Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2003.3.101 Megvalósítja a szerzői és szomszédos jogok megsértésének a vétségét, aki a számítógépi programot nem forgalomba hozatal vagy jövedelemszerzés céljából, hanem kizárólag saját felhasználásra akár egy példányban is másolja [Btk. 329/A. § (1) bek., 1969. évi III. tv 13. § (1) és (3) bek., 16. §, 18. § (1) és (2) bek., 9/1969. (XII. 29.) MM r. 1. § (1) bek., 10. § (1) bek.].

A városi bíróság az 1999. április 2-án meghozott ítéletével bűnösnek mondta ki a terheltet orgazdaság vétségében és 7 rb. a szerzői és szomszédos jogok megsértésének vétségében, ezért halmazati büntetésül 250 napi tétel pénzbüntetésre ítélte, az egynapi tétel összegét 100 forintban állapította meg, és a bűnjelként lefoglalt 7 db CD lemezt elkobozta.

A megállapított tényállás lényege a következő.

A terhelt 1997. novemberében 55 ezer forintért megvásárolt egy kb. 130 ezer forint értékű CD-meghajtót, bár tudta, hogy az bűncselekményből származik.

Ugyancsak 1997. őszén különböző jogvédett számítógépes programokat másolt le, illetőleg másolt jogvédett programokat szerzett meg, és azokat az otthonában birtokolva, saját céljaira használta. A terhelt hét különböző jogosult programjait szerezte meg, és használta fel a jogosultak engedélye nélkül, és ezzel nekik különböző mértékű - 4900 forinttól 542 500 forintig terjedő - vagyoni hátrányt okozott.

A CD-meghajtó orgazdaságként értékelt megvásárlásának jogi értékelése nem tárgya a jelen eljárásnak.

A többi cselekmény jogi értékelésének a lényege az ítéletben a következőként foglalható össze.

A szerzői jogról szóló törvény és a cselekmény időszakában hatályban volt módosított 1969. évi III. tv (Szjt.) végrehajtási rendelete - a 9/1969. (XII. 29.) MM rendelet (továbbiakban: Vhr.) - 1. §-ának (1) bekezdése szerint a számítógépi programalkotások és a hozzájuk tartozó dokumentációk szerzői jogi védelem alatt állnak, és a törvény 13. §-ának (1) és (3) bekezdése szerint - ha a törvény másként nem rendelkezik - bármilyen felhasználásukhoz a szerző hozzájárulása kell, és a felhasználás ellenében a szerzőt díjazás illeti meg.

A törvény 18. §-a ilyen kivételt határoz meg; eszerint a nyilvánosságra hozott műről bárki készíthet másolatot, ha ez nem szolgálja sem a forgalomba hozatal, sem a jövedelemszerzés célját, és a szerző jogos érdekeit egyébként sem sérti.

A számítógépi programok azonban nem tartoznak az itt meghatározott szabad felhasználás körébe, mivel azok felhasználását - az egyéb kép- és hangfelvételektől eltérően - az "üres kazetta"-jogdíjak nem kompenzálják.

Ezt az értelmezést támasztja alá a jogirodalom szerint az is, hogy mivel a Vhr. 10. §-ának (1) bekezdése szerint a felhasználáson a törvény alkalmazása során azt a folyamatot kell érteni, amely a művet a nyilvánossághoz közvetíti, ebbe a fogalomba a számítógépi programok nem tartoznak bele, ezért ezek esetében csak a törvény 13. §-a alkalmazható, vagyis ezek minden felhasználásához szükség van a szerző hozzájárulására. Mindez azt jelenti, hogy a számítógépi programok egy példányban való magáncélú másolása a forgalomba hozatal vagy jövedelemszerzés célzata nélkül is sérti a szerzői jogokat.

Ezt az értelmezést igényli végül az Európai Közösségek Tanácsának az az irányelve is, mely szerint a számítógépi programok hozzájárulás nélküli sokszorosítása feltétlenül sérti a szerzői jogokat.

Mindezeken kívül a programok azért sem tartoznak a szabad felhasználás körébe, mivel az ilyen felhasználás a jogdíj elmaradásán kívül a piac bővítésének az akadályozásával is érdeksérelmet okoz.

A megyei bíróság a 2001. január 22-én meghozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, a terheltet a 7 rb., a szerzői és szomszédos jogok megsértésének vétsége miatt emelt vád alól felmentette, a fennmaradó bűncselekményért 200 napi pénzbüntetésre ítélte, a napi tétel összegét 100 forintban állapította meg, és elrendelte a lefoglalt bűnjeleknek a terhelt részére való kiadását.

A másodfokú ítélet indokolása szerint a jogirodalomban létező eltérő álláspontoktól függetlenül az elkövetéskor hatályos jogot kell alkalmazni.

Az Szjt. 18. §-ának (1) bekezdésében meghatározott szabad felhasználás szabályai csak az építészeti és műszaki létesítményekre nem terjednek ki, és a (2) bekezdése is csak a számítógépi programok haszonkölcsönbe adását zárja ki a szabad felhasználás köréből.

A programok másolása esetében a 18. § (1) bekezdésében kizáró okként meghatározott érdeksérelem sem állt fenn, mivel az elkövetés idején érvényes szabályok szerint a forgalomba hozatal, illetve a külföldről behozatal esetén az írható CD-re szerzői jogdíjat kellett fizetni, s ebből a Szerzői Jogvédő Hivatal a szerzőket is részesítette.

A terhelt a számítógépi programokat kizárólag magáncélra, saját felhasználásra másolta, a cselekménye a szerzők jogos érdekét nem sértette, következésképpen a cselekménye nem bűncselekmény.

A megyei főügyészség a másodfokú bíróság ítélete ellen a felmentő rendelkezés miatt, a törvényes határidőben felülvizsgálati indítványt nyújtott be, és ebben a felmentés törvénysértő voltának megállapítását, az ítélet hatályon kívül helyezését, és a megyei bíróság új eljárásra utasítását indítványozta.

Az indítvány indokolása szerint az elsőfokú bíróság ítélete, és az abban kifejtett jogi álláspont felel meg a törvénynek. Ennek helyességét kétségtelenné teszi a Legfelsőbb Bíróságnak a BH. 2000/7. számában 288. szám alatt közzétett határozata, mely szerint a szerzői és szomszédos jogok megsértését valósítja meg az, aki a saját számítógépének a lemezére más számítógépi programját és a hozzá tartozó dokumentációkat másolja a szerzői díj fizetése nélkül, és így e tevékenységével a szerzőnek vagyoni hátrányt okoz.

A legfőbb ügyész a megyei főügyészség felülvizsgálati indítványát a benne kifejtett indokok alapján fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!