Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

26/1996. (VII. 3.) AB határozat

helyi népszavazás törvénysértő lebonyolítása miatt benyújtott alkotmányossági panasz tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság helyi népszavazás törvénysértő lebonyolítása miatt benyújtott alkotmányossági panasz alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Zamárdi nagyközségben, 1995. október 15-én megtartott helyi népszavazás lebonyolítása törvénysértő volt, ezért annak eredményét megsemmisíti. Egyúttal felhívja Zamárdi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testületét arra, hogy e határozat közzétételétől számított 60 napon belül rendeljen el új népszavazást az ügyben.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

Zamárdi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete a Szántód településrészen lakó választópolgárok kezdeményezése alapján 1995. október 15-ére helyi népszavazást rendelt el új község alakításának kezdeményezése tárgyában. A népszavazáson 210 választópolgár jelent meg, ebből 209 adott le érvényes szavazatot. Az érvényes szavazatot leadók közül 174-en szavaztak Szántód önálló községgé alakítása mellett. A népszavazás befejezésekor a választók nyilvántartásában szereplő választópolgárok száma 429 volt, így a szavazáson megjelentek száma nem felelt meg az Ötv. 45. § (2) bekezdésének a) pontjában meghatározott érvényességi követelményeknek. Ezért a népszavazás érvénytelen volt.

A Szántód önálló községgé alakításának előkészítésére létrejött Szántódi Előkészítő Bizottság a népszavazás lebonyolítása során elkövetett jogszabálysértések miatt panaszt nyújtott be a Somogy Megyei Választási Bizottsághoz (a továbbiakban: TVB). A TVB 1995. október 19-én tartott ülésén tárgyalta a panaszt és meghozta 5/1995. (X. 19.) számú határozatát. E határozatában megállapította, hogy a panasz elbírálására nincs hatásköre, mivel a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (a továbbiakban: Ötv.) 51. § alapján a helyi népszavazás jogszabálysértő lebonyolítása miatt benyújtott alkotmányossági panasz elbírálása az Alkotmánybíróság hatáskörébe tartozik. Ezért a Szántódi Előkészítő Bizottság panaszát áttette az Alkotmánybírósághoz. Mivel eljárása során megállapította, hogy a helyi népszavazás lebonyolítása során elkövetett jogszabálysértések, amelyek alkalmasak voltak a népszavazás eredményének befolyásolására nagyfokban valószínűsíthetők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló 1990. évi LXIV. törvény (a továbbiakban: Övjt.) 20. §-ának (2) bekezdése alapján - amely kimondja, hogy a területi választási bizottság a hivatalosan tudomására jutott törvénysértés esetén kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező szerv intézkedését - maga is kezdeményezte az Alkotmánybíróság eljárását.

Indítványozók álláspontja szerint a helyi népszavazás eredménytelenségét az okozta, hogy a helyi népszavazás elrendelését követően Zamárdi nagyközség Zamárdi településrészén lakó, Szántód önálló községgé alakulását ellenző polgárok a népszavazás eredményességének megakadályozása érdekében nagy számban jelentették be Szántód településrészen levő lakcímre lakóhelyüket. Ennek eredményeként a helyi népszavazást közvetlenül megelőző időszakban nagy számban vettek fel olyan személyeket a választók nyilvántartásába, akiknek lakóhelye ténylegesen nem a helyi népszavazással érintett területen volt, s így a helyi népszavazásban részvételi jogosultsággal sem rendelkeztek. Mivel ezek, a népszavazáson részvételi jogosultsággal nem rendelkező polgárok a szavazáson nem jelentek meg, a népszavazás érvénytelen lett, annak ellenére, hogy az érintett településrészen lakó választópolgárok többsége Szántód önálló községgé alakításának kezdeményezése mellett döntött. A Szántódi Előkészítő Bizottság képviselői 1995. november 7-én kelt kiegészítő beadványukban azt kérték, hogy az Alkotmánybíróság hozzon olyan határozatot, amely a választók nyilvántartásába felvett, részvételi jogosultsággal nem rendelkező választópolgárok figyelmen kívül hagyásával, újabb népszavazás kiírása nélkül lehetőséget ad a helyi népszavazás érvényességének és eredményességének megállapítására.

II.

Az alkotmányossági panasz elbírálása során az Alkotmánybíróság elsőként azt vizsgálta, hogy a hatályos jogszabályok alapján a választópolgárok mely köre volt jogosult arra, hogy a Zamárdi nagyközségben 1995. október 15-én megtartott helyi népszavazáson részt vegyen.

Az Ötv. 46. §-ának (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy az új község alakításának kezdeményezésére elrendelt népszavazásban az érintett településrész választópolgárai vehetnek részt.

Az Ötv. 47. § (2) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a képviselő-testület köteles kitűzni a népszavazást, ha azt az önkormányzat rendeletében meghatározott számú választópolgár kezdeményezte. Az Alkotmánybíróság, e rendelkezéssel kapcsolatosan már korábban 1287/H/1993. AB határozatában (ABH 1994, 805) megállapította, hogy a törvénynek ez a szabálya arra kötelezi a képviselő-testületet, hogy - ha a rendeletben előírt számú választópolgár kezdeményezi a népszavazás elrendelését - abban a kérdésben tűzze ki a népszavazást, amelyre a választópolgárok akarata, kezdeményezése irányul. A népszavazás elrendelését csak akkor tagadhatja meg, ha a kezdeményezéssel érintett ügyben nincs helye helyi népszavazásnak. Így új község alakításának kezdeményezésére irányuló népszavazási kezdeményezés esetén is arra a területre köteles kiírni a népszavazást, amelyre a népszavazást kezdeményező választópolgárok akarata irányult.

Ennek megfelelően az új község alakításának kezdeményezésére irányuló helyi népszavazásban annak a településrésznek a választópolgárai vehetnek részt, amelyre a helyi népszavazást kezdeményező választópolgárok az új község alakításának kezdeményezésére irányuló népszavazás elrendelését kezdeményezték.

Az Ötv. 45. § (1) bekezdése alapján a helyi népszavazásban az vehet részt, aki a helyi önkormányzati választáson választójogosult. A helyi önkormányzati választásokon választójogosultsággal rendelkező polgárok körét az Övjt. 2. §-a határozza meg. Az Övjt. 2. §-a szerint:

"(1) Minden nagykorú magyar állampolgár, akinek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye Magyarországon van, az önkormányzati választásokon választó és választható. A választójog megilleti a Magyarországra bevándorolt - a magyar jog szerint nagykorú - nem magyar állampolgárt is (a továbbiakban együtt: választópolgár).

(2) Nincs választójoga annak:

a) aki cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt áll;

b) aki közügyek gyakorlásától eltiltó jogerős bírói ítélet hatálya alatt áll;

c) aki szabadságvesztés büntetését tölti;

d) aki büntetőeljárásban jogerősen elrendelt intézeti kényszergyógykezelés alatt áll.

(3) A választópolgár a választójogát szabad elhatározása alapján - az e törvényben foglaltak kivételével - lakóhelyén gyakorolhatja.

(4) Az a választópolgár, aki lakóhelye mellett legkésőbb a választás kitűzését megelőző napig tartózkodási helyet létesített, igazolással választójogát tartózkodási helyén gyakorolhatja."

E rendelkezések alapján tehát megállapítható, hogy az új község alakításának kezdeményezésére irányuló népszavazásban azok a választópolgárok jogosultak részt venni, akik az érintett területen lakóhellyel rendelkeznek, illetőleg akik ott legkésőbb a helyi népszavazás kitűzését megelőző napig tartózkodási helyet létesítettek.

Ezt követően az Alkotmánybíróság azt vizsgálta, hogy a Zamárdi nagyközségben 1995. október 15-ére kitűzött népszavazás lebonyolítása során a jogosultak nyilvántartásának összeállításakor, és a népszavazás eredményének megállapításakor valóban csak a népszavazásban való részvételi jogosultsággal rendelkező választópolgárokat vették-e figyelembe.

Az Ötv. 50. § (1) bekezdése a helyi népszavazás lebonyolítása során a választók nyilvántartására, a szavazókörökre, a választási szervekre, a szavazásra vonatkozóan az Övjt. szabályait rendeli megfelelően alkalmazni. Az Övjt. 5. § (2) bekezdése kimondja, hogy a választók nyilvántartását a személyi adat- és lakcímnyilvántartás alapján kell összeállítani.

A személyi adat- és lakcímnyilvántartás szabályait a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Nyjt.) állapítja meg. E törvény 5. §-a definiálja a lakóhely és a tartózkodási hely fogalmát.

Az 5. § (2) bekezdése szerint a polgár lakóhelye annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él, a lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár otthonául használ, továbbá az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszállt. A (3) bekezdés alapján annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyása szándéka nélkül - a polgár három hónapnál nem hosszabb ideig tartózkodik tartózkodási helynek minősül. E szabályokat figyelembe véve a népszavazásban való részvételre jogosultak névjegyzékébe azokat a választópolgárokat kellett felvenni, akiknek az Nyjt.-ben meghatározott lakóhelye a népszavazás időpontjában a népszavazással érintett területen volt, illetőleg, akik a népszavazás elrendelését megelőzően létesítettek az Nyjt. szerinti tartózkodási helyet az érintett területen.

Annak megállapítása során, hogy a nyilvántartásban szerepeltek-e olyan személyek, akik a népszavazásban való részvételre jogosultsággal nem rendelkeztek az Alkotmánybíróság a TVB és a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal által a rendelkezésére bocsátott adatokat, valamint az "Egyesület Zamárdiért" szervezetnek az Alkotmánybírósághoz eljuttatott állásfoglalását vette figyelembe.

A TVB határozatának mellékleteként az Alkotmánybíróság rendelkezésére bocsátotta a választójogosultak névjegyzékébe utólag felvettekről jegyzék másolatát. E jegyzék tanúsága szerint a választók nyilvántartásába, annak közzétételét követően 168 főt vettek fel, e jegyzékből "elköltözött" megjegyzéssel töröltek 10 főt, akiknek lakcímeként kivétel nélkül ugyanazon lakcím volt bejegyezve a nyilvántartásba, további 13 fő szerepel a választójogosultak névjegyzékéből töröltek jegyzékében.

Az Alkotmánybíróság megkeresésére a Központi Nyilvántartó és Választási Hivatal megvizsgálta a választójogosultak névjegyzékébe utólag felvettek jegyzékében szereplő személyek nyilvántartásba való felvételének okait és a következőket állapította meg:

- A nyilvántartásba utólag felvett 158 főből 6 már korábban Szántód területére bejelentkezett lakos volt. 1 személy nyilvántartásba való felvételének jogcíme a Hivatal rendelkezésére álló adatok alapján nem volt megállapítható.

- 1 fő a népszavazás elrendelését, 1995. augusztus 25-ikét megelőző napon jelentkezett be. 150 fő a népszavazás elrendelését követően a népszavazás napjáig jelentkezett be a népszavazással érintett, Szántód településrész területére. Ez utóbbiak többsége, 137 fő a népszavazást közvetlenül megelőző napokon (október 3., 4., 5., 9., 10., 11., 12., 13.) jelentette be lakcímének megváltozását.

- A bejelentkezők 26 Szántód településrészen lévő lakcímre jelentkeztek be. Néhány címre különösen sokan (8-16 fő) jelentkeztek be, az érintettek 82%-a, 124 fő mindössze 10 címet jelölt meg lakóhelyéül.

- A bejelentkezők közül 121 fő Zamárdi nem szántódi részéről jelentkezett be a népszavazással érintett területre.

- 1996. március 21-ig a bejelentkezettek közül 83 fő jelentkezett vissza eredeti lakcímére, míg 9 fő más lakcímre való költözését jelentette be.

A TVB határozatának indoklása tartalmazza azt is, hogy fiktív lakcímbejelentések bizonyítékaként a Szántódi Előkészítő Bizottság tagja, a szállásadó által aláírt, kitöltetlen bejelentő lapokat is bemutatott a TVB-nek, ezek közül egynek a másolatát a TVB csatolta a határozatához.

Az "Egyesület Zamárdiért" egyesület eljuttatta az alkotmányossági panasszal kapcsolatos állásfoglalását az Alkotmánybírósághoz. Ebben kifejtette: "...a területrészre történő átjelentkezések népi kezdeményezésre történtek. Ez a község lakóinak ösztönszerű védekezése volt a szántódi településrész egyes lakóinak olyan kezdeményezésével szemben, amely arra ösztönözte a nyaraló tulajdonosokat az érintett településrészen, hogy állandó lakosként bejelentkezve növeljék a településrész állandó lakóinak számát, az önkormányzatok létesítéséről szóló törvényben meghatározott 300 fő állandó lakó elérése érdekében. A község lakosságának kívánságára történt felmérés szerint a népszavazásra kijelölt terület valódi állandó lakóinak tekinthető létszáma nem éri el a 300 főt. A község lakossága részéről a spontán átjelentkezések a népszavazásra kijelölt területre a Szántódi Előkészítő Bizottság mohósága miatt történt, mellyel az előző, ugyancsak eredménytelen névszavazásnál megjelölt területtel szemben bírósági határozattal megerősítve a község központi területére is kiterjesztette igényét. Így ez azt is eredményezhetné, hogy az 1/9-nyi lakosság a község területének több, mint 1/3-át leszakíthatná, annak ellenére, hogy a tényleges szántódi településrésztől a vitatott, de véleményünk szerint a szavazásra jogtalanul kijelölt terület mintegy 1,5-2 km-rel elkülönül."

Az egyesület állásfoglalásával azonos tartalmú tájékoztatást adott Zamárdi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete. Ezek az állásfoglalások alátámasztják és a Zamárdi Nagyközség Képviselő-testületének lapjaként megjelenő Zamárdi Hírmondó 1995. novemberi számában "Gondolatok Zamárdi és Szántód válásáról" címen közzétett írások is megerősítik indítványozóknak azt az állítását, hogy a népszavazást megelőzően a szántódi településrészre tett lakcímbejelentések célja nem a lakóhely változtatás, hanem a népszavazás eredményének befolyásolása volt.

Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a fentiekben ismertetett tények hitelt érdemlően bizonyítják azt, hogy a népszavazást megelőzően nagy számban történtek olyan lakcímbejelentések a népszavazással érintett területre, amelyet a bejelentők nem a lakóhely létesítésének szándékával tettek.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a Zamárdi nagyközségben, 1995. október 15-én tartott népszavazás lebonyolítása során - mivel a választójogosultak nyilvántartásába az Nyjt. szabályainak megsértésével olyan személyek kerültek felvételre, akiknek lakóhelye ténylegesen nem a népszavazással érintett területen volt - olyan személyek is lehetőséget kaptak a népszavazásban való részvételre, akik az Ötv. 45. §-ának (1) bekezdése alapján arra nem voltak jogosultak. Ennek eredményeként jogsértő - az Ötv. 45. §-ának (2) bekezdésébe ütköző - módon történt a népszavazás eredményének megállapítása is, mert nem a terület választópolgárainak számát figyelembe véve állapították meg a népszavazás érvényességét. Így a népszavazás lebonyolítása során jogszabálysértés történt.

Az Alkotmánybíróság - mivel csak 14 választópolgár megjelenése hiányzott ahhoz, hogy a népszavazás érvényes és eredményes legyen - megállapította, hogy a népszavazás lebonyolítása során elkövetett jogszabálysértés alkalmas volt a népszavazás eredményének befolyásolására, a népszavazás eredményét megsemmisítette, és az ügyben új népszavazás elrendelésére hívta fel Zamárdi Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testületét.

A rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg pontosan azoknak a száma, akiket a népszavazásban való részvételi jogosultság hiányában vettek fel a választójogosultak nyilvántartásába, s - a szavazás titkosságára tekintettel - nem tárható fel az sem, hogy a népszavazásban jogosultság nélkül résztvevők milyen szavazatot adtak le, ezért az Alkotmánybíróságnak nem állt módjában az, hogy a népszavazás érvényességének és eredményességének kérdésében állást foglaljon.

Az Alkotmánybíróság fel kívánja hívni a figyelmet arra, hogy az Ötv. rendelkezései alapján az új község alakítására irányuló eljárásban a helyi népszavazás funkciója az új község alakításának kezdeményezése, a népszavazás eredménye nem ügydöntő jellegű, a község alakításáról való döntés az Ötv. 94. §-a alapján a köztársasági elnök hatáskörébe tartozik.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Schmidt Péter s. k.,

előadó alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 925/H/1995.

Tartalomjegyzék