Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

EH 2004.1107 Társadalombiztosítási, egészségbiztosítási vagy nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség megsértésével kapcsolatos önhiba akkor állapítható meg, ha a mulasztás annak ellenére történik, hogy a járulékok befizetését az elkövető jövedelmi, vagyoni helyzete lehetővé tette volna [Btk. 310/B. §].

Az elsőfokú bíróság a 2002. január 30. napján hozott ítéletével K. L. I. r. terheltet 1 rb. társadalombiztosítási, egészségbiztosítási, nyugdíjbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértésének vétsége és 1 rb. számviteli fegyelem megsértésének vétsége miatt 300 napi tétel, napi tételenként 350 forint pénzbüntetésre ítélte, az adócsalás bűntettének vádja alól felmentette.

Az elsőfokú bíróság által megállapított tényállás lényege a következő:

Az I. r. terhelt 1996. augusztus 16. napjától 1997. december 19. napjáig a J. V. Futball Klub elnöke volt. Az "Alapszabály" értelmében a klub elnökének feladatát képezte a klub képviselete, az ügyvezető elnök kinevezése, a klub alkalmazottai feletti munkáltatói jogkör gyakorlása, aláírási és utalványozási jog, a klub gazdálkodásának és vagyonkezelésének irányítása.

Az APEH megyei igazgatósága 1998. április 30-án ellenőrzést tartott a klubnál, melynek tárgya célellenőrzés, nyilvántartási kötelezettség, a bizonylatmegőrzés, illetve a könyvvezetés ellenőrzése volt. A vizsgálat 1994. évtől 1997. év végéig terjedő időszakra vonatkozott.

A vizsgálat az 1994-1995. évekre vonatkozó iratanyagot, könyvelést ellenőrizni nem tudta, mert a szükséges iratokat sem az I. r. terhelt, sem a klub korábbi elnöke, a II. r. terhelt nem tudta a rendelkezésére bocsátani.

A terheltek a fentiekkel megszegték a számvitelről szóló 1991. évi XVIII. tv. 87. § (2) bekezdésének rendelkezését. Erre az időszakra vonatkozóan a terheltek a klub vagyoni helyzetének áttekintését, ellenőrzését meghiúsították.

Az 1996. és 1997. évi könyveléssel kapcsolatban az ellenőrzés több hiányosságot és törvénysértést tárt fel. A terheltek erre az időszakra vonatkozóan a klub vagyoni helyzetének pontos áttekintését és ellenőrzését megnehezítették.

Az I. r. terhelt, mint a V.-i Futball Klub elnöke kötelességeit megszegve a sportegyesület által kifizetett bérjellegű juttatások után a társadalombiztosítási szervek felé kötelezően fizetendő társadalombiztosítási járulék, egészségbiztosítási járulék és nyugdíjjárulék befizetési kötelezettségének önhibájából nem tett eleget. 1996. szeptember 1-je és 1997. szeptember 30-a közötti időszakra vonatkozóan a járulékok bevallása rendben megtörtént, mégsem fizettek be 987 652 forint társadalombiztosítási járulékot, 103 520 forint nyugdíjjárulékot és 69 013 forint egészségbiztosítási járulékot, valamint 142 260 forint egészségügyi hozzájárulást. A V.-i Egészségbiztosítási Pénztár határozatával 1999. március 10. napjáig részletfizetést engedélyezett ezen összegekre.

A másodfokú bíróság a 2003. február 26. napján hozott ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta és az 1 rb. társadalombiztosítási, egészségbiztosítási, nyugdíjbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése vétségeként értékelt cselekményeit 1 rb. folytatólagosan elkövetett társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése vétségének, 1 rb. folytatólagosan elkövetett egészségbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése vétségének, 1 rb. folytatólagosan elkövetett nyugdíjbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése vétségének minősítette. Egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta.

A másodfokú bíróság a tényállást akként pontosította, hogy az I. r. terhelt 1996. augusztus 16-i és 1997. december 19-i elnökségének idején a J. V. Futball Klub előírt társasági adóbevallási kötelezettségét és a zárómérleg elkészítését 1996. évre nem teljesítette. 1996-ban ez a kötelezettség az I. r. terheltet terhelte.

Az ítéleti tényállás az APEH vizsgálati jelentése alapján egyéb kötelességszegéseket is megállapított, ezeket azonban a másodfokú bíróság a bűnösség köréből kirekesztette és a számviteli fegyelem megsértése tekintetében csak a kiegészített tényállásba foglalt kötelességszegést állapította meg. A másodfokú bíróság pontosította az ítéleti tényállást az egyes járulékok összegszerűségét illetően is.

A jogerős ügydöntő határozat ellen az I. r. terhelt védője terjesztett elő felülvizsgálati indítványt a Be. 405. § (1) bekezdésének a) pontja alapján az I. r. terhelt felmentése érdekében.

A felülvizsgálati indítványban arra hivatkozott, hogy a számviteli fegyelem megsértésének törvényi tényállási elemei nem valósultak meg, mivel nem nyert bizonyítást, hogy az 1996. évi zárómérleg elkészítésének elmulasztása a sportegyesület vagyoni helyzetének áttekintését, illetve ellenőrzését meghiúsította vagy megnehezítette volna.

A társadalombiztosítási, egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése álláspontja szerint a törvényi tényállási elemek hiányában azért nem valósult meg, mivel a sportegyesület a vádirat benyújtását megelőzően az illetékes társadalombiztosítási igazgatósággal részletfizetési megállapodást kötött, ebből eredően az adózás rendjéről szóló törvény vonatkozó rendelkezésének értelmezése alapján lejárt tartozásról nem lehet beszélni, a részletfizetési könnyítés kizárja a bűncselekmény megállapíthatóságát.

A Legfőbb Ügyészség az átiratában - és az ügyész a nyilvános ülésen is - a megtámadott határozatok hatályában fenntartását indítványozta.

A felülvizsgálati indítvány a következők szerint alapos:

Nem sértettek anyagi jogszabályt az eljárt bíróságok, amikor a terhelt büntetőjogi felelősségét számviteli fegyelem megsértésének vétségében megállapították.

A másodfokú bíróság által kiegészített tényállásból megállapítható, hogy a számviteli fegyelem megsértésének vétsége kapcsán a bíróság azt rótta az I. r. terhelt terhére, hogy 1996. évre a sportegyesület társasági adó bevallási és zárómérleg-készítési kötelezettségét nem teljesítette, míg az elsőfokú ítéletben terhére rótt egyéb kötelességszegéseket (1994-1995. évre vonatkozó iratanyag átadásának az elmulasztása, 1997. évben a könyvelés elmaradása és egyéb könyvvezetési és bizonylatolási hiányosságok) mellőzte.

Az I. r. terhelt az akkor hatályos 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelet 7. §-ának (6) bekezdésén alapuló beszámolási kötelezettséget a mérleg elkészítésének elmulasztása miatt nem teljesítette. Ez olyan mulasztás, amely megnehezítette az egyesület vagyoni helyzetének ellenőrzését. E mulasztásoknak az egyesület vagyoni helyzete ellenőrzését nehezítő hatásával a terhelt is tisztában volt, ezért e bűncselekmény tekintetében szándékosság hiánya nem vethető fel. Ezért terhére a Btk. 289. § (1) bekezdésének a) pontja szerinti vétség elkövetése megállapítható.

Az irányadó tényállásból kitűnik, hogy a terhelt a másodfokú bíróság által pontosított tényállás szerinti járulékokat nem fizette be. A Btk. 310/B. § (1) és (2) bekezdése szerint azonban a társadalombiztosítási, egészségbiztosítási vagy nyugdíjjárulék fizetési kötelezettség megsértésének a vétsége csak akkor állapítható meg, ha a befizetés elmulasztása önhibából történt. Az önhiba megállapíthatóságának az az előfeltétele, hogy az ítéleti tényállás tartalmazza azokat a tényeket, amelyekből következtethető, hogy az egyesület vagyoni helyzete a járulékok befizetését lehetővé tette volna és a mulasztás ennek ellenére történt. Lehetséges ugyanis olyan helyzet, amikor az elkövető önhibáján kívül mulasztja el a kötelezettségét, (pl.: likviditási gondokkal küzd, csődhelyzetbe jut).

Az ítéleti tényállás ugyan tartalmazza, hogy a terhelt "önhibájából" nem tett eleget kötelezettségeinek. E megállapítás azonban nem a tényállás körébe tartozó "ténykérdés", hanem olyan jogi következtetés, amelyet a tényállásban szereplő tények alapján lehet levonni. Ilyen tényeket azonban a jogerős határozat tényállása nem tartalmaz, így e hiányos tényállás alapján a járulékfizetési mulasztással kapcsolatos önhiba meglétére sem lehet következtetni. Mivel a Btk. 310/B. § (1) és (2) bekezdése szerinti bűncselekmény törvényi tényállásának egyik eleme, az önhiba hiányzik, így e bűncselekmény elkövetése sem állapítható meg. Mindebből következik, hogy a terhelt büntetőjogi felelősségének a megállapítására a társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértésének vétségével kapcsolatban a büntető anyagi jog szabályainak megsértésével került sor. Az anyagi jogszabálysértés törvénysértő büntetés kiszabását is eredményezte.

A kifejtettekre tekintettel a Legfelsőbb Bíróság a megtámadott határozatokat a Be. 425. § (1) bekezdése alapján hatályon kívül helyezte és a Be. 426. §-a (1) bekezdésének a) pontja értelmében maga hozott a törvénynek megfelelő határozatot: ennek keretében a terheltet 1 rb. folytatólagosan elkövetett társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértésének vétsége, 1 rb. folytatólagosan elkövetett egészségbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértésének vétsége és 1 rb. folytatólagosan elkövetett nyugdíjbiztosítási járulék fizetési kötelezettség megsértése vétségének vádja alól a Be. 331. § (1) bekezdése alapján felmentette; a számviteli fegyelem megsértésének vétsége miatt a Btk. 28. §-ára figyelemmel a Btk. 71. § (1) bekezdése alapján megrovásban részesítette.

(Legf. Bír. Bfv. II. 2602/2003. sz.)