Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2007.1691 A mobiltelefon-átjátszótorony átalakítása miatt nem szakad meg annak a kártérítési követelésnek az elévülése, amelyet a torony léte és működése által okozott kárra alapítanak [Ptk. 326. §, 327. §].

Kapcsolódó határozatok:

Siófoki Járásbíróság P.21074/2005/24., Kaposvári Törvényszék Pf.22231/2006/4., Kúria Pfv.20911/2007/4. (*EH 2007.1691*)

***********

A jogerős ítéletben megállapított tényállás szerint az alperes jogelődje 1994. május 26-án kelt építési engedély alapján a b.-i 1680 hrsz. alatt lévő ingatlanon rádiótelefon-tornyot létesített, amelyet utóbb átalakítottak.

Az I-II. r. felperesek a torony közelében lévő, 1515 hrsz. alatti (továbbiakban: perbeli) ingatlan tulajdonosai, a III-IV. r. felperesek a haszonélvezői.

A felperesek keresete a torony léte és működése miatt a perbeli ingatlan forgalmi értékének csökkenésében jelentkező káruk megtérítésére irányult.

Az alperes a kereset elutasítását kérte. Hivatkozott a követelés elévülésére, továbbá vitatta a kártérítési felelősség feltételeinek fennállását.

A jogerős ítéletben a bíróság a keresetnek helyt adva kötelezte az alperest, hogy fizessen meg 15 napon belül az I-II. r. felpereseknek személyenként 1 120 000 forintot, a III-IV. r. felpereseknek pedig személyenként 480 000 forintot. A jogerős ítélet indokolása szerint a torony létesítése és a perbeli ingatlanban bekövetkezett forgalmi értékcsökkenés között az okozati összefüggés fennáll. Az értékcsökkenés mértékét a bíróság a kirendelt igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szakvéleménye alapján 10%-ban állapította meg és ennek megfelelően a Ptk. 339. §-ának (1) bekezdése és 355. §-ának (4) bekezdése alapján kötelezte az alperest a kártérítés megfizetésére.

A másodfokú ítélet indokolásában a bíróság kifejtette, hogy a 2000-ben végzett átalakítás folytán "új torony jött létre a régi helyett és a végleges fennmaradási engedély kiadása az elévülést megszakította", ebből következően az alperesnek az elévülésre vonatkozó jogi álláspontját nem osztotta. A mobiltelefon-átjátszótorony sugárzása kapcsán pedig utalt arra, hogy az emberek képzetében kialakult általános félelem a károkozást már megalapozza.

Az alperes felülvizsgálati kérelme a jogerős ítélet hatályon kívül helyezésére és a keresetet elutasító döntés meghozatalára irányult. Jogi álláspontja szerint a jogerős ítélet sérti a Ptk. 324., 325. és 327. §-ait, valamint a Pp. 163. §-ának (1) bekezdésében és 221. §-ának (1) bekezdésében foglaltakat.

Az alperes szerint a perben nem tisztázott a károkozás időpontja, a 2000. évi időpont nincs kellően alátámasztva és ennek hiányában a kár nagysága sem állapítható meg. A másodfokú ítélet tévesen hivatkozott a torony újjáépítésére, mert csak a megerősítésére került sor 2000-ben, az elévülés megszakadása pedig nem köthető a fennmaradási engedély kiadásához. A felperesek igénye nem tulajdonjogi igény, a károkozás pedig nem folyamatos, ebből következően az elévülés mindenképpen megállapítható. 1998 áprilisában a torony elérte a jelenlegi 40 méter névleges, 38,5 méter tényleges magasságát és 1994 óta folyamatosan üzemel. Mindezekre, továbbá a PK 51. számú állásfoglalásban foglaltakra tekintettel az elévülés megállapítható, hiszen a torony felépítésével a károkozó magatartás megvalósult, így az elévülés kezdő időpontja 1994. szeptember. Az igazságügyi ingatlanforgalmi szakértő szakvéleménye pedig nem aggálytalan, ugyanis olyan kérdésekben is nyilatkozott - többek között a káros sugárzó hatásról - amelyekben szakértelemmel nem rendelkezik. Az alperes szerint nem bizonyítottak a kártérítésnek a Ptk. 339. §-ában meghatározott feltételei sem.

A felperesek felülvizsgálati ellenkérelme a jogerős ítélet hatályban tartására irányult.

A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a Legfelsőbb Bíróság azt vizsgálta, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból jogszabálysértő-e.

A felülvizsgálati kérelem az alábbiak szerint alapos.

Az alperes elévülési kifogása folytán, a Ptk. 326. §-ának (1) bekezdése és 360. §-ának (1) bekezdése alapján a bíróságnak mindenekelőtt abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a károsodás mikor következett be. Miután a felperesek a keresetüket a rádiótelefon-torony léte és működése folytán a perbeli ingatlan forgalmi értékcsökkenésében jelentkező károsító hatásra alapították, döntő jelentőségű, hogy a torony mikor épült fel, illetőleg működését mikor kezdte meg.

Az alperes a felülvizsgálati kérelmében helyesen utalt arra, hogy folyamatos károkozásról nincs szó. Az a tény ugyanis, hogy a károsodás bekövetkezik és ez az állapot a jövőben is fennáll, jogi értelemben nem jelenti a károkozás folyamatosságát, ilyen fogalmat a Ptk. sem ismer. Az adott esetben, a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján egyértelműen megállapítható, hogy a torony 1994-ben készült el és működését is megkezdte. Az akkori magasságban megépült torony létéhez kapcsolódó károkozás a torony felépítésével és működésével bekövetkezett, a kártérítési igény ekkor már esedékessé vált. A másodfokú ítélet indokolása is utal arra, hogy a "károkozást már az megalapozza, hogy a torony fizikailag létezik, illetve látható". Azt azonban a bíróság a másodfokú ítélet indokolásában minden alap nélkül, helytelenül állapítja meg, hogy új torony jött létre a régi helyett és a Ptk. 327. §-ának (1) bekezdését sérti az elévülés megszakadásával kapcsolatos okfejtése is.

A B. város jegyzőjének az iratok közt fellelhető határozata a már meglévő 30 méter magas GSM rádiótelefon-torony 40 méterre történő megmagasításának engedélyezésére vonatkozik. A 2000. március 5-ei tervezői műszaki leírás tartalmából pedig megállapítható, hogy a magasítás 1998 áprilisa előtt már megtörtént és a megerősítés a magasított torony tekintetében vált szükségessé. Mindezekből következően nem egy újabb torony épült, hanem a már meglévő építményen hajtottak végre változtatásokat. Az utóbb történt bővítés azonban nem alapoz meg új igényt csupán a kár mértékére hat ki. Nem volt akadálya annak, hogy a felperesek kártérítési igényüket a torony megépülése (1994.) után az ötéves elévülési időn belül érvényesítsék, az elévülés nyugvása pedig nem jön szóba.

A másodfokú bíróság az ítélete indokolásában jogszabálysértő módon állapította meg, hogy az új torony létesítésével, illetőleg a végleges fennmaradási engedély kiadásával az elévülés megszakadt. Az elévülést megszakító jogcselekményeket a Ptk. 327. §-ának (1) bekezdése tartalmazza és azok alapja az, hogy a kötelezett értesüljön a jogosult igényérvényesítéséről. Ennek figyelembevételével egy korábban létesült építmény bővítése nyilvánvalóan nem tekinthető elévülést megszakító cselekménynek. Az elévülést a követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése szakítja meg. A végleges fennmaradási engedély kiadása nem tekinthető ilyen jogcselekménynek. Mindezekre tekintettel a jogerős ítélet jogszabálysértő módon tartotta alaptalannak az alperes elévülési kifogását, az alperes e tekintetben alappal hivatkozott a Pp. 270. §-ának (2) bekezdésében meghatározott felülvizsgálati okra. A felperesek követelése tehát elévült, az elévült követelés pedig bírósági úton nem érvényesíthető [Ptk. 325. § (1) bekezdés]. Miután a jogszabályoknak megfelelő határozat meghozatalához szükséges tények az iratokból megállapíthatóak voltak, a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 274. §-ának (1) bekezdése szerint tárgyaláson kívül meghozott határozatával a jogerős ítéletet hatályon kívül helyezte és az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatva a keresetet elutasította.

(Legf. Bír. Pfv. III. 20.911/2007.)