Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2022.1.11 Ha az aktualizált vagyonbiztosítási szerződésben a felek a biztosító előzetes szemléje alapján egymással egyetértve rögzítik a biztosított vagyontárgy adott évi értékének meghatározásához szükséges valamennyi adatot és a biztosítási összeget is, a szerződés tartalma, az aktualizálás módja az alulbiztosítást kizárja. Ha a biztosítási szolgáltatás iránti perben jogerős közbenső ítélet megállapította a biztosító szolgáltatási kötelezettségét, akkor az összegszerűségre folytatott eljárásban a biztosítási szerződés létrejötte, érvényessége és - aktualizált -tartalma már nem vitatható. A jogerős közbenső ítéletet követően az sem vizsgálható, hogy a felperes jogosultja-e a biztosítási összegnek [1959. évi IV. tv. (régi Ptk.) 553. § (1)-(2) bek., 1952. évi III. tv. (Pp.) 213. § (3) bek.].

A felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

[1] A felperes mint szerződő fél és biztosított, valamint az alperes mint biztosító között 2008. május 30-tól határozatlan időtartamú vagyonbiztosítási szerződés jött létre (a továbbiakban: biztosítási szerződés). Ezt gazdasági évenként aktualizálták, meghatározva a biztosított ültetvény adatait, a biztosítási összeget és a biztosítási díjat. 2010-ben a kialakult gyakorlatnak megfelelően az alperes előzetes szemléje alapján, a növénybiztosítási adatközlő lapot (a továbbiakban: adatközlő lap) közösen kitöltve meggy- (16 hektár), körte- (7 hektár) és barackültetvényekre (3 hektár) határozták meg a biztosított területet, a hektáronkénti hozamot, az összes hozamot és az egységárat, valamint ezek alapján a biztosítási összeget és a biztosítási díjat. A meggyre vonatkozóan az adatközlő lapon nem tüntették fel a tábla megjelölését, ugyanakkor rögzítették, hogy a kárrendezésnél két osztályt vesznek figyelembe (ép és sérült), amelyek százalékos elkülönítése után azok értékkülönbözete lesz a kárrendezés alapja. Ez az eltérő feltétel a 2010. június 15-én kiállított biztosítási kötvény függelékében is szerepelt. A felperes - részben integrátori szerződés alapján - a biztosítottnál nagyobb területen folytatott meggy-, barack- és körtetermelést.

[2] 2010. június 18. és 20. között a meggyben jégkár keletkezett. Az alperes 2010. július 5-én kárfelmérést végzett, amelynek során 7 láda meggyből mintát képeztek, és az így megállapított 40% ép és 60% sérült gyümölcs figyelembevételével 5 184 000 forint biztosítási összeget kalkuláltak.

[3] 2010. augusztus 16-án a barackot és a körtét is jégverés érte. A felperes 2010. augusztus 17-én a kárt bejelentette. Az alperes kárszakértője 2010. augusztus 19-én a barackot megvizsgálta, de a körtét nem. A szemléről jegyzőkönyvet nem vett fel, hanem egy fa mintázása alapján feljegyzést készített, amelyben rögzítette, hogy a károsodás a teljes 3 hektárt érintette. A kárfelmérés azért maradt el, mert az alperes álláspontja szerint a biztosítási szerződés díjnemfizetés miatt megszűnt, így nincs szolgáltatási kötelezettsége. A felperes ezért 2010. szeptember 27-én közjegyzőnél kezdeményezett előzetes bizonyítást, amelynek során dr. Sz. B. szakértőt (a továbbiakban: előzetes szakértő) rendelték ki, aki az ültetvények szemléjét követően készített szakértői véleményében a térítendő biztosítási összeget a meggyre 8 640 000 forintban, a körtére 4 712 904 forintban, a barackra 940 030 forintban határozta meg. Szakértői véleményében rögzítette, hogy a körte ápoltsága jó, növényvédelmi probléma nincs, valamint az ültetvényekben korszerű, lelkiismeretes, a legújabb technikai, kémiai és biológiai módszerek alkalmazását észlelte.

[4] Az alperes által alkalmazott Általános vagyonbiztosítási feltételek (a továbbiakban: ÁVF) szerint a biztosítási összeg a biztosított vagyontárgynak a szerződő (biztosított) által a biztosítási szerződésben megjelölt értéke; a biztosítás nem vezethet gazdagodáshoz, a biztosítási összeg nem haladhatja meg a vagyontárgy utánpótlási értékét (túlbiztosítás). Az utánpótlási értéket a különös feltételek határozzák meg; ha a biztosítási összeg alacsonyabb az utánpótlási értéknél (alulbiztosítás), akkor a biztosító a kárt csak a biztosítási összegnek az utánpótlási értékhez viszonyított arányában téríti meg (V.1-3. és 6.). Ha a biztosító részéről a kárbejelentéstől számított 5 napon belül nem történik meg a kár megszemlélése, akkor a szerződő (biztosított) intézkedhet a javításról vagy a megsérült vagyontárgyak helyreállításáról azzal, hogy a vagyontárgyakat további 30 napig változatlan állapotban meg kell őrizni. A szerződőnek (biztosítottnak) a kár összegét hitelt érdemlően bizonyítható dokumentumokat a biztosító kérésére bármikor rendelkezésre kell bocsátania; a biztosító szolgáltatása a kárrendezéshez szükséges utolsó okirat kézhezvételét követő 15. napon esedékes.

[5] Az alperes által alkalmazott Jégkárbiztosítás különös feltételei (a továbbiakban: JKF) szerint ezt a biztosítási módozatot igénybe vehetik mindazok, akik az adott földterületen tulajdonosi, bérlői és egyéb minőségben gazdálkodnak, továbbá azok is, akiknek a biztosítás megkötéséhez egyéb jogi érdeke fűződik. A jégkárbiztosítás a hektáronként meghatározott hozammal tételesen biztosított, lábon álló növényekben, jégverés által okozott károk 90%-os térítésére terjed ki. Jégkárbiztosítási eseménynek minősül a növények termésében jégverés következtében keletkezett súlycsökkenésben megnyilvánuló termésveszteség (súlycsökkenési kár), valamint az a minőségi értékcsökkenés, amelyet a jégverés okoz. A jégkárbiztosítás keretében nem térülnek azok a károk, amelyek a korábban jégvert termény értékesítéséből, illetve annak meghiúsulásából adódnak. A súlycsökkenési és minőségi értékcsökkenési károsodás esetén a szolgáltatás mértékét a következő szempontok alapján határozzák meg: a károsodott terület nagysága, a növények kockázati kár nélkül várható becsült hozama, de legfeljebb a biztosított hozam, a becsléssel megállapított kárszázalék (minőségi értékcsökkenés esetén az értékcsökkenési kulcsok alkalmazásával), az adatközlő íven feltüntetett biztosítási egységár figyelembevétele. Minőségi értékcsökkenés esetén, ha a termés egy részét már a jégverés előtt betakarították, akkor le kell vonni a jégverés előtt betakarított területre jutó arányos részt. Az 5%-ot meg nem haladó jégkárt nem térítik. Nem térülnek azok a károk, amelyek közvetett oksági kapcsolatban vannak a jégveréssel mint természeti jelenséggel (ún. következménykárok, pl. kórokozók és kártevők, illetve ezekből eredően kialakult fertőzöttség által okozott termésveszteség). Az azonos növénykultúrának a teljes területét biztosítani kell. A biztosítani kívánt termésmennyiség táblánkénti részletezéssel vagy egy tételben tetszés szerint, de reálisan várható hektáronkénti hozammal határozható meg. Ha a jégverésen kívüli egyéb károsító tényezők (pl. kórokozók, kártevők) behatásából adódóan a hozam nem éri el a biztosított hozamot, akkor az alperes a túlbiztosítás szabályai szerint jár el. A biztosítási egységárakat közös megegyezéssel kell megállapítani, amelyek utólag nem módosíthatók. A valóságosnál kisebb terület biztosítása esetén a biztosító jogosult aránylagos (proráta) kártérítést alkalmazni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!