Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

401/B/1996. AB határozat

Budapest Főváros XVII. Kerületi Önkormányzatának a vásárcsarnokokról és a piacokról szóló, a 12/1997. (II. 28.) rendelettel módosított 26/1995. (VI. 16.) rendelete 6. § (4) bekezdése, 10. § (1) és (2) bekezdése és 27. § (1) bekezdése alkotmányellenességének vizsgálatáról

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet alkotmányellenességének utólagos vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság Budapest Főváros XVII. Kerületi Önkormányzatának a vásárcsarnokokról és a piacokról szóló, a 12/1997. (II. 28.) rendelettel módosított 26/1995. (VI. 16.) rendelete 6. § (4) bekezdése, 10. § (1) és (2) bekezdése és 27. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítására és megsemmisítésére irányuló indítványt elutasítja.

INDOKOLÁS

I.

Az indítványozó Budapest Főváros XVII. Kerületi Önkormányzatának a vásárcsarnokokról és a piacokról szóló, a 12/1997. (II. 28.) rendelettel módosított 26/1995. (VI. 16.) rendelete (a továbbiakban: Ör.) 6. § (4) bekezdése, 10. § (1) és (2) bekezdése és 27. § (1) bekezdése alkotmányellenességének megállapítását és megsemmisítését kérte. Álláspontja szerint az Ör. kifogásolt előírásai felhatalmazás nélkül, a Ptk. irányadó rendelkezéseivel ellentétesen határozzák meg a bérleti szerződés egyes elemeit, ezért azok sértik az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését.

Az indítványozó szerint az Ör. 6. § (4) bekezdése az írásbeli alak nélkül létrejött bérleti szerződéseket az Ör. hatálybalépésével egyidejűleg megszüntette, és a rendeletnek megfelelő más tartalmú szerződés megkötését írja elő, amely ellentétes a Ptk. 216. § (1) bekezdésével. A piacon ugyanis számos kereskedő évek óta tartósan használta az önkormányzat tudtával, külön írásbeli szerződés nélkül is a bérelt területet, és fizette az önkormányzat által előírt bérleti díjat.

Az Ör. 10. § (1) és (2) bekezdése és annak 2. sz. melléklete felhatalmazás nélkül szabályozza az önkormányzat tulajdonában álló piacon a bérleti díj, illetve helypénz mértékét, emiatt a piacokon évek óta üzlethelyiséget vagy területet tartósan bérlők szerződésben megállapított bérleti és használati díját meg kell változtatni. A Ptk. 226. § (2) bekezdése szerint csak jogszabály változtathatja meg kivételesen a hatálybalépése előtt megkötött szerződések tartalmát, az Ör. pedig a bérleti jogviszony szempontjából a Ptk. 685. § a) pontja értelmében nem minősül jogszabálynak.

II.

Az indítvány az alábbiak miatt nem megalapozott.

1. Az Alkotmány 44/A. § (1) bekezdés a) pontja alapján az önkormányzat képviselő-testülete önkormányzati ügyekben önállóan szabályoz. A 44/A. § (2) bekezdése pedig kimondja, hogy az önkormányzat képviselő-testülete feladatkörében rendeletet alkot, amely nem lehet ellentétes magasabb szintű jogszabállyal.

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 16. § (1) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület a törvény által nem szabályozott helyi társadalmi viszonyok rendezésére, továbbá törvény felhatalmazása alapján annak végrehajtására önkormányzati rendeletet alkothat.

A Ptk. 216. § (1) bekezdése szerint szerződést jogszabály ellenkező rendelkezése hiányában akár szóban, akár írásban lehet kötni. A szerződési akaratot ráutaló magatartással is kifejezésre lehet juttatni. A 217. § (1) bekezdése kimondja, hogy jogszabály a szerződésre meghatározott alakot szabhat.

A Ptk. 226. § (1) bekezdése alapján jogszabály meghatározhatja a szerződés egyes tartalmi elemeit, és kimondhatja, hogy ezek a szerződésnek akkor is részei, ha a felek eltérően rendelkeznek. E § (2) bekezdése szerint pedig jogszabály a hatálybalépése előtt megkötött szerződések tartalmát csak kivételesen változtathatja meg. Ha a szerződés megváltozott tartalma bármelyik fél lényeges jogos érdekeit sérti, a fél kérheti a bíróságtól a szerződés módosítását, vagy - ha jogszabály másként nem rendelkezik - a szerződéstől elállhat.

A Ptk. 685. § a) pontja értelmében e törvény alkalmazásában jogszabály: a törvény, a kormányrendelet, továbbá törvény felhatalmazása alapján, annak keretei között az önkormányzati rendelet; a 19. § (1) bekezdésének c) pontja, a 29. § (3) bekezdése, a 200. § (2) bekezdése, a 209/B. § (6) bekezdése, a 231. § (3) bekezdése, a 301. § (4) bekezdése, a 434. § (3)-(4) bekezdése, az 523. § (2) bekezdése és az 528. § (3) bekezdése tekintetében viszont valamennyi jogszabály.

2. Az Ör. preambuluma szerint az önkormányzat e rendeletét az Ötv. 16. § (1) bekezdése és 80. § (1) bekezdése, valamint a vásárokról és piacokról szóló 35/1995. (IV. 5.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: Kr.) foglalt felhatalmazás alapján alkotta meg.

Az Ör. 6. § (1) bekezdése alapján a piacon csak helyhasználati engedély alapján és a kijelölt helyen szabad árusítani. E § kifogásolt (4) bekezdése szerint a helyhasználat lehet határozott és határozatlan idejű. A tartós helyhasználathoz írásbeli engedély, valamint a helyhasználat feltételeit tartalmazó szerződés szükséges.

Az Ör. 10. § (1) és (2) bekezdése a következő előírásokat tartalmazza:

"(1) A havi bérleti díj és a napi helypénz díjtételeit a Vagyongazdálkodási Bizottság javaslatára a Képviselő-testület állapítja meg az érintett Kereskedelmi és Iparkamara véleményének előzetes kikérésével. A díjtételeket e rendelet 2. számú melléklete tartalmazza.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezésének megfelelően megállapított havi bérleti díjat, napi helypénzt a Vagyongazdálkodási Bizottság javaslatára a Képviselő-testület minden év május 31-ig felülvizsgálja."

Az Ör. 27. § (1) bekezdése szerint a rendelet a 10. § (1) bekezdése kivételével 1995. július 1. napján lépett hatályba.

A belkereskedelemről szóló 1978. évi I. törvény (a továbbiakban: Bkt.) 40. §-a a Kormány kötelezettségévé nyilvánította, hogy gondoskodjék e törvény végrehajtásáról. A Kr. preambuluma ennek figyelembevételével rögzítette, hogy a vásár-és piactartás jogosultságának feltételeit a Kormány a Bkt. 40. §-ában foglalt felhatalmazás alapján állapítja meg.

A Bkt. 40. §-ában meghatározott feladatát teljesítve írta elő a Kormány a Kr. 9. § (2) bekezdésében, hogy "a helyi önkormányzat jegyzője, illetve az illetékes közigazgatási hivatal vezetője - az 1987. évi XI. törvény rendelkezéseire figyelemmel - köteles kezdeményezni a hatályos helyi szabályozás rendelkezéseinek e rendelettel történő összhangbahozatalát". Az önkormányzat képviselő-testülete ennek alapján felülvizsgálta és módosította a vásárcsarnokokról és piacokról szóló korábbi 40/1994. (X. 15.) rendeletét és foglalta egységes szerkezetbe a 26/1995. (VI. 16.) önkormányzati rendeletével.

A Ptk. 685. § a) pontja értelmében az önkormányzati rendelet a bérleti szerződés, továbbá a szerződés alakja és tartalmi elemei tekintetében csak törvény felhatalmazása alapján, annak keretei között minősül jogszabálynak.

Az Alkotmánybíróság a fentiek alapján megállapította, hogy az Ör. kifogásolt rendelkezései az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésének, az Ötv. 16. § (1) bekezdésének és 80. § (1) bekezdésének előírásaira vezethetők vissza. Mivel az Ör. vizsgált szabályozási tárgyai helyi közügynek tekintendők - figyelemmel a Ptk. 685. § a) pontjában foglaltakra - az Ör. kifogásolt előírásai törvényi felhatalmazás alapján kiadott és ennek keretei közé tartozó jogszabályi rendelkezéseknek minősülnek.

Az Ör. 6. § (4) bekezdés kifogásolt második mondata a tartós helyhasználathoz két feltételt határoz meg: írásbeli engedélyt, valamint a helyhasználat feltételeit tartalmazó szerződést. Ez a rendelkezés tehát csak a helyhasználati engedélyhez ír elő írásbeli alakot, a szerződéshez ilyen feltételt nem állapít meg. A vizsgált előírás a 27. § (1) bekezdés alapján az Ör.-rel egyidejűleg lépett hatályba, azt tehát az ezt követően létrejött szerződésekre kell alkalmazni. Mindezek alapján az Ör. 6. § (4) bekezdés második mondata nem visszaható hatályú és nem ellentétes a Ptk. 216. § (1) bekezdésével.

Az Ör. 10. §-a szerint az önkormányzat képviselő-testülete állapítja meg a helypénzt és a bérleti díjat, a díjtételeket pedig a rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza. A Kr. 6. § (3) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a vásár rendezője, illetve a piac fenntartója az árusítást helypénz, a piaci árusítóhelyiségek (pavilon stb.) rendelkezésre bocsátása esetén bérleti díj fizetéséhez kötheti. Ezek mértékét a rendező (fenntartó) állapítja meg. A Kr. e rendelkezése szerint tehát a piac fenntartója, rendezője jogosult a helypénz és a bérleti díj kikötésére, azok mértékének megállapítására. A Kr. a Ptk. 685. § a) pontja értelmében a bérleti jogviszony és a szerződés tartalmi elemei tekintetében is jogszabálynak minősül.

A Ptk. 226. §-a szerint a jogszabály meghatározhatja a szerződés egyes tartalmi elemeit, és kivételesen meghatározhatja a hatálybalépése előtt megkötött szerződés tartalmát.

Az Ör. 10. §-a az Ötv., a Ptk. és a Kr. idézett rendelkezéseire tekintettel jogszabályként szabályozta és állapította meg az önkormányzat tulajdonában álló piacon a helypénzt és a bérleti díjat. Ezért az Ör. e rendelkezése nem ellentétes a Ptk. 226. §-ával sem.

A fentiek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy az Ör. 6. § (4) bekezdése, 10. § (1) és (2) bekezdése, valamint 27. § (1) bekezdése nem ellentétes a Ptk. hivatkozott rendelkezéseivel és nem sérti az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdését, ezért az indítványt elutasította.

Budapest, 1998. június 22.

Dr. Ádám Antal s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

alkotmánybíró

Tartalomjegyzék