Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

BH 2011.10.271 I. A jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntetténél a pénzügyi szolgáltatás fogalmának megállapítására a keretdiszpozíciót tartalommal kitöltő igazgatási norma értelmező rendelkezése az irányadó [Btk. 298/D. § a) pont, 1996. évi CXII. tv. (Hpt.) 2. sz. Melléklet I/10. pont].

II. Az üzletszerűség megítélésénél a pénzkövetelés rendszeressége nem azonosítható az ilyen tevékenység folyamatosságával, azonban, ha a tényállásszerű elkövetési tevékenység hosszabb időre megszakad, majd tovább folytatódik, ez homogén halmazat megállapításának alapja lehet [Hpt. 2. sz. Melléklet I/20. pont].

III. Az engedély nélkül végzett pénzügyi szolgáltatás fogalmi körében az ún. hitelgondozás - a tartozások nyilvántartása, a tartozásbehajtás, peresítés stb. - nem tekinthető a tényállásszerű elkövetési magatartás részének, ezért a tevékenység rendszeressége megítélésénél figyelmen kívül marad [Hpt. 2. sz. Melléklet I/10. pont].

A városi bíróság ítéletével a terheltet jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette [Btk. 298/D. § a) pont] miatt 60 napi tétel - napi tételenként 2500 forint összegű - összesen 150 000 forint pénzbüntetésre ítélte.

Az ítélet ellen az ügyész a terhelt terhére, a pénzbüntetés súlyosítása végett, a terhelt és védője felmentés érdekében fellebbeztek.

A bejelentett fellebbezéseket elbírálva, a megyei bíróság a 2010. szeptember 16. napján kelt végzésével - a történeti tényállás 1. és 2. pontjában írt magatartásokat a bűnösség köréből kirekesztve - az elsőfokú ítéletet helybenhagyta.

A felülvizsgálati eljárásban irányadó történeti tényállás lényege a következő:

A terhelt 1994-2008. évek között, a kölcsönösen megállapított kamat ellenében, üzletszerűen pénzt kölcsönzött úgy, hogy a pénzügyi szolgáltatási tevékenység végzésére a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének engedélyével nem rendelkezett.

Az alábbi magánszemélyeknek nyújtott kölcsönt:

Régebbi ismerősének, S. D. L.-nek 1994-ben, az általa indított vállalkozáshoz, havi 5% azaz évi 60% kamat ellenében három esetben összesen 5 millió forintot. (3. pont)

K. F.-nek - aki ismeretségi köréből szerzett tudomást arról, hogy a terhelt rendszeresen kölcsönöz kamat ellenében - 1995. március 31-én évi 60% kamat ellenében 1 millió forintot. (4. pont)

H. I.-nénak - aki egy benzinkútnál szerzett tudomást a terhelt tevékenységéről - 1995. évtől kezdődően, négy éven keresztül, több részletben évi 60% kamat ellenében legalább 2 millió forintot. (5. pont)

M. Z.-nak - aki munkahelyén értesült erről a lehetőségről - 1996. évben, havi 3,5%-os kamat ellenében összesen 3 millió forintot. (6. pont)

F. Cs.-nak a terhelt az építkezéséhez nyújtott kölcsönt. 1998. áprilisában 600 000, 1998. májusában előbb 350 000, majd 400 000, 2001. áprilisában 300 000, 2001. októberében 350 000 forintot kapott kölcsön, havi 3,5%-os ügyleti kamattal, míg 2002. januárjában újabb 230 000 forintot 3% kamat ellenében. (7. pont)

L. G.-nak - akit régóta ismert -, 2004. évben 20 000 forintot adott kölcsön a terhelt. (8. pont)

Özv. R. F.-nének, - akit szintén régóta ismert - 2005. évtől kezdődően, havi 2,5% kamat ellenében összesen 900 000 forintot kölcsönzött. (9. pont)

Özv. R.-né közbenjárására 2004. március 12-én, havi 3%-os kamat mellett a terhelt 100 000 forint kölcsönt adott R. Z.-nak és feleségének. (10. pont)

Ifj. R. F.-nének - aki ismeretségi köréből szerzett tudomást, hogy a terhelt pénzt szokott kölcsönözni - 2006. évig több alkalommal, legalább 500 000 forintot adott kölcsön havi 3,5%-os kamatra. (11. pont)

R. R.-nak - aki nagyanyjától értesült a terhelt kölcsönyújtási hajlandóságáról - 2007. év végén, illetve 2008. év elején két részletben összesen 100 000 forint kölcsönt nyújtott havi 3%-os kamat ellenében. (12. pont)

A terhelt több esetben (3., 4., 7., 8. és 9. pont) fizetési meghagyásos, illetve végrehajtási eljárást kezdeményezett a kölcsönt vissza nem fizető adósaival szemben.

A jogi indokolás körében a megyei bíróság kifejtette, hogy a Btk. 1994. január 1-jétől kezdődően a jogosulatlan pénzügyi tevékenységet - a közbenső módosítások ellenére - mindig büntetni rendelte.

A Btk. 298/D. §-ában meghatározott bűncselekmény háttérnormáját előbb a pénzintézetekről és pénzintézeti tevékenységről szóló 1991. évi LXIX. törvény (a Pit.), majd a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a Hpt.) alkotta; jelenleg is ez utóbbi a háttér norma. Mindkettő csak az üzletszerűen végzett, rendszeresen folytatott, nyereségre irányuló gazdasági tevékenységet tekintette, illetve tekinti pénzintézeti tevékenységnek.

A büntetőtörvényi tényállás keret jellegéből következően az üzletszerű elkövetésre a pénzügyi normákban szereplő fogalom-meghatározás az irányadó; a Btk. 137. §-ának 9. pontja nem alkalmazható.

Miután a Hpt. (2. számú melléklet I. Fejezet 10. pontja) értelmében a pénzkölcsön nyújtásával kapcsolatos pénzügyi tevékenység fogalmába nemcsak a kölcsönök nyújtása, hanem azok nyilvántartása, figyelemmel kísérése, és a behajtással kapcsolatos intézkedések megtétele is beletartozik, a terhelt esetében sem csupán a pénz átadása tekinthető elkövetési magatartásnak, hanem azon intézkedései is, amelyek a tartozások rendezésére irányultak.

Emellett kitért arra is, hogy a Btk. 298/D. §-ában meghatározott jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette állapot bűncselekmény; a jogellenes állapot létesítésével kezdődik és mindaddig tart, amíg ez az állapot fennáll, vagyis amíg a jogosulatlan tevékenységet folytatják, ezért a cselekmény vagy annak egy része elévülése kizárt.

A jogerős ügydöntő határozatok ellen - tartalmilag a Be. 416. § (1) bekezdésének a) pontjára alapozva -, felmentése érdekében, védője útján a terhelt nyújtott be felülvizsgálati indítványt.

Az indítvány érvei szerint a bíróság a jogszabály téves értelmezésével, a büntető anyagi jog szabályait megsértve állapította meg a terhelt bűnösségét. Kétségtelen, hogy a szóban lévő törvényi tényállást a Pit., illetve a Hpt. rendelkezései töltik meg tartalommal, azonban a tényállásszerűség szempontjából büntetőjogi alapfogalmakat figyelmen kívül hagyni nem lehet. Következésképpen az üzletszerűség tartalmi elemeit, miként a rendszerességet is, büntetőjogi értelemben kell vizsgálni, ilyen értelemben pedig a terhelt magatartásából mindkettő hiányzik.

A kamat kikötése az egyes kölcsönök után jogszerű cselekmény, az üzletszerűséget nem alapozhat meg; tizenhárom év alatt tíz magánkölcsön nyújtása pedig nyilvánvalóan nélkülözi a rendszerességet.

Tévedtek az eljárt bíróságok, amikor a tartozások peresítését, a bírósági végrehajtási eljárásokat is tényállásszerű magatartásként értékelték, miután ezek jogszerű, jogilag megengedett magatartások, s ezért büntetőjogi tényállásszerűségük fogalmilag kizárt.

Téves továbbá a terhelt szándékosságának a megállapítása is. Az engedély hiányában történő pénzkölcsönzés tudatából még nem következik a szándékosság. Arról csak akkor lehet szó, ha az elkövető előtt a körülményekből nyilvánvaló, hogy a magánszemélyek közötti kölcsönzési gyakorlatot meghaladó módon, és feltételekkel valamint rendszerességgel nyújt pénzkölcsönt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!