Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2014.2.54 A kifogás alapján indult eljárásban a felszámoló általában az adós képviseletében jár el, csak akkor rendelkezik a fél jogosítványával önállóan, ha a felszámoló és az adós közötti érdekellentét miatt nem járhat el [1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 6. § (4) bek., 34. § (2) bek., 27/A. § (12) bek., 51. §].

Az adós ellen 2009. december 18-án benyújtott hitelezői kérelem alapján indult felszámolási eljárásban - melynek közzétételére 2011. február 24-én került sor a Cégközlönyben - a kérelmező által benyújtott kifogásnak az elsőfokú bíróság helyt adott, és kötelezte a felszámolót, hogy - téves átutalás miatt - a hitelező által megadott bankszámlára utaljon vissza 1 875 000 forintot a végzés jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül.

Az elsőfokú bíróság végzése ellen a felszámoló az adós nevében nyújtott be fellebbezést, kérte az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával a kifogás elutasítását.

Az ítélőtábla az adós fellebbezését hivatalból elutasította. A csődeljárásról és a felszámolási eljárásról szóló 1991. évi XLIX. törvény (Cstv.) 51. § (4) bekezdésére hivatkozva megállapította, hogy a kifogásnak helytadó végzés ellen csak a felszámoló nyújthat be fellebbezést. Az adott ügyben azonban a végzés ellen az adós terjesztett elő fellebbezést, ezért a Cstv. 6. § (3) bekezdése és a Pp. 259. §-a értelmében megfelelően alkalmazandó Pp. 237. §-a alapján, mint nem jogosulttól származót, a fellebbezést hivatalból elutasította a Pp. 240. § (1) bekezdése szerint.

A végzés ellen az adós nevében a felszámolóbiztosként és a felszámoló társaság ügyvezetőjeként is eljáró személy meghatalmazása alapján nyújtott be fellebbezést a jogi képviselő. Kérte a végzés hatályon kívül helyezését és az ítélőtábla kötelezését a fellebbezés érdemi vizsgálatára. Kifejtette, hogy a téves utalás az adós társaság pénzforgalmi számlájára érkezett, a felszámoló ezért csak az adós nevében és képviseletében eljárva intézkedhetett. A fellebbezés előterjesztésére ezen okból az adós társaság képviseletében került sor, és a jogi képviseletre szóló meghatalmazás is így került megfogalmazásra.

A kérelmező a fellebbezésre tett észrevételében az ítélőtábla végzésének helybenhagyását kérte.

A Kúriának, mint másodfokú bíróságnak a fellebbezési kérelem és ellenkérelem keretei között abban a kérdésben kellett állást foglalnia, hogy a felszámoló ellen a Cstv. 51. § alapján benyújtott kifogás folytán indult eljárásban a felszámoló az adós képviseletében, vagy önállóan, saját nevében vesz részt, illetve van-e olyan eset, amikor a felszámoló az adós felszámolása során önállóan, a saját nevében jár el.

A Cstv. 6. § (4) bekezdése szerint a felszámolási eljárásban az adóst, a hitelezőt és a felszámolót kell félnek tekinteni. Ha a felszámoló tevékenysége vagy mulasztása harmadik személy jogát, jogos érdekét is érinti, az e személy által benyújtott kifogás elbírálása során a kifogás előterjesztője is félnek minősül.

A Cstv. 34. § (2) bekezdése értelmében - mely szerint a felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet - az adósnak a felszámolás kezdő időpontjától kezdődően nincsenek önálló jogosítványai a vagyonnal való rendelkezés körében. Legfőbb szervének [Cstv. 8. § (1) bekezdés] - választott képviselője útján - csak a felszámolóval szembeni kifogás előterjesztésére, illetve a hitelezőkkel való egyezség kötésére van joga. Az adós vagyonára vonatkozó jogviszonyokban azonban - a Cstv. rendelkezései alapján - az adóst nem a legfőbb szerv képviselője, hanem a felszámoló képviseli.

A Kúria a Cstv. rendelkezéseit vizsgálva megállapította, hogy a Cstv. általában a "felszámolót" jogosítja, illetve kötelezi. Kizárólag a Cstv. 33/A. §-a, illetve a Cstv. 40. §-a szerint indítandó perek vonatkozásában nevesíti azt, hogy a felszámolónak az "adós nevében" kell a keresetet benyújtania, illetve a Cstv. 63/A. §-a rendelkezik akként, hogy az "adós képviseletében" jár el a felszámoló a per megindításakor.

Ebből következően választ kell adni arra a jogkérdésre, hogy azokban az esetekben, amikor nincs külön megjelölve, a felszámoló az adós nevében vagy képviseletében jár el, akkor a felszámoló a saját nevében tesz-e jognyilatkozatokat, vagy pedig az adós nevében és képviseletében eljárva.

A jelen eljárásban alkalmazandó Cstv. 27/A. § (12) bekezdése szerint: "A kijelölt felszámoló tevékenysége során az adós gazdálkodó szervezet képviseletében jár el…"

A Kúria álláspontja szerint a fenti rendelkezésből következően a felszámoló - mint az adós vagyonával rendelkezni jogosult - az adós külső kapcsolataiban a hitelezőkkel, harmadik személyekkel, a hatóságokkal szemben az adós nevében jogosult jognyilatkozatot tenni, sőt az adós nevében fellépő tulajdonosokkal szemben is megilleti ez a jog, ha az adós legfőbb szerve képviselője útján [Cstv. 51. § (1) bekezdés] kifogást terjeszt elő.

A felszámoló társaság felszámolói minősége abból ered, hogy a bíróság az adós felszámolásának lefolytatására kirendelte. A felszámolónak - mint az adós harmadik személyek felé eljáró képviselőjének - a felszámolás során végzett, az adós vagyonával kapcsolatos tevékenységét vagy mulasztását a felszámolás során nem lehet peres vagy nemperes eljárásban vitássá tenni, erre - a felszámolási eljárás specialitása miatt - csak a kifogás jogintézménye nyújt lehetőséget. Ha a felszámoló a felszámolási eljárás során a felszámolási eljárásba bevonható vagyonnal, a hitelezői igényekkel, az adós tevékenységével kapcsolatban nyilatkozatot tesz, valamilyen tevékenységet végez stb., azt az adós képviselőjeként teszi még akkor is, ha a Cstv. erre az esetre alkalmazandó szabálya nem tartalmazza azt a kifejezést, hogy mindezt az "adós nevében" teszi.

A felszámoló nyilatkozata tehát általában az adós képviselőjeként tett nyilatkozatként értelmezhető olyan esetben is, ha az ő jogszabálysértő tevékenységét vagy mulasztását támadja kifogással a sérelmet szenvedett fél (Cstv. 51. §).

Azokban a különleges esetekben rendelkezik csak a felszámoló saját személyében is a fél jogosítványával, amelyekben a felszámoló és az adós érdekellentéte miatt a felszámoló nem járhat el az adós képviseletében, ekkor tehát a felszámoló szervezet önmagában jogosítható, illetve kötelezhető. (Így például a 3/2010. PJE jogegységi eljárásban meghatározott esetben.)

Nincs ellentétben a fent kifejtett álláspont a BH 2007.345. számú eseti döntésben kifejtettekkel, melyben azt állapította meg a Legfelsőbb Bíróság, hogy a Cstv. 51. § (4) bekezdése az ellenérdekű felek - felszámoló és a kifogást benyújtó fél - számára biztosítja a fellebbezés jogát, mivel e döntésében azzal a kérdéssel nem foglalkozott, hogy a felszámoló milyen minőségben vesz részt az eljárásban. (A fent kifejtett álláspontot foglalta el a Kúria a Fpkf. VII.30.012/2013/2. számú határozatában is.)

A kifejtett indokokra tekintettel tévesen állapította meg az ítélőtábla, hogy a fellebbező félnek nincs eljárásjogi legitimációja, mert a jelen ügyben a hitelező által benyújtott kifogás alapján indult eljárásban a felszámoló az adós nevében eljárva tehetett jognyilatkozatot, és ezért a határozattal szemben a fellebbezést a felszámoló által képviselt adós benyújthatta.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!