Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

31992L0021[1]

A Tanács 92/21/EGK irányelve (1992. március 31.) az M1 kategóriájú gépjárművek tömegéről és méreteiről

A TANÁCS 92/21/EGK IRÁNYELVE

(1992. március 31.)

az M1 kategóriájú gépjárművek tömegéről és méreteiről

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK TANÁCSA,

tekintettel az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 100a. cikkére,

tekintettel a Bizottság javaslatára ( 1 ),

az Európai Parlamenttel együttműködve ( 2 ),

tekintettel a Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére ( 3 ),

mivel intézkedéseket kell tenni, hogy a belső piac fokozatosan legkésőbb 1992. december 31-ig megvalósuljon; mivel a belső piac egy olyan, belső határok nélküli térség, amelyben az áruk, a személyek, a szolgáltatások és a tőke szabad mozgása biztosított;

mivel a teljes harmonizáció módszere szükséges a belső piac teljes mértékű megvalósításához;

mivel a Tanács a műszaki harmonizáció és szabványosítás kérdésének új megközelítésére vonatkozó 1985. május 7-i állásfoglalása szellemének figyelembevételével ezt a módszert kell alkalmazni a teljes EGK-típus-jóváhagyási eljárás felülvizsgálata során;

mivel azok a műszaki követelmények, amelyeknek a nemzeti jogszabályok értelmében a gépjárműveknek meg kell felelniük, többek között a gépjárművek tömegére és méreteire vonatkoznak;

mivel ezen követelmények egyes tagállamonként különbözőek; mivel ezért szükséges, hogy minden tagállam - akár kiegészítésként, akár a jelenlegi szabályozás helyett - azonos követelményeket léptessen életbe, hogy ezáltal alkalmazni lehessen a legutóbb a 87/403/EGK irányelvvel ( 4 ) módosított, a gépjárművek és pótkocsijaik típusjóváhagyására vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló, 1970. február 6-i 70/156/EGK tanácsi irányelv ( 5 ) szerinti EGK-típus-jóváhagyási eljárást;

mivel ezen irányelv kiegészítésre kerül az összes gépjármű- és pótkocsi-kategória tömegére és méreteire vonatkozó irányelvekkel;

mivel nem szükséges megállapítani a különféle gépjárműpótkocsi-szerelvény dinamikai stabilitási követelményeit, mivel a műszakilag megengedhető legnagyobb vontatott tömeg megállapításakor a gépjárműgyártók figyelembe veszik ezt a szempontot,

ELFOGADTA EZT AZ IRÁNYELVET:

1. cikk

Ezen irányelv alkalmazásában: "jármű": a 70/156/EGK irányelv II.A mellékletében meghatározott M1 kategóriájú gépjármű, amelyet közúti használatra szántak, legalább négy kerékkel rendelkezik és a legnagyobb tervezési sebessége pedig több, mint 25 km/óra.

2. cikk

Egyetlen tagállam sem tagadhatja meg valamely járműtípus EGK- vagy nemzeti típusjóváhagyását, illetve nem tagadhatja vagy tilthatja meg a jármű értékesítését, nyilvántartásba vételét, forgalomba helyezését vagy használatát a jármű tömegére vagy méreteire való hivatkozással, ha ezek megfelelnek az I. mellékletben foglalt követelményeknek.

3. cikk

Az ezen irányelv mellékleteiben szereplő követelményeknek a műszaki fejlődéshez történő hozzáigazításához szükséges összes módosítást a 70/156/EGK irányelv 13. cikkében szabályozott eljárásnak megfelelően a Bizottság fogadja el.

4. cikk

(1) A tagállamok elfogadják és kihirdetik azokat a rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy ennek az irányelvnek 1992. július 1. előtt megfeleljenek. Erről haladéktalanul tájékoztatják a Bizottságot.

Amikor a tagállamok elfogadják ezeket az intézkedéseket, azokban hivatkozni kell erre az irányelvre, vagy azokhoz hivatalos kihirdetésük alkalmával ilyen hivatkozást kell fűzni. A hivatkozás módját a tagállamok határozzák meg.

Ezeket a rendelkezéseket 1992. október 1-jétől alkalmazzák.

(2) A tagállamok közlik a Bizottsággal nemzeti joguknak azokat a főbb rendelkezéseit, amelyeket az ezen irányelv által szabályozott területen fogadnak el.

5. cikk

Ennek az irányelvnek a tagállamok a címzettjei.

MELLÉKLETEK JEGYZÉKE

I. melléklet:A típusjóváhagyásra vonatkozó közigazgatási rendelkezések
1. függelék: Adatközlő lap
2. függelék: Típusbizonyítvány
II. melléklet:Hatály, fogalommeghatározások, követelmények
Függelék: Eljárás az M1 kategóriájú gépjárművek tömegének és tengelyterhelésének ellenőrzésére

I. MELLÉKLET

A TÍPUSJÓVÁHAGYÁSRA VONATKOZÓ KÖZIGAZGATÁSI RENDELKEZÉSEK

1. Egy járműtípus EGK-típusjóváhagyásának kérelmezése

1.1. Az M1 kategóriájú gépjármű típus 70/156/EGK irányelv 3. cikke (4) bekezdésének megfelelő, a tömeg- és méretadatokra alapozott EGK-típusjóváhagyás iránti kérelmét a gyártónak kell benyújtania.

1.2. Az adatközlő lap egy mintája az 1. függelékben található.

1.3. A típus-jóváhagyási vizsgálatok lefolytatását végző műszaki szolgálathoz a következőket kell benyújtani:

1.3.1. egy, a jóváhagyandó típusra jellemző jármű.

2. Egy járműtípus EGK-típusjóváhagyásának megadása

2.1. A vonatkozó követelmények teljesülése esetén meg kell adni a 70/156/EGK irányelv 3. cikke (4) bekezdésének megfelelő típusjóváhagyást.

2.2. Az EGK-típusbizonyítvány mintája a 2. függelékben található.

2.3. Minden jóváhagyott járműtípushoz egy, a 70/156/EGK irányelv VII. mellékletének megfelelő jóváhagyási számot kell rendelni. Egy tagállam nem rendeli ugyanazt a számot egy másik járműtípushoz is.

3. Típusmódosítások és a jóváhagyások módosításai

3.1. Az ezen irányelv szerint jóváhagyott járműtípus módosításai esetén a 70/156/EGK irányelv 5. cikkében foglalt rendelkezések alkalmazzák.

4. Gyártásmegfelelőség

4.1. Általános szabályként a gyártásmegfelelőség biztosításához szükséges intézkedéseket a 70/156/EGK irányelv 10. cikkében megállapított rendelkezéseknek megfelelően kell foganatosítani.

1. Függelék

2. Függelék

II. MELLÉKLET

HATÁLY, FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK, KÖVETELÉNYEK

1. Hatály

Ezen irányelv az 1. cikkben meghatározott M1 kategóriájú gépjárművek tömegére és méreteire vonatkozik.

2. Fogalommeghatározások

2.1. A 70/156/EGK irányelv I. mellékletében (beleértve a lábjegyzeteket is) és II. mellékletében megállapított vonatkozó fogalommeghatározások ezen irányelvre is vonatkoznak.

2.2. "Hagyományos terhelési tömeg": az utas ülés helyek gyártó által megadott számával (ideértve a felhajtható támlájú üléseket is) beszorzott 75 kg-os tömeg.

2.3. "Többletterhelés tömege": a műszakilag megengedett legnagyobb terhelés és a jármű hagyományos terhelési tömeggel megnövelt menetkész tömege közötti különbség. A többletterhelés tömege magában foglalhatja az opcionális (külön kérésre beszerelt) berendezések (napfénytető, légkondicionáló, kapcsoló berendezés) tömegét is.

2.4. "Kapcsoló berendezés tömege": magának a kapcsoló berendezésnek és a hozzá adott, a gyártó által meghatározott eszközök tömege.

2.5. "Legnagyobb statikus függőleges irányú terhelés a kapcsolási pontnál": az a műszakilag megengedett függőleges irányú terhelés, ami - statikus jármű esetén - a pótkocsi vonórúdjánál a jármű kapcsoló berendezésének átadódik és a kapcsoló berendezés középpontján keresztül hat. Ezt a terhelési értéket a gyártó határozza meg.

2.6. "Vontatható tömeg": a vontatott járműnek a vontató jármű kapcsoló berendezésére ható függőleges irányú terhelés nélkül vett tömege.

2.7. "Felhajtható támlájú ülés": az eseti használatra szánt pótülés, amit rendszerint fel/lehajtott helyzetben tartanak.

3. Követelmények

3.1. Méretek

3.1.1. A jármű megengedett legnagyobb befoglaló méretei a következők:

3.1.1.1.

Hosszúság: 12 000 mm

3.1.1.2.

Szélesség: 2 500 m

3.1.1.3.

Magasság: 4 000 mm

3.2. Tömeg és tengelyterhelés

3.2.1.

A műszakilag megengedett legnagyobb tengelyterhelések összege nem lehet kevesebb a jármű műszakilag megengedett legnagyobb terhelésnél.

A jármű műszakilag megengedett legnagyobb tömege nem lehet kevesebb, mint a jármű hagyományos terhelési tömegével megnövelt menetkész tömege.

Ha a jármű a 3.2.2. és 3.2.3. pontnak megfelelően a műszakilag megengedett legnagyobb terhelés mértékéig meg van terhelve, akkor az egyes tengelyekre ható terhelés nem haladhatja meg az adott tengelyre vonatkozó műszakilag megengedett legnagyobb terhelést.

Ha a jármű és ezzel egyidejűleg a jármű hátsó tengelye a műszakilag megengedett legnagyobb terhelésnek megfelelően van terhelve, akkor az első tengelyre jutó terhelés nem lehet kevesebb a jármű műszakilag megengedett tömegének 30 %-ánál.

3.2.2.

A 3.2.1. pont harmadik bekezdésében megállapított követelmények teljesülésének vizsgálatakor az utasok, a poggyász és a hagyományos terhelési tömeget meghaladó többletterhelés tömegét a függelékben előírtak szerint kell elhelyezni. A tömegadatok ellenőrzésére szolgáló módszer leírása a függelékben található. A kiszerelhető ülésekkel ellátott járművek esetében a vizsgálati eljárás a beszerelt ülések legnagyobb száma esetének vizsgálatára kell korlátozni.

3.2.3. Ha egy járművet pótkocsi rendeltetésszerű vontatására terveztek, akkor a 3.2.1. pont harmadik bekezdésének és a 3.2.2. pontnak megfelelően két további vizsgálatot kell elvégezni: a) a vizsgálatba bevonva a kapcsoló berendezés legnagyobb tömegét; és b) b) a vizsgálatba bevonva mind a kapcsoló berendezés legnagyobb tömegét, mind a legnagyobb statikus függőleges irányú terhelés kapcsolási pontnál adódó tömegét. Az utóbbi vizsgálatok alkalmazásában:

3.2.3.1.

A hátsó tengelyre/tengelyekre ható műszakilag megengedett legnagyobb tömeget 15 %-nál nagyobb mértékben nem szabad túllépni, míg a jármű műszakilag megengedett legnagyobb terhelési tömegét legfeljebb 10 %-kal, vagy - ha ez a kisebb - 100 kg-mal szabad túllépni, csakis ennek a sajátos használatnak az esetében, feltéve, hogy az üzemi sebességet 100 km/órára, vagy ez alatti értékre korlátozták.

3.2.3.2.

A terhelés és a tömeg fent említett túllépéseit az ezen irányelvben szabályozott jóváhagyások esetein kívül nem kell figyelembe venni, kivéve, ha ez kifejezetten nincs meghatározva a vonatkozó irányelvben.

3.2.3.3.

A gyártó a 3.2.3.1. pontban említett bármely sebességkorlátozást, vagy más üzemeltetési feltételt a kezelői utasításban ismertet.

3.2.4.

Ha a jármű gyártója a járművet kapcsoló berendezéssel szereli fel, akkor a berendezésen, vagy annak közelében a járművön fel kell tüntetnie a kapcsolási pontnál fellépő legnagyobb statikus függőleges irányú terhelés értékét.

3.3. Vontatható tömeg és kapcsoló berendezésnél fellépő statikus függőleges irányú terhelés.

3.3.1. A műszakilag megengedett legnagyobb vontatható tömeget a gyártó adja meg.

3.3.1.1. Üzemi fékrendszerrel felszerelt pótkocsi vontatására szánt járművel vontatható tömeg. (A vontatható tömeg kiszámításának céljára nem kell számításba venni a jármű műszakilag megengedett legnagyobb terhelési tömege bármilyen, a 3.2.3.1. pontban említett túllépését.)

3.3.1.1.1.

A jármű legnagyobb megengedett vontatható tömege az alábbi két lehetőség közül a kisebbik értéknek felel meg:

a) a jármű kialakítására alapozott műszakilag megengedett legnagyobb vontatható tömeg és/vagy a mechanikus kapcsoló berendezés szilárdsága; vagy

b) a vontató jármű (gépjármű) műszakilag megengedett legnagyobb tömege, vagy a 70/156/EGK irányelvben meghatározottaknak megfelelő terepjáró járművek esetében e tömeg másfélszerese.

3.3.1.1.2.

A pótkocsi műszakilag megengedett legnagyobb tömege azonban semmi esetre sem lehet nagyobb 3 500 kilogrammnál.

3.3.1.2. Üzemi fékrendszerrel fel nem szerelt pótkocsi vontatására szolgáló járművel vontatható tömeg.

3.3.1.2.1.

A megengedett vontatható tömeg a műszakilag megengedett legnagyobb vontatható tömeg, illetve a menetkész állapotban lévő vontató jármű tömegének a fele közül a kisebbik érték.

3.3.1.2.2.

A műszakilag megengedett legnagyobb vontatható tömeg semmiképp sem lehet nagyobb 750 kilogrammnál.

3.3.2.

A kapcsoló berendezésnél fellépő műszakilag megengedett statikus függőleges irányú terhelés értékét a gyártó adja meg; ez a terhelés nem lehet kevesebb a megengedett legnagyobb vontatható tömeg 4 %-ánál és nem lehet kevesebb 25 kilogrammnál. A gyártónak a használati utasításban meg kell határoznia a kapcsolási pontnál fellépő legnagyobb statikus függőleges irányú terhelést, a kapcsoló berendezés felszerelési pontját a gépjárművön, és a kapcsoló berendezés legnagyobb megengedett túlnyúlását.

3.3.3.

A pótkocsit vontató járműnek képesnek kell lennie arra, hogy legalább 12 %-os emelkedőn öt percen belül ötször mozgásba hozza a megengedett legnagyobb tömegnek megfelelően leterhelt járműszerelvényt.

3.4.

Az utasülések gyártó által megadott legnagyobb száma nem függ attól, hogy a jármű vontat-e pótkocsit, vagy sem.

Függelék

Eljárás az M1 kategóriájú gépjárművek tömegének és tengelyterhelésének ellenőrzésére

1. A jármű tömegét a következőképpen kell ellenőrizni:

1.1.

üresen, azaz az I. melléklet 1. függelékének 2.6. pontjában leírt menetkész állapotban, de járművezető nélkül.

Önjáró lakókocsi esetében a 90 %-ig feltöltött ivóvíz és PB-gáz-tartályoknak megfelelő tömeget is be kell számítani;

1.2.

teljes terheléssel (a II. melléklet 3.2.1. és 3.2.3. pontjában említett feltételek mellett), számítással, a következők figyelembe vételével:

- az ülést, ha beállítható, akkor különösképpen a gyártó által megjelölt leghátsó rendes vezetési, illetve ülő helyzetbe kell mozdítani, miközben csak az ülés hosszirányú beállítását kell figyelembe venni, a nem rendes vezető-, illetve ülőhelyeket figyelmen kívül kell hagyni. Ha az ülést másképp is lehet állítani (függőleges irányban, szögben, háttámla döntéssel, stb.), akkor a gyártó által meghatározott helyzeteket kell beállítani. Rugózott ülések esetében az ülést a gyártó által megadott rendes vezetési helyzetben kell rögzíteni,

- a tömeg adatokat az alábbiak szerint kell figyelembe venni: -

- minden személyre (a vezetőt is beleértve) 68 kg-nyi tömege,

- minden személyre (a vezetőt is beleértve) 7 kg-nyi csomag tömege,

- minden személy tömege egy, a hosszirányban beállítható ülések esetében az R-pont ( 6 ) előtt 100 milliméterrel, míg minden más ülés esetében az R-pont (6) előtt 50 milliméterrel elhelyezkedő ponton keresztül függőleges irányban hat. Az egyes személyek poggyászának tömegét a jármű hosszirányú középsíkjában elhelyezkedő csomagtér legnagyobb hasznos hossza vízszintes síkjára kivetített közepén keresztül ható függőleges irányú erő képviseli.

- Különleges célú jármű esetében a poggyász tömegét a gyártó előírásainak megfelelően és a műszaki szolgálattal egyetértésben kell elhelyezni,

- a hagyományos terhelési tömegen felüli bármely tömeget a gyártó előírásai szerint és a műszaki szolgálattal egyetértésben kell elosztani, figyelembe véve a berendezések különböző szintjeit, és azok tömegét és elhelyezkedését,

- önjáró lakókocsi esetében a többletterhelés tömegének legalább a következővel kell egyenlőnek lennie: (10 kg x N) + (10 kg x L), ahol "L" a lakókocsi teljes hossza, "N" pedig az utasok gyártó által megadott száma, beleértve a járművezetőt is.

- A többletterhelés tömegét az összes poggyásztérben a gyártó előírásai szerint és a műszaki szolgálattal egyetértésben kell elosztani;

1.3.

Az előírt tömegek és tengelyterhelések meghatározása a következő táblázat szerint történik:

2. Az ellenőrzés eredményei

(Amennyiben egynél több értéket is megadtak az adatközlő lap 2.8. és 2.9. pontjában, az eredményeket minden egyes értékre ellenőrizni kell.)

Az eredmények megfelelőek amennyiben:

- az üres gépjármű tömeg és tengelyterhelési adatai ([a] oszlop) megfelelnek a gyártó által meghatározottaknak +/- 5 %-os tűréshatáron belül; (ebben az esetben a gyártó által meghatározott tömegadatokat kell felhasználni a b), illetve a c) oszlopban szereplő tömegadatok kiszámításához),

- a b) illetve c) oszlopban említett feltételek alapján ellenőrzött tömeg, és tengelyterhelések nem haladhatják meg a gyártó által meghatározott engedélyezett legnagyobb tömegadatokat,

- a II. melléklet 4. bekezdése 3.2.1. pontjában meghatározott követelmények teljesülnek,

- a gyártó által meghatározott tömegek és tengelyterhelések a 92/23/EGK irányelv IV. melléklete 3.7.3. pontjában a vontató járműre megállapított bármely jármű sebességkorlátozás figyelembevételével összeegyeztethetők az adott gépjárműtípus terhelési jellemzőivel.

( 1 ) HL C 95., 1990.4.12., 92. o.

( 2 ) HL C 284., 1990.11.12., 80. o. és az 1992. február 12-i határozat (a Hivatalos Lapban még nem jelent meg).

( 3 ) HL C 225., 1990.9.10., 9. o.

( 4 ) HL L 220., 1987.8.8, 44.o.

( 5 ) HL L 42., 1970.2.23., 1.o.

( 6 ) Meghatározása a 77/649/EGK irányelv III. mellékletében foglalt rendelkezéseknek megfelelően történik.

Lábjegyzetek:

[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 31992L0021 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:31992L0021&locale=hu Utolsó elérhető, magyar nyelvű konszolidált változat CELEX: 01992L0021-19951020 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:01992L0021-19951020&locale=hu

Tartalomjegyzék