32000R2814[1]
A Bizottság 2814/2000/EK rendelete (2000. december 21.) az egyes halászati termékekre vonatkozó átviteli támogatás megadása tekintetében a 104/2000/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról
A Bizottság 2814/2000/EK Rendelete
(2000. december 21.)
az egyes halászati termékekre vonatkozó átviteli támogatás megadása tekintetében a 104/2000/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról
AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,
tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,
tekintettel a halászati és akvakultúra-termékek piacának közös szervezéséről szóló, 1999. december 17-i 104/2000/EK tanácsi rendeletre [1] és különösen annak 23. cikke (5) bekezdésére,
mivel:
(1) A 3759/92/EGK tanácsi rendelet [2] helyébe lépő 104/2000/EK rendelet átviteli támogatás megadását írja elő 2001. január 1-jei hatállyal bizonyos feltételek mellett a piacról kivont és a 104/2000/EK rendelet I. mellékletében meghatározott termékek tartósítása vagy feldolgozása és raktározása érdekében. Újraértékelték az átviteli támogatás szerepét a közös piacszervezésben a 3759/92/EGK rendelet és a legutóbb az 1337/95/EK rendelettel [3] módosított, egyes halászati termékekre nyújtott átviteli támogatás megadására vonatkozó részletes szabályok bevezetéséről szóló, 1992. december 23-i 3901/92/EGK bizottsági rendelet [4] alapján. Ez a támogatásra jogosult mennyiségek növelését eredményezte. Ezért helyénvaló, hogy egyszerűsítsék az átviteli támogatás mechanizmusának eljárásait, és hogy e rendelet lépjen a 3901/92/EGK rendelet helyébe.
(2) A legutóbb a 2578/2000/EK rendelettel [5] módosított, egyes halászati termékek forgalmazására vonatkozó közös előírások megállapításáról szóló, 1996. november 26-i 2406/96/EK tanácsi rendelet [6] 6. cikkének (1) bekezdése megállapítja, hogy a B. kategóriába sorolt termékek nem jogosultak a közös piacszervezési intervenciós mechanizmusok keretében nyújtott átviteli támogatásra. Tekintve, hogy csak az Extra, E. és A. minőségű termékek jogosultak a 104/2000/EK rendelet 23. cikkében meghatározott átviteli támogatásra, a támogatásra jogosult mennyiségek kiszámítását az említett termékkategóriák alapján kell elvégezni.
(3) A piac stabilizálására irányuló intézkedések maximális ösztönzése érdekében meg kell vonni az átvitelre vonatkozó pénzügyi támogatást azoktól a termelői szervezetektől, amelyek a halászati év során nem tartják be a közösségi kivonási árakat.
(4) A 104/2000/EK rendelet 2. cikkében említett közös forgalmazási előírások következetes betartása az árképzés meghatározó tényezője és hozzájárul a piaci stabilizációhoz. Ezért a jogosult mennyiségek esetében az átviteli támogatás megadásának feltétele, hogy a termelői szervezetek vagy tagjaik betartsák az előírásokat a halászati év során árusított, érintett termékek minden mennyisége tekintetében.
(5) Az átviteli támogatás és a kivonásokra vonatkozó pénzügyi támogatás mechanizmusai működésük szempontjából párhuzamosak és kiegészítő jellegűek, közös céljuk pedig a kérdéses termékek piacának stabilizálása. Az átviteli támogatásra jogosultnak minősíthető mennyiségekre, valamint a tűréshatár alkalmazására és a termékek kivonásakor alkalmazandó igazolásra vonatkozó feltételek ugyanazok, mint amelyeket az egyes halászati termékek kivonására vonatkozó pénzügyi támogatás megadása tekintetében a 104/2000/EK tanácsi rendelet alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2000. november 15-i 2509/2000/EK bizottsági rendeletben [7] állapítottak meg.
(6) A termékminőség biztosítása és a termékek piaci eladásának megkönnyítése érdekében meg kell határozni a támogatásra igényt tartó műveletek által teljesítendő minimális követelményeket az érintett termék raktározására és a piacra történő visszajutására vonatkozó követelményekkel együtt.
(7) A termelői szervezeteknek hozzá kell járulniuk az átviteli támogatási mechanizmus végrehajtásának költségeihez, és ezért a támogatás összegét a tartósítási és raktározási műveletek valós technikai és pénzügyi költségei alapján kell megállapítani. A technikai költségeket a mechanizmus alapján felmerült azonnali költségek alapján kell meghatározni. Az iparágat túlságosan megterhelő információs követelmények és a bonyolult éves számítások elkerülése érdekében a pénzügyi költségek a legutóbb az 1259/96/EK rendelettel [8] módosított, az intervenciós intézkedéseknek az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garancia Alap Garanciarészlege által történő finanszírozására vonatkozó általános szabályok megállapításáról szóló, 1978. augusztus 2-i 1883/78/EGK tanácsi rendelet [9] 5. cikkének megfelelően meghatározott kamatláb alapján kiigazított átalányösszegek.
(8) A támogatás kedvezményezettjeinek az ellenőrzések hatékonyságának növelése érdekében készletnyilvántartást kell vezetniük, és ezt az információt közölniük kell a tagállammal. A mechanizmus hatékony bonyolítása érdekében elég, ha a készletnyilvántartást minimális raktározási időszakok alatt kérik.
(9) Meg kell állapítani az átviteli támogatás fizetésére vonatkozó kérelmek benyújtásának eljárását, valamint az előlegfizetés eljárását és a megfelelő biztosíték összegét.
(10) Az e rendeletben meghatározott intézkedések összhangban vannak a Halászatitermék-piaci Irányítóbizottság véleményével,
ELFOGADTA EZT A RENDELETET:
1. cikk
A 104/2000/EK rendelet 23. cikkének (3) bekezdése alapján átviteli támogatásra jogosult termékek mennyiségeit csak azon mennyiségek alapján számítják ki, amelyek a rendelet (2) bekezdésének megfelelően megállapított forgalmazási előírások alapján Extra, E. és A. minősítést kapnak.
2. cikk
(1) Átviteli támogatást csak a 104/2000/EK rendelet 5. cikkének (1) bekezdésében említett termelői szervezetek kapnak.
(2) A jogosult termékmennyiségek esetében az átviteli támogatás kifizetésének feltétele, hogy az érintett termékre vagy termékcsoportra nézve a halászati év során a termelői szervezet vagy tagjai által árusított valamennyi mennyiséget korábban a 104/2000/EK rendelet 2. cikkében említett forgalmazási előírások szerint minősítették.
(3) A 104/2000/EK rendelet 23. cikke (2) bekezdésének b) pontjában említett követelményeket akkor teljesítik, ha a termékeket az említett rendelet 2. cikkében megállapított forgalmazási előírások alapján minősítették.
3. cikk
(1) Az átviteli támogatásra való jogosultság érdekében a termékeknek a piacról való kivonásától számított 48 órán belül a 104/2000/EK rendelet 23. cikkének (4) bekezdésében felsorolt egy vagy több módszer szerinti feldolgozáson kell keresztülmenniük. Ezt a feldolgozást az érintett termelői szervezet, vagy egy olyan vállalkozás végezheti, amelynek a termelői szervezet a terméket elküldi.
A feldolgozás előtt a termékeket olyan módon kell raktározni, hogy eredeti frissességi kategóriájuk megtartása biztosítva legyen.
(2) A korlátozóbb jellegű nemzeti követelmények vagy a tagállamok gyakorlatban alkalmazott kereskedelmi előírásainak sérelme nélkül a különböző feldolgozási módszereknek a következő minimális követelményeknek kell megfelelniük:
a) a fagyasztást olyan megfelelő berendezésben kell elvégezni, amely többek között biztosítja, hogy a termék középpontjában a - 18oC-os hőmérséklet gyorsan elérhető legyen;
b) a sózást olyan kezelési formában kell elvégezni, amely biztosítja, hogy a feldolgozott termék sótartalma legalább 16 %-os legyen;
c) a szárítást olyan módon kell elvégezni, hogy a feldolgozott termék víztartalma ne haladja meg az 50 %-ot;
d) a pácolás során a terméket ecettel vagy étkezési savval, sóval és fűszerekkel kezelik a termék melegítése nélkül úgy, hogy a termék pH-értéke legfeljebb 4,8 legyen;
e) a pasztőrizálást olyan módon kell elvégezni, hogy a termék belső hőmérséklete 75 °C legyen legalább 15 percen keresztül.
(3) Az átviteli támogatás kifizetésére jogosult tartósításnak minősül az élő ehető rákok tengervízzel vagy sós vízzel megtöltött és a tagállamok által e célra jóváhagyott, rögzített tartályokban vagy ketrecekben történő tárolása.
4. cikk
(1) A termékek csak akkor jogosultak átviteli támogatásra, ha visszafordíthatatlan feldolgozásuk után megfelelnek a minimális raktározási feltételeknek, és a (2) és (3) bekezdésben rögzítettek szerint visszakerülnek a piacra.
(2) A fagyasztott termékek esetében a raktározási időtartam legalább öt nap a feldolgozás befejezésének időpontjától számítva és a tárolási hőmérséklet nem haladhatja meg a - 18oC-ot.
A sózott, pácolt, főzött vagy pasztőrizált termékek esetében a tárolási időtartam legalább öt nap a feldolgozás befejezésének időpontjától számítva.
A szárított termékek esetében a tárolási időtartam legalább öt nap a feldolgozás befejezésének időpontjától számítva úgy, hogy a tárolási hőmérséklet nem haladhatja meg a 4 °C-ot, és a páratartalom megfelelő.
A tartályokban vagy ketrecekben tárolt valamennyi termék esetében a tárolási időtartam legalább öt nap.
(3) Valamennyi terméket fajták szerinti egynemű tételekben juttatják vissza a piacra, az egyes tagállamokban az emberi fogyasztásra szánt termékek értékesítésére vonatkozó hatályos rendelkezéseknek megfelelően.
A tartályokban vagy ketrecekben élve tárolt termékeket az érintett termékek rendes értékesítésének megzavarása nélkül juttatják vissza a piacra eladás céljából.
(4) Az eladásra való visszajuttatás után a termékek nem raktározhatók tovább annak érdekében, hogy jogosultak legyenek a támogatásra.
5. cikk
(1) Az átviteli támogatás összegét minden halászati év kezdete előtt határozzák meg a 104/2000/EK rendelet 38. cikkének (2) bekezdésében említett eljárásnak megfelelően.
Az átviteli támogatást egységtömegenként határozzák meg, amelyet a 104/2000/EK rendelet I. mellékletében felsorolt termékek nettó tömegére kell alkalmazni.
(2) A támogatás összegét a Közösségben a megelőző halászati évben feljegyzett és a kérdéses termékek tartósításához és tárolásához elengedhetetlen műveletek valós technikai és pénzügyi költségei alapján számítják ki.
(3) A következők tekintendők technikai költségnek:
a) energiaköltségek;
b) a be- és kiraktározással kapcsolatos munkaerőköltségek;
c) a közvetlen csomagolás anyagköltségei;
d) feldolgozási költségek (alapanyagok);
e) a kirakodási helytől a feldolgozási helyig való szállítás költségei.
(4) A 2001-re vonatkozó pénzügyi költségek átalányösszege tonnánként 10 euró. Ezt követően az átalányösszeget évről évre kiigazítják az 1883/78/EGK rendelet 5. cikkének megfelelően évente meghatározott kamatlábbal.
(5) Az adott halászati évre meghatározott átviteli támogatás szintjét kell alkalmazni az adott év során beraktározott termékek esetében, függetlenül a tárolási időtartam végétől.
(6) A 2509/2000/EK bizottsági rendelet 2. cikkének (1), (2) és (3) bekezdését, a 3. cikket, a 4. cikk (1) bekezdésének c) pontját és a 7. cikket kell értelemszerűen alkalmazni a 104/2000/EK rendelet 23. cikkének (1) bekezdésében előírt átviteli támogatási rendelkezésekre.
6. cikk
(1) A tagállamok felügyeleti rendszert hoznak létre, hogy ellenőrizzék azon termékek jogosultságát, amelyekre átviteli támogatást igényeltek.
(2) A 4. cikk (2) bekezdésében említett minimális tárolási időtartamra nézve a termelői szervezetek biztosítják, hogy a támogatás kedvezményezettjei készletnyilvántartást vezessenek az egyes beraktározott termékek kategóriájáról.
(3) A termelői szervezetek az egyes hónapokban közlik az érintett tagállammal a beraktározott termékek időpontját, fajtáját, kategóriáját és mennyiségét.
7. cikk
(1) Az érintett termelői szervezetek számára az átviteli támogatást csak akkor fizetik ki, ha a tagállami illetékes hatóságok meggyőződtek arról, hogy a mennyiségek, amelyekre a támogatást igényelték, nem haladják meg a 104/2000/EK rendelet 23. cikkének (3) bekezdésében megállapított korlátot, azokat feldolgozták és raktározták vagy tartósították, majd ezt követően visszajuttatták a piacra e rendeletnek megfelelően.
(2) A termelői szervezetek nyújtják be az átviteli támogatási kérelmeket a tagállami illetékes hatósághoz az adott halászati év végét követő négy hónapon belül. A tagállamok állapítják meg azokat az adatokat, amelyeket a kérelmekben meg kell adni.
(3) A nemzeti hatóság az érintett termelői szervezet kifizetésre vonatkozó teljes kérelmének átvételét követő három hónapon belül kifizeti az átviteli támogatást.
8. cikk
Az érintett termelői szervezet kérelmére a tagállamok az egyes hónapokban előleget adhatnak az olyan mennyiségekre esedékes átviteli támogatásra, amelyekre nézve abban a hónapban támogatást kértek, feltéve hogy a kérelmező az előleg 105 %-ának megfelelő biztosítékot nyújt.
Az előlegeket a mellékletben meghatározott módszernek megfelelően számítják ki.
9. cikk
(1) Az egyes tagállamok értesítik a többi tagállamot és a Bizottságot az átviteli támogatás kifizetésére kijelölt testület nevéről és címéről.
(2) Az egyes tagállamok legkésőbb 2001. január 31-ig értesítik a Bizottságot a 6. cikk (1) bekezdésére és a 7. cikk (2) bekezdés végrehajtására vonatkozó intézkedésekről, illetve ha ezeket az intézkedéseket módosítják.
10. cikk
A 3901/92/EGK rendelet hatályát veszti.
11. cikk
Ez a rendelet az Európai Közösségek Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő hetedik napon lép hatályba.
Ezt a rendeletet 2001. január 1-jétől kell alkalmazni.
Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.
Kelt Brüsszelben, 2000. december 21-én.
a Bizottság részéről
Franz Fischler
a Bizottság tagja
[1] HL L 17., 2000.1.21., 22. o.
[2] HL L 388., 192.12.31., 1. o.
[3] HL L 129., 1995.6.14., 5. o.
[4] HL L 392., 1992.12.31., 29. o.
[5] HL L 298., 2000.11.25., 1. o.
[6] HL L 334., 1996.12.23., 1. o.
[7] HL L 289., 2000.11.16., 11. o.
[8] HL L 163., 1996.7.2., 10. o.
[9] HL L 216., 1978.8.5., 1. o.
--------------------------------------------------
MELLÉKLET
+++++ TIFF +++++
--------------------------------------------------
Lábjegyzetek:
[1] A dokumentum eredetije megtekinthető CELEX: 32000R2814 - https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/ALL/?uri=CELEX:32000R2814&locale=hu A dokumentum konszolidált változatai magyar nyelven nem elérhetőek.