21/2013. (VII. 12.) BM utasítás
a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban részt vevő hivatásos állománnyal kapcsolatos feladatokról
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 23. § (4) bekezdés c) pontjában meghatározott hatáskörben eljárva - figyelemmel a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló 1996. évi XLIII. törvény 49/H. § (1) bekezdés a), b) és d) pontjában foglaltakra - a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban részt vevő hivatásos állományra vonatkozó feladatokkal kapcsolatban kiadom az alábbi utasítást.
1. Általános rendelkezések
1. § (1) Az utasítás hatálya kiterjed
a)[1] A Belügyminisztériumra, valamint a Belügyminisztérium Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 12/2022. (VI. 28.) BM utasítás (a továbbiakban: BM SZMSZ) 1. melléklet 4. függelék B) pontjában foglalt táblázat 1-6. sorában felsorolt önálló belügyi szervek (a továbbiakban: önálló belügyi szerv) hivatásos állományú tagjaira;
b) a - béketámogató és polgári válságkezelési missziókban folytatott, a biztonsági szektor reformját, illetve a jogállamiság megteremtését segítő megfigyelői, tanácsadói és végrehajtói feladatokkal kapcsolatos - kiküldetést előkészítő és a visszailleszkedést elősegítő feladatokra, valamint a kiküldetés alatti, hazai szervek által végzett tevékenységekre.
(2) Az utasítás alkalmazásában béketámogató és polgári válságkezelési misszió: az Egyesült Nemzetek Szervezete, az Európai Unió, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az Észak-atlanti Szerződés Szervezete vagy más nemzetközi szervezet (a továbbiakban együtt: nemzetközi szervezetek) döntése alapján, vagy két- vagy többoldalú nemzetközi megállapodás (a továbbiakban: megállapodás) keretében létrehozott béketámogató vagy polgári válságkezelési misszió, valamint más kül- és biztonságpolitikai célú művelet vagy feladatvállalás.
2. A nemzetközi igények fogadása és kezelése
2. § (1) A BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység a Külügyminisztériumon keresztül fogadja a nemzetközi szervezetektől, illetve megállapodás alapján érkező felkéréseket (a továbbiakban együtt: felkérés).
(2) A BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység a felkérésről feljegyzést készít az önálló belügyi szervet irányító miniszter (a továbbiakban: miniszter) részére.
(3) A miniszter döntéséről a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység tájékoztatja a Külügyminisztériumot.
(4) A BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység a miniszter támogató döntését követően elkészíti a kormányhatározatot tartalmazó kormány-előterjesztés tervezetét, majd kezdeményezi annak tárcán belüli és közigazgatási egyeztetését.
3. Pályáztatás és kiválasztás
3. § (1) Amennyiben a miniszter a felkérés elfogadását támogatja, a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység továbbítja az adott nemzetközi szervezettől érkező pályázati felhívásokat az önálló belügyi szervek felelős szervezeti egységei felé.
(2) Az önálló belügyi szervek felelős szervezeti egységei köröztetik a pályázati felhívásokat, lebonyolítják a toborzást és a megfelelő pályázók kiválasztását.
(3) A pályázati felhívásokat az önálló belügyi szervek felelős szervezeti egységei az adott szerv intranetes lapján közzéteszik.
(4) Külföldi béketámogató és polgári válságkezelési misszióban részt vehet:
a) aki a nemzetközi szervezet által előírt feltételeknek megfelel;
b) aki megfelel az előírt képzési követelményeknek;
c) aki nem áll büntető-, vagy fegyelmi eljárás hatálya alatt;
d) akit korábbi kiküldetése során fegyelmi okokból nem rendeltek haza béketámogató és polgári válságkezelési misszióból, továbbá akivel szemben lefolytatott fegyelmi- vagy büntetőeljárás nem zárult jogerős marasztalással;
e) aki rendelkezik állományilletékes parancsnoki engedéllyel.
4. § (1)[2] A nemzetközi szervezetek által kiírt pályázati felhívásokra jelentkezőkre az önálló belügyi szervek felelős szervezeti egységei szakmai javaslatot tesznek, a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység jóváhagyja a jelöléseket, majd gondoskodik a pályázatok továbbításáról.
(2) A személyi állomány kiválasztásánál törekedni kell arra, hogy a kiküldendő kontingens tagjai között legyen béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szerzett tapasztalatokkal rendelkező személy.
(3) Az Országos Rendőr-főkapitányság (a továbbiakban: ORFK) felelős szervezeti egysége szervezi és összehangolja a kiválasztott pályázók missziós területre történő kitelepítésével kapcsolatos feladatokat, így különösen
a) az orvosi, pszichológiai, alkalmassági vizsgálatot;
b) a nyelvtudásra vonatkozó szintfelmérést;
c) a ruházat, felszerelés, fegyverzet, okmányok kiadását, kiállítását;
d) az érintettek felkészítését;
e) a kiutazás megszervezését, valamint
f) az epidemiológiai feladatok elvégzését.
4. Béketámogató és polgári válságkezelési missziókkal kapcsolatos felkészítések
5. § (1) A béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szolgálatot teljesítő személyek és kontingensek feladatait, jogait, kötelességeit, a missziótól kapott napidíját, valamint a napi tevékenységük rendjét az adott béketámogató és polgári válságkezelési misszió hatályos állandó és eseti szabályozásai írják elő.
(2) Az ORFK felelős szervezeti egységének feladata a békefenntartói alapképzés és a kiküldés előtti célfelkészítés lebonyolítása, valamint a béketámogató és polgári válságkezelési missziók végrehajtása során gyűjtött tapasztalatok értékelése, felhasználása és a képzésbe, kiképzésbe történő beépítése.
(3) A képzési, kiképzési programok és tervek készítésénél, illetve pontosításánál figyelembe kell venni a nemzetközi szervezetek ajánlásait, kézikönyveit, programjait, kiadványait.
(4) Az ORFK felelős szervezeti egysége - az önálló belügyi szervek felelős szervezeti egységeinek tájékoztatása, valamint a képzések intraneten történő közzététele mellett - a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység iránymutatása alapján koordinálja és szervezi a nemzetközi szervezetek által biztosított egyes nemzetközi békefenntartói és polgári válságkezelési tanfolyamokon, szemináriumokon és egyéb rendezvényeken történő részvétel lehetőségét.
5. Vezénylés
6. § (1) A béketámogató és polgári válságkezelési missziós feladatok ellátására kiválasztott személyek vezénylésével kapcsolatos határozatok tervezetét az adott önálló belügyi szerv felelős szervezeti egysége készíti el, amelyet a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység útján felterjeszt a miniszterhez.
(2) A béketámogató és polgári válságkezelési misszióban teljesített szolgálat időtartamának hosszabbítására vonatkozó kérelemnek az állományilletékes parancsnok részére történő megküldéséről a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egységen keresztül az adott önálló belügyi szerv felelős szervezeti egysége gondoskodik.
6. Kapcsolattartás
7. § (1) Az ORFK felelős szervezeti egységének vezetője, valamint az általa kijelölt személy (iránytiszt) folyamatosan kapcsolatot tart
a) a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban szolgálatot teljesítő állománnyal;
b) az állományilletékes parancsnokokkal;
c) szükség szerint a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban szolgálatot teljesítő hivatásos állomány tagjainak hozzátartozóival.
(2) A béketámogató és polgári válságkezelési missziókban szolgálatot teljesítő hivatásos állományú személyek nemzeti kapcsolattartói, kontingensek esetén kontingensparancsnokai (a továbbiakban együtt: nemzeti kapcsolattartó) havonta, egyedi esetben hetente írásos jelentést küldenek a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egységének, valamint az ORFK felelős szervezeti egységének vezetője részére. A béketámogató és polgári válságkezelési misszióban egyedül szolgálatot teljesítő személyek a fentiekben meghatározott módon jelentést küldenek a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egységének, valamint az ORFK felelős szervezeti egységének vezetője részére.
(3) A BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység - az ORFK felelős szervezeti egységén keresztül - bármikor jogosult információt kérni a hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szolgálatot teljesítő tagjától.
(4) A biztonsági helyzettel összefüggő feladatok végrehajtása során a BM SZMSZ 4. függelék B) táblázat 2., 3., 7. és 8. pontjában felsorolt önálló belügyi szervek hivatásos állományú tagja állományilletékes parancsnokával közvetlenül kapcsolatot tarthat, valamint részére jelentést küldhet.
7. Elöljárók
8. § (1) A hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szolgálatot teljesítő tagjának szolgálati elöljárója az ORFK felelős szervezeti egységének vezetője.
(2) A béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szolgálatot teljesítő személyek műveleti és szolgálati irányítását a béketámogató és polgári válságkezelési missziót működtető szervezet illetékes szervei és személyei végzik.
(3) A hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szolgálatot teljesítő tagja és a kontingens felett - a misszió műveleti területén - az elöljárói jogokat a nemzeti kapcsolattartó gyakorolja.
(4) Az éves ellenőrzési terv előkészítését és annak végrehajtásának megszervezését az ORFK felelős szervezeti egysége látja el.
8. A béketámogató és polgári válságkezelési missziókat ellátó állomány utánpótlása
9. § A békefenntartó és polgári válságkezelési missziók utánpótlásának biztosítása érdekében évente legalább egyszer az ORFK felelős szervezeti egysége által szervezett alapszintű felkészítő tanfolyamot kell tartani.
9. Külföldi szolgálat utáni feladatok
10. § (1) Az ORFK felelős szervezeti egysége intézkedik a hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési misszióból hazatért tagja egészségügyi és pszichológiai vizsgálatának megszervezéséről.
(2) A hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési missziókból hazatért tagja részére az ORFK felelős szervezeti egysége kötelező visszailleszkedési programot szervez, amelyen való részvétel érdekében a miniszter 10 munkanapra szolgálatmentességet engedélyez.
(3) A hivatásos állomány béketámogató és polgári válságkezelési misszióból visszatért tagja - a hazatérését követő 30 napon belül - a teljesített misszióról az ORFK felelős szervezeti egységének vezetője részére összefoglaló jelentést készít.
(4) Az ORFK felelős szervezeti egysége évente jelentést készít a béketámogató és polgári válságkezelési missziókról, mely a BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egységének jóváhagyásával kerül megküldésre a miniszter részére.
10. Záró rendelkezések
11. § (1) A béketámogató és polgári válságkezelési misszióban szerzett tapasztalatok gyűjtését, feldolgozását az ORFK felelős szervezeti egysége végzi annak érdekében, hogy azok a további felkészítéseknél, kiképzéseknél felhasználásra kerüljenek.
(2) A nemzetközi szervezetek által kiadott képzési, kiképzési, továbbképzési anyagok, sajtókiadványok, intézkedések és egyéb információk összegyűjtéséért és az ORFK felelős szervezeti egységének történő eljuttatásáért a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban szolgálatot teljesítő nemzeti kapcsolattartók a felelősek.
(3) A BM SZMSZ alapján felelős szervezeti egység, valamint az ORFK felelős szervezeti egysége a béketámogató és polgári válságkezelési missziókban jelenlévő magyar szerepvállalás jelentősebb híreit közzéteszi hivatalos honlapján.
12. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba.
13. §[3]
Dr. Pintér Sándor s. k.,
belügyminiszter
Lábjegyzetek:
[1] Megállapította a 15/2022. (IX. 1.) BM utasítás 54. §-a. Hatályos 2022.09.02. (A módosító rendelkezés az 1. § a) pontját említi, de szövegéből megállapítható, hogy a jogalkotó szándéka az 1. § (1) bekezdés a) pont módosítására irányul, így azt ennek megfelelően hajtottuk végre.A módosítás érvényessége kétséges.)
[2] Megállapította a 15/2022. (IX. 1.) BM utasítás 55. §-a. Hatályos 2022.09.02.
[3] Hatályon kívül helyezve a 2010. évi CXXX. törvény 12. § -a alapján.