Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

56/1997. (X. 31.) AB határozat

Kaposvár Megyei Jogú Város Közgyűlése által a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági díjáról és a díj alkalmazásának feltételeiről alkotott 33/1992. (X. 6.) számú önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálatára irányuló indítvány tárgyában

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁG NEVÉBEN!

Az Alkotmánybíróság önkormányzati rendelet törvényességének vizsgálatára irányuló indítvány alapján meghozta a következő

határozatot:

Az Alkotmánybíróság megállapítja, hogy a Kaposvár Megyei Jogú Város Közgyűlése által a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági díjáról és a díj alkalmazásának feltételeiről alkotott 33/1992. (X. 6.) számú önkormányzati rendelet 10. § (5) bekezdése törvénysértő, ezért azt 1998. március 1-jei hatállyal megsemmisíti.

Az Alkotmánybíróság ezt a határozatát a Magyar Közlönyben közzéteszi.

INDOKOLÁS

I.

A megyei közigazgatási hivatal vezetője - mivel a közgyűlés a törvénysértés megszüntetésére irányuló felhívásának nem tett eleget - a helyi önkormányzatokról szóló törvény 99. § (2) bekezdésének a) pontja alapján indítványt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz. Indítványában a Kaposvár Megyei Jogú Város Közgyűlése által a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági díjáról és a díj alkalmazásának feltételeiről alkotott 33/1992. (X. 6.) számú önkormányzati rendelet (a továbbiakban: Kgyr.) 10. § (5) bekezdése törvénysértő voltának megállapítását és megsemmisítését kéri.

A Kgyr. 10. §-ának (5) bekezdése a következő értelmező rendelkezést tartalmazza:

"(5) A rendelet alkalmazása szempontjából fűtött az a helyiség, amelyben a fűtőtest vagy egyéb hőleadó berendezés, vagy a szomszédos helyiségekből átáramló hő biztosítja az előírt hőmérsékletet. Az előírt hőmérsékleti értékeket a 129/1991. (X. 15.) Korm. rendelet 6. § (1) bekezdése és az építésügyi előírások tartalmazzák."

Indítványozó álláspontja szerint ez a szabályozás ellentétes a Ptk. 387. §-ában foglalt rendelkezéssel. A Ptk. e rendelkezése alapján díjfizetést csak ténylegesen nyújtott szolgáltatásért lehet követelni. A ténylegesnek a szolgáltatás pedig csak ott tekinthető, ahol hőleadó berendezés van. Törvénysértő tehát a Kgyr.-nek az a szabályozása, mely szerint a hőleadó berendezés nélküli helyiségek térfogatát is be kell számítani a távhő-szolgáltatási díj alapjába.

II.

Az indítvány részben megalapozott.

A helyi önkormányzatoknak a távhőszolgáltatás legmagasabb hatósági díjának megállapításához való jogosultsága az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény (a továbbiakban: Ártv.) rendelkezésein alapul. Az Ártv. 7. §-a, valamint mellékletének I. "B) Szolgáltatások" című része 714-26-2 szám alatt, a lakossági távfűtés és melegvíz-szolgáltatás legmagasabb díjának megállapítását a települési önkormányzat - fővárosban a Fővárosi Önkormányzat - képviselő-testületének a hatáskörébe utalja, azzal, hogy a 11. § (1) bekezdés alapján a képviselő-testület a legmagasabb hatósági díjat és alkalmazásának feltételeit rendeletben köteles megállapítani.

A helyi önkormányzat a távhő-szolgáltatás hatósági árának megállapítása során nem járhat el önkényesen. Az Ártv. 7-11. §-ai meghatározzák a hatósági ár megállapításának szabályait. Így a 9. §-ának (2) bekezdésében előírja, hogy a hatósági árat alkalmazási feltételeivel (pl. a minőség, a határidő, a szállítások ütemezése, a megrendelés nagysága, a teljesítés helye, a fizetési feltételek) együtt kell megállapítani. Az Ártv.-nek ez a rendelkezése a szolgáltató és a fogyasztók védelmét egyaránt szolgáló garanciális szabály, amely kötelezettségként írja elő az árhatóság számára, hogy egyértelműen határozza meg a hatósági ár ellenében nyújtandó szolgáltatás paramétereit.

A távhőszolgáltatás díjának egyik alkalmazási feltételét állapítja meg a Kgyr. vitatott rendelkezése.

A Kgyr. háromféle díjszabást alkalmaz. Egyrészt szabályozza a szolgáltatott és mért hőmennyiségen alapuló díjszabást, másrészt azokban az épületekben, ahol a fogyasztók a mérést nem kérték, vagy műszakilag az nem megoldható, a fűtött helyiségek térfogata alapján átalánydíjat állapít meg. Ismeri még a rendelet a két rendszer kombinációját, a részben mért, részben átalánydíjas fizetési módot.

A Kgyr. 10. § (5) bekezdése értelmező rendelkezést tartalmaz, amelynek alkalmazására akkor kerül sor, amikor a hatósági ár megállapításának alapjául nem a mért hőmennyiség, hanem a fűtött helyiségek térfogata szolgál.

Arra az esetre nézve, amikor nem mérés alapján történik a távhőszolgáltatás díjának megállapítása a szolgáltatás minimális mennyiségi és minőségi követelményeit kormányrendelet, a lakóépületek és vegyes célra használt épületek távhőellátásáról szóló 129/1991. (X. 15.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) határozza meg. A Korm. r. 6. § (1) bekezdése a következőképpen rendelkezik:

"(1) Távhőellátás keretében nyújtott, nem mérés alapján elszámolt fűtési szolgáltatás esetében az év október 15. napja és a következő év április 15. napja közötti időben (fűtési idényben) kell fűteni úgy, hogy az emberi tartózkodás céljára szolgáló fűtött helyiségek belső hőmérséklete naponta 8-20 óra között átlagosan legalább +20 °C (pl. előszobában, konyhában, WC-ben +16 °C, hallban, lakószobában, irodában +20 °C, mosdóhelyiségben, fürdőszobában +24 °C) legyen, de a távhőszolgáltató és a fogyasztói hőközpontból (hőfogadó állomásból) ellátott fogyasztók összessége vagy a lakóépület tulajdonosa ettől eltérőleg is megállapodhatnak."

A szolgáltató - eltérő megállapodás hiányában - úgy köteles a fűtési szolgáltatást nyújtani, hogy az e rendelkezésben előírt minimális hőmérsékleti értékek - függetlenül a fűtőtestek elhelyezkedésétől - biztosítottak legyenek.

Nem tekinthető törvénysértőnek a Kgyr. vitatott rendelkezése annyiban, amennyiben a távhőszolgáltató e jogszabályban előírt szolgáltatási kötelezettségére tekintettel írja elő azt, hogy a fűtött helyiségek térfogata alapján fizetendő átalánydíj megállapítása során figyelembe kell venni mindazoknak a helyiségeknek a térfogatát, amelyben a szolgáltató a Korm. r.-ben meghatározott hőmérsékletet biztosítani köteles.

Nem tekinthető azonban törvényesnek a fűtött helyiség fogalmának a Kgyr. vitatott rendelkezésébe foglalt meghatározása az épület azon helyiségei tekintetében, amelyek nem tartoznak a Korm. r. 6. § (1) bekezdése alá (pl. lépcsőház, kapualj, folyosó). Ezen helyiségek esetében a Kgyr. 10. § (5) bekezdése alapján nem állapítható meg, hogy ezen helyiségekben milyen szolgáltatásra köteles a szolgáltató. A Kgyr. maga nem írja elő az ezekben biztosítandó hőmérsékleti minimumot, az előírt hőmérsékletet meghatározó szabályokra való hivatkozása pedig nem egyértelmű. A Kgyr. 10. § (5) bekezdése általánosságban az építésügyi előírásokra hivatkozik, nem jelöli meg, hogy a díj alkalmazása szempontjából mely építésügyi rendelkezéseket kell irányadónak tekinteni. Az építésügyi előírások az építési tevékenységet végzők (pl. a tervezők, építtetők, kivitelezők), s nem a távhő szolgáltatója számára írnak elő magatartási szabályokat. Ezért a rájuk való generális visszautalás a rendelet által szabályozott közszolgáltatási jogviszonyban nem értelmezhető.

Az áralkalmazási feltételek ily módon történő meghatározása sérti a jogbiztonság alkotmányoskövetelményét.

Az Alkotmánybíróság már több döntésében - különösen a 11/1992. (III. 5.) AB határozatban - elvi éllel hívta fel a figyelmet arra a jogállamiságból folyó alkotmányos követelményre, hogy a jogbiztonság "az államtól és elsősorban a jogalkotótól azt várja el, hogy a jog egésze, egyes részterületei és egyes szabályai is világosak, egyértelműek, hatásukat tekintve kiszámíthatóak és a norma címzettjei számára... előre láthatóak legyenek" (ABH 1992, 84.).

Ez a szabályozás bizonytalanságban tartja a szolgáltatót a hatósági ár fejében nyújtandó szolgáltatás minőségi és mennyiségi követelményeit illetően, másrészt lehetőséget ad a fogyasztók megkárosítására, az előírt hőmérséklet határozatlansága miatt az átáramló hővel fűtött helyiségek térfogatának a díjszabás alapjaként való meghatározása lehetőséget ad a szolgáltatónak arra, hogy - a Ptk. indítványozó által felhívott rendelkezéseinek sérelmével - tényleges szolgáltatás nélkül követelje a díj megfizetését.

A Korm. r. 6. § (1) bekezdésének hatálya alá nem tartozó helyiségek vonatkozásában a Kgyr. 10. § (5) bekezdésében foglalt rendelkezés sérti az Ártv. 9. § (2) bekezdésében foglalt rendelkezést is, mert az önkormányzat nem tett eleget az áralkalmazási feltételek meghatározásával kapcsolatban ott megfogalmazott kötelezettségének.

Mindezek alapján az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a Kgyr. 10. § (5) bekezdése törvénysértő, ezért azt megsemmisítette. Az Alkotmánybíróság kellő időt kívánt biztosítani a közgyűlésnek arra, hogy a megsemmisített rendelkezés helyébe új szabályokat alkosson, ezért úgy rendelkezett, hogy - amennyiben a közgyűlés addig nem alkot új szabályokat a törvénysértő előírás helyébe - a Kgyr. törvénysértőnek ítélt, 10. § (5) bekezdése 1998. március 1. napján veszti hatályát.

Dr. Ádám Antal s. k.,

alkotmánybíró

Dr. Holló András s. k.,

előadó alkotmánybíró

Dr. Kilényi Géza s. k.,

alkotmánybíró

Alkotmánybírósági ügyszám: 127/H/1997.-2.

Tartalomjegyzék