Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2010.11.474 Becsületsértés vétsége miatt az önkormányzati képviselő az e minőségében az önkormányzat testülete vagy bizottsági ülésén tett, egy másik önkormányzati képviselő, valamint közszereplő politikus becsületének csorbítására alkalmas értékítéletet kifejező véleménynyilvánítása alkotmányosan nem büntethető [Btk. 180. § (1) bek., 36/1994. (VI. 24.) AB határozat].

Az elsőfokú bíróság 2009. év március hó 10. napján kihirdetett ítéletében a terhelt bűnösségét becsületsértés vétségében [Btk. 180. § (1) bekezdés a) és b) pont] állapította meg és ezért őt megrovásban részesítette.

Az ítéletben rögzített tényállás szerint a magánvádló országgyűlési képviselő, valamint O. Város Önkormányzat képviselőtestületének tagja, továbbá a képviselőtestületen belül frakcióvezetője.

2008. év június hó 12. napján az O.-i Városháza nagytermében O. Város Önkormányzat képviselőtestülete nyilvános ülést tartott, amelyen a képviselőtestületi tagok közül huszonketten vettek részt. Ezenkívül nagyszámú meghívott személy és hallgatóság is jelen volt, továbbá a sajtó is képviseltette magát. A magánvádló határozati javaslatot nyújtott be az iránt, hogy O. város polgármestere a J. O.-i szervezete vezetőjétől átvett zászlót adja vissza e szervezetnek. A magánvádló határozati javaslata kapcsán a képviselőtestület nyilvános ülésén felszólalt a terhelt is a következők szerint: "Polgármester Úr! Kedves Jelenlevők! Szinte szégyellem magam, hogy ilyen kortársaim vannak ma, 2008-ban. Szégyelljük nemzeti címerünket. A nemzeti címerünkben ősidők óta benne van az Árpád-sávos zászló. Nem kell egy félművelt, analfabéta képviselő hisztériáját átvenni. Valamennyi általános iskolában, minden tanteremben ott van a magyar címerünk. Én nem szégyellem, büszke vagyok, magyar vagyok. Azt szégyellem, hogy ilyen képviselőtársam van, mint V. Z. magánvádló."

A sajtó nyilvános ülésen jelen levő tudósítója a 2008. évi június hó 13. napján megjelent O.-i Élet című hetilap 13. évfolyam, 24. számában hírt adott a feljelentett felszólalásában a Zászló, pláza, Főtér című cikkben, idézve a terhelt felszólalásából, a magánvádló becsületének csorbítására alkalmas "félművelt" és "analfabéta" kifejezéseket is.

A városi bíróság döntése jogi indokolása körében kifejtette, hogy a becsületsértés vétsége a Btk. 180. § (1) bekezdése értelmében megvalósul, ha a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatása teljesítésével, közérdekű tevékenységével összefüggésben vagy nagy nyilvánosság előtt használt kifejezés vagy a rágalmazás körébe nem tartozó egyéb cselekmény a sértett becsületének csorbítására alkalmas. Kimutatta, hogy a terhelt által az adott körülmények között használt "félművelt", illetve "analfabéta" kifejezések e kritériumoknak megfelelnek, ugyanakkor használatuk értékítéletet kifejező véleménynyilvánításnak nem tekinthető, a becsületcsorbító, sértő, megalázó kifejezések körébe sorolandók, ezért használatuk jogellenessége megállapítható. A terhelt cselekményét nagy nyilvánosság előtt követte el, ezért az a Btk. 180. § (1) bekezdés a) és b) pontjába illeszkedik.

A terhelt és védője fellebbezése alapján eljárva a másodfokú bíróság a városi bíróság ítéletét helybenhagyta.

A megyei bíróság a városi bíróság ítéletének tényállását kiegészítette azzal, hogy V. Z. magánvádló 2008. év július hó 11. napján hatályos magánindítványt terjesztett elő a terhelttel szemben.

A bíróság jogerős ügydöntő határozata ellen a terhelt és védője nyújtott be felülvizsgálati indítványt. Bár a védő indítványában annak jogszabályi alapját nem hívta fel, az értelemszerűen a Be. 416. § (1) bekezdés a) pontja, mivel az indítványban kifejtettek szerint a terhelt által használt kifejezések nem voltak alkalmasak a becsület csorbítására, ekként a terhelt bűnösségének megállapítására a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével került sor.

A védő szerint a terhelt a véleményét mondta el, márpedig a véleménynyilvánítás alkotmányosan nem büntethető. A terhelti kijelentéseket értékítéletnek jelöli meg és idézi az erre vonatkozó alkotmánybírósági megállapításokat. A kifejezések etimológiáját is vizsgálva, arra az álláspontra helyezkedik, hogy a terhelt által használt kifejezések nem becsmérlő, szidalmazó jelentéstartalmúak voltak.

A magánvádló jogi képviselője a felülvizsgálati indítványra tett írásbeli észrevételében a jogerős határozatok hatályban tartását indítványozta.

A Legfelsőbb Bíróság a Be. 420. § (1) bekezdése és a 424. § (1) bekezdése alapján nyilvános ülést tartott.

A nyilvános ülésen a terhelt érdekében a felülvizsgálati eljárásra meghatalmazott védő szólalt fel. E felszólalásában - bár az írásban benyújtott felülvizsgálati indítványban foglaltakat egy utalással fenntartotta - kizárólag az Alkotmánybíróság 34/2004. számú határozatában foglaltakkal érvelt és az ott írtakra figyelemmel a terhelt felmentését indítványozta.

A magánvádló jogi képviselője a felülvizsgálati indítványra tett írásbeli észrevételeivel egyezően a jogerős határozatok hatályban tartására tett indítványt.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati indítványt a felülvizsgálati eljárásra meghatalmazott védő által megjelölt okból alaposnak találta.

A Be. 416. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott felülvizsgálati ok elbírálása körében a Legfelsőbb Bíróság a Be. 423. § (1) bekezdésére figyelemmel a jogerős határozatban rögzített tényállásból indult ki.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!