Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

EH 2008.1876 A jogerős részítéletben foglalt hatályon kívül helyezést tartalmazó rendelkezés ellen abban az esetben sincs helye felülvizsgálati kérelem előterjesztésének, ha a másodfokú bíróság a részítélet indokolásában a per addigi adatai alapján a hatályon kívül helyezéssel érintett követelés valamely részének megalapozottságát, vagy megalapozatlanságát állapítja meg [Pp. 270. §].

Kapcsolódó határozatok:

Fővárosi Törvényszék G.40102/2004/87., Fővárosi Ítélőtábla Gf.40054/2008/4., Kúria Pfv.21871/2008/4. (*EH 2008.1876*)

***********

A II. r. alperes tulajdonát képezte az a B. út 51. szám alatti ingatlan, amelyre három lakóépületből és egy uszoda, sportcentrumból álló lakópark került kivitelezésre; a II. r. alperes, mint építtető az I. r. alperessel kötött fővállalkozási szerződést a fenti "Szépilona-lakópark" létrehozására. Az I. r. alperes pedig megrendelőként 2001. július 18-án a felperesi jogelőddel (a továbbiakban: felperes) kötött vállalkozási szerződést a generál-kivitelezési építési-szerelési munkák elvégzésére. A felperes I. osztályú, kulcsrakész megvalósítást vállalt 2 187 600 000 forint + áfa prognosztizált egyösszegű általányár ellenében. A felperes és I. r. alperes a szerződést két ízben módosították; 2002. november 25-én a határidőket módosították, így a befejezés végső határidejét 2003. január 31-ben állapították meg, a 2002. december 16-án kelt II. számú módosítás szerint pedig a vállalkozó díját további 160 000 000 forint + áfa összeggel felemelték. Az alapszerződésben rendelkeztek a késedelmi kötbérről, amely véghatáridő elmulasztása esetén a nettó vállalkozói díj napi 0,1%-a, de maximum 10%. Kikötöttek továbbá jóteljesítési garanciát is a nettó vállalkozói díj 5%-ának megfelelő összegben.

Az egyes lakások átadása megkezdődött 2003. januárban, de az I. r. alperes 2003. április 30-ai levele szerint néhány lakás és bizonyos közös terület átadása még akkor sem történt meg. A teljes létesítmény átadás-átvételi eljárása 2003. május 9-én kezdődött meg, és 2003. június 17-én fejeződött be. Az I. r. alperes a 2003. június 6-ai levelében közölte felperessel, hogy érvényesíteni kívánja késedelmi kötbér igényét, ezt a száz napot meghaladó késedelemre tekintettel a maximális összegben, a nettó vállalkozói díj 10%-ában, azaz 234 760 000 forintban jelölte meg. A felperes a fenti igényt visszautasította, tagadta annak jogalapját és összegszerűségét is. A 2003. június 17-ei átadás-átvétel során azt rögzítették, hogy hiány és hiba a továbbiakban nem áll fenn. A felperes 2003. július 14-én állította ki 327 038 395 forintról szóló végszámláját az I. r. alperesnek címezve 30 napos fizetési határidővel. Az I. r. alperes a számla kiegyenlítését megtagadta, ezért a felperes bírósághoz fordult.

A II. r. alperesre is kiterjesztett módosított keresetében egyetemlegesen kérte kötelezni az alpereseket 324 332 519 forint vállalkozói díj, és ennek 2003. augusztus 13. napjától járó késedelmi kamata megfizetésére. Az alperesek ellenkérelme a kereset elutasítására irányult. Az I. r. alperes hivatkozott arra, hogy a felperes késedelmesen teljesített, ezért jogszerű volt részéről a 234 760 000 forintos kötbérigény beszámítása. Előadta, hogy a garanciális kötelezettségek fedezetére szolgáló bankgaranciát felperes nem bocsátotta időben a rendelkezésére, ezért jogosult volt levonni a végszámlából a nettó vállalkozói díj 5%-át kitevő 117 380 000 forintot. A felperes számlakövetelésével szemben szavatossági kifogásként díjleszállítás, illetve értékcsökkenés megállapítását kérte; végül a felperes helyett kifizetett közüzemi díjakra tartott igényt.

A II. r. alperes ellenkérelmében arra hivatkozott, hogy a felperessel nem áll szerződéses jogviszonyban, a vállalkozási szerződésben megrendelőként nem szerepel, azt kizárólag az I. r. alperes kötötte meg és írta alá. Az I. r. alperes nem a II. r. alperes képviseletében járt el, ezért a felperes vele szemben a szerződésből eredően igényt nem érvényesíthet.

Az elsőfokú bíróság ítéletében a felperes keresetét elutasította és felperest mindkét alperes javára perköltség megfizetésére kötelezte. Tényként megállapította, hogy a felperes a generál-kivitelezési szerződésben oszthatatlan szolgáltatás teljesítésére vállalkozott, így a teljesítéshez fűződő joghatá­lyok az egyetlen átadás-átvételi eljárás lefolytatásával állhattak be. A felperes késedelme elérte azt az időtartamot, amelyre tekintettel az I. r. alperes maximális mértékű kötbérigényt érvényesíthet. Miután a felperes a késedelem alól magát kimenteni nem tudta, ezért a Ptk. 296. § (1) és (2) bekezdésére figyelemmel a jogszerűen beszámított kötbérkövetelés erejéig a felperes követelésének megszűnését megállapította.

Az elsőfokú bíróság a Ptk. 305. § (1) bek. és 306. § (1) bekezdése alapján helyt adott az I. r. alperes szavatossági kifogásának a perben kirendelt igazságügyi szakértők szakvéleményének alapulvételével. A kijavítható hibák javítási költségeként 13 871 500 forintot, míg további költség és értékcsökkenés címén 34 535 801 forintot tartott jogszerűnek. A meglévő hibák javítási költségeinek fedezete érdekében indokoltnak tartotta a 117 380 000 forint visszatartást is. Az elhúzódó műszaki átadásig az alperes a felperes helyett fizetett 14 038 399 forint közüzemi díjat, amelyet jogszerűen követel a felperestől. Az ítélet értelmében a fentieket figyelembe véve az I. r. alperes jogos okkal tagadta meg a felperesi végszámla kifizetését. A II. r. alperessel szembeni keresetet azért találta megalapozatlannak, mert a II. r. alperes nem vált a szerződés alanyává, így vele szemben a felperes szerződésből eredő igényt nem érvényesíthet.

A másodfokú bíróság a felperes fellebbezése folytán részítéletet hozott. Ebben az elsőfokú bíróság ítéletének a II. r. alperesre vonatkozó rendelkezését helybenhagyta; egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezte, és az elsőfokú bíróságot újabb eljárásra és újabb határozat hozatalára utasította. A Ptk. 198. § (1) bek., 205. § (1) bek. és 401. §-a alapján kifejtette, hogy a fővállalkozási szerződés alanyai a megrendelő (építtető, beruházó) II. r. alperes és a fővállalkozó I. r. alperes. A létesítmény megvalósítása érdekében szükséges egyes szerződéseket már a fővállalkozó kötötte meg a többi vállalkozóval, akikkel megrendelőként kizárólag a fővállalkozó került jogviszonyba. A létesítmény beruházóját szerződéses jogviszony hiányában a vállalkozókkal szemben kötelezettség nem terheli. A becsatolt okiratokból kétséget kizáróan megállapítható volt, hogy a 2001. július 18-án kelt vállalkozási szerződést, továbbá annak mindkét módosítását az I. r. alperes, mint megrendelő és a felperes, mint vállalkozó kötötte meg, e szerződésnek a II. r. alperes nem volt alanya. Az elsőfokú bíróság tehát helytállóan állapította meg, hogy a felperes és a II. r. alperes nem áll egymással szerződéses jogviszonyban, erre tekintettel vele szemben a keresetet helytállóan utasította el.

A másodfokú bíróság a részítéletben a fellebbezésre tekintettel kifejtette álláspontját a szolgáltatás oszthatatlansága, a felperes kötbérfizetési kötelezettsége és annak beszámíthatósága tárgyában. A részítélet indokolása tartalmazza, hogy mennyiben tekinthető megalapozottnak az I. r. alperes beszámítási kifogása a javítási költség, a díjleszállítás, valamint a közüzemi díjkülönbözet összegére nézve. Mindezeket figyelembe véve megállapította, hogy a felperes I. r. alperessel szembeni díjkövetelése 297 205 700 forint erejéig megalapozatlannak bizonyult. Ez idő szerint azonban a rendelkezésre álló perbeli adatok alapján a fennmaradó 27 126 819 forint díjhátralék sorsa tisztázatlannak tekintendő. Az utó-felülvizsgálati eljárás során feltárt hibák kijavítási költségére vonatkozóan nincs a perben megnyugtató adat, a még fel nem tárt "jövőbeli" hibák kijavítására pedig a garanciális visszatartási összeg már nem szolgálhat. Az elsőfokú bíróság ítélete tehát e tekintetben megalapozatlan.

A felperes a részítélet elleni felülvizsgálati kérelmében elsődlegesen a részítélet megváltoztatását, a felperes keresetének helyt adó határozat meghozatalát, másodlagosan pedig a részítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárás lefolytatására való utasítását kérte. Álláspontja szerint lehetősége van felülvizsgálati kérelmet előterjeszteni a II. r. alperesre vonatkozó részítéleti rendelkezésen túlmenően az I. r. alperessel szembeni részítéleti rendelkezés ellen is, mivel a részítélet ezen rendelkezése - tényleges tartalmát tekintve - nem minősül olyan hatályon kívül helyező végzésnek, amellyel szemben a felülvizsgálat kizárt. Kiemelte a részítélet azon mondatát, miszerint a felperes díjkövetelése 297 205 700 forint erejéig megalapozatlannak bizonyult; ezt akként értelmezte, hogy követelése ezen összeg erejéig érdemben elbírálásra került. Álláspontja szerint a részítélet sérti a Pp. 206. §-át, az 1997. évi LXXVIII. törvény 41. § (1) bekezdését, a Ptk. 403. § (2) bek., 207. § (1) bek., 317. § (1) bek., 305. § (1) bek., 198. § (1) bek., 205. § (1) bek. és 397. § (1) bekezdését, valamint a Pp. 164. § (1) bekezdését.

A felperes továbbra is megalapozottnak tartotta a II. r. alperessel szembeni keresetét. Szerinte azt, hogy egy szerződés alanyának ki tekinthető, nem formális szempontok szerint kell megítélni. Utalt arra, hogy az építési vállalkozási szerződésnek nem érvényességi kelléke az írásba foglalás; a fővállalkozási szerződés létrejötte sem zárja ki, hogy a II. r. alperes a felperessel kötött vállalkozási szerződésnek ne lehetne alanya. Megismételte a per során már feltárt azon tényeket, amelyek szerinte igazolják a felperes és II. r. alperes közötti jogviszony létrejöttét. E körben utalt többek között az építési engedély címzettjére, a II. r. alperes tulajdonosi minőségére, a megépített épületek értékesítésére, a vállalkozói díj fedezetéül szolgáló hitelszerződésre. Szerinte megállapítható a kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozatok létrejötte ugyanolyan tartalommal, mint amilyen tartalommal a felperes és az I. r. alperes között a megállapodás létrejött, erre figyelemmel a felperes jogszerűen élhet díjigénnyel a II. r. alperessel szemben is.

A felperes felülvizsgálati kérelmében részletesen foglalkozott a szolgáltatás oszthatóságával, a felperesi késedelem kimentésével, a szavatossági kifogás megalapozatlanságával, a közüzemi díjak kérdésével, a díjvisszatartási jog alaptalanságával és a szerinte okszerűtlen bírói mérlegeléssel.

Az I. r. alperes ellenkérelmében elsődlegesen a vele szemben előterjesztett felülvizsgálati kérelem elutasítását kérte a Pp. 273. § (2) bekezdés a) pontja alapján, másodlagos kérelme a részítélet hatályban tartására irányult.

A II. r. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében a részítélet hatályában való fenntartását kérte. Az I. r. alperes kérelme indokolásában kifejtette, hogy a részítélet az I. r. alperes vonatkozásában olyan rendelkezést nem tartalmaz, amely felülvizsgálati kérelemmel támadható lenne. A másodfokú bíróság kizárólag a II. r. alperessel szembeni kereseti kérelem tekintetében hozott érdemi döntést, az I. r. alperessel szembeni keresetet illetően az elsőfokú ítéletet teljes egészében hatályon kívül helyezte; ez a rendelkezés pedig felülvizsgálattal nem támadható.

A II. alperes felülvizsgálati ellenkérelmében kifejtette, hogy nem állt szerződéses jogviszonyban a felperessel, a felperes mindvégig tudta, hogy megrendelőként az I. r. alperes szerepel. A generál-kivitelezési vállalkozási szerződés a II. r. alperest csak építtetőként jelölte meg. Szerinte megalapozatlanul és tévesen állította azt a felperes, hogy a szerződéskötés során az I. r. alperes a II. r. alperest képviselte volna. Amennyiben a Legfelsőbb Bíróság a fenti védekezést nem fogadná el, úgy a II. r. alperes mindenben csatlakozott az I. r. alperes által előterjesztett ellenkérelemben foglaltakhoz.

Az I. r. alperes részletes észrevételeket nyújtott be a felülvizsgálati kérelem egyes pontjaihoz, ezért maga is szólt az oszthatatlan szolgáltatás kérdéséről, a felperesi késedelem ki nem mentett voltáról, a szavatossági kifogás megalapozottságáról, a közüzemi díjak kérdéséről és a bíróságok által végzett mérlegelés helytállóságáról.

A felperes felülvizsgálati kérelme nem alapos.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati kérelemben foglaltakkal kapcsolatban elsődlegesen azt állapította meg, hogy volt a felülvizsgálati kérelemnek egy olyan része, amely érdemben nem volt figyelembe vehető. A teljes felülvizsgálati kérelem elutasítására azonban nem volt jogi lehetőség, hiszen a felperes sérelmezte a részítéletnek azon részét is, amelyben a bíróság jogerős érdemi határozatot hozott; nevezetesen, amelyben helybenhagyta az elsőfokú bíróság ítéletének a II. r. alperesre vonatkozóan meghozott - keresetet elutasító - rendelkezését. Azt azonban helytállóan fejtette ki felülvizsgálati ellenkérelmében az I. r. alperes, hogy vele szemben a másodfokú bíróság eddig érdemi határozatot nem hozott. A Pp. 270. §-ának (2) bekezdése alapján a jogerős részítélet hatályon kívül helyezést tartalmazó rendelkezése ellen felülvizsgálat nem kérhető. A részítéletben foglalt hatályon kívül helyező rendelkezés az I. r. alperessel szemben előterjesztett teljes kereseti kérelemre vonatkozott, ezért a felülvizsgálati kérelemnek az I. r. alperesre vonatkozó része érdemben nem volt vizsgálható.

A Legfelsőbb Bíróság megjegyzi, hogy a bírósági gyakorlatban kialakult az, hogy a másodfokú bíróság a hatályon kívül helyező végzések vagy részítéletek indokolásában a perben addig rendelkezésre álló adatok, bizonyítékok alapján egyes - fellebbezésben vitatott - kérdésekben megállapításokat tesz, ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy e vitás kérdésekben jogerős döntést nem hoz. Az érdemi döntést kizárólag a határozat rendelkező része és nem az indokolása tartalmazza. A részítélet hatályon kívül helyező rendelkezésének indokolásában kifejtettek a perben az újabb eljárás során vitatható megállapítások, amelyek tekintetében további bizonyítás lefolytatására kerülhet sor.

A felülvizsgálati eljárás eredményeként azt lehetett megállapítani, hogy a jogerős részítélet a II. r. alperesre vonatkozó, érdemi döntést tartalmazó részében nem jogszabálysértő a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból. A felperes felülvizsgálati kérelmének IV.4.1. pontjában felhozott körülmények, tények mind lényegesek a beruházás megvalósítása szempontjából, de kívül esnek a generál-kivitelezési vállalkozási szerződés alanyait meghatározó körön; azaz nem elégségesek a II. r. alperes szerződéses kötelezettség vállalásának megállapításához.

A Ptk. 198. § (1) bekezdése általános szabályként rögzíti, hogy a szerződésből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére; arra azonban nem tér ki, hogy ki tekinthető a szolgáltatás jogosultjának vagy kötelezettjének. A Ptk. 205. § (1) bekezdése is a felek akaratának kölcsönös és egybehangzó kifejezését követeli meg a szerződés létrejöttéhez, de nem ad magyarázatot arra, hogy ki tekinthető szerződést kötő félnek. Erre egyetlen megnyugtató adatot maga a szerződés ad; mégpedig, ha azt írásba foglalták, akkor egyértelműen az írásbeli szerződés. A perbeli generál-kivitelezési vállalkozási szerződés bevezető részében pontosan megjelöli mind a megrendelő, mind pedig a vállalkozó jogalanyt, és rögzíti, hogy a szerződés e felek között jött létre a részletesen megfogalmazott feltételek szerint. Miután a II. r. alperes megrendelőként nincs megnevezve, ezért a Legfelsőbb Bíróság mindenben egyetért a jogerős részítéletben kifejtett állásponttal; a felperes által hivatkozott jogszabálysértések fennállását nem tartotta megállapíthatónak.

Mindezekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a Pp. 275. §-ának (3) bekezdése alapján a jogerős részítéletet a felülvizsgálati kérelemmel támadható és ténylegesen megtámadott részében hatályában fenntartotta.

(Legf. Bír. Pfv. VII. 21.871/2008.)