Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH 2017.1.15 Az a tény, hogy az adásvételi szerződés létrejöttéhez harmadik személy beleegyezése szükséges, nem zárja ki azt, hogy a felek között a beleegyezés beszerzéséhez szükséges kötelezettségek teljesítése körében érvényes megállapodás jöjjön létre. Az egyik fél szerződésszegéssel kapcsolatos kárigénye esetén a bíróságnak azt kell vizsgálnia, hogy a felek teljesítették-e azon kötelezettségeiket, amelyek a beleegyezés beszerzéséhez szükségesek voltak [1959. évi IV. tv. (Ptk.) 215. §].

Kapcsolódó határozatok:

Miskolci Törvényszék P.22567/2012/53., Debreceni Ítélőtábla Pf.20213/2015/5., Kúria Pfv.22066/2015/4. (*BH 2017.1.15*)

***********

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes és házastársa, V. A. adóstársként és zálogkötelezettként 2006. január 10-én szerződést kötöttek az OTP Bank Nyrt.-vel és az OTP Jelzálogbank Zrt.-vel. A japán yen (a továbbiakban: JPY) devizában nyilvántartott 28 185 000 forint kölcsön biztosítékául az adósok S. város D. utca 51. szám alatti ingatlanán elidegenítési és terhelési tilalommal biztosított jelzálogjogot alapítottak 45 032 000 forint erejéig. A felperes házassági életközössége 2010 őszén megszakadt, az ingatlan magához váltása reményében a hitelt a felperes vállalta törleszteni.

A felperes és házastársa 2010. szeptember 16-án az alperessel a S., D. u. 51. szám alatti ingatlanukra - a per-, teher- és igénymentességét szavatolva - adásvételi szerződést kötöttek. A vevő alperes vállalta, hogy a 45 000 000 forint vételárat az eladók helyett a kölcsön visszafizetésével, az ingatlan tehermentesítésével fizeti meg. Az eladók kötelezettségeként rögzítették a tehermentesítéshez szükséges eljárás megindítását. A felperes az 1 tulajdoni hányadára 688 553 forint erejéig bejegyzett végrehajtási jog kapcsán az adótartozás 30 napon belül történő kifizetését vállalta.

Az eladók a tehermentesítés érdekében az eljárást nem indították meg. A felperes a végrehajtási joggal érintett adótartozását nem fizette meg.

Az adásvételi szerződést a felek 2010. november 10-én módosították, rögzítették arra vonatkozó tudomásukat, hogy a jogügylet teljesítéséhez a kölcsönt folyósító pénzintézet hozzájárulása szükséges. A vételár megfizetésének a módját a bank számlájára utalással írták elő az alperes által a CIB Bank Zrt.-től felvett 14 000 000 forint lakásvásárlási és 31 000 000 forint banki hitelből legkésőbb 2010. december 18-ig. Az alperes kötelezettségeként rögzítették, hogy a szerződés aláírását követően haladéktalanul megindítja a hiteligénylési eljárást.

A felperes az ugyanakkor keltezett írásbeli nyilatkozatban kijelentette, hogy a tulajdoni lapon szereplő terheket és a közüzemi tartozásokat nem vállalja megfizetni, azok rendezése a vevőt terheli. A nyilatkozat szerint az okiratot az alperes átvette, megismerte és aláírásával tudomásul vette. A nyilatkozatot az alperes aláírta és dr. F. J. ügyvéd ellenjegyezte, a felperes házastársa mint eladó azonban a nyilatkozatban nem szerepelt, holott a nyilatkozat nevezettre külön kötelezettségeket állapított meg.

A felperes az adásvételi szerződés aláírását követően a hitelt nem törlesztette, a jelzálogjogjogosult bank hozzájárulását az ingatlan átruházásához sem szerezte be. Az alperes a CIB Bank Zrt.-hez elbírálásra alkalmas hitelkérelmet nem nyújtott be, a vételárat más forrásból sem fizette meg.

Az OTP Bank a kölcsönszerződést a fizetési kötelezettség nem teljesítése miatt 2011. január 19-én keltezett okiratban felmondta. 2011. január 11-én a tartozás 18 620 269,49 JPY volt.

[2] Az alperes a bank követelésének megvásárlására 2011. januárban, márciusban, áprilisban, augusztusban sikertelen ajánlatot tett. A 2011. szeptember 11-én az OTP Jelzálogbank Zrt. és az OTP Faktoring Zrt. a 19 410 610,30 JPY (52 350 416 forint) követelést ellenérték fejében a felperes édesapjának az érdekeltségébe tartozó M. Kft.-re engedményezte. A jogügylet során a felperes meghatalmazottként járt el.

A felperes 2011. október 20-án az alperesnek ajánlatot tett új adásvételi szerződés kötésére 39 000 000 forint vételáron, majd 2011. október 25-én a házastársával az ingatlant 29 700 000 forint vételáron perben nem álló vevők részére értékesítette.

[3] Az eladók 2011. november 7-én keltezett, az alpereshez címzett írásbeli nyilatkozattal a módosított adásvételi szerződéstől érdekmúlásra hivatkozással elálltak, mert a vevő a vételárat határidőben nem fizette meg. A kárenyhítési kötelezettség teljesítéseként kötött adásvételi szerződésben foglalt vételárra tekintettel a kölcsöntartozásból fennmaradt követelést mint a kárigényüket jelentették be.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[4] A felperes keresetében az alperest szerződésszegése folytán az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 318. § (1) és 339. § (1) bekezdése alapján kártérítésként az ingatlan vételárával nem fedezett hiteltartozás összegének megfizetésére kérte kötelezni. A követelése az engedményes M. Kft.-nek 2012. december 31-ig általa megfizetett 11 538 627 forint és a még fennálló 6 353 777,54 JPY tartozás forintösszege és annak késedelmi kamata volt.

[5] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Védekezése szerint az adásvételi szerződésük a bank javára bejegyzett elidegenítési tilalomba ütközött, a bank azt nem hagyta jóvá, a kölcsönszerződés felmondásával pedig a szerződés teljesítése lehetetlenült. A felperes mulasztása folytán fennállt végrehajtási jog miatt nem jutott a CIB Banknál a hitelhez. A saját felróható magatartására előnyök szerzése végett a felperes nem hivatkozhat, a mulasztása, a késedelme az alperes egyidejű késedelmét kizárta. A felperes kára nem áll okozati összefüggésben az alperes magatartásával.

Az első- és másodfokú ítélet

[6] Az elsőfokú bíróság a kijavított ítéletével a keresetet elutasította.

Az elsőfokú bíróság ítélete indokolásában a Ptk. 318. § (1), a 339. § (1), a 4. § (1) és (4) bekezdése felhívásával rögzítette, hogy a felperesnek kellett bizonyítania a perben az alperes szerződésszegő magatartását és állított kárának azzal ok-okozati összefüggésben történt felmerülését.

A Ptk. 215. § (1), (2) és (3) bekezdése felhívásával megállapította, hogy a 2010. szeptember 16-i szerződés, és a november 10-i módosítása érvénytelen, mert annak hatályosulásához pénzintézeti jóváhagyásra lett volna szükség. A felperes "nyilatkozat"-át a felek egyező akaratnyilvánítását tükröző tartalom hiányában nem tekintette az adásvételi szerződést kiegészítő okiratnak. Az elsőfokú bíróság ezért azt állapította meg, hogy a felperes a végrehajtási joggal terhelt adótartozása megfizetését az adásvételi szerződésben vállalt kötelezettsége ellenére nem teljesítette. Az alperes hiteligénylése a tehermentesítés hiányában nem volt lehetséges.

A felperes a Ptk. 302. § b) pontja szerint késedelembe esett akkor, amikor nem intézkedett a végrehajtási jog törlése iránt. Az alperes a Ptk. 298. § a) pontja alapján esett késedelembe, amikor 2010. december 18-án, de legkésőbb 2011. január 18-ig a vételárat nem teljesítette. Ugyanakkor az alperes késedelme a felperes késedelmére tekintettel a Ptk. 303. § (3) bekezdése szerint nem állapítható meg, ily módon az alperes szerződést nem szegett.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!