8/1996. (I. 24.) Korm. rendelet
a számviteli törvény szerinti egyéb szervezetek éves beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságáról
A számvitelről szóló 1991. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tv.) 94. §-ának b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a Kormány a következőket rendeli el:
A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a lakásépítő, lakásfenntartó, az üdülőépületek, személygépkocsi-tárolók, műhelyek és üzlethelyiségek, továbbá a nyugdíjasok háza építésére, fenntartására irányuló tevékenységet folytató szövetkezetre (a továbbiakban együtt: lakásszövetkezet), a társasházra, a társadalmi szervezetre és az általa alapított intézményre, az alapítványra, a közalapítványra, az ügyvédi irodára, a víziközmű-társulatra, a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében létrejött szervezetre, a közhasznú társaságra, a köztestületre, valamint az erdőbirtokossági társulatra (a továbbiakban: egyéb szervezet).
(2) Az egyéb szervezet a Tv. előírásait az e rendeletben meghatározott kiegészítésekkel alkalmazza, a következők szerint:
a) a lakásszövetkezet az I. fejezet, valamint az 1. és 2. számú melléklet,
b) a társadalmi szervezet és az általa alapított intézmény, valamint a köztestület a II. fejezet, valamint a 3. és 4. számú melléklet,
c) az alapítvány, a közalapítvány a III. fejezet, valamint az 5. és 6. számú melléklet,
d) a társasház, az ügyvédi iroda, a víziközmű-társulat, a közhasznú társaság és az erdőbirtokossági társulat a IV. fejezet,
e) a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében létrejött szervezetek (a továbbiakban: MRP szervezet) az V. fejezet, valamint a 7. és 8. számú melléklet
előírásait alkalmazzák, sajátos gazdálkodásuk figyelembevételével.
I. Fejezet
A lakásszövetkezet beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságai
Beszámolási kötelezettség
2. § (1) A lakásszövetkezet által készítendő beszámoló formáját az éves összes bevétel nagysága, valamint az határozza meg, hogy csak belső vagy belső és külső szolgáltatási tevékenységet folytat.
(2) A beszámoló lehet:
a) egyszerűsített éves beszámoló,
b) egyszerűsített mérleg.
(3) A lakásszövetkezet egyszerűsített éves beszámolója az 1. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménykimutatásból áll.
(4) A lakásszövetkezet egyszerűsített mérlege a 2. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménylevezetésből áll.
(5) Egyszerűsített éves beszámolót köteles készíteni az a lakásszövetkezet, amely külső szolgáltatási tevékenységet is folytat, és az ebből, valamint a belső szolgáltatásából származó bevételeinek együttes összege két egymást követő évben meghaladja az 50 millió forintot.
(6) Egyszerűsített mérleget készíthet az a lakásszövetkezet (értékhatártól függetlenül), amely csak belső szolgáltatási tevékenységet folytat, illetve, amely folytat belső és külső szolgáltatási tevékenységet is, azonban az ezekből származó bevétele együttesen - két egymást követő évben - az 50 millió forintot nem haladja meg.
Könyvvezetési kötelezettség
3. § (1) Az könyvvezetés - a beszámolási kötelezettség függvényében - az egyszeres és a kettős könyvvitel rendszerében történhet.
(2) Kettős könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített éves beszámolót készítő lakásszövetkezet.
(3) Egyszeres könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített mérleget készítő lakásszövetkezet.
(4) Az a lakásszövetkezet, amely egyszeres könyvvitelt köteles vezetni, saját elhatározásából bármelyik év január 1-jével áttérhet a kettős könyvvitelre. A kettős könyvvitelre való áttéréssel egyszerűsített éves beszámolót kell készítenie.
(5) A könyvvezetés során elkülönítetten kell kimutatni a belső, valamint a külső szolgáltatási tevékenységgel kapcsolatos bevételeket és költségeket (kiadásokat).
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének tartalmi sajátosságai
4. § (1) A mérleg tartalmára vonatkozó, a Tv. 21-40. §-aiban, valamint a 42. §-ában foglalt előírásokat a (2)-(3) bekezdés szerinti kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2) A tagok és nem tag tulajdonosok közgyűlési határozat által kimutatott fizetési kötelezettségének nem teljesítéséből származó követelést vevőtartozásként kell kimutatni.
(3) A mérlegben a saját tőke jegyzett tőkéből és tőkeváltozásból, valamint érzékelési tartalékból áll, céltartalékot csak a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatosan lehet képezni.
Az egyszerűsített mérleg
5. § Az egyszerűsített mérleg elkészítésekor a Tv. 64-70. és 80. §-aiban foglaltakat kell figyelembe venni azzal, hogy a saját tőke jegyzett tőkéből és tőkeváltozásból áll.
Eredménykimutatás, eredménylevezetés tételeinek tartalma
6. § Az eredménykimutatás tételeinek tartalmát - a bevételeket és a költségeket (kiadásokat) - a Tv. 45-49. §-aiban, a Tv. 2. számú mellékletében, az eredménylevezetés tételeinek meghatározásánál a Tv. 80. §-ában, illetve az adott szervezetre vonatkozó gazdálkodási rendeletben foglalt előírások figyelembevételével kell meghatározni.
II. Fejezet
A társadalmi szervezet és az általa alapított intézmény, valamint a köztestület (a továbbiakban együtt: társadalmi szervezet) beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságai
Beszámolási kötelezettség
7. § (1) A társadalmi szervezet által készítendő beszámoló formáját az éves összes bevétel nagysága, valamint az határozza meg, hogy folytat-e vállalkozási tevékenységet.
(2) A beszámoló lehet:
a) egyszerűsített éves beszámoló,
b) egyszerűsített mérleg.
(3) A társadalmi szervezet egyszerűsített éves beszámolója a 3. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménykimutatásból áll.
(4) A társadalmi szervezet egyszerűsített mérlege a 4. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménylevezetésből áll.
(5) Egyszerűsített éves beszámolót köteles készíteni az a társadalmi szervezet, amelynél két egymást követő évben a tevékenységük célja szerinti bevétel, valamint a vállalkozási tevékenység szerinti árbevétel együttes összege meghaladja az 50 millió forintot.
(6) Egyszerűsített mérleget készíthet az a társadalmi szervezet (értékhatártól függetlenül), amely vállalkozási tevékenységet nem folytat, illetve, amely folytat vállalkozási tevékenységet is, azonban a tevékenységük célja szerinti bevétel, valamint a vállalkozási tevékenység szerinti árbevétel együttes összege - két egymást követő évben - az 50 millió forintot nem haladja meg.
(7) A társadalmi szervezetek közé tartozó pártok a beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségüknek a párttörvény előírásai szerint kötelesek eleget tenni.
Könyvvezetési kötelezettség
8. § (1) A könyvvezetés - a beszámolási kötelezettség függvényében - az egyszeres és a kettős könyvvitel rendszerében történhet.
(2) Kettős könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített éves beszámolót készítő társadalmi szervezet.
(3) Egyszeres könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített mérleget készítő társadalmi szervezet.
(4) Az a társadalmi szervezet, amely egyszeres könyvvitelt köteles vezetni, saját elhatározásából bármelyik év január 1-jével áttérhet a kettős könyvvitelre. A kettős könyvvitelre való áttéréssel egyszerűsített éves beszámolót kell készítenie.
(5) A könyvvezetés során elkülönítetten kell kimutatni a tevékenységük célja és alapítóik szándéka megvalósítása érdekében felmerült, valamint a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos bevételeket és költségeket (kiadásokat).
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének tartalmi sajátosságai
9. § (1) A mérleg tartalmára vonatkozó, a Tv. 21-40. §-aiban, valamint a 42. §-ában foglalt előírásokat a (2) bekezdés szerinti kiegészítéssel kell alkalmazni.
(2) A mérlegben a saját tőke induló tőkéből és tőkeváltozásból, valamint értékelési tartalékból áll, céltartalékot csak a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatosan lehet képezni.
Az egyszerűsített mérleg
10. § Az egyszerűsített mérleg elkészítésekor a Tv. 64-70. és 80. §-aiban foglaltakat kell figyelembe venni azzal, hogy a saját tőke induló tőkéből és tőkeváltozásból áll.
Eredménykimutatás, eredménylevezetés tételeinek tartalma
11. § Az eredménykimutatás tételeinek tartalmát - a bevételeket és a költségeket (kiadásokat) - a Tv. 45-49. §-aiban, a Tv. 2. számú mellékletében, az eredménylevezetés tételeinek meghatározásánál a Tv. 80. §-ában, illetve a gazdálkodási rendeletben foglalt előírások figyelembevételével kell meghatározni.
III. Fejezet
Az alapítvány, a közalapítvány beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságai
Beszámolási kötelezettség
12. § (1) Az alapítvány által készítendő beszámoló formáját az éves összes bevétel nagysága, valamint az határozza meg, hogy folytat-e vállalkozási tevékenységet.
(2) A közalapítványnak függetlenül attól, hogy folytat-e vállalkozási tevékenységet, egyszerűsített éves beszámolót kell készítenie.
(3) Az alapítványi beszámoló lehet:
a) egyszerűsített éves beszámoló,
b) egyszerűsített mérleg.
(4) Az alapítvány, a közalapítvány egyszerűsített éves beszámolója az 5. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménykimutatásból áll.
(5) Az alapítvány egyszerűsített mérlege a 6. számú melléklet szerinti mérlegből és eredménylevezetésből áll.
(6) Egyszerűsített éves beszámolót köteles készíteni az az alapítvány, amelynél két egymást követő évben az alapítványi célú tevékenységből származó bevétel, továbbá a vállalkozási tevékenység szerinti árbevétel együttes összege meghaladja az 50 millió forintot.
(7) Egyszerűsített mérleget készíthet az az alapítvány (értékhatártól függetlenül), amely vállalkozási tevékenységet nem folytat, illetve, amely folytat vállalkozási tevékenységet is, azonban az alapítványi célú tevékenységből és a vállalkozási tevékenységből származó bevételének együttes összege - két egymást követő évben - az 50 millió forintot nem haladja meg.
Könyvvezetési kötelezettség
13. § (1) A könyvvezetés - a beszámolási kötelezettség függvényében - az egyszeres és a kettős könyvvitel rendszerében történhet.
(2) Kettős könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített éves beszámolót készítő alapítvány és a közalapítvány.
(3) Egyszeres könyvvitelt köteles vezetni az egyszerűsített mérleget készítő alapítvány.
(4) Az az alapítvány, amely egyszeres könyvvitelt köteles vezetni, saját elhatározásából bármelyik év január 1-jével áttérhet a kettős könyvvitelre. A kettős könyvvitelre való áttéréssel egyszerűsített éves beszámolót kell készítenie.
(5) A könyvvezetés során elkülönítetten kell kimutatni az alapítványi célú tevékenység, valamint a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos bevételeket és költségeket (kiadásokat).
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének tartalmi sajátosságai
14. § (1) A mérleg tartalmára vonatkozó, a Tv. 21-40. §-aiban, valamint a 42. §-ában foglalt előírásokat a (2)-(3) bekezdés szerinti kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2) A mérlegben a saját tőke induló tőkéből és tőkeváltozásból, valamint értékelési tartalékból áll, céltartalékot csak a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatosan lehet képezni.
(3) Az alapítvány az ajándékként, hagyatékként, alapítványi célra történő felajánlásként - térítés nélkül - kapott eszközöket - az átadó által közölt értéken - az induló tőkével szemben állományba veszi.
Az egyszerűsített mérleg
15. § Az egyszerűsített mérleg elkészítésekor a Tv. 64-70. és 80. §-aiban foglaltakat kell figyelembe venni azzal, hogy a saját tőke induló tőkéből és tőkeváltozásból áll.
Eredménykimutatás, eredménylevezetés tételeinek tartalma
16. § Az eredménykimutatás tételeinek tartalmát - a bevételeket és a költségeket (kiadásokat) - a Tv. 45-49. §-aiban, a Tv. 2. számú mellékletében, az eredménylevezetés tételeinek meghatározásánál a Tv. 80. §-ában, valamint az adott szervezetre vonatkozó gazdálkodási rendeletben foglalt előírások figyelembevételével kell meghatározni.
IV. Fejezet
A társasház, az ügyvédi iroda, a víziközmű-társulat, a közhasznú társaság, az erdőbirtokossági társulat beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságai
17. § (1) A társasháznak az e rendeletben foglalt (I. fejezet), egyszeres könyvvitelt alkalmazó és egyszerűsített mérleget készítő lakásszövetkezetre vonatkozó előírásokat kell értelemszerűen alkalmaznia.
(2) Az ügyvédi irodának a Tv. 9. §-ában foglaltakat kell alkalmaznia.
(3) A víziközmű-társulatnak, a közhasznú társaságnak, a Tv. 6. §-ában foglaltakat kell alkalmaznia.
(4) Az erdőbirtokossági társulatnak
- amennyiben éves összes bevétele két egymást követő évben meghaladja az 50 millió forintot a Tv. 6. §-ában foglaltakat,
- amennyiben éves összes bevétele két egymást követő évben nem haladja meg az 50 millió forintot a Tv. 9. §-ában foglaltakat
kell alkalmaznia.
V. Fejezet
A Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében létrejött szervezet beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságai
Beszámolási kötelezettség
18. § (1) Az MRP szervezet által készítendő beszámoló formája - a könyvvezetési rendszertől függetlenül - az egyszerűsített beszámoló.
(2) Az MRP szervezet egyszerűsített beszámolója a 7. számú melléklet szerinti mérlegből, valamint a 8. számú melléket szerinti eredménylevezetésből áll.
Könyvvezetési kötelezettség
19. § (1) A könyvvezetés - a beszámolási kötelezettségtől függetlenül - az egyszeres és a kettős könyvvitel rendszerében történhet.
(2) Az egyszeres könyvvitelt vezető MRP szervezet saját elhatározásából bármelyik év január 1-jével áttérhet a kettős könyvvitelre. A kettős könyvvitelre való áttéréssel a beszámolókészítési kötelezettség nem változik.
Az egyszerűsített mérleg sajátosságai
20. § (1) Az egyszerűsített mérleg elkészítésekor a Tv. 64-70. és 80. §-aiban foglaltakat kell figyelembe venni azzal, hogy a Tv.-ben foglaltaktól eltérően saját tőke helyett eredmény szerepel.
(2) A befektetett eszközök értékhelyesbítése, illetve az értékelési tartalék sorokat csak a kettős könyvvitelt alkalmazó MRP szervezetek alkalmazhatják.
Az eredménylevezetés tételeinek tartalma
21. § (1) Az eredménylevezetés tételeinek tartalmát, a bevételeket és a költségeket (kiadásokat) e rendelet 8. számú melléklete szerinti csoportosításban a Tv. 77-80. §-aiban és a 45-49. §-aiban foglaltak figyelembevételével kell meghatározni.
(2) Az MRP szervezetnek költségként (ráfordításként) kell elszámolnia a résztvevők tulajdonába adott vagyonrészek beszerzési (nyilvántartási) értékét.
Záró rendelkezések
22. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, előírásait - a (2) bekezdésben foglalt eltérő rendelkezés figyelembevételével - először az 1995. évi éves beszámoló elkészítésénél kell alkalmazni.
(2) Az 1. § (1) bekezdésében felsorolt szervezetek a közalapítvány, a közhasznú társaság, a köztestület és az erdőbirtokossági társulat kivételével az 1995. évi beszámoló készítés során választásuk szerint e rendelet rendelkezéseit, vagy a lakásszövetkezetek, a társasházak, a társadalmi szervezetek és az általuk alapított intézmények, az alapítványok, az ügyvédi irodák, a víziközmű-társulatok, valamint a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében létrejött szervezetek éves beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségeinek sajátosságairól szóló 157/1992. (XII. 4.) Korm. rendelet rendelkezéseit alkalmazhatják.
(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a lakásszövetkezetek, a társasházak, a társadalmi szervezetek és az általuk alapított intézmények, az alapítványok, az ügyvédi irodák, a víziközmű-társulatok, valamint a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében létrejött szervezetek éves beszámoló készítésének és könyvvezetési kötelezettségeinek sajátosságairól szóló 157/1992. (XII. 4.) Korm. rendelet hatályát veszti azzal, hogy a (2) bekezdésben megjelölt esetben az 1995. évi beszámolókészítés során rendelkezéseit még alkalmazni kell.
Horn Gyula s. k.,
miniszterelnök
1. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének előírt tagolása a lakásszövetkezetnél
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
IV. Befektetett eszközök értékhelyesbítése
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
1. Hátralékosok
2. Egyéb követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
C) Aktív időbeli elhatárolások
Források (passzívák)
D) Saját tőke
I. Jegyzett tőke
II. Tőkeváltozás
III. Értékelési tartalék
E) Céltartalék
F) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
G) Passzív időbeli elhatárolások
Az egyszerűsített éves beszámoló eredménykimutatásának előírt tagolása a lakásszövetkezetnél
Megnevezés | Külső szolgáltatási tevékenység | Belső szolgáltatási tevékenység |
A) Összes (ár)bevétel | ||
B) Összes költség (ráfordítás) | ||
C) Adózás előtti eredmény | ||
I. Adófizetési kötelezettség | ||
D) Adózott eredmény | ||
II. Fizetett (jóváhagyott) osztalék és részesedés | ||
III. Átcsoportosítás* | ||
E) Tőkeváltozás |
* Amennyiben a külső szolgáltatási tevékenységből származó eredményt a társasági adó törvényben meghatározottak figyelembevételével adófizetési kötelezettség nem terheli, illetve az ebből származó adózott eredményt a belső szolgáltatási tevékenység céljaira használ(hat)ják fel, az ennek megfelelő összeggel az adózott eredményt csökkenteni, a belső szolgáltatási tevékenység eredményét növelni lehet.
2. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített mérleg előírt tagolása a lakásszövetkezetnél
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
1. Hátralékosok
2. Egyéb követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
C) Aktív időbeli elhatárolások
Források (passzívák)
D) Saját tőke
I. Jegyzett tőke
II. Tőkeváltozás
D) Céltartalék
E) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
A külső szolgáltatási tevékenység eredményének levezetése
I.
Külső szolgáltatási (vállalkozási) tevékenység bevételei
Belső szolgáltatási (nem vállalkozási) tevékenység bevételei
------------------------------------------------------------
Együttes bevétel
II.
+ Külső szolgáltatási (vállalkozási) tevékenység bevétele
- Külső szolgáltatási (vállalkozási) tevékenység költségei (ráfordításai)
--------------------------------------------------------------------------
Pénzforgalmi könyvvitel szerinti külső szolgáltatási (vállalkozási) tevékenység eredménye
+- Vásárolt készletek készletváltozásának értéke
- Befektetett eszközök tárgyévi értékcsökkenési leírása
--------------------------------------------------------
+- Pénzügyileg realizált vállalkozási eredmény*
* A külső szolgáltatási tevékenység után az adóalap további meghatározása a társasági adó törvényben foglaltak figyelembevételével történik.
3. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének előírt tagolása a társadalmi szervezetnél
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
IV. Befektetett eszközök értékhelyesbítése
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
C) Aktív időbeli elhatárolások
Források (passzívák)
D) Saját tőke
I. Induló tőke
II. Tőkeváltozás
III. Értékelési tartalék
E) Céltartalék
F) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
G) Passzív időbeli elhatárolások
Az egyszerűsített éves beszámoló eredménykimutatásának előírt tagolása a társadalmi szervezetnél
Megnevezés | Vállalkozási tevékenység | Tevékenységük céljai szerint |
A) Összes (ár)bevétel | ||
B) Összes költség (ráfordítás) | ||
C) Adózás előtti eredmény | ||
I. Adófizetési kötelezettség | ||
D) Adózott eredmény | ||
II. Átcsoportosítás* | ||
E) Tőkeváltozás |
* Amennyiben a vállalkozási tevékenységből származó eredményt a társasági adó törvényben meghatározottak figyelembevételével adófizetési kötelezettség nem terheli, illetve a vállalkozásból származó adózott eredményt a tevékenység céljaira használ(hat)ják fel, az ennek megfelelő összeggel az osztalékfizetéssel csökkentett adózott eredményt csökkenteni, a tevékenység célja szerinti eredményét növelni lehet.
4. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített mérleg előírt tagolása a társadalmi szervezetnél
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
Források (passzívák)
C) Saját tőke
I. Induló tőke
II. Tőkeváltozás
D) Céltartalék
E) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
A vállalkozási tevékenység eredményének levezetése
I.
Vállalkozási tevékenység bevételei
Tevékenység célja szerinti bevételek
-------------------------------------
Együttes bevétel
II.
+ Vállalkozási tevékenység bevétele
- Vállalkozási tevékenység költségei (ráfordításai)
--------------------------------------------------------------
Pénzforgalmi könyvvitel szerinti külső szolgáltatási eredmény
+- Vásárolt készletek készletváltozásának értéke
- Befektetett eszközök tárgyévi értékcsökkenési leírása
--------------------------------------------------------
+- Pénzügyileg realizált vállalkozási eredmény*
* A vállalkozási tevékenység után az adóalap további meghatározása a társasági adó törvényben foglaltak figyelembevételével történik.
5. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített éves beszámoló mérlegének előírt tagolása az alapítványnál, a közalapítványnál
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
IV. Befektetett eszközök értékhelyesbítése
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
C) Aktív időbeli elhatárolások
Források (passzívák)
D) Saját tőke
I. Induló tőke
II. Tőkeváltozás
III. Értékelési tartalék
E) Céltartalék
F) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
G) Passzív időbeli elhatárolások
Az egyszerűsített éves beszámoló eredménykimutatásának előírt tagolása az alapítványnál, a közalapítványnál
Megnevezés | Vállalkozási tevékenység | Alapítványi célú tevékenység |
A) Összes (ár)bevétel | ||
B) Összes költség (ráfordítás) | ||
C) Adózás előtti eredmény | ||
I. Adófizetési kötelezettség | ||
D) Adózott eredmény | ||
II. Átcsoportosítás* | ||
E) Tőkeváltozás |
* Amennyiben a vállalkozási tevékenységből származó eredményt a társasági adó törvényben meghatározottak figyelembevételével adófizetési kötelezettség nem terheli, illetve a vállalkozásból származó adózott eredményt a tevékenység céljaira használ(hat)ják fel, az ennek megfelelő összeggel az adózott eredményt csökkenteni, az alapítványi tevékenység eredményét növelni lehet.
6. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített mérleg előírt tagolása az alapítványnál
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
III. Értékpapírok
IV. Pénzeszközök
Források (passzívák)
C) Saját tőke
I. Induló tőke
II. Tőkeváltozás
D) Céltartalék
E) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
A vállalkozási tevékenység eredményének levezetése
I.
Vállalkozási tevékenység bevételei
Alapítványi tevékenység bevételei
-------------------------------------
Együttes bevétel
II.
+ Vállalkozási tevékenység bevétele
- Vállalkozási tevékenység költségei (ráfordításai)
-------------------------------------------------------
Pénzforgalmi könyvvitel szerinti vállalkozási eredmény
+- Vásárolt készletek készletváltozásának értéke
- Befektetett eszközök tárgyévi értékcsökkenési leírása
--------------------------------------------------------
+- Pénzügyileg realizált vállalkozási eredmény*
* A vállalkozási tevékenység után az adóalap további meghatározása a társasági adó törvényben foglaltak figyelembevételével történik.
7. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az egyszerűsített mérleg előírt tagolása az MRP szervezetnél
Eszközök (aktívák)
A) Befektetett eszközök
I. Immateriális javak
II. Tárgyi eszközök
III. Befektetett pénzügyi eszközök
1. Megvásárolt részvények
2. Megvásárolt üzletrészek
3. Egyéb befektetett pénzügyi eszközök
IV. Befektetett eszközök értékhelyesbítése
B) Forgóeszközök
I. Készletek
II. Követelések
III. Értékpapírok
1. Megvásárolt részvények
2. Megvásárolt üzletrészek
3. Egyéb értékpapírok
IV. Pénzeszközök
Források (passzívák)
C) Eredmény
D) Értékelési tartalék
E) Kötelezettségek
I. Hosszú lejáratú kötelezettségek
1. Hosszú lejáratra kapott hitelek
2. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
II. Rövid lejáratú kötelezettségek
1. Rövid lejáratra kapott hitelek
2. Egyéb rövid lejáratú kötelezettség
8. számú melléklet a 8/1996. (I. 24.) Korm. rendelethez
Az eredmény levezetése az MRP szervezetnél
I. Bevételek
1. Saját erő címen a résztvevők által befizetett összeg
2. A résztvevőket foglalkoztató társaság által átutalt összeg
3. A résztvevők egyéb befizetései
4. Más természetes és jogi személy befizetései
5. Kapott osztalék, részesedés
6. Vagyonrészek értékesítéséből származó bevétel
7. Egyéb bevételek
8. Összes bevétel
II. Költségek (ráfordítások
1. Működési költségek
2. Fizetett kamat
3. Értékesített vagyonrészek beszerzési (nyilvántartási) értéke
4. A résztvevők tulajdonába adott vagyonrészek beszerzési (nyilvántartási) értéke
5. Egyéb ráfordítások
6. Összes költség (ráfordítások)
III. Tárgyévi eredmény +- (I/8-II/6)
IV. Előző évi eredmény +-
V. Eredmény (+-III+-IV)