Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH 1993.11.709 Ha a munkáltató nem szűnt meg, és a munkavállaló foglalkoztatása egyébként változatlan feltételek mellett tovább folytatódik, a munkaviszony fennmarad, és azzal a munkáltatóval tart folyamatosan tovább, amely - a korábbi munkáltatóval történt megállapodás alapján - a foglalkoztatást a korábbi munkáltató helyében tovább végzi. A munkavállalót ennek figyelembevételével illeti meg a jogszabályban meghatározott végkielégítés [1991. évi XLVIII. tv. 2. §*, MK 154. sz.]

Az alperesek 1976-ban létesítettek munkaviszonyt az F. Vállalattal, amelynek elnevezése 1980-ban B. Vállalatra változott. E vállalat az 1990. január 2-án kelt alapító okirattal egyszemélyes társaságként létrehozta a B. korlátolt felelősségű társaságot, a felperest, amelynél az alperesek

változatlan munkafeltételek mellett és munkakörülmények között tovább dolgoztak. A felperes 1992. április havában mindkét alperes munkaviszonyát felmondással megszüntette.

A munkaügyi döntőbizottság kötelezte a felperest az alperesek négyhavi átlagkeresetének megfelelő összegű végkielégítés megfizetésére.

A felperes emiatt keresetlevelet terjesztett elő a munkaügyi bírósághoz. Álláspontja szerint az alperesek nem jogosultak végkielégítésre, mert az ehhez szükséges munkaviszonyban eltöltött idejük e szempontból nem vehető figyelembe. Kérte a munkaügyi döntőbizottság határozatainak megváltoztatását és az alperesek kérelmének elutasítását.

A munkaügyi bíróság ítéletével részben megváltoztatta a munkaügyi döntőbizottság határozatait, és kötelezte a felperest, hogy végkielégítés címén fizessen meg az I. rendű alperesnek 49 180 Ft-ot, annak 1992. július 1-jétől számított évi 20% kamatát, a II. rendű alperesnek pedig 47 952 Ft-ot és annak 1992. június 17-től számított évi 20% kamatát. A munkaügyi bíróság az alperesek végkielégítésre jogosultságát a felperes kollektív szerződése alapján állapította meg, mert a kollektív szerződés rendelkezése lehetővé tette a felperest alapító vállalatnál munkaviszonyban eltöltött idő figyelembevételét. Annak a felperesnél eltöltött idejükhöz való hozzászámításával pedig az alperesek munkaviszonyban töltött ideje eléri a négyhavi átlagkereset alapján megállapítható végkielégítéshez szükséges időt.

A munkaügyi bíróság ítélete ellen fellebbező felperes arra hivatkozott, hogy nem jogutódja az alapító vállalatnak. A kollektív szerződés pedig úgy rendelkezik, hogy a végkielégítésre vonatkozó szabályok csak a társaság felszámolása vagy végelszámolása esetén alkalmazhatók. Az adott esetben azonban nincs erről szó, ezért a munkaviszonyban töltött idők egybeszámításának sincs helye, enélkül pedig az alperesek nem jogosultak végkielégítésre.

A megyei bíróság ítéletével helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletét. A megyei bíróság ítéletének indokai szerint a munkáltató személyében jogutódlás történt, az alperesek munkaviszonyának egyéb elemei nem változtak meg, a korábbi munkakörüknek megfelelő bérezés mellett folytatták a munkájukat 1990. januárjától. Ezt alapul véve az 1992. évi XXII. törvény 205. §-ának (1) bekezdése értelmében alkalmazandó 1967. évi II. törvény 27/A. §-ának (1) bekezdése alapján az alpereseket végkielégítés illeti meg, amelynek mértéke négyhavi átlagkereset összege.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelmet terjesztett elő. Annak megváltoztatásával a kereseti kérelmének megfelelő ítélet meghozatalát kérte. Álláspontja szerint nem történt jogutódlás. Egyetlen jogszabály sem állapítja meg, hogy az újonnan megalakult társaság jogutódja az alapítónak. Nem alkalmazható a Legfelsőbb Bíróság Munkaügyi Kollégiumának 154. számú állásfoglalása sem, mert az abban említett jogutódlásnak nincs jogszabályi alapja.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!