Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2020.8.243 A 2013. évi V. tv. (Ptk.) 6:225. §-a értelmében részvényre a részvénytársaság javára vételi jog - a visszaváltható részvény kivételével - a részvényes mint kötelezett és a részvénytársaság mint jogosult közötti megállapodás alapján jöhet létre, az alapszabály-módosításban nem, ha a fenti feltételek nem valósultak meg [Ptk. 3:4. §, 6:225. §, 6:63 §].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] Az alperes a cégjegyzékbe 2006. május 5. napján bejegyzett zártkörűen működő részvénytársaság. A felperes az alperes részvényeseként 5020 darab (2852 törzsrészvényből és 2168 likvidációs hányadhoz fűződő elsőbbségi részvényből álló) 1000 Ft névértékű dematerializált részvénycsomaggal rendelkezik.

[2] Az alperes alapító tagjai (köztük a felperes) 2006 októberében szindikátusi szerződést kötöttek, 2006. augusztus 31-i hatálybalépéssel.

[3] A szindikátusi szerződés 9. pontja szabályozta a "bad leaver" fogalmát és a "bad leaver"-nek minősített féllel szemben a társaság által alkalmazható szankciókat. A szindikátusi szerződés 9.2.2. pontja szerint, amennyiben a felek valamelyike az e pontban i)-v)-ig felsorolt magatartást tanúsítja, és a szintén e pontban meghatározott határidőn belül és módon a helyzetet nem rendezi megnyugtatóan a közgyűlés határozata vagy a közvetítői eljárásban létrejött megállapodás értelmében, úgy "bad leaver"- nek tekintendő, és a társaság jogosult a társaság érdekeit védő, megfelelő kármegelőző lépéseket megtenni. E pont a "Részvények kötelező értékesítése" cím alatt többek között tartalmazza azt is, hogy a társaság jogosult a "bad leaver"-nek bizonyult félnek a társaságban tulajdonolt részvényeit visszavásárolni legkorábban a "bad leaver" közvetítői eljárásban hozott megállapodás időpontjától számított 30 nap múlva, vagy amennyiben a "bad leaver" nem veti magát alá a közvetítői eljárásnak, az első és egyben meghiúsult közvetítői beszélgetés időpontjától számított 45 nap múlva a piaci ár 5%-ának megfelelő árfolyamon. A piaci ár a társaság előző évi adózás utáni nyereségének egyszerese mint teljes cégértékkel számolva és ebből kalkulálva a részvényárfolyamot. A felek kötelezettséget vállaltak arra nézve, hogy ilyen esetben visszavonhatatlanul hozzájárulnak a részvényátruházáshoz.

[4] Az alperes a 2012. július 25. napján hozott 4/2012. (VII. 25.) számú közgyűlési határozatában megállapította, hogy a felperes a szindikátusi szerződés 9.2.2. pontja értelmében "bad leaver"-nek minősül.

[5] Az alperes a 2016. június 15. napján hozott 7/2016. (VI. 15.) számú közgyűlési határozatában az alperesi társaság korábbi alapszabálya helyett új szövegezésű alapszabályt fogadott el. A módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt alapszabály II.1.6. pontja - egyebek mellett - a következőképpen rendelkezett: "A Szerződő felek megállapodnak, hogy ha a részvényesek által a Társaság alapításakor megkötött szindikátusi szerződés alapján valamelyik részvényes a szindikátusi szerződésben meghatározott eljárást követően ún. »bad leaver« besorolást kap, arra az esetre a Társaság javára vételi jogot kötnek ki a részvényes Társaságban meglévő összes részvénye vonatkozásában." Az alapszabály - a szindikátusi szerződésben foglalt, a "bad leaver" részvényeinek "visszavásárlására" vonatkozó rendelkezésekkel összhangban - meghatározta a vételi jog gyakorlásának szabályait és a részvények vételárát.

[6] A felperes 2016. július 6-án - többek között - az alperes 7/2016. (VI. 15.) számú közgyűlési határozatának hatályon kívül helyezése iránt keresetet nyújtott be a Fővárosi Törvényszékhez. A törvényszék a 2018. február 23. napján kelt 7. sorszámú végzésével a per tárgyalását a jelen peres eljárás jogerős befejezéséig felfüggesztette.

[7] Az alperes a 2017. június 30. napján tartott közgyűlésén hozott 3/2017. (VI. 30.) számú közgyűlési határozatában döntött a társaság alaptőkéjének felemeléséről, egyidejűleg a társaság létesítő okiratának hatályon kívül helyezéséről és a tőkeemelésre vonatkozó közgyűlési határozattal összhangban álló új alapszabály elfogadásáról. Az új alapszabály II.1.6. pontja a társaságot megillető vételi jog tekintetében a 7/2016. (VI. 15.) számú közgyűlési határozattal elfogadott alapszabállyal szó szerint megegyező rendelkezést tartalmazott.

[8] Az alperes 4/2017. (VI. 30.) számú közgyűlési határozata szerint a közgyűlés az alapszabály III.1.7.1. pontjával összhangban felhatalmazta az alperes vezérigazgatóját, hogy a felperes valamennyi (az alperes alaptőkéjének 17,29%-át kitevő) részvénye vonatkozásában az alapszabály II.1.6. pontjában kikötött vételi jogot legkésőbb 2017. december 31. napjáig bezárólag gyakorolja. A határozat szerint egy részvény ellenértéke 36,92470119521912 Ft, a részvények vételára összesen 185 362 Ft, tekintettel a szindikátusi szerződés és az alapszabály rendelkezéseire, miszerint a társaság az előző évi adózás utáni eredményének mint cégértéknek a figyelembevételével kalkulált részvényárfolyam 5%-ának megfelelő árfolyamon jogosult a részvényeket megvásárolni.

[9] A 3-4/2017. (VI. 30.) közgyűlési határozatok meghozatalára a felperes távollétében a jelen levő részvényesek egyhangú határozatával került sor.

[10] Az alperes képviseletében a vezérigazgató a 2017. december 12. napján kelt, a felperessel december 14-én közölt nyilatkozatával élt a vételi jogával.

A kereseti kérelem és az alperes védekezése

[11] A felperes módosított keresetében a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban rPp.) 123. §-a és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 6:58. §-a és 6:225. §-a alapján annak megállapítását kérte, hogy az alperesi társaságban meglévő részvényei vonatkozásában vételi jog alapítása nem történt, ezért az alperes vételi jog gyakorlásáról szóló nyilatkozata alapján a per tárgyát képező részvények vonatkozásában nem jött létre adásvételi szerződés a felek között, így továbbra is a felperes a perbeli részvények tulajdonosa.

[12] Arra hivatkozott, hogy a peres felek között nem jött létre olyan kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozat, amelyből az alperesnek jogosultsága keletkezett volna arra, hogy a felperes részvényeit egyoldalú nyilatkozattal megvegye. Ezért az alperes egyoldalú nyilatkozata a felek között a per tárgyát képező részvényekre az adásvételi szerződést nem hozta létre.

[13] Az alperes a kereset elutasítását kérte. Előadta, az alperesi társaság 2017. június 30. napján megtartott közgyűlésen a korábbi alapszabályát hatályon kívül helyezte és új alapszabályt fogadott el. A felperes a 3/2017. (VI. 30.) számú közgyűlési határozatot nem támadta meg a törvényes határidőn belül, annak rendelkezései reá nézve is kötelező erővel bírtak. Az alperes vezérigazgatója a 4/2017. (VI. 30.) számú közgyűlési határozat alapján érvényes felhatalmazással rendelkezett arra, hogy a társaság nevében saját részvény megszerzését eredményező jognyilatkozatot tegyen. A vételi jogot a társaság nevében a vezérigazgató a jogszabályokkal összhangban, a felhatalmazásban biztosított határidőn belül gyakorolta. A vételi jogot gyakorló nyilatkozat a felperesi átvétellel hatályosult. A részvények vételára a felperesnek az alperes felé fennálló tartozásába történt beszámítás útján került teljesítésre, ennek alapján a részvények tulajdonjoga az alperesre átszállt.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!