviteli törvény előírásait nem tartotta be. Ennek következtében a Kft. valós pénzügyi, vagyoni, jövedelmi helyzetének áttekintése, ellenőrzése nehézségekbe ütközött. Ezáltal folytatólagosan megvalósította a Btk. 289. § a) és b) pontjába ütköző számviteli fegyelem megsértésének vétségét.

A II. r. terhelt valótlan tartalmú okiratot bocsátott a könyvelő rendelkezésére, ami felhasználásra került, ezáltal megvalósította a Btk. 276. §-ába ütköző magánokirat-hamisítás vétségét.

Védelmi fellebbezés alapján eljárva a megyei bíróság, mint másodfokú bíróság a 2008. október 10. napján meghozott ítéletével az elsőfokú határozatot annyiban változtatta meg, hogy a terheltek vagyon elleni bűncselekményét társtettesként, folytatólagosan, jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettének minősítette; az I. rendű terhelt börtönbüntetése tartamát 1 évre és a végrehajtás felfüggesztése próbaidejének tartamát pedig 2 évre enyhítette. Egyebekben az elsőfokú ítéletet - mindkét terhelt tekintetében - helybenhagyta.

A másodfokú bíróság kirekesztette a tényállásból annak megállapítását, hogy a II. r. vádlott 2 000 000 forintot visszafizetett a Kft.-nek.

A másodfokú bíróság szerint - a helyesbítésével irányadó tényállás alapján - a terheltek bűnösségére (az elkövetéskori büntetőtörvény alkalmazásával) vont jogi következtetés helyes, azonban a sikkasztás bűntettének minősítése téves.

Nem bizonyított ugyanis, hogy a terheltek ugyanolyan vagy hasonló jellegű bűncselekmények elkövetése révén rendszeres haszonszerzésre törekedtek, figyelemmel arra, hogy a terheltek a Kft. pénzével a Kft.-ben meglévő állapotokat kihasználva rendelkeztek sajátjukként. Ezért a terheltek vagyon elleni cselekményét - mellőzve az üzletszerűséget - társtettesként, folytatólagosan, jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntettének minősítette [Btk. 317. § (1) bek. és (5) bek. a) pont].

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!