Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2014.6.177 A felek titkos fenntartása a szerződés érvényessége szempontjából közömbös. Az érvényes - nem színlelt - kölcsönszerződést az adós akkor is teljesíteni köteles, ha a kölcsönösszeget - egy többoldalú szerződéses megállapodás alapján - nem közvetlenül ő vette át, de az az ő javára felhasználásra került [1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 207. § (5) és (6) bek., 523. § (1) bek.].

[1] A H. Építőipari és Ingatlanhasznosító Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Kft.) tulajdonában állott perbeli ingatlan. A társaság ügyvezetője K. F. volt. A Kft. azt tervezte, hogy a tulajdonában álló ingatlanra négylakásos társasházat épít. A felperes megvásárolta a Kft. üzletrészeinek egy jelentős részét és ezzel a társaság többségi tulajdonossá vált. Az üzletrész-adásvételi szerződés megkötése során a felperes az üzletrészek vételárán kívül az előző tulajdonosoknak kifizette a projektbe befektetett pénzüket is, illetve jelentős összeggel hozzájárult a projekt folytatásához.

[2] A felperes befektetéseinek megtérítésére K. F. ügyvezetővel több megoldásban is gondolkodott. Végül abban állapodtak meg, hogy az elkészült négy lakást a cég értékesíti, és a bekerülési, valamint az értékesítési ár közötti különbözetből történik majd meg a felperes befektetéseinek megtérítése.

[3] A felperes befektetésein túlmenően azonban további összegekre volt szükség a projekt folytatásához, ezért a Kft. 2007. május 24-én olyan taggyűlési határozatot hozott, amely szerint a felépítendő négy lakásból háromra eső telekrészt értékesítenek és ezeknek a vevői vesznek fel a cégnél kedvezőbben banki kölcsönt amiből az építkezés befejezhető. Három lakás vonatkozásában K. F. ügyvezető családtagjai, a két lánya és a sógora (utóbbi az alperes) kötött a Kft.-vel a telekhányadot illetően adásvételi szerződést, a lakások elkészítésére pedig vállalkozási szerződést. Ezen szerződések alapján bankkölcsönt vettek fel, amelyet a Kft. az építkezés folytatásához felhasznált. Az alperesnek, illetve vevőtársainak a telekhányad megvásárlásához pénzösszeg nem állt a rendelkezésére.

[4] Az ingatlanhányad adásvételi szerződésének, illetve a vállalkozási szerződés megkötésének napján, 2007. május 30-án K. F. két lánya és sógora, a jelen per alperese a felperessel teljes bizonyítóerejű magánokiratba foglalt kölcsönszerződést kötöttek. Ebben a felperes az alperes részére 10 000 000 forint kölcsönt nyújtott évi 20% ügyleti kamatra kétéves lejáratra.

[5] A gazdasági válság bekövetkezése miatt a felépült ingatlanok értékesítésére nem került sor, így a felperes befektetése nem térült meg. Az épületben lévő három lakás az ügyvezető két lányának és sógorának a tulajdonában áll, az alperes benne lakik az ingatlanban. A negyedik lakást később az ügyvezető volt felesége vásárolta meg a Kft.-től.

[6] A felperes az ellentmondás folytán perré alakult eljárásban keresetében 10 000 000 forint, annak 2007. május 31. napjától 2009. május 30. napjáig évi 20% ügyleti kamata, 2009. május 31. napjától pedig a Ptk. 301. §-a szerinti késedelmi kamata megfizetésére kérte kötelezni az alperest.

[7] Utalt arra, hogy az alperes a bankhitelhez oly módon tudott hozzájutni, hogy a telekhányad megvásárlásához a felperes biztosította a szükséges összeget. A Ptk. 523. § (1) bekezdése alapján az alperes köteles visszafizetni a felvett kölcsönt, különös figyelemmel arra is, hogy az ingatlan tulajdonjogát megszerezte és abban jelenleg is bent lakik.

[8] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott arra, hogy kölcsönösszeg nem került hozzá a felperestől. A felperes K. F. ügyvezetővel kötött különböző megállapodásokat arra vonatkozóan, hogy a befektetése hogyan fog megtérülni, ez a bekövetkezett gazdasági válság miatt nem történt meg, a lakások értékesítésére nem került sor, ennek a kockázatát azonban a Kft. és a felperes mint befektető köteles viselni. Az alperes érvénytelenségi kifogást terjesztett elő, amelyben állította, hogy a kölcsönszerződés színlelt volt, így az a Ptk. 207. § (6) bekezdése szerint érvénytelen. Miután az alperes az ügylet kapcsán pénzhez nem jutott, így az eredeti állapot helyreállítása kapcsán sincs visszafizetési kötelezettsége.

[9] Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában a peradatoknak a Pp. 206. §-a szerinti mérlegelését követően azt állapította meg, hogy a felek valójában nem kívántak kölcsönszerződést kötni, ez egy színlelt szerződés volt. Korábban K. F. és a felperes között jött létre megállapodás, amelyhez szükség volt a perbeli kölcsönszerződés fiktív megkötésére. A szerződésben megjelölt összeg nem került átadásra az alperes részére. Annak a megállapodásnak, amelyet leplezni kívántak, az alperes nem volt szerződési alanya.

[10] A felperes fellebbezése folytán eljáró másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és kötelezte az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felperesnek 10 000 000 forintot annak 2007. május 31. napjától 2009. május 30. napjáig évi 20%, 2009. május 31. napjától a kifizetésig évi 20% kamatát és a késedelemmel érintett naptári évet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamat egyharmadával megegyező mértékű kamatát.

[11] A másodfokú bíróság ítéletének indokolásában kifejtette, hogy nem osztja az elsőfokú bíróság jogi indokait. A perbeli követelés alapjául a Pp. 196. § (1) bekezdésének e) pontjában foglalt okirat szolgál, amely a 196. § (1) bekezdése értelmében ellenkező bizonyításig teljes bizonyítékul szolgál arra, hogy a kiállítója az abban foglalt jognyilatkozatot megtette, illetve elfogadta.

[12] Az alperest terhelte volna annak bizonyítása a Pp. 164. § (1) bekezdése értelmében, hogy a szerződés semmis, színlelt jogügylet volt. A színlelt vagy leplezett szerződés esetében valamennyi ügyletkötő fél akaratának megfelelő magatartás vezet a szerződés érvénytelenségére, valamely fél esetleges egyoldalú színlelése vagy titkos fenntartása a szerződés érvényessége szempontjából közömbös.

[13] A felperes következetesen állította, hogy ténylegesen az ügyleti akaratának megfelelő szerződést kötött az alperessel és ezt az okiratszerkesztő ügyvéd tanúvallomása is alátámasztotta. Az a tény, hogy a felek, illetve más személyek több szerződésből álló konstrukció egyik elemeként kötöttek kölcsönszerződést, nem vezet a szerződés színlelt vagy leplezett voltának megállapításához. A felek között a Ptk. 523. § (1) bekezdésében foglalt kölcsönszerződés érvényesen létrejött, a felperes az abból fakadó kötelezettségének eleget tett, így az alperes is köteles a kölcsön összegét a kikötött kamatokkal együtt a felperes részére visszafizetni.

[14] A jogerős ítélettel szemben az alperes nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezése mellett a felperes keresetének elutasítását kérte.

[15] Előadta, hogy a másodfokú bíróság jogszabályellenesen zárta ki a vizsgálati köréből azt a gazdasági kapcsolatot, amely a felperes és K. F. között alakult ki a Kft. ügyletei kapcsán.

[16] A felülvizsgálati kérelmet a Kúria nem találta megalapozottnak, ezért a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!