Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 2010.9.247 I. A végrendeleti örökös hozzátartozójának tanúkénti aláírását az okiratot szerkesztő ügyvéd ellenjegyzése nem helyettesíti.

II. Az alakilag hibás végrendelet az örökhagyó akaratának feltárásával - a favor testamenti elv alkalmazásával - nem tehető érvényessé. [Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pont és 632. § (2) bekezdés, Pp. 196. § (1) bekezdés b) pont].

Cs. I.-né (továbbiakban: örökhagyó) 2003. május 20-án végintézkedés hátrahagyásával hunyt el. Az örökhagyó törvényes örökösei - elhunyt testvéreinek gyermekei - az alperesek; végrendeleti örököse a felperes, akit az örökhagyó a dr. S. T. ügyvéd által szerkesztett és ellenjegyzett írásbeli magánvégrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonának örököseként nevezett meg. A végrendeletet tanúként P. J.-né, a végrendeleti örökös édesanyja, valamint H. I. írták alá, az okiratot szerkesztő ügyvéd a keltezést követően azt lebélyegezte és aláírta. A közjegyző a vitás hagyatékot hagyatékátadó végzésével ideiglenes hatállyal törvényes öröklés jogcímén egyenlő arányban a törvényes örökösöknek adta át, a fennálló öröklési vitára figyelemmel megállapítva: az egyik végrendeleti tanú a végrendeleti örökös egyenesági rokona, ami "nyilvánvaló tartalmi aggály", a törvényes örökösök a törvényes öröklés rendje szerint kérték a hagyaték átadását.

A felperes keresetében annak megállapítását kérte, hogy az örökhagyó 2002. május 30-án kelt írásbeli magánvégrendelete érvényes, az megfelel a Pp. 196. § (1) bekezdés b) pontjában foglalt teljes bizonyító erejű magánokiratnak. Az I. rendű alperesnek a végrendeletet elismerő nyilatkozatára tekintettel a felperes az örökhagyó ingatlanába 2005 októberében családjával együtt beköltözött.

Az alperesek érdemi ellenkérelmükben a kereset elutasítását kérték, mert a felperes mint végrendeleti örökös anyjának közreműködése miatt az írásbeli magánvégrendelet alaki okból érvénytelen, hiányoznak a Ptk. 632. § (2) bekezdésében foglalt érvényességi kellékek.

A felperesi beavatkozó - az okiratot szerkesztő és ellenjegyző ügyvéd - a keresetnek történő helytadást kért.

Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította. Indokolásának jogi okfejtése szerint - abból a nem vitás tényből kiindulva, hogy a perbeli végrendelet egyik tanúja a végrendeleti örökös édesanyja - abban a kérdésben kellett a bíróságnak állástfoglalnia, hogy az ügyvédi ellenjegyzés helyettesíti-e a harmadik tanú aláírását. A Ptk. 632. § (1) és (2) bekezdése értelmében az írásbeli magánvégrendelet tanúja vagy más közreműködő személy, illetve ezek hozzátartozója javára szóló juttatás érvénytelen, kivéve ha a végrendeletnek ezt a részét az örökhagyó sajátkezűleg írta és aláírta, vagy ha a végrendelkezésnél - rajta kívül - további két tanú működött közre. A tanúk e minőségének feltüntetésével kell, hogy aláírják az okiratot. A perbeli esetben az ügyvéd az okiratot szerkesztő és ellenjegyző személyként írta azt alá, és nem tanúként. Ezért a felperesre vonatkozó juttatás érvénytelen. Megállapította, hogy a "jelen eljárásban mindkét személy korábbi nyilatkozatát gyakorlatilag visszavonta", a végrendeletet érvényesnek nem ismerték el.

A felperes fellebbezése folytán eljárt másodfokú bíróság ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállást ítélkezése alapjául elfogadta és érdemben is egyetértett az arra alapított jogi döntésével:

Az örökhagyó hagyatékát a közjegyző törvényes öröklés címén az alpereseknek adta át, ezért a végrendeletre alapított öröklési igényt - a végrendelet érvényességének megállapítása iránti perben - a felperesnek kellett érvényesítenie. Az alperesek pedig a Ptk. 653. §-ában foglaltak alapján, az ellenük indított perben védekezésként hivatkozhattak a végrendelet érvénytelenségére, figyelemmel a Legfelsőbb Bíróság PK 85. számú állásfoglalásában kifejtettekre is.

Az elsőfokú eljárás során a felperes egyértelműen nem jelölte meg az alperesek nyilatkozatait, amelyekben - hivatkozása szerint - a perbeli végrendeletet érvényesnek ismerték el. Először a másodfokú eljárásban állította, hogy az I. rendű alperes az USA-ban, egy nevadai közjegyző előtt tett 2003. május 11-ei írásbeli nyilatkozata tekinthető a végrendelet elismerésének. A másodfokú bíróság szerint a hivatkozott nyilatkozat nem tekinthető a végrendelet érvényességét elismerő joghatályos nyilatkozatnak, következésképpen az elsőfokú bíróságnak megalapozatlan az érvelése, miszerint az alperesek korábbi nyilatkozatukat a jelen eljárásban visszavonták.

Az írásbeli magánvégrendelet speciális alaki érvényességi kellékeit a Ptk. 629. §-a határozza meg, ezért a Pp. 196. § (1) bekezdés b) pontja szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratnak megfelelő végintézkedés csak akkor érvényes, ha az megfelel a végrendelet anyagi jogszabály által meghatározott alaki követelményeinek. Az adott esetben ez a feltétel nem valósult meg, mert az ügyvédi ellenjegyzés nem helyettesíti a harmadik végrendeleti tanú aláírását: a tanúi minőség feltüntetésére ugyanis a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontjának megfelelően nem került sor.

A jogerős ítélet ellen a felperes élt felülvizsgálati kérelemmel, amelyben - tartalma szerint - annak hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság ítéletének keresete szerinti megváltoztatását kérte. Arra hivatkozott, hogy a jogerős ítélet sérti a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontját, a 623. § (2) bekezdését és a 636. § (1)-(2) bekezdéseiben, továbbá a 653. és 654. §-aiban foglaltakat. Megismételt érvelése szerint az okirat mindenben megfelel a Ptk. 629. § (1) bekezdés b) pontjában írt követelményeknek, továbbá az ügyvédekről szóló 1998. évi XI. törvény 27. § (1) bekezdés b) pontjában foglaltaknak, melynek értelmében az ügyvédi ellenjegyzés tanúsítja, hogy az okiratot az abban megjelölt fél - jelen esetben az örökhagyó - előtte aláírta, ezért a tanúi minőség feltüntetése nélkül is hitelesíti az aláírást. Tévedett - szerinte - a közjegyző, amikor arra az álláspontra helyezkedett, hogy az örökösök között örökösödési vita lenne. Tévedtek az eljáró bíróságok, amikor a végrendelet érvénytelenségét állapították meg. A másodfokú bíróság a bizonyítékok okszerűtlen mérlegelésén alapuló jogerős ítéletében figyelmen kívül hagyta, hogy az alperesek a végrendeletet érvényesnek ismerték el, annak megtámadási jogáról az I. rendű alperes bizonyítottan lemondott, másikuk pedig "lemondását kilátásba helyezte". Ügydöntő jelentősége van az I. rendű alperes - 2003. november 5-ei angol nyelvű, külföldi közjegyző által hitelesített - nyilatkozatában foglaltaknak, amelyben kijelentette, hogy nagynénje végrendeletét elfogadja. A II. rendű alperes 2004. augusztus 23-án a felperesnek írt e-mailben kifejezésre juttatta: "Ha meg tudja állapítani, hogy Mária azt akarja, hogy a felperesé legyen a háza, akkor ezt a kívánságát tiszteletben tartja." Sérelmezte továbbá, hogy a másodfokú bíróság indokolási kötelezettségét megsértve, a II. rendű alperes e-mailben küldött levelével kapcsolatosan állásfoglalást sem tartott szükségesnek. A végrendelet érvényes elismerésére figyelemmel az alperesek a Ptk. 653. §-ában foglalt megtámadási jogukkal nem élhettek, a végrendelet érvénytelenségére a jelen perben utóbb nem hivatkozhattak. Végül kifogásolta a másodfokú bíróság részéről a juttatás és az öröklés jogintézményeinek "összemosását", amelynek célja - álláspontja szerint - a favor testamenti elv érvényesülésének megakadályozása. Az adott ügyre a PK 85. számú állásfoglalást, illetőleg a BH 2008/122. számú eseti döntést nem tekintette irányadónak.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!