Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

2/2011. (I. 11.) HM utasítás

a honvédelmi szervezetek alaptevékenysége ellátására rendelkezésre álló szabad kapacitás kihasználását célzó tevékenységek szabályairól, valamint a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos egyes kérdésekről

A honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló 2004. évi CV. törvény 52. § (1) bekezdés f) pontja és 97. § (1) bekezdés l) pontja alapján a következő utasítást adom ki:

1. Általános rendelkezések

1. § Az utasítás hatálya a Honvédelmi Minisztériumra (a továbbiakban: HM), a honvédelemért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) közvetlen alárendeltségébe, közvetlen és fenntartói irányítása, valamint felügyelete alá tartozó szervezetekre, a katonai ügyészségre, továbbá a Magyar Honvédség (a továbbiakban: MH) katonai szervezeteire (a továbbiakban együtt: honvédelmi szervezet) terjed ki.

2. § Ezen utasítás előírásait kell alkalmazni a honvédelmi szervezetek Szervezeti és Működési Szabályzatában (a továbbiakban: SZMSZ) rögzített, rendszeresen, valamint az SZMSZ-ében nem szereplő, eseti jelleggel, az alaptevékenység ellátására rendelkezésre álló szabad kapacitás kihasználását célzó, nem kötelezően és nem haszonszerzés céljából végzett tevékenységekre (a továbbiakban: kiegészítő tevékenység) és vállalkozási tevékenységekre. Kötelezően végzett tevékenységnek minősül a jogszabályban és HM utasításban elrendelt tevékenység.

3. § (1) Honvédelmi szervezet vállalkozási és - az eseti jelleggel végzett kiegészítő tevékenység kivételével - kiegészítő tevékenységét az SZMSZ-ben meghatározottak alapján, a gazdálkodási, illetve vállalkozási szabályzatában meghatározott ügyrend szerint végzi azzal a feltétellel, hogy a tevékenység teljesítéséből származó bevételeknek fedezniük kell a felmerülő közvetlen és közvetett kiadásokat, költségeket.

(2) Vállalkozási tevékenység úgy végezhető, hogy az nem veszélyeztetheti az alaptevékenység szakmai alapfeladatainak végrehajtását. Az MH katonai szervezetei vállalkozási tevékenységet csak a HM Honvéd Vezérkar főnökének előzetes engedélyével, az alapító okiratban foglaltak szerint folytathatnak. Az engedély iránti kérelmet szolgálati úton és a HM Közgazdasági és Pénzügyi Hivatal (a továbbiakban: HM KPH) szakmai záradékával kell felterjeszteni.

4. § (1) Kiegészítő és vállalkozási tevékenység

a) az önköltség-számítási szabályzat elkészítésének szabályairól szóló HM utasításban, valamint a Honvédelmi Minisztérium fejezet egységes számviteli politikája VII. fejezetében meghatározottaknak megfelelően összeállított önköltség-számítási szabályzat szerint kialakított árak alkalmazásával és

b) a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) előírásai alapján kötött szerződés vagy a honvédelmi szervezet parancsnokának (vezetőjének) írásos parancsa (határozata) alapján végezhető.

(2) Nem kell önköltség-számítási szabályzatot készíteni az államháztartás szervezetei beszámolási és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól szóló 249/2000. (XII. 24.) Korm. rendelet 8. § (9) és (10) bekezdése szerint végzett szolgáltatások esetében.

5. § A kiegészítő és vállalkozási tevékenység bevételeit és kiadásait a honvédelmi szervezet költségvetési javaslatában szakfeladatszámmal elkülönítve teljeskörűen meg kell tervezni, ide nem értve

a) a kiegészítő tevékenység esetében a 6. § szerinti visszapótlással, fejezeti visszatérüléssel és a működési hozzájárulással, b) a vállalkozási tevékenység esetében a 11. § (1) és (2) bekezdésével kapcsolatosan elszámolandó kiadásokat.

2. A kiegészítő tevékenység bevételeinek felhasználása

6. § (1) A kiegészítő tevékenységből származó bevételeknek a közterhek, így különösen az általános forgalmi adó (a továbbiakban: áfa) kiegyenlítését követően fennmaradó összegéből a tevékenység során

a) felhasznált központi, térítésmentes természetbeni ellátás keretében biztosított készletek és csapatbeszerzésű anyagok visszapótlását, kiadásainak visszatérítését kell biztosítani;

b) alkalmazott technikai eszközök amortizációs költségeit, valamint a közüzemi szolgáltatások kiadásait, fejezeti visszatérülés címén kell visszatéríteni;

c) a honvédelmi szervezetnél egyébként is felmerülő személyi kiadások és járulékai megtérülő (kiszámlázott) részének 40%-át működési hozzájárulásként kell visszatéríteni.

(2) A fejezeti visszatérülés mértéke

a) közüzemi szolgáltatás igénybevétele esetén - amennyiben az közvetlenül nem mérhető - az áfával, valamint a személyi kiadások és járulékai megtérülő összegével csökkentett bevétel 10%-a;

b) közüzemi szolgáltatás igénybevétele nélkül az áfával, valamint a személyi kiadások és járulékai megtérülő összegével csökkentett bevétel 5%-a.

(3) Az (1) bekezdés a) pontja szerinti központi, természetbeni ellátás keretében biztosított készletek kiadásainak visszatérítését, a fejezeti visszatérülést és a működési hozzájárulást a HM fejezet központosított bevételeként (a továbbiakban: központosított bevétel) kell kezelni.

(4) A bevételek áfával és az (1)-(2) bekezdés szerint csökkentett összegét a honvédelmi szervezet - a 8-9. §-ban foglaltak figyelembevételével - működési és fejlesztési kiadásaira fordíthatja.

7. § (1) A központosított bevételt havonta - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével - a tárgyhónapot követő hónap 20-áig, az 517/510-es kincstári tranzakciós kód (a továbbiakban: KTK) alkalmazásával, a "HM KPH II. (0102) Központi" megnevezésű, 10023002-01782439-00000000 számú kincstári számlára kell átutalni, a közlemény rovatban a tevékenység típusát is fel kell tüntetni.

(2) A honvédelmi szervezet az (1) bekezdés szerinti számlára

a) a november havi központosított bevételét december 5-ig, 517/510-es KTK-val,

b) a december havi központosított bevételét a tárgyévet követő év január 20-áig, 420/510-es KTK-val utalja át.

8. § (1) A bevétel személyi kiadások és járulékai 6. § (1) bekezdés c) pontja szerint csökkentett része, a tevékenységgel összefüggésben felmerült többlet személyi kiadásokra és azok járulékaira, különösen a túlszolgálati díjra, a rendkívüli munkavégzés díjazására, a napidíjra, a Ptk. szerinti megbízási díjra, - figyelemmel a szolgálati, közszolgálati, közalkalmazotti jogviszonyon és munkaviszonyon kívüli tevékenységek díjazásáról szóló HM utasítás rendelkezéseire - a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény szerinti illetménykiegészítésre, a tevékenységben közvetlenül és közvetve résztvevők munkájának elismerésére, továbbá a belföldi vendéglátás dologi kiadásaira használható fel.

(2) A honvédelmi szervezetek vezetőjét érintő, (1) bekezdés szerinti kiadások kifizetését a szolgálati elöljáró, illetve hivatali felettes rendelheti el.

(3) Az (1) bekezdés szerinti juttatások az érintettek állománycsoportjára vonatkozó szabályok szerint állapíthatóak meg, illetve folyósíthatók.

9. § (1) A kiegészítő tevékenység keretében végzett kiemelkedő teljesítmény elismeréseként a honvédelmi szervezet érintett állománya - figyelemmel az állománycsoportjára vonatkozó jogszabályok és belső rendelkezések előírásaira - évente legfeljebb háromhavi alapilletményének megfelelő összegű céljutalomban részesülhet.

(2) Ezen utasítás alapján kifizetett céljutalom, az egyéb címen kifizetett jutalmakkal együtt (ide nem értve a jubileumi jutalmat) sem haladhatja meg évente az érintett távolléti díjának hathavi összegét.

10. § (1) A 8. § (1) bekezdéséhez fűződő, ezen utasítás alapján folyósítandó pénzbeli juttatások, illetve kifizetések a keretgazdálkodást nem érintő juttatásnak, illetve kifizetésnek minősülnek, elkülönítésüket a szakfeladat kód alkalmazásával kell biztosítani.

(2) A 8. § (1) bekezdése alapján kifizetésre kerülő jutalmakat a HM Költségvetési Gazdálkodási Információs Rendszer (HM KGIR) Integrált Humánpolitikai és Bérszámfejtési Alrendszerében (HRMS) az általános parancsnoki jutalomkeretet nem terhelő kifizetésként kell kezelni.

3. A vállalkozási tevékenység bevételeinek felhasználása

11. § (1) A vállalkozási tevékenység által igénybe vett eszközök amortizációs költségeit, valamint a közüzemi szolgáltatások költségeit a 6. § (2) bekezdése szerint kell megállapítani és a 7. § szerint kell megfizetni.

(2) A honvédelmi szervezet vállalkozási tevékenységét fenntartási hozzájárulás címén a HM költségvetési fejezet központosított bevételeként befizetési kötelezettség terheli, melynek mértéke az "51-52 személyi juttatások" számlacsoportban a vállalkozási szakfeladatra együttesen elszámolt kiadások 5%-a. A fenntartási hozzájárulást tárgyévi folyó kiadásként kell elszámolni. Pénzforgalmi rendezését évente egy alkalommal, a tárgyévet követő év február 20-áig, 420/510-es KTK-val, a 7. § (1) bekezdése szerinti számlára történő befizetéssel kell végrehajtani. A befizetési kötelezettséggel kapcsolatos kiadást az érintett honvédelmi szervezet intézményi költségvetésében, vállalkozási szakfeladaton számolja el.

(3) A honvédelmi szervezet által végzett vállalkozási tevékenység az államháztartás működési rendjéről szóló 292/2009. (XII. 19.) Korm. rendelet szerint képzett tárgyévi vállalkozási tartalékának legfeljebb 30%-a fordítható a tevékenységben részt vevők és abban közreműködők jutalmazására.

(4) A honvédelmi szervezet a vállalkozási tevékenységének eredményéből az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény 99. § (3) bekezdésének előírásai szerinti, a központi költségvetést megillető összeget a "620"-as bevételi KTK-val a "HM Fejezeti befizetési" megnevezésű, 10023002-00370004-60000006 számú kincstári számlájára utalja át.

4. Záró rendelkezések

12. § Ez az utasítás a közzétételét követő napon lép hatályba, előírásait a 2010. gazdálkodási évre vonatkozóan is alkalmazni kell.

13. § Hatályát veszti a vállalkozási tevékenységgel kapcsolatos egyes kérdésekről, valamint a közszolgáltató honvédelmi szervezetek kiegészítő és kisegítő tevékenységéből származó bevételeinek felhasználásáról és elszámolásáról szóló 15/2010. (I. 27.) HM utasítás (a továbbiakban: 15/2010. HM utasítás).

14. § A honvédelmi szervezet kiegészítő és vállalkozási tevékenységének, továbbá az alapító okiratában szakmai alapfeladatként meghatározott alaptevékenységének szakfeladat szerinti elkülönítését 2010. január 1-jétől kell alkalmazni. A 15/2010. HM utasítás szerint 2010. évben ezen utasítás hatálybalépését megelőzően végzett kiegészítő és kisegítő tevékenységek kiadási és bevételi előirányzatait, valamint azok teljesítését központi átforgatással a HM KPH hajtja végre.

15. § Ezen utasítás jutalmazással kapcsolatos rendelkezései 2011. december 31-éig nem alkalmazhatóak.

16. § Amennyiben a honvédelmi szervezet vállalkozási tevékenységeinek kiadásai a honvédelmi szervezet kiadásaiban 2010. évben várhatóan nem érik el az 5%-ot, azokat a kiegészítő tevékenységre vonatkozó szabályok szerint is el lehet elszámolni. Ha év közben eléri ez az arány az 5%-os mértéket, a honvédelmi szervezet köteles e tevékenységeit az év egészére vonatkozóan vállalkozási tevékenységként elszámolni.

Dr. Hende Csaba s. k.,

honvédelmi miniszter

Tartalomjegyzék