Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2020.5.147 Az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadása elvileg sértheti a beoltott személy testi integritáshoz fűződő személyiségi jogát, de a hatályos - és nem alkotmány- (alaptörvény-) ellenes - jogszabályokon alapuló oltások a testi integritáshoz való jogot érdekösszemérés alapján korlátozhatják. A közegészségügy és a járványok elleni védekezéshez fűződő közérdek megelőzi a testi integritáshoz fűződő jogot [1997. évi CLIV. tv. (Eütv.) 57. §, 58. §, 18/1998. (VI. 3.) népjóléti miniszteri rendelet 5. §, 2013. évi V. tv. (Ptk.) 2:42. § (1) és (2) bek., 2:43. § b) pont].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A kk. S. B. a felperesek gyermeke, a kk. S. Zs. pedig az I-II. rendű felperesek unokája. Az alperes Megyei Kormányhivatal Járási Hivatala 2017. április 20-án felszólította az I-II. rendű felpereseket, nyilatkozzanak arról, hogy a III. rendű felperes részére az MMR, valamint dTap elleni újra, illetve emlékeztető védőoltást, továbbá a hepatitis BI-II. életkorhoz kötött kötelező védőoltások iskolai kampányoltás keretében való beadása megtörtént-e.

[2] Az I-II. rendű felperesek által indított, a védőoltást megelőző előszűrés elrendelési ügyekben a közigazgatási határozat hatóság felülvizsgálata tárgyában eljárt közigazgatási és munkaügyi bíróság a felperesek keresetét valamennyi esetben mint alaptalant elutasította.

A felperesek keresete és az alperes ellenkérelme

[3] A felperesek keresetükben az I-II. rendű felperesek vonatkozásában kérték annak megállapítását, hogy az alperes megsértette kk. S. Zs. személyiségi jogát, emberi méltósághoz, testi integritáshoz való jogát, amikor nem vette figyelembe, hogy - törvényes képviselőjeként - az életkorhoz kötött kötelező védőoltások beadatásával kapcsolatosan nemleges nyilatkozatot tettek. Kérték az alperest a jogsértés abbahagyására kötelezni és a további jogsértéstől való eltiltást, tartalmilag az általuk nem vállalt védőoltások beadatására kötelezéstől való eltiltását..

[4] A III. rendű felperes annak megállapítását kérte, hogy az alperes megsértette az emberi méltósághoz és a testi integritáshoz fűződő jogát azzal, hogy a kötelező védőoltások iskolai kampányoltás keretében történő beadatására kötelezte.

[5] A felperesek kereseti álláspontja szerint a védőoltás beadására kötelezés beavatkozás a gyermekek testi-lelki integritáshoz, valamint a szülők gyermekeik gondozásához és nevelésének megválasztásához fűződő jogába. Hivatkoztak arra, hogy az Alkotmánybíróság egy döntése szerint a törvényhozó a korlátozás során köteles az adott cél elérésére alkalmas legenyhébb eszközt alkalmazni, vagyis a kötelező és kényszerítő jogi eszközök igénybevétele általában csak végső eszköze lehet a közegészségügyi célok elérésének. A felperesek szerint egy védőoltás elmaradása sem az egyént, sem a közösséget nem veszélyezteti olyan fokban, hogy kikényszerítése állami úton szükséges lenne, különösen akkor, ha a védőoltásnak mellékhatásai lehetnek. A felperesek szerint a hatóságnak azt kell felmérnie, hogy a védőoltás beoltásával járó előny a gyermek oldaláról, valamint az adott közösség védelme szempontjából meghaladja-e az alkalmazott kényszerítő eszközzel járó korlátozást, sérelmet.

[6] Az alperes ellenkérelmében a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a fertőző betegségek és járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről szóló miniszteri rendeletre, valamint az egészségügyi törvény vonatkozó szabályaira. Kiemelte: csak a jogszabályi feltételek megvalósulása esetén van lehetőség a védőoltások alóli egyedi mentesítésre, jelen esetben a felperesektől azonban orvosi szakvéleménnyel alátámasztott kérelem nem érkezett, így az I-II. rendű felperesek kötelesek gondoskodni a gyermekek számára előírt kötelező védőoltások beadásának elősegítéséről. Az Alkotmánybíróság több határozatára hivatkozott abban a körben, hogy az állam egészségvédelmi kötelessége kivételes esetekben még a döntésképes egyén választásával szemben is elsőbbséget élvezhet, továbbá a gyermekek egészségének védelme és a fertőző betegségek elleni védekezés alkotmányosan elfogadható indok az alapjog korlátozására.

Az első- és másodfokú ítélet

[7] Az elsőfokú bíróság a felperesek keresetét elutasította. Az ítélet indokolása kifejtette, hogy a per eldöntéséhez alapvetően az egyén emberi méltósághoz fűződő személyiségi jogát kell összemérni a társadalmi érdekekkel, és azt kell megítélni, hogy a testi integritás, valamint az emberi méltósághoz való jog egyes részelemei az állam részéről korlátozhatóak-e vagy sem. Az elsőfokú bíróság osztotta az alperes álláspontját a védőoltások szükségessége tekintetében. Idézte az Alkotmánybíróság 43/2005. AB határozatában foglalt azon alapelvet, hogy a védőoltások elmaradása általában véve sokkal nagyobb kockázatot jelent a gyermek egészségére, mint a védőoltások. Az Alkotmánybíróság a gyermekek egészségének védelme és a fertőző betegségek elleni védekezés alkotmányosan elfogadható indoknak minősítette az alapjog korlátozására. Összességében az I-II. rendű felperesek nyilatkozattételre kötelezése, gyermekeik részére a védőoltás kötelező beadása az elsőfokú bíróság szerint olyan indokolt alapjogi korlátozás, amely nem eredményezi személyiségi jogaik sérelmét.

[8] A felperesek fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Elsődlegesen kifejtette, hogy a személyhez fűződő jogokat csak személyesen lehet érvényesíteni, más személy helyett vagy nevében ilyen igény előterjesztésére nincs lehetőség. Kiemelte, hogy a törvényes képviselet jogosultsága nem írja felül azt, hogy felperesként mégis a kiskorút kell perbe állítani. A jogerős ítélet megállapította, hogy az elsőfokú bíróság kk. S. Zs. esetében nem így járt el, amikor törvényes képviselőként tekintett az I-II. rendű felperesekre, valójában mégis kk. S. Zs. személyiségi jogsértésére alapított igényt bírált el. A bírói gyakorlat szerint, ha a törvényes képviselő saját nevében indít pert, de a keresetlevélből az tűnik ki, hogy a követelés nem őt, hanem a kiskorú gyermeket illeti meg, a keresetet úgy kell tekinteni, mintha azt a kiskorú nevében, annak törvényes képviselőjeként terjesztette volna elő. Az ítélőtábla érdemben foglalkozott a fellebbezés folytán a követeléssel, mert a keresetlevélből kitűnt, hogy az I. és II. rendű felperesek a cselekvőképtelen kiskorú személyiségi jogának, testi integritásához fűződő joga megsértésének megállapítására terjesztettek elő keresetet az ő perben állása nélkül. Megállapította a bíróság, hogy a törvényes képviselőt az alanyi jog nem illeti meg akkor sem, ha a cselekvőképtelen kiskorú nevében felléphet, ugyanakkor a követelés érdemben elbírálható volt.

[9] A jogerős ítélet külön utalt arra, hogy az Alaptörvény hatálybalépése előtt hozott alkotmánybírósági határozatok mérlegelési szempontként változatlanul alkalmazhatóak. Az Országgyűlés ezzel kapcsolatos döntése csupán azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság nincs kötve a korábbi alkotmány alapján meghozott határozataihoz, de ez nem zárja ki azt, hogy a testület az Alaptörvény egyes rendelkezéseinek értelmezésekor a korábbival megegyező következtetésre jusson. A törvényi rendelkezés nem korlátozza, hanem kiszélesíti az Alkotmánybíróság szabadságát az Alaptörvény értelmezése körében. Ehhez képest változatlanul alkalmazhatónak találta a jogerős ítélet az Alkotmánybíróság 39/2007. AB számú határozatát, amely az egészségügyi törvény, valamint az oltásokkal kapcsolatos miniszteri rendelet védőoltásokra vonatkozó szabályozását elemzi, amely jogszabályok ebben a tekintetben azóta nem módosultak, ezért az Alkotmánybíróság értelmezése - mivel ezen határozatát az Alkotmánybíróság maga nem helyezte hatályon kívül - a perbeli esetben is irányadónak tekintendő.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!